Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13320 replies to this topic

#11773
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022

View PostNeaceasca85, on 16 martie 2023 - 11:07, said:

Pai eu imi doresc sa fi emigrat din Europa in conditiile actuale. Industria trimisa in China, Europa doar eco-jeg.

Abia astept sa votez.
Pai na, fix ce trebuie. Mergi in Moldova, te așteaptă cu brațele deschise. Sau daca vrei mai hard core, te duci mai la est. La cat de vastă e mama Rusie, gasesti cu siguranță o așezare care sa arate ca slatina. Nu stiu cu shaorma daca o sa gasesti, dar asta poate sa fie o oportunitate de afacere!

View Postclader, on 16 martie 2023 - 11:53, said:

Fofofibe si panoufobie! :)
Asa-i cand stai toata ziua si te uiți pe pereti. Ai mintea atâta de odihnită incat incepi sa emiți tot felul de teorii. Vezi peste tot numai conspirații: flat earth, chem trails, vaccin, gaze, panouri...

Edited by NikoroB, 16 March 2023 - 12:15.


#11774
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
Trebuie sa recunoaștem că Neaceasca ne amuza pe toți la cafenea :)
Macar e sincer și asumat, nu încearcă să pară ce nu este ..

#11775
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Asa-s toti ăștia nemulțumiții, sunt nemultumiti doar pe Facebook sau orice alt rahat de retea. Cand trebuie sa faca ceva, "aaaa, stai, ca nu pot acum", "ma grabesc", "poate maine", etc...

Intre timp, asta-i Romania reala: https://www.reddit.c...ebab_și_pizza/

#11776
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Adevărul e că asta înseamnă democrație, sa poți face ce vrei 😅

#11777
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 04.04.2008

View Postgestt, on 16 martie 2023 - 12:48, said:

Macar e sincer și asumat, nu încearcă să pară ce nu este ..
Ca e PRO Rusia ?

#11778
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Nu sunt Pro Rusia. De la ei as vrea strict gaze (ieftine), nimic altceva.

Dar nu mai pot fi pro UE, pentru ca a devenit o uniune horror pentru mine. Uniune care nu mai lucreaza constructiv ci distructiv.

Suntem prinsi intre 2 rele practic, Rusia si UE.

NATO o consider OK, ne apara (teoretic) de razboi si au desfiintat puscaria, aa, serviciul militar obligatoriu.

Rusia a vrut sa interzica shaorma. Posted Image

Nu stau sa ma uit pe pereti, ci la munca in PC.

Subiectele legate de bani si optimizare costuri le discut doar de la birou pentru ca aici se pomeneste de ele, acasa intru pe forum in general doar duminica si de regula nu pe subiecte gen "Viata la casa vs bloc si probleme nespecifice", deschis dupa prima cearta cu fratele legat de panouri, dupa a doua cearta am luat decizia sa trecem la Hidroelectrica, apoi februarie 2023 termostat pentru centrala tinut la mine in camera ca nu am nevoie de prea multa incalzire.

View PostNikoroB, on 16 martie 2023 - 13:00, said:

Asa-s toti ăștia nemulțumiții, sunt nemultumiti doar pe Facebook sau orice alt rahat de retea. Cand trebuie sa faca ceva, "aaaa, stai, ca nu pot acum", "ma grabesc", "poate maine", etc...

Intre timp, asta-i Romania reala: https://www.reddit.c...
Am vazut despre un clujean cu 650 de shaorme intr-un an, apoi altul din alt oras cu sute de pizza. Chestiile astea dau dependenta, sunt vicii.

#11779
dan33

dan33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 18.01.2005
Cum se numeste melodia care canta Adelle la apelul test volte?

#11780
Redzutzuu

Redzutzuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.03.2017
Set fire to the rain.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a2giXO6eyuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11781
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 16 martie 2023 - 11:07, said:

Pai eu imi doresc sa fi emigrat din Europa in conditiile actuale. Industria trimisa in China, Europa doar eco-jeg.

Abia astept sa votez.

Sa ai tupeul sa zici interzicere centrale termice trebuie sa fii scursura umana. Nu sa legiferezi, sa zici asa ceva.
Mergi in Moldova, Ucraina, Turcia, Serbia dacă crezi ca in afara UE este mai bine. Sau dacă ai cumva impresia ca acolo nu vor fi tot interzise centralele - abea aștept apropo.

#11782
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019

View PostNeaceasca85, on 16 martie 2023 - 10:29, said:

Nu fratii rusi, ci la UE care a fost intre 2007 si 2017.

Fanii UE trebuie sa inteleaga ca UE nu mai e ce a fost, ci e un nou URSS, cel mai bine ar fi o iesire, o scindare, nu trebuie sa fim sub niciun jug, iar UE cand ajunge sa interzica focul crezand ca mizeriile fotovoltaice si eoliene pot asigura totul, este grav, cel mai mare regres din istoria moderna, tema falsa a CO2 si distrugerea industriei practicata de hipsterii eco-idioti.

Orice mare uniune de state devine toxica la un moment dat.

UE este otrava pura acum.

De la rusi vreau doar gaze ieftine. Putin s-a enervat si pe dobitocii astia care or zis "putem si fara gaze", da, poate doar Belgia (unde sunt drogatii de la Bruxelles) si Franta ca au multe nucleare, noi fara gaz si carbune ramanem pe intuneric. Sau importam de la carbunele nemtesc :drac:
cred că suferi de vreun retard tu. CO2 nu e poluare? Pai de aia nu mai ai anotimpuri! Și pe măsura că a crescut cantitatea de CO2 din atmosfera, atunci s-a accelerat și ÎNCĂLZIREA globală. Susții mereu aceleași imbecilități. Și faptul că mai nou, ajungi sa puți si a putlerist comunist, nu cred că mai surprinde pe nimeni! Dacă UE este otrava pura, pai dă-i drumul la ruși și stai acolo cu Putler și nivel de dezvoltare de anii 70 și pe 150 dolari salar. Aaa dar stai că acolo nu prea e bine, când te o înrola forțat și te o trimite carne de tun. Ce mă amuză pe mine comuniștii ăștia că tine ce latră de aiurea, dar o fac din occident. Din UE....

View Postgestt, on 16 martie 2023 - 12:48, said:

Trebuie sa recunoaștem că Neaceasca ne amuza pe toți la cafenea :)
Macar e sincer și asumat, nu încearcă să pară ce nu este ..
da. Repetă mereu aceleași aberații pe care le repetau și covidiotii pe Facebook. Mai nou a ajuns și trol putlerist. Ar trebui să meargă la un control la cap că ceva e in neregula acolo.

Edited by silcar, 18 March 2023 - 00:20.


#11783
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Oamenii care muncesc cu capul sau sunt antreprenori n-au timp de prostioare dinastea. In schimb, aia care-s in general paraziti sau asistati, aia-s cei mai nemulțumiți.

#11784
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Unchiul matern, a văzut la Miesti bec cu sodiu la mine, hop și el, a văzut camere Tapo și internet la mine, hop și el, a băgat fibra la tataie care împlinește 91 de ani acum în aprilie și a renunțat la Orange satelit, observam ONT Luster Tbeg ca al meu dar varianta cu CATV, plus router nu Xiaomi ci Mercusys.


4 G la Miesti fluctuează între 2 și 4 mbps, deci fibra merita din plin pentru camere.

Attached Files



#11785
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 26.05.2022
Bine ca are fibra dar veceul e tot in lanul de porumb...

#11786
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eh, sa nu fim rai, tataie da, dar peste drum matusa are baie, fosa septica, boiler electric, panou solar de apa calda. Sa zicem mersi ca au asfaltat Miesti in 2018, horror era, si ca RDS a bagat fibra, nu credeam vreodata asa ceva, fiind un sat zona alba, fara comunicatii.

La mine se va construi candva o casuta dorita la tara de maica-mea, desi vremurile sunt grele, preturile mari la orice.

Oricum e foarte tare cu FTTH, ONT, router si camere intr-o casa traditionala rurala, casa in care am copilarit pana la 15 ani (dincolo la Spineni, nu la Miesti, erau drumurile pietruite prafuite pana in 2018, ajungeam asa de greu de parca mergeam in Uganda nu in Olt).

La mine la magazia magica din aprilie-mai voi pune si frigiderul Arctic al copilariei de la Spineni, recreand atmosfera copilariei cu sunetul sau. L-am testat asta vara, in 30 minute a declansat, raceste eficient desi e din 1991. O sa vad si cati W consuma, cu priza Nedis.

Imi place sa urmaresc ce se intampla la taranoaia din confortul orasului (la Mioveni ma uit doar la furtuna, in rest orasul e oras, galagios, enervant, e mai fain noaptea) si sa fac vizite de maxim 4 ore acolo, e frumos sa te duci si sa te intorci, nu sa dormi acolo, cu atat mai putin la fenomene meteo, la alea declansez plan rosu de ajungere urgenta in Slatina sau evit deplasarea, girofar imi mai trebuie. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 20 March 2023 - 13:52.


#11787
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Daca pui si o poza cu carnetul rosu , de la Partid , doar coperta … macar , devii idolul multora ! Acel carnet rosu … .

#11788
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Am urat deopotriva comunismul romanesc cu taieri de mancare si utilitati, intreruperi deliberate pe care si in instalatiile mele le evit pe cat posibil, cat si neo-comunismul actual, eco-comunismul, pretext stupid de reinstaurare dictatura, ca in opinia lor am avut prea multa libertate prea multi ani de zile.

Dar sa renuntam la confort in numele unei false ecologii (ca asta vrea UE) ori chiar sa riscam si blackout-uri stupide pe langa scumpiri, pai nene, comunismul verde mai are doar sa introduca rationalizarile si cartelarile si gata, anii '80 reloaded, history repeating, de ce se repeta istoria si greselile, din prostie si rea vointa.

Din NATO clar nu vreau sa ies, nu vreau sa intram pe mana Rusiei, dar si din UE clar imi vine sa ies. S-a ajuns sa fii facut Putinist sau comunist pentru ca tin la lucrurile stabile si de buna calitate si nu sunt de acord cu eco-mizeriile, repet, CO2 nu este poluare, poluare sunt celelalte, dar si daca ar fi prin absurd poluare, la CO2 nu poti renunta pentru ca nu putem renunta la focul si combustibilii care ne-au scos din rahat, numai nuclearul ar fi o alternativa, dar implica alte probleme si ghici ce, eco tampitii (aia de la conducerea UE ma refer) nu vor nici nuclear, nu vor nici constructia de hidrocentrale noi, pai scuza-ma frate, voi vreti intoarcere la pesteri daca nu mai vreti energie electrica si termica din termo-hidro-nuclear?

Nu exista energie verde, toate polueaza intr-o forma sau alta, cata vreme omul traieste pe lumea asta (ca in Rai o fi altfel) are nevoie sa consume energie si sa emita CO2.

Pana una alta, voi iubi vesnic RCS-RDS si mai nou si Hidroelectrica, cu gazul vad cum ies cu termostatul, alternative la gaz eu nu am decat calorifere electrice Hidroelectrica si revenirea la sobele cu lemne, in niciun caz energiile asa zise verzi (ineficiente, volatile, nesigure) care oricum ar da epic fail si chix intr-o iarna adevarata, ca vor reveni si iernile adevarate.

As prefera ca pe aceasta Cafenea sa se discute despre RCS-RDS, orice are tangenta cu ei, in niciun caz Politica indiferent de care.

Edited by Neaceasca85, 20 March 2023 - 15:15.


#11789
festus

festus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 25.12.2007
Salut, cat spectru a cumpărat Digi în b7 de 2600 MHz?

#11790
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,904
  • Înscris: 28.09.2017
20 MHz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate