Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13406 replies to this topic

#1711
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

View PostNeaceasca85, on 22 mai 2019 - 19:52, said:

Mama ce urat fac cotofenele afara.
Inseamna ca Digi ia si partea de telefonie mobila de la Telekom? Posted Image

*Bine ca nu m-am portat la Telepom.....

Edited by xmanyacs77, 22 May 2019 - 20:00.


#1712
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Mie mi-ar place mai mult partea fixa, ca sa lichideze definitiv XDSL-ul si telefonia fixa veche in Romania.

Hai poze, le pun fără sa scot Huaweiul de la încărcat.

.

Attached Files



#1713
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Eu vreau mobilul la Digi și fixul la Orange. Cu ocazia asta Digi o să aibe cel mai mult spectru, cred.

Poate să bage sms național nelimitat.

Și 100 GB pe 4G.

Ar avea 30 MHz în B1 și 10 MHz în B8.

Plus B20, B3 și B7.

#1714
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Poate o sa cumpere digi de la telekom spectrul de 10 MHz din banda 900 MHz si cei 15 MHz din banda 2100 si sa vezi 5G la digi atunci Posted Image.. Asta daca va vinde telekom acel spectru..

Edited by -koss-, 22 May 2019 - 21:39.


#1715
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
De vândut spectru nu cred că se poate,doar să-l concesioneze catre Digi. Oricum, dacă pleacă nu pot lua "spectrul" cu ei.
Ideal ar fi reteaua fixă la Orange,iar partea mobilă la Digi,asta ca să fie si Consiliul Concurenței ok.

#1716
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Eu cred că spectrul va fi scos la licitație sau va fi un acord cu Digi: Digi îi dă rețeaua fixă a Telekom, iar Orange rețeaua mobilă.

#1717
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Posted Image

#1718
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008

View PostKyKyKyKy, on 22 mai 2019 - 01:43, said:

Doar să aibă grijă la router. Eu văd că am găsit problema. Kaon are un power management foarte defectuos, iar telefonul rămâne „agățat” în VoWiFi, iar serverul IMS nu mă găsește și recurge la „planul B”.
De când cu AP-ul Asus RT-N10E nu am mai ratat niciun apel prin VoWiFi, iar în seara asta îl las pe mod avion.

Am testat și cu mod avion. Niciun apel ratat. Chiar uitasem că nu e conectat la 4G și am plecat de acasă, în fața ușii nu înțelegeam de ce se aude oribil.

#1719
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postxmanyacs77, on 22 mai 2019 - 19:57, said:


Inseamna ca Digi ia si partea de telefonie mobila de la Telekom? Posted Image

*Bine ca nu m-am portat la Telepom.....
Digi ia tot. O sa cumpere și Orange-ul într-o zi. :P

*Asa e! Dacă te porți aveai semnal și nu mai aveai de ce sa te plângi

#1720
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Digi rulz.

Neatza.

#1721
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

View PostKyKyKyKy, on 22 mai 2019 - 23:03, said:

Digi îi dă rețeaua fixă a Telekom, iar Orange rețeaua mobilă.
O astfel de manevra nu se face de pe o zi pe alta.

Faptul ca Digi a bagat viteza in ultimele luni in extinderea acoperirii LTE pe 2100 MHz ma face sa cred ca nu sunt interesati de achizitionarea altei retele mobile, altfel n-ar mai fi investit. Realist vorbind, cred ca Digi nici n-are bani pentru achizitia Telekom Mobile. Cel mult vor prelua niste piloni sau vor semna acum, la spartul targului, intelegeri pe 10 ani ca sa-si instaleze si ei antenele pe pilonii Telekomului, ca sa mai faca si neamtu' un ciubuc.

E plauzibil ca Orange sa cumpere infrastructura fixa a Telekomului, din moment ce Vodafone o va avea pe cea a UPC-ului.


Sper ca Telekom Mobile sa fie cumparata de un nou operator, care nu exista inca pe piata locala. Din punctul meu de vedere Cosmote a fost peste Telekom. Ei chiar au spart piata prin 2007.

#1722
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
Iata de pe laptopul reconditionat niste teste:
Vodafone:
[ https://www.speedtest.net/result/8282259157.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orange:
[ https://www.speedtest.net/result/8282287818.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

UPC:
[ https://www.speedtest.net/result/8282274739.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DigiMobil, desi din pacate nu e relevant, viteza reala fiind de pana la 128 Kbps:
[ https://www.speedtest.net/result/8282294062.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Concluzie: Internetul fix nu are nici un sens, inapoiere tehnologica, fiberNOlink nici atat. DigiMobil cea mai proasta retea mobila, viteza mica dar nu ar fi nici asta o asa mare problema cum e limitarea la 128 Kbps.

Edited by LunaCrystal, 24 May 2019 - 13:52.


#1723
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Gandirea ta e o inapoiere pt rasa noastra....

#1724
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
Degeaba zici asta, deja inclusiv unii din fostii fani ai fibrei optice au ajuns la concluzia mea si si-au dat seama ca fara fir e viitorul, e doar o chestiune de timp. La fel si o parte din fostii fani ai digi au trecut acum la altii tot din cauza a cea ce am zis eu: trafic putin si viteze mici.

Edit: Acum cam 10-11 ani eu am zis si ca minutele si sms-urile nelimitate in orice retea sunt viitorul si ca trebuie sa apara asa ceva, altii mi-au sarit in cap ca nu e posibil asa ceva, ca taxe de interconectare si alte tampenii de genul. Si uite rezultatul. Pentru cine a uitat topicul: https://forum.softpe...in-orice-retea/

Edited by LunaCrystal, 24 May 2019 - 14:07.


#1725
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Nu am zis că de pe o zi pe alta, ci în timp.
Nu cred că ar fi o problemă, dar LTE-ul acela cred că a fost băgat ca o soluție de criză pentru că TD-2600 nu prea e popular. 2100 era deja pe 3G și s-au folosit ca un bonus și de 900 MHz.
Ar putea prelua rețeaua mobilă a Telekom. 800 MHz, 900 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz și alți FD-2,6 GHz. Ar putea extinde la maximum capacitatea 3G-ului și a 4G-ului. Ar putea pune și 2G pentru M2M și cei cu telefoane vechi. Dacă CC consideră că nu se poate da pe toată deodată, poate o fracționează.

#1726
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
Ala e simple dreams, care sta mult timp plecat de acasa si asculta muzica doar in Ultra Mega High Quality, nu Youtube, ducandu-se 2 GB per melodie si de asta nu-i ajung 50 GB Digi Mobil.

#1727
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Eu 50 GB la digi i-am consumat într-o seara :) câteva filme noi mi-am tras pe laptop și aia a fost :))

#1728
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Eu consum 60 GB înainte de limitare. Cred că e o chestie la serverul Digi ce l-am exploatat mult.
Cred că în vară voi mai face o de-asta, să fac un consum mare de date la Digi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate