Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13498 replies to this topic

catalinman

catalinman

RCS & RDS

• Grup: Senior Members

View Postmangla, on 21 aprilie 2024 - 20:56, said:

cum pot afla pe un telefon samsung codul ICCID a unei cartele orange prepay? Daca faceai portare de pe abonament nu mai trebuia insa daca ai cartela prepay orange si vrei sa treci la abonament la Digi, iti cere acel cod. Stiu ca doar pe Iphone poti sa il vezi din setari
Pe ultimele versiuni de Android cred ca iti arata la Informatii seria SIM a cartelei, exact ca la iPhone.

In caz ca ai telefon cu Andoid ceva mai vechi descarci o aplicatie de genul Serial Number.

Ceva de genul asta https://play.google....ber&hl=ro&gl=US

Apropo, daca nu ai facut contractul la mobil pot sa te ajut eu cu o oferta mai buna. Da-mi PM si rezolvam daca este cazul. ;)

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

View PostNikoroB, on 15 aprilie 2024 - 12:41, said:

Oricum cartela nu avea acces in roaming. Mergi cu operatorul tau daily.

Ai vazut tu in ultimii 15 ani pe undeva cablu mai prost decat cat5e?!

Oricum standardul permite maxim 100m. In practică (in functie de calitatea cablului) merge si un pic mai mult, dar na, ne-am obișnuit ca tu nu te pricepi.

Normal, ar fi si pacat sa te trimită acum la munca. Unde mai pui ca nu mai e mult si vin vacanțele de vara, apoi craciunul, revelionul... Asta e, a mai trecut un an!
De CAT 5 E stiu din 2009 cand au bagat primul FTTB la fostul magazin, dupa cativa ani 2006-2009 cu Docsis. Bagasera net pe 4 fire si pe celelalte 2 cu 2 fire 2 linii telefonice fixe. Am ramas cu 1 singura din 2013 cand am facut si portare.

Da, imi spune omul de la RDS taranoaia ca sunt extrem de ocupati acum, nu are timp sa vina sa refaca un armorod si sa re-inalte fibra cazuta suficient cat sa nu permita trecerea camionului cu BCA-uri miercuri. Trebuie sa dau la call center ticket pentru asta.

Ocupati sunt si electricienii, chestiile minore se amana dupa Paste.

raducanu969

raducanu969

Active Member

• Grup: Members
Salut

Aveti idee, in afara tarii, cum pot folosi Digi Online? Merge oare cu VPN-u?
Am un cumnat care locuieste in Germania si s-a saturat sa tot plateasca mult. Binenteles, sa faca punte intre Laptop si TV, nu cred ca daca se downlodeaza aplicatia pe TV, merge vreun VPN-u sa ruleze pe TV!!!

clader

clader

Senior Member

Merge cu VPN.

TerryY

TerryY

Member

View Postraducanu969, on 22 aprilie 2024 - 12:53, said:

Salut

Aveti idee, in afara tarii, cum pot folosi Digi Online? Merge oare cu VPN-u?
Am un cumnat care locuieste in Germania si s-a saturat sa tot plateasca mult. Binenteles, sa faca punte intre Laptop si TV, nu cred ca daca se downlodeaza aplicatia pe TV, merge vreun VPN-u sa ruleze pe TV!!!
sunt o gramada de site-uri cu tv ro gratis. Doar scrii pe google Tv Romania online.

Tvronhd.com e unul din ele.

raducanu969

raducanu969

Active Member

Merg si pe TV acele sait-uri? Stim foarte bine ca TV-urile nu au un Antivirus iar apoi, din ce am vazut, multe sait-uri, la accesare iti mai " incarca alte 2 sau 3 pagini ". Sau merge sa se downlodeze o Opera / Mozila care sa aiba *****?
Inca nu i-am sugerat si aceasta varianta, desi OPERA ofera VPN integrat in Browser. Ar mai fi si Brave-ul.
Astept cateva idei, despre acest lucru.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Androidtv cu wireguard

raducanu969

raducanu969

Active Member

pt NikoroB - Numai sa-si cumpere unul, desi, el vroia sa-l utilizeze pe cel din prezent fiind un Smart TV de la LG. De aceea am si intrebat, daca exista vreo solutie, direct pe TV.

PS. Este o prostie a DIGI sa nu-si lase utilizatorii de servcii sa foloseasca DIGI ONLINE si in afara, macar sa acepte pe Contul de utilizator, 2 Device-uri.

Edited by raducanu969, 22 April 2024 - 13:58.

cipri47

cipri47

Junior Member

• Grup: Junior Members
Ar putea încerca Chromecast cu Google TV că ăla are Play store pe el

clader

clader

Senior Member

Nu au voie sa lase la liber transmisa TV in afara țării in cele mai multe cazuri.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

View Postraducanu969, on 22 aprilie 2024 - 13:55, said:

PS. Este o prostie a DIGI sa nu-si lase utilizatorii de servcii sa foloseasca DIGI ONLINE si in afara,
Astea-s conditiile de retransmisie ale televiziunilor. In principiu e nasol cu drepturile de autor.

Oricum, nu prea ai ce sa vezi pe tv. Banuiesc ca nu s-a mutat in germania ca sa-i fie dor sa se uite la liga 1.

Edited by NikoroB, 22 April 2024 - 15:20.

ssss

ssss

Active Member

Așa era (și încă mai este) și cu televiziunile noastre, semnalul lor pe satelit în original (destinat operatorilor CATV) era codat fie în permanență, fie parțial (doar la emisiunile licențiate exclusiv pentru difuzarea națională - programul emitea de regulă în clar, însă în intervalul orar al emisiunilor în cauză se cripta semnalul).

Era sistemul PowerVu folosit de marile televiziuni (PRO TV, Antena 1, TVR 1 & 2 dar și alții) care era foarte avantajos prin costurile foarte reduse cu drepturile de autor și se putea folosi și parțial (am explicat mai sus), reversul medaliei fiind că prețul decodorului specific era piperat (fie trebuia să-l cumperi de la ei, fie să-l închiriezi lunar pe bani mulți) și în general (în special la Pro și A1; TVR era mai permisiv), deși se găseau echipamente compatibile mai ieftine pe piață, nu puteai decât cu ce îți dădeau ei de vândut sau de închiriat + că trebuia să dovedești că veneai din partea unei firme CATV.

Da, am bătut puțin câmpii, însă am exemplificat pe larg ceva ce a fost istorie la noi în televiziune. Astăzi ar mai exista televiziuni cu semnal original pe satelit, însă fie sunt în clar permanent, fie codate permanent (cu cartele de acces, putând fi folosite cu orice receiver care le citește).

P.S. Într-o vreme, Antena 1 emitea pe internet la liber, dar nu permanent, oprindu-și emisia când era ceva destinat doar României, gest inspirat de tactica lor de pe satelit.

*) în clar = FTA (free-to-air), la liber (prin satelit)

Edited by ssss, 22 April 2024 - 19:06.

raducanu969

raducanu969

Active Member

Eu unul, daca as fi unul din provideri, contra unui abonament de 5 euro / luna as permite accesul la 2 device-uri in UE, astfel pe langa faptul ca as avea mai multi abonati, automat si profitul ar creste.
Exact cum ar trebui sa faca statul roman in prezent, prin Colecatarea acelor PET-uri ( eu as oferi 0,20 lei / pet si ma refer aici la cele care nu au semnul de reciclare ) si astfel oamenii in disperare de a face rost de bani, ar cutreiera tara in lung si in lat pentru a aduna aceste pet-uri, obtinand-u-se in acest fel si Ecologizarea Romaniei.

Dar de, uneori e greu sa gandesti si la nivel macro.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Nu intelegi ca problema nu e la provideri? Televiziunile nu permit asta ca sa nu-si bata capul cu licentiat continutul pentru alte zone geografice

E acelasi lucru si la Netflix/Hbo/Sky/Amazon. Daca esti din Romania, nu ai acces la acelasi continut pe care-l ai in USA.

Edited by NikoroB, 23 April 2024 - 10:59.

TerryY

TerryY

Member

Tv-ul banuiesc ca are wifi. Intri pe adresele unde e gratis tv din ro, mare scofala. Eu nu as da bani pe asa ceva cand totul e gratis. nu aveti ce face cu banii?

MELODY

MELODY

Senior Member

Hai sa bagam skyshowtime HD pe TV. Gratis.

https://www.digi.ro/skyshowtime

Edited by MELODY, 25 April 2024 - 20:53.

LunaCrystal

LunaCrystal

Clubbing is life!

Pentru cine are tv si timp de asa ceva.

MELODY

MELODY

Senior Member

Da, pentru cei care au timp. Si TV.
Ce ma intereseaza daca tu nu ai timp sau nu ai TV? E treaba ta daca o arzi aiurea cu ochii in stele.
Eu prefer sa fiu comod, munca, tv, concedii, relax. Life is too short...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate