Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

lemn stratificat stejar sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Am pus si din exterior.

Attached Files


Edited by Magicwisewolf, 08 September 2018 - 18:26.


#38
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
arata super. sa iti traiasca. incep sa imi schimb parerea despre ferestrele de lemn:)))

edit: cel care ti le a vandut merita recomandat

Edited by conu71, 08 September 2018 - 18:44.


#39
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Avea si mai inainte poze cu o cercevea deschisa, se vedea ca finisajul inca este ok si in extereior.

#40
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
is mai chior, ai uitat ca s bosorog? :)))

#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View Postconu71, on 08 septembrie 2018 - 18:43, said:

arata super. sa iti traiasca. incep sa imi schimb parerea despre ferestrele de lemn:)))

edit: cel care ti le a vandut merita recomandat
Ms. Eu l-am cautat pe cel care le-a facut, nu el pe mine. :P
Sunt multumit de ele, de cum arata, cum s-au mentinut si de cat au costat. Sunt constient ca exista altele mult mai aratoase, mai rezistente si mai scumpe, dar si de faptul ca nu mi le-as putea permite, asa cum nu mi-as putea permite nici casele pe peretele carora sunt puse Posted Image

Edited by Magicwisewolf, 08 September 2018 - 19:04.


#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDorel-Mesterel, on 08 septembrie 2018 - 13:53, said:

Cu tot respectul pentru decizia de a cumpara lemn stratificat si fara a vrea sa fiu rautacios, tamplaria ta este printre cele mai ieftine produse din aceasta ramura a domeniului. Din punctul meu de vedere este pacat ca au fost taiati niste arbori pentru asa ceva, dar asta conteaza mai putin.

Nici ca aspect nu e tocamai in regula, ai “asezonat” lemnul stratificat cu glaf pvc, mai sunt cateva lucruri care nu depind de tine, suruburi vizibile, balamale neacoperite, accesorizare “de doi lei”,. Cu scuze, stiu ca nu se face dar asta e.

Ca eficienta nu vorbim ca n-are rost, nu cred ca te intereseaza asta si nu este neaparat un lucru rau.

Nu sunt ele cele mai eficiente, nu arata cel mai bine, dar important este ca tu esti multumit.

Ce vreau sa spun de fapt este ca la 30% fata de pvc nu se poate achizitiona un produs bun pe lemn stratificat, doar ceva asemanator sau chiar mai rau fata de ce ai tu.

Mie mi-ar fi mai groaza de dorei mesterei si pe net zmei. Serios acum, tot asa cu scuzele de rigoare, rar se gaseste cite-un mesterel care poate fi lasat sa lucreze singur, nesupravegheat. In marea majoritate a cazurilor trebuie sa le dai peste degete, altfel fac numai prostii. Din nou cu scuzele de rigoare, pentru ca nu este cu siguranta cazul la tine, in faza de tratative toti doreii scot flacari pe gura precum dragonii si critica de zor lucrarile altora, sugerind ca-n cazul lor asa ceva nu se va intimpla sub toata garantia din lume. Ca sa intelegi mai bine la ce ma refer, cele mai relevante exemple de "mesteri" sint frizerii. In Romania este sport national sa te-ntrebe cine te-a tuns inainte in halu ala. Si trag pe urma o lucrare...Posted Image

#43
DonJugulator

DonJugulator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2006

View Postcoco04alin, on 05 septembrie 2018 - 13:17, said:

Bună ziua
De curand am terminat de construit o casa si am ajuns la pasul in care trebuie sa pun geamurile. Neștiind nimic despre domeniul acesta am luat putin la studiat forumurile, paginile de internet si intrebat prieteni care au mai trecut prin asta. Am decis ca cel mai ok ar fi sa pun profilurile din lemn stratificat si am cerut o oferta de la cateva firme. Pretul pentru 5 geamuri de dimensiuni aproximative 1,4 m X 1,2 m din stejar ar fi un pic peste 5000€ cu tot cu masuratori si montaj. Geamul triplu izolant.
Intrebarile mele ar fi:
1. Pot gasi o firma care sa imi ofere un pret mai bun? Sau prețul este exagerat de mare?
2. Este o alegere buna lemnul de stejar intr-o zona in care exista diferente de temperatura destul de mari? Adica oltenia, Dolj.
3. Ar trebui sa ma gandesc mai bine la decizia de a pune ferestrele din lemn?
4. Ar trebui sa iau in considerare alți factori de care eu nu stiu atunci cand aleg esența lemnului? (In afara de cel estetic?)

Nu sunt foarte experimentat, nu stiu prea multe despre domeniul asta. Eu mu-as dori geamurile din lemn mai mult din considerente estetice, iar lemnul de stejar l-am ales doar pentru ca era cea mai buna optiune pe care o aveau firmele respective. In principiu, vreau sa nu am probleme pe termen lung.
Va multumesc frumos, daca are cineva un sfat il primesc cu placere, inclusiv o recomandare de firma care se ocupa cu asta.

coco04alin, pana la urma ce ai rezolvat? Am si eu o casa veche la tara tot in Dolj si caut o firma care sa-mi realizeze termopane cu tocarie din lemn masiv/stratificat. Ai vreo recomandare? PVC sau aluminiu este exclus.

#44
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

DonJugulator said:

1651688468[/url]' post='29024847']
PVC sau aluminiu este exclus.

Este de patrimoniu nu? UNESCO plateste lucrarea si tu cauti variante. Colegul @DeaD face din astea, este din Cluj (cred), te poate ajuta chiar si cu oferta.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 04 May 2022 - 22:08.


#45
DonJugulator

DonJugulator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 04 mai 2022 - 21:58, said:

Este de patrimoniu nu? UNESCO plateste lucrarea si tu cauti variante. Colegul @DeaD face din astea, este din Cluj (cred), te poate ajuta chiar si cu oferta.

Este o casa normala veche, nu este catalogata in vreun fel. La o casa si in special atunci cand este veche, tamplariile din aluminiu sau pvc nu au eleganta, finete - le gasesc fara gust, total inadecvate. Dar este o realitate cå in Romania kitch-ul este ridicat la rang de arta, insa fiecare cu gusturile lui.

Din pacate tamplaria din lemn in Romania este de multe tipuri și calitati, indeosebi slabe si foarte slabe. Tocmai de aceea caut recomandari si producatori consacrati care fac tamplarie din lemn stratificat de calitate.

#46
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Astazi…..
Confectie Dead….montaj by Bogumilandia

Attached Files



#47
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDonJugulator, on 05 mai 2022 - 01:04, said:



Este o casa normala veche, nu este catalogata in vreun fel. La o casa si in special atunci cand este veche, tamplariile din aluminiu sau pvc nu au eleganta, finete - le gasesc fara gust, total inadecvate. Dar este o realitate cå in Romania kitch-ul este ridicat la rang de arta, insa fiecare cu gusturile lui.

Din pacate tamplaria din lemn in Romania este de multe tipuri și calitati, indeosebi slabe si foarte slabe. Tocmai de aceea caut recomandari si producatori consacrati care fac tamplarie din lemn stratificat de calitate.
sper cã stai bine cu inima,cãci cînd au sã-ți zicã prețul...😕😳😳😳🤕, preturile la timplarie ( mai ales la lemn) au cam explodat,iar daca vrei și placat cu aluminiu 😬😬😭🤫( e recomandabil).....dublezi valoarea la casã 🤔👍

#48
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postbogumilandia, on 05 mai 2022 - 09:30, said:

Astazi…..
Confectie Dead….montaj by Bogumilandia

Bravo baietile, felicitari pentru faptul ca puteti colabora, unul din Cj celalalt din Ct, super tare.

#49
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

DonJugulator said:

1651705466[/url]' post='29025260']
Este o casa normala veche, nu este catalogata in vreun fel. La o casa si in special atunci cand este veche, tamplariile din aluminiu sau pvc nu au eleganta, finete - le gasesc fara gust, total inadecvate. Dar este o realitate cå in Romania kitch-ul este ridicat la rang de arta, insa fiecare cu gusturile lui.

Din pacate tamplaria din lemn in Romania este de multe tipuri și calitati, indeosebi slabe si foarte slabe. Tocmai de aceea caut recomandari si producatori consacrati care fac tamplarie din lemn stratificat de calitate.

Kitch-ul inseamna altceva decat sa pui la o casa “normala veche” tamplarie pvc. Tamplaria pvc se poate integra foarte bine la o casa “normala veche”, chiar si daca tamplaria este de culoare alba.

Am pus niste poze, sunt ce am gasit pe rapid, nu prea am poze la case “vechi normale”, plus ca nici nu prea se vad casele (pe mine ma interesaza sa se vada usile/ferestrele mele,nu casa).  Am zece ani de cand lucrez cu clientul final, am douazeci de cand lucrez in acest domeniu si nu inteleg, care-i faza cu lemnul la o casa “normala veche”.

Ce inseamna “eleganta, finete, gust”? Ce nu este bine la casele din poze?

Pentru mine o casa “normala veche” inseamna o casa care nu are nici o legatura cu cele trei descrieri de mai sus, in toate aspectele ei (ferestrele par cea mai mica problema). O casa “normala veche” trebuie daramata si construita alta pentru a se putea pune problema de “eleganta, finete, gust”. Nici nu as avea pretentii la asa ceva, sunt constructii gandite pentru a asigura un spatiu compartimentat, acoperit si atat. Pe principiul “un acoperis deasupra capului”, punct.

Attached Files



#50
DonJugulator

DonJugulator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 05 mai 2022 - 20:25, said:

Kitch-ul inseamna altceva decat sa pui la o casa “normala veche” tamplarie pvc. Tamplaria pvc se poate integra foarte bine la o casa “normala veche”, chiar si daca tamplaria este de culoare alba.

Am pus niste poze, sunt ce am gasit pe rapid, nu prea am poze la case “vechi normale”, plus ca nici nu prea se vad casele (pe mine ma interesaza sa se vada usile/ferestrele mele,nu casa).  Am zece ani de cand lucrez cu clientul final, am douazeci de cand lucrez in acest domeniu si nu inteleg, care-i faza cu lemnul la o casa “normala veche”.

Ce inseamna “eleganta, finete, gust”? Ce nu este bine la casele din poze?

Pentru mine o casa “normala veche” inseamna o casa care nu are nici o legatura cu cele trei descrieri de mai sus, in toate aspectele ei (ferestrele par cea mai mica problema). O casa “normala veche” trebuie daramata si construita alta pentru a se putea pune problema de “eleganta, finete, gust”. Nici nu as avea pretentii la asa ceva, sunt constructii gandite pentru a asigura un spatiu compartimentat, acoperit si atat. Pe principiul “un acoperis deasupra capului”, punct.

Pozele puse de tine sustin foarte bine idea de kitch, dar este evident ca avem gusturi si moduri de gandire difertie. Daca ma intrebi pe mine, usile din profile de PVC/aluminiu reprezinta kitch-ul absolt, insa din pacate asta este o normalitate in Romania.

Inainte de a posta aici am petrecut o jumatate de zi citind comentariile despre tamplaria de lemn stratificat de aici de pe forum. Este absolut incredibil cum fiecare discutie in care se cauta explicit informatii despre tamplaria de lemn stratificat este deturnata imediat de diversi Dorei spre PVC sau aluminiu. Offtopic-ul pare sa fie sport national si din pacate este sustinut de cei de pe forum.

Nu ma intereseaza parerea ta sau a altcuiva despre PVC si nici nu am cerut-o. Daca cineva are informatii despre timplaria din lemn stratificat de calitate care se comercializeaza in Romania, atunci i-as fi recunoscator daca ar posta, altfel l-as ruga sa se abtina de la comentarii offtopic care nu raspund niciunei solicitarii. Nu comentez gusturile tele care in mod evident sunt diferite de ale mele. Cum eu ti le respect, te rog sa mi le respecti si tu mie.

Locuiesc de 20 de ani intr-o tara nordica, iar prin intermediul job-ului am de a face aproape zilnic atat cu dezvoltari rezidentiale noi cat si case vechi. In 20 de ai de zile am inventariat si vizitat mii de case si cladiri si nu am vazut o singura tocarie de PVC nicaieri in tara, iar usi din profile de PVC/aluminiu nu am vazut nici macar ca usi interioare la magazii. Aici ajungi sa demolezi casa, iar tamplaria de lemn stratificat este ca si noua dupa zeci de ani de zile de folosinta. In Romania te costa o avere sa achizitionezi tamplaria de lemn stratificat care dupa 2-3 ani de zile incepe sa se decojeasca sau chiar sa se deformeze. De finisaj nu mai vorbesc. Adevarul este ca in Romania tocariile de lemn stratificat nu sunt proaste, ci foarte proaste dar la pret de Rolls Royce.

Inapoi la subiect, ma intereseaza informatii despre producatori consacrati care ofera garantie si poseda referinte serioase.

#51
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Adevarul e ca o tamplarie buna din lemn nu tine doar de tamplarul care o produce. Tine si de sculele care le are.
De exemplu setul de freze este foarte important, la cepuit pe exterior este extrem de important ca imbinarea dintre montant si traversa sa nu fie la 90 de grade ci sa fie la o anumita inclinatie. In momentul in care lemnul se contrage (cu siguranta se va contrage si umfla indifierent de gradul de umiditate, unele specii mai putin altele mai mult) sa nu ramana un luft gol de 12-15mm cat are in mod uzual primul cep.
Pe langa asta mai exista si alte trucuri la productie care face tamplaria sa tina mai mult. Sau materiale mai speciale.
Ar mai fi si finisajele care intr-adevar sunt de foarte multe tipuri .... Cele industriale incep de la o garantie de 3 ani si pot ajunge la o garantie de 10 ani! Nu accepta fara finisajul de 10 ani, care este mult mai dens.
Ce am observat eu ca difera cel mai mult la producatorii de tamplarie (pe langa diferitele materiale utilizate) este gradul de finisaj care pe unele laturi ... pur si simplu e brut. Un finisaj corect la lemn nu poate fi grabit si dureaza foarte mult.

Dar ... tamplaria din lemn inseamna si intretinere ... sa nu uitam asta. Daca nu se doreste intretinere, alege lemn placat cu aluminiu.
Pentru orice fel de informatie referitoare la tamplaria din lemn, va pot ajuta cu drag.

Atasat profilul IV92 CombiTherm, montat saptamana aceasta de colegul nostru, Bogu. Mersi :)

Attached Files



#52
DonJugulator

DonJugulator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2006

View PostDeaD, on 06 mai 2022 - 21:16, said:

Adevarul e ca o tamplarie buna din lemn nu tine doar de tamplarul care o produce. Tine si de sculele care le are.
De exemplu setul de freze este foarte important, la cepuit pe exterior este extrem de important ca imbinarea dintre montant si traversa sa nu fie la 90 de grade ci sa fie la o anumita inclinatie. In momentul in care lemnul se contrage (cu siguranta se va contrage si umfla indifierent de gradul de umiditate, unele specii mai putin altele mai mult) sa nu ramana un luft gol de 12-15mm cat are in mod uzual primul cep.
Pe langa asta mai exista si alte trucuri la productie care face tamplaria sa tina mai mult. Sau materiale mai speciale.
Ar mai fi si finisajele care intr-adevar sunt de foarte multe tipuri .... Cele industriale incep de la o garantie de 3 ani si pot ajunge la o garantie de 10 ani! Nu accepta fara finisajul de 10 ani, care este mult mai dens.
Ce am observat eu ca difera cel mai mult la producatorii de tamplarie (pe langa diferitele materiale utilizate) este gradul de finisaj care pe unele laturi ... pur si simplu e brut. Un finisaj corect la lemn nu poate fi grabit si dureaza foarte mult.

Dar ... tamplaria din lemn inseamna si intretinere ... sa nu uitam asta. Daca nu se doreste intretinere, alege lemn placat cu aluminiu.
Pentru orice fel de informatie referitoare la tamplaria din lemn, va pot ajuta cu drag.

Atasat profilul IV92 CombiTherm, montat saptamana aceasta de colegul nostru, Bogu. Mersi Posted Image

Know-how-ul se creeaza in timp si presupune dedicatie, cercetare si resurse dedicate in acest sens.

In Romania imi este imposibil sa gasesc tocarie de lemn stratificat cu 10 ani garantie la feronerie si vopsea - cel mai bine cred ca am gasit 10 ani garantie pentru lemnul stratificat și 3 ani pentru vopsele și feronerie.

In Suedia firmele consacrate ofera o garantie de baza in principiu de 10-20 de ani la tamplaria din lemn stratificat, iar ea poate ajunge si la 50 de ani in anumite circumstante! Nu stiu de ce, dar am un feeling ca preturile din Romania sunt mai mari decat cele din Suedia la o calitate net inferioara.

Ca fapt divers, pretul unei ferestre clasice de lemn stratificat cu geam tripan de dimeniuni 1000 mm inaltime 1200 mm latime in care ambele geamuri se deschid clasic intr-un singur plan este de 700 Euro indiferent de culoare (vezi fereastra in cauza la link-ul urmator, nu stiu de ce nu pot sa atasez imagini - https://img.bygghemm...1500&dpr=2&q=30). Aceasta este o fereastra standard produsa de Elitefönster ce vine cu 20 ani garanție împotriva putregaiului, 10 ani garanție împotriva condensului între foile de geam si 10 ani garanție pentru funcționare. La ce pret ajunge o astfel de fereastra in Romania?

Deasemenea am observat ca profilele in Romania sunt foarte butucanoase, ca sa nu mai zic ca marea majoritate a lemnului stratificat este in (doar) 3 straturi. Un alt aspect frapant este ca toate combinatiile de foi de geam si baghete se gasesc doar in dimensiuni standard. In realitate un tripan gen 4-16-4-16-4 sau 4-18-4-18-4 (doar ca exemplu caci astea am observat ca sunt cele mai populare) are proprietati acustice inferioare unei ferestre traditionale intr-o stare buna ce are geamuri de grosimi diferite! Ferestrele termopan/tripan au eficienta foarte mare la izolatia termica, insa pentru a imbunatatii eficienta acustica (adica reducerea zgomotului) trebuie folosite diferte combinatii de grosimi de geam cuplate cu dimensiuni diferite ale golurilor/baghetelor dintre foile de geam (gen 4-16-6-30-6, sper ca s-a retinut idea, eficienta acustica creste cu cat distanta dintre foile de geam este mai mare). Si inainte ca vreun Dorel sa zica ca el stie mai bine legat de eficienta acustica a ferestrelor, am studiat inginerie acustica si lucrez cu probleme de zgomot si vibratii de aproape 20 de ani, timp in care am facut la studii si am vizitat la case de-a lungul autostrazilor si cailor ferate in scopul de a gasi solutii acolo unde limitele de zgomot erau depasite fara numar.

#53
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostDonJugulator, on 07 mai 2022 - 18:00, said:

Si inainte ca vreun Dorel sa zica ca el stie mai bine legat de eficienta acustica a ferestrelor, am studiat inginerie acustica si lucrez cu probleme de zgomot si vibratii de aproape 20 de ani, timp in care am facut la studii si am vizitat la case de-a lungul autostrazilor si cailor ferate in scopul de a gasi solutii acolo unde limitele de zgomot erau depasite fara numar.

Omul potrivit la locul potrivit.

Dorel este un personaj si eu il iubesc maxim, Dorel, cu diferite schimbari in decursul timpului nu sta pe softpedia (termopane) doar sa se dea mare, cat de destept este el, Dorel mai si invata. Din 2012 Dorel a invatat multe lucruri de la colegii de aici si de la alti useri care nu sunt in domeniul acesta.

Daca ai studiat treaba asta cu acustica, trebuie sa existe si niste dovezi, masuratori, ceva, atasaeaza si aici ce ai studiat tu, sa existe (nu tot, ca probabil e prea mult, dar ceva relevant), nu strica, doar ajuta. Si nu ma ajuta doar pe mine, ajuta pe toti cei interesati. Ma refer strict la “ferestrele traditionale”, preferabil de la noi, nu de pe alte meleaguri. Deci daca ai ceva cu “ferestre traditionale” de la noi, care izoleaza fonic mai bine decat niste ferestre de generatie noua, pune si aici, sa vedem.

Altfel, pe aici, pe forum, daca te intereseaza, vei gasi multe referiri la izolarea fonica, atat ale mele cat si ale colegilor din domeniu. Stim ca sticlele mai groase si spatiile diferite duc la o izolare fonica mai buna. Stim si folosim folie speciala (silence) pentru sticle, daca tii neaparat si cauti pe aici sigur vei gasi poze cu sticle 442 silence cu 4 cu 442 silence (nu mai tin minte configuratiile dar aveau si spatii diferite). Ca na, Dorel cand are cereri speciale daca nu gaseste informatii rapid incepe si da telefoane la furnizori (astia prosti fiind majoritatea dintre ei), atunci Dorel suna la furnizorii furnizorilor lui, pentru a se asigura Dorel mai suna si la colegi de pe softpedia (din domeniu).

#54
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View PostDonJugulator, on 07 mai 2022 - 18:00, said:

Know-how-ul se creeaza in timp si presupune dedicatie, cercetare si resurse dedicate in acest sens.

In Romania imi este imposibil sa gasesc tocarie de lemn stratificat cu 10 ani garantie la feronerie si vopsea - cel mai bine cred ca am gasit 10 ani garantie pentru lemnul stratificat și 3 ani pentru vopsele și feronerie.

In Suedia firmele consacrate ofera o garantie de baza in principiu de 10-20 de ani la tamplaria din lemn stratificat, iar ea poate ajunge si la 50 de ani in anumite circumstante! Nu stiu de ce, dar am un feeling ca preturile din Romania sunt mai mari decat cele din Suedia la o calitate net inferioara.

Ca fapt divers, pretul unei ferestre clasice de lemn stratificat cu geam tripan de dimeniuni 1000 mm inaltime 1200 mm latime in care ambele geamuri se deschid clasic intr-un singur plan este de 700 Euro indiferent de culoare (vezi fereastra in cauza la link-ul urmator, nu stiu de ce nu pot sa atasez imagini - https://img.bygghemm...1500&dpr=2&q=30). Aceasta este o fereastra standard produsa de Elitefönster ce vine cu 20 ani garanție împotriva putregaiului, 10 ani garanție împotriva condensului între foile de geam si 10 ani garanție pentru funcționare. La ce pret ajunge o astfel de fereastra in Romania?


Sunt total de acord cu tine referitor la know-how, e un proces foarte lung care necesita foarte multa experienta! Degeaba ai studii daca nu ai experienta. Iar experienta o faci in zeci de ani singur sau in ani intregi alaturi de o persoana care are zeci de ani experienta in asa ceva. Studiez de peste un deceniu ingineria lemnului si de peste 5 ani tamplaria din lemn eficienta termic. Tamplarul meu produce ferestre din lemn de prin 1980.

Referitor la garantie ... eu si multi altii oferim 5 ani garantie din start. Am si proiecte unde am oferit 10 ani (lemn + aluminiu).

Cunosc producatorii din Anglia (nu Suedia).
Se ofera 10-30 de ani garantie pentru lemn, in functie de specia lemnoasa (as putea si eu oferi daca Holver sau furnizorii de material lemnos si-ar asuma ca apare vreun defect in lemn dupa cativa ani). Iti ofer si eu 30 de ani garantie, dar pe Accoya Posted Image Asa vei vedea si la ei, la molid sau pin, 5-10 ani. Iti mai pot oferi iarasi 30 de ani garantie pe lemn, daca alegi afzelia sau merbau, dar un m3 de afzelia e vreo 10 000E si un m3 de merbau e vreo 8 000E, nici oferta nu doresti pe asemenea specii.

Pentru sticla iarasi tine de furnizorul de sticla, daca el nu ofera 10 ani garantie eu cum as putea sa ofer garantie peste el? Insa inafara de problemele care se vad la montaj (fisuri sau mai nou ultima data am avut o pata care cica e lipsa de protectie lowe, arata sablat) nu am avut reclamatii ulterioare. E drept, achizitionez sticla doar din surse controlate de la multe sute de km departare de mine cand am 5 furnizori mari la 2 pasi de mine.
  
Pentru vopsea, eu ofer oricui este in stare sa respecte regulile de mentinere, 10 ani. Vopseaua care o utilizez are 10 ani garantie dar nici un client nu va respecta intretinerea. Mai ales manualul de intretinere, care practic e dovada ca tu faci ce iti cer. Nu e complicat, pe langa ce trebuie facut la pvc sau aluminiu se mai cere o degresare si o reimprospatare a stratului de vopsea. Exista un kit care eu il ofer cadou la sfarsit clientilor mei, practic doar trebuie stearsa tamplaria de 2 ori cu un detergent si un balsam.
Feroneria daca nu ma insel, are 10 ani garantie.

Referitor la pret, e mai ieftin in Romania decat in Suedia, nu degeaba sunt foarte multi producatori in Romania care livreaza doar in Danemarca, Finlanda, Suedia sau UK. Dar daca vii sa imi ceri mie ferestre pentru tarile nordice, va fi mai mult de 700E pt ca nu pot produce cu setul meu de freze asemenea ferestre. Trebuie achizitionat un freze in valoare de 30 000E. Sunt diferite stasurile.
Referitor la stratificarea lemnului ... si noi si elvetienii, suedezii sau americanii ne luam dupa acelasi standard.
IV68 = 3 straturi
IV78 = 3 straturi
IV92 = 4 straturi
Dar am avut si eu comenzi pt IV78 si din cauza ca furnizorul nu a avut cherestea de 32mm, a pus 4 straturi. Stasul spune grosimea maxima a lamelelor care e de 28 sau 24mm.

Referitor la eficienta acustica ... este mai complicat de atat. Degeaba ai sticla de 51dB daca tamplaria nu suporta. Sunt mai multi factori ... Daca depaseste o anumita suprafata (2,7m2) se mai taie cativa dB. Daca are doar 2 garnituri poate avea maxim 34dB iar stasul spune pana la maxim 44dB (cu 3 garnituri). Daca alegi vitrajul de 51dB (cel mai eficient din cate stiu eu, 64.2(A)-24-86.2PlthXN(A) ) cu siguranta vei avea nevoie si de a4a garnitura.

Iar referitor la studiul meu din ultima perioada ... e ceva ce ar trebui sa preocupe pe toata lumea!
E despre castigul net de energie! Nu pierderea de energie e cea mai importanta, degeaba ai pierdere 0 daca nu ai si castig, va fi mai putin eficient ca si un IV78. Cele 2 linii reprezinta vitraj lowe sau 4S.
Calcul pentru Cluj, orientare 45% spre Sud , 40% spre E și V, 10% spre NE și NV și 5% spre N.

P.S. Dorel pentru ce ti-am spus eu referitor la eficienta acustica poti verifica EN 14351. Pentru eficienta termica se poate verifica EN 10 077 iar pentru castigul net de energie ... Suedezii au dezvoltat asta si din pacate nu exista inca un normativ, dar e ceea ce conteaza cu adevarat. nZeb a prevazut asta intr-o oarecare masura prin clasificarea in zone energetice si oferirea vitrajelor in functie de acestea. Pentru fiecare zona in parte este prevazut un anumit factor g.

Attached Files


Edited by DeaD, 08 May 2022 - 11:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate