Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13500 replies to this topic

IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

Guru Member

• Grup: Senior Members
Potrivit ultimului raport publicat de Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) la sfârșitul anului 2022, DIGI a devenit alegerea principală a familiilor din România în ceea ce privește abonamentele de telefonie mobilă. Conform statisticilor, DIGI deține cel mai mare număr de abonați persoane fizice pentru serviciul de telefonie mobilă în țară, având o cotă de piață de 37,8%, precizează compania printr-un comunicat remis catre HD Satelit România.
https://www.hdsateli...e-alegerea.html

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

https://www.speedtes...14760472396.png

oddy

oddy

Member

• Grup: Members

View PostIceCoolExtreme, on 20 mai 2023 - 11:30, said:

Potrivit ultimului raport publicat de Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) la sfârșitul anului 2022, DIGI a devenit alegerea principală a familiilor din România în ceea ce privește abonamentele de telefonie mobilă. Conform statisticilor, DIGI deține cel mai mare număr de abonați persoane fizice pentru serviciul de telefonie mobilă în țară, având o cotă de piață de 37,8%, precizează compania printr-un comunicat remis catre HD Satelit România.
https://www.hdsateli...e-alegerea.html

Si va mai creste odata cu marirea abonamentelor de catre Orange si Vodafone care se pare ca este imminenta.

vmoraru

vmoraru

Junior Member

https://statistica.a...ic/files/264_ro

Pagina 31. ANCOM nu știe ca Digi are 2G.

Whyse1

Whyse1

Active Member

https://economie.hot...sita-guvern.htm
"Probleme cu localizarea 112: Rețelele 3G încep să fie dezafectate, iar apelurile nu se pot prelua prin 4G. Soluția găsită de Guvern"
Masuri:
Attached File  Captură de ecran 2023-05-26 134748.png   90.71K   73 downloads

Rares95

Rares95

Severin, MH

Au instalat azi FTTH la o prietena de-a mea, dupa instalare m-a chemat fiindca nu ii mergea internetul, a picat la cateva minute dupa ce a plecat RDS.
Ca idee, i-au montat un mininod Luster, urmat de un ONT ZTE, apoi routerul ei, ceva Tenda gigabit. Din punctul meu de vedere este cea mai cretina varianta, cum la mine si multi altii se poate cu un singur echipament al RDS, respectiv ONT Luster GE+CATV, urmat de routerul meu, la ea au venit cu alea 2 + routerul ei... poate sunt probleme cu stocurile de Lustere, tinand cont la cat de des crapa. Au pus o mufa RJ45 la ONT de toata frumusetea, cum miscai de ea putin cadea link-ul intre Tenda si ZTE, noroc ca am acasa mufe si sertizor.

Edited by Rares95, 26 May 2023 - 13:41.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

View PostWhyse1, on 26 mai 2023 - 12:51, said:

https://economie.hot...sita-guvern.htm
"Probleme cu localizarea 112: Rețelele 3G încep să fie dezafectate, iar apelurile nu se pot prelua prin 4G. Soluția găsită de Guvern"
Masuri:
Attachment Captură de ecran 2023-05-26 134748.png
Oricum apelurile la 112 se duc prin GSM. Cel putin asa s-au dus mereu de fiecare data cand am avut nevoie in ultimii 2-3 ani. Asta cu localizarea si 3G-ul sunt fumigene.

Facusera la un moment dat o aplicatie si spuneau ca daca vrei sa te localizeze sa suni de acolo. Oricum, desi am abonament de cel putin 10 ani, nu au habar numele celui care a sunat, iar numele si adresa trebuie s-o dai fiecarui operator la care esti transferat.

Probabil trebuie sa-si faca mila UE de noi ca sa ne dea un sistem modern, plus sa vina vreun Ghiță că să-l implementeze. Pana atunci nu cred ca vom avea apeluri de urgență prin volte.

Edited by NikoroB, 26 May 2023 - 13:48.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Localizarea prin 112 e un subiect sensibil provocat si de drama fetitei din Caracal care nu a fost localizata in timp util, a citit o carte de vizita gasita prin casa lui Dinca.

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Fix aia e. Cum a fost si cu spitalele de arsi dupa colectiv...

anndrei86

anndrei86

Member

View PostNeaceasca85, on 26 mai 2023 - 14:45, said:

Localizarea prin 112 e un subiect sensibil provocat si de drama fetitei din Caracal care nu a fost localizata in timp util, a citit o carte de vizita gasita prin casa lui Dinca.

Subiectul este atat de sensibil incat nici dupa 4 ani nu s-a gasit o solutie.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Problema lor e ca niciun operator nu va mai avea 3 G, dar sigur ca pleaca pe 2 G, cand se va renunta si la 2 G va fi musai sa mearga 112 prin Vo-LTE si Vo-Wi-Fi.

112 tot in sistem vechi o lucra, adica sa localizeze doar telefonul fix, pai ei se mira ca sunt blocati cu apeluri cu glume proaste sau alarme false cand nu pot localiza sau identifica mai ales apelantii de pe cartele prepay?

Reamintim ca 112 functioneaza daca ai semnal de la minim 1 operator. Parca era conditie tampita sa ai cartela valabila in telefon. Ar trebui sa mearga si fara SIM.

In ce fel ne urmareste Google si stie totul despre noi, nu sunt in stare de localizare la 112, asta e dezinteres romanesc, atat.

anndrei86

anndrei86

Member

Teoretic nu functioneaza apelul catre 112 dintr-un telefon fara SIM ca sa limiteze numarul apelurilor non-urgente (adica cele initiate in gluma).
Logica este ca cei care suna de pe un telefon fara SIM nu pot fi identificati ulterior.
Doar ca acelasi lucru se intampla si in cazul celor care suna de pe un telefon cu SIM prepaid. Nici acesti nu vor putea si identificati.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Pai chiar si Digi RDS-ul ma identifica acum. Ca sun la relatii cu clientii de pe fix sau de pe mobil zice "In baza numarului de telefon de pe care ne-ati apelat, am identificat un contract, pentru informatii despre acest contract, apasati 1, pentru informatii despre un alt contract apasati 2".

anndrei86

anndrei86

Member

Te identifica daca suni de pe un numar Digi sau de pe un numar din alta retea, dar pe care l-ai lasat la date de contact.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Mobil Digi portat, da, l-am lasat la date de contact, dar fixul de la birou nu. Fix care evident e pe abonament Digi.

KyKyKyKy

KyKyKyKy

Guru Member

Ieri a venit e-Distribuție Muntenia și mi-a tras un contor „inteligent”, adică se citește singur. Azi m-am uitat pe el și are data și ora corect sincronizată :)
Tot azi am mai dat comandă de încă un Tapo C500 pentru spatele curții :)

NikoroB

NikoroB

Senior Member

Panica cu astea inteligente fiindca inteligenta lor e invers proportionala cu cea a satenilor. Practic nu mai stie nici dracu sa dea indexul...

View Postanndrei86, on 26 mai 2023 - 16:13, said:

Teoretic nu functioneaza apelul catre 112 dintr-un telefon fara SIM ca sa limiteze numarul apelurilor non-urgente (adica cele initiate in gluma).
Logica este ca cei care suna de pe un telefon fara SIM nu pot fi identificati ulterior.
Doar ca acelasi lucru se intampla si in cazul celor care suna de pe un telefon cu SIM prepaid. Nici acesti nu vor putea si identificati.
Nu doar teoretic ci si practic. Nu poti suna la 112 fara sim. Cat privește găsirea celor care fac glume de pe prepay-uri, cu siguranță ca pot fi gasiti doar că nu-și bate nimeni capul cu astea. Vezi cum i-au gasit pe "inteligentii" care-i trimiseseră mesaje de amenințare emilier sercan.

Deh, romanii sunt saraci și nu-și permit sa arunce aifonul la gunoi dupa o faza dinasta...

KyKyKyKy

KyKyKyKy

Guru Member

Eu am dat indexul mereu, de aceea eu am regularizare mereu.
Până una-alta, am mai scăpat de o grijă.

La apă am deja unul de-ăsta, acum îi aștept și la gaze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate