Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Strung Bernardo 150

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#145
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
O lucrare de migala insa de mare necesitate, a inceput expresorul Melita sa scape apa...
A crapat capacul distribuitorului fix in partea de sus sub cot, teava de inalta presiune, cred ca e la citiva Bari buni de tot presiunea. Pe linga asta la demontare s`a sfarimat efectiv si stutul de apa fierbinte, aparatul n`are decit 2 ani si e folosit doar in casa, ma rog cam 4-5 cafele/zi in medie.
Urmarea este ca am facut stutul, un tub inchis la un capat, ala va fi introdus cu UHU in teava ce a crapat si dupa uscare se va da o gaura in el incit sa comunice cu intrarea apei, este la 90grd totul acolo.
Stutul la fel, introdus in vechea teava dupa ce am marit alezajul si va fi lipit.





#146
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Final!


:D

#147
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Ce vremuri traim, daca vrei sa bei o cafea,trebuie sa lucrezi la strung...

#148
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Daca vrei sa bei citeva mii de cafele atunci trebuie sa mai si lucri la strung...
Pina la ora asta are cam 3000 de cafele facute aparatul.

#149
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Eu prefer sa beau cafeaua facuta la ibric . Gresesc cu ceva ?

Edited by 71cristian, 04 June 2021 - 09:16.


#150
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Doar cu offtopicul...

#151
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Am luat doua seturi de irigatie prin picurare de la Lidl, fiind cu picuratoare independente e pentru florile de la apartament, vara asta e tragic cu ele.
I`am dat drumul la unu provizoriu la ceva castraveti, surpriza a fost ca desi are regulator de presiune a puscat un picurator, l`am legat la pompa cu care scot apa din fintina, are pe la 7bari in cel mai bun caz.
La investigatii am constatat ca regulatorul e pus acolo doar de forma, are supapa pe care ar trebui sa vin sertatasul pusa in capul unui cos de plastic negru moale, vine sertarul si aia se indoaie, in nici un caz nu sta sa etanseze, urmarea e ca lasa presiune cit incape.

Umarul acela de sprijin din alu/alama l`am facut eu, nu este in regulator.
Cosuletul cu supapa in cap, sertarasul cu arc vine in cealalta parte

Umarul pentru a bloca deformarea cosului cu supapa

Pus in "brazda", sta fix la 1,8bari.

Noroc ca am avut totul la indemina ca altfel ma lua gaia de cald in atelier, a durat putin lucrarea.
Se putea face in diverse metode ideea era sa blocheze deplasarea supapei, sa aiba in ce sa se aseze sertarul ca sa si etanseze.
Acuma merge bine.
Se poate face in diverse metode, bormasina, flex, etc, nu trebuie strung neaparat.

Edited by Ion_Bumbu, 30 June 2021 - 18:15.


#152
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Un coleg avea nevoie de un fel de presa.



Edited by Ion_Bumbu, 07 July 2021 - 19:25.


#153
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Sa inteleg ca e freza demontata?

#154
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Nu dar am un cap alezor micut, cu ala adormeam linga piesa, a trebuit sa maresc alezajul de la 13mm la 29mm si cu umar de 20mm, alea ma cam omorau la freza.

#155
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Salut.
Daca ma poate ajuta cineva  cu cotele canalului de fulie pentru curea trapezoidala  de tip B/17x11 mm. Latime canal, adancime , unghi etc.
Am gasit ceva info dar sunt pentru curea SPB care e de 16.3x13mm

Nu sunt de meserie de aceea intreb.

  Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by fob2310, 15 October 2021 - 18:08.


#156
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Eu stiu ca se potrivesc curelele B pe fulie SPB, ramin un pic afara dar merg.
Aveti aici datele lor:


https://www.ci.ro/fu...e-trapezoidale/

Edited by Ion_Bumbu, 15 October 2021 - 18:41.


#157
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Multumesc

#158
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Un pic mai mult de lucru, a trebuit sa fac un fel de sistem de blocare pentru niste tevi de incalzire care au un coeficient de dilatare destul de mare, cam 8mm/50C, la mine ar insemna 8cm modificare a lungimii.
Manualul indica sa pui suport prins in perete si cleme U sau stil flansa pentru diametre mari.
Prin urmare am respectat manualul...ma rog, aproape, deoarece sint de 25mm tevile si era suficient un sistem mai simplu.




Edited by Ion_Bumbu, 27 November 2021 - 16:36.


#159
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Minunata lucrare azi!
Am luat de la Lidl 2 capete termostat electronice acum vreo 2 ani, 40 lei bucata si functioneaza foarte bine, in toamna am mai luat 5 bucati, de alt tip, mult mai flexibil softul la acelasi pret, am instalat unu si urma ca azi sa mai pun inca 3 bucati, in atelier!
Posted Image
Surpriza, din cele 4 ramase am reusit sa mai pun doar unu fara probleme, cauza e simpla, olandeza M30X1,5 nu intra pe robinetul termostatabil!
Asa arata filetul:

Adincit cu 0,45mm filetul:


Final:

Sint multumit de ele insa chiar nu m-am asteptat sa am astfel de probleme, am incercat sa reclam calitatea pe site la Lidl insa pas, nu merge de nici o culoare, imi reclama fisier incompatibil desi ... este cel de pe site.

#160
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Am avut la reparat un motor foarte fain de vreo 550W/230Vac la care "profesionistii" au reusit sa-i termine toate cele 4 filete M3 de la capacul bornelor.
Au vrut sa-l refileteze cu M4 insa proprietarul n-a acceptat deoarece capul surubului era ingropat in capac si dorea sa fie la fel ca inainte.
Exista versiunea, cea mai bunain fapt, cu Helicoil insa M3 eu n-am deci a ramas cu bucsa filetata M5/M3 si a iesit perfect, bucsa a fost lipita si cu Loctite.
Asa arata bucsele:



#161
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Pai bucșã filetata nu e tot helicoil?

#162
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Nu, Helicoilul este ca un arc cu spira romboidala, il poti intinde.

Edited by Ion_Bumbu, 13 March 2022 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate