Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

lemn stratificat stejar sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La ~ 600 E/ mp e scump tare halatu. Ar trebui sa coste cam de 2.5 ori mai mult decat tamplaria pvc + tripan de top (adica in jur de 320-350 E/mp). Eu am vazut la cativa cunoscuti si nu prea m-a dat pe spate tamplaria asta de lemn. Scumpa cu draci, orice s-ar spune are nevoie de intretinere. Am vazut la vecinul meu, nici nu s-a mutat in casa si arata ca dracu lemnul (jumatate din rama e gri - stiti cum se face lemnul cand se ia stratul cu care e protejat). In alta parte am vazut un stratificat pretentios care intr-adevar nu avea probleme dar ala se poate sa se fi inscris in scorul pe care il dai tu aici. Eu nu as cheltui atatia bani pe tamplarie, sunt lucruri mult mai de efect pe care poti sa le faci cu diferenta de bani. Uitandu-te din strada la o casa iti dai seama daca tamplaria e de lemn sau pvc?

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La tamplaria din lemn de esenta tare stratificat, si intretinerea e mai simplista, decat la cea de brad. Pentru ca difera foarte mult tratarea primara a lemnului intre cele doua tipuri de lemn. Si ca atare si comportamentul in timp e diferit.

#21
coco04alin

coco04alin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.09.2018
Pretul de 750 € pentru un geam nu ar fi mult, dar ce fel de lemm este folosit?
La oferta primita de mine, se adauga optiunea sa fie placate cu aluminiu, care indiferent de esenta lemnului aleasa, ridica pretul final cu aprox. 2500 €

#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Tot aluminiul e de baza si, apropo, se poate face intr-o culoare pe interior si in alta culoare la exterior. Bine, asta merge cam la orice solutie

 coco04alin, on 05 septembrie 2018 - 18:29, said:

Pretul de 750 € pentru un geam nu ar fi mult, dar ce fel de lemm este folosit?
La oferta primita de mine, se adauga optiunea sa fie placate cu aluminiu, care indiferent de esenta lemnului aleasa, ridica pretul final cu aprox. 2500 €

Intrebarea este de ce trebuie sa fie lemn. Exista motive speciale, gust, design...?

#23
coco04alin

coco04alin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.09.2018
Nu exista nici un motiv special pentru care sunt orientat spre lemn. Mi se pare natural sa fie lemn. Casa e la tara, lemnul iti da o senzatie mult mai placuta in casa, indiferent ca o identifici sau nu.
Nu am gasit motive sa inlocuiesc lemnul cu ceva care incearca sa imite lemnul. Diferenta de pret nu este un motiv deoarece la un buget de 5000-6000 € pentru asta, poate cu pvc as iesi la jumatate, poate peste....si 2000 € nu este un motiv.... si nici nu sunt de acord cu :" de afara nu iti dai seama ca e pvc". Poate nu iti dai seama dar nu e lemn... Citesc cu placere sfaturile si punctele de vedere expuse aici dar parca mi-au intarit convingerea ca lemnul este cel potrivit, pentru ca nu ar fi natural sa fie altfel. Problema s-ar pune doar in privinta esentei lemnului.

#24
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Asa arata in sectiune.Nu stiu exact ce lemn este.Am lucrat asa ceva in Italia.Pretul asta e de la Bossu de acolo.Nu am cum sa la produc aici.Doar sa le aduc de acolo.Dar maine il sun si il intreb ce lemn se foloseste si revin

Attached Files



#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 coco04alin, on 05 septembrie 2018 - 19:15, said:

Citesc cu placere sfaturile si punctele de vedere expuse aici dar parca mi-au intarit convingerea ca lemnul este cel potrivit, pentru ca nu ar fi natural sa fie altfel. Problema s-ar pune doar in privinta esentei lemnului.

Am inteles restul postarii, deci nu e cazul de aprofundat. In cazul asta as merge oricind pe esenta tare. Ca la oricare alta aplicatie, esenta tare este mai de valoare si mult mai rezistenta. Vezi ca exista lemn cu rama metalica interioara pentru balamale, sau cum s-or numi. Lemnul moale cedeaza la greutate mult mai usor decit esenta tare. As zice ca esenta de brad iti da doar senzatia de lemn, dar la o calitate mult inferioara, chit ca vin unii si altii cu argumente de marketing.
Vezi insa, cit "lucreaza" restul constructiei, asta ca sa nu se puna problema de instabilitate, forte de dilatare...Si, pregateste-te sufleteste sa ai grija de lemn la exterior, mai ales daca bate soarele pe el in draci

Edited by vata_pa_batz, 05 September 2018 - 19:24.


#26
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 coco04alin, on 05 septembrie 2018 - 19:15, said:

Nu exista nici un motiv special pentru care sunt orientat spre lemn. Mi se pare natural sa fie lemn. Casa e la tara, lemnul iti da o senzatie mult mai placuta in casa, indiferent ca o identifici sau nu.
Nu am gasit motive sa inlocuiesc lemnul cu ceva care incearca sa imite lemnul. Diferenta de pret nu este un motiv deoarece la un buget de 5000-6000 â‚Ź pentru asta, poate cu pvc as iesi la jumatate, poate peste....si 2000 â‚Ź nu este un motiv.... si nici nu sunt de acord cu :" de afara nu iti dai seama ca e pvc". Poate nu iti dai seama dar nu e lemn... Citesc cu placere sfaturile si punctele de vedere expuse aici dar parca mi-au intarit convingerea ca lemnul este cel potrivit, pentru ca nu ar fi natural sa fie altfel. Problema s-ar pune doar in privinta esentei lemnului.

Bun nu gasesti motive pentru a renunta la lemn. Ok, atunci care sunt motivele pentru care vrei sa schimbi ferestrele existente?

#27
coco04alin

coco04alin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.09.2018

 vata_pa_batz, on 05 septembrie 2018 - 19:23, said:



Am inteles restul postarii, deci nu e cazul de aprofundat. In cazul asta as merge oricind pe esenta tare. Ca la oricare alta aplicatie, esenta tare este mai de valoare si mult mai rezistenta. Vezi ca exista lemn cu rama metalica interioara pentru balamale, sau cum s-or numi. Lemnul moale cedeaza la greutate mult mai usor decit esenta tare. As zice ca esenta de brad iti da doar senzatia de lemn, dar la o calitate mult inferioara, chit ca vin unii si altii cu argumente de marketing.
Vezi insa, cit "lucreaza" restul constructiei, asta ca sa nu se puna problema de instabilitate, forte de dilatare...Si, pregateste-te sufleteste sa ai grija de lemn la exterior, mai ales daca bate soarele pe el in draci

Parerea ta care este? Stejarul este superior daca firma care il lucreaza-monteaza isi face treaba bine? Nu stiu daca conteaza asta, dar din ce am vorbit cu ei spuneau ca nu ar trebui sa fie probleme pe o perioada destul de mare. Iar primii 5 ani ofera garanție. Ei spuneau ca daca in ãștia 5 ani nu apar probleme majore, sunt toate sansele ca nici mai departe sa nu aparã.  
Un alt sfat de la o firma concurenta a fost sa nu pun stejar pentru ca nu recunoaste diferenta de temperatura si e posibil sa stai cu pensula cu lac pe el an de an.. El se referea la zona Dolj, acolo unde vor fi montate.

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 coco04alin, on 06 septembrie 2018 - 15:03, said:

Parerea ta care este? Stejarul este superior daca firma care il lucreaza-monteaza isi face treaba bine? Nu stiu daca conteaza asta, dar din ce am vorbit cu ei spuneau ca nu ar trebui sa fie probleme pe o perioada destul de mare. Iar primii 5 ani ofera garanție. Ei spuneau ca daca in ăștia 5 ani nu apar probleme majore, sunt toate sansele ca nici mai departe sa nu apară.  
Un alt sfat de la o firma concurenta a fost sa nu pun stejar pentru ca nu recunoaste diferenta de temperatura si e posibil sa stai cu pensula cu lac pe el an de an.. El se referea la zona Dolj, acolo unde vor fi montate.

Cum adica nu recunoaste diferenta de temperatura? Daca ziceau ca nu vorbeste mai intelegeam. La orice produs din lemn mai moale ti se povestesc o gramada de bazaconii, din care cauza ar fi mai nimerit sa cumperi rahat in loc de ceva serios. Stejarul e mai bun ca bradul la orice. Pina si pe foc arde mai incet. In brad bagi unghia si ai o gaura. Paturile si dulapurile din brad se scalambaie in toate directiile si scirtie, tocmai cind ai vrea si tu sa-ti faci "treaba" mai discret.
Omule, mergi pe stejar cu toata increderea. Singura problema, asa cum ziceam, va fi pensula, iar acolo este vorba despre stratul de lac, vopsea, sau ce se mai foloseste. Daca ai noroc te va tine macar 5 ani. Am vazut geamuri revopsite si nu mai arata la fel. Asta este riscul, dacavrei neaparat lemn

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 bobocul, on 05 septembrie 2018 - 13:56, said:

myshyk  ceva nu iese la socoteala, ai adus acum 20 de ani o tamplarie montata in urma cu 40 de ani. In total 60 de ani? Parca nu-mi vine a crede ca acum 60 de ani exista tamplarie cu geam termopan.
Calitatea sticlei care permite transferul de caldura numai din exterior spre interior, pe scurt “sticla termoizolanta” a fost inventata si brevetata in 1865 de catre Thomas Stetson in S.U.A. A fost nevoie de multi ani pana la aplicarea inventiei in practica, realizata in S.U.A. de CD Haven in 1930, inventatorul care a realizat si comercializat primul geam termopan.............

#30
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Ca idee doar: garantia se ofera pe anumite tipuri de lac.
Pentru lac incolor, de exemplu, garantia este cam 1 an.
Cu cat e culoarea mai inchisa, cu atat tine mai mult lacul.

#31
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Revin cu informatii (daca intereseaza pe cineva) despre pretul pentru ferestrele alea in combinatie aluminiu-lemn
-750 euro pe bucata fara sticla
-acepta sticla de 24 de mm
-pretul este pentru culoare nuc si cires pentru lemn.albul costa mai mult dar nu am aflat cat
-aluminiul poate fi vopsit in paletarul RAL,daca se opteaza pentru imitatie lemn se adauga 80 de euro pe bucata
-pretul este la poarta fabricii in Italia
Sper ca am fost de ajutor

#32
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Parerea mea e ca, daca iti permiti si tii neaparat, lemnul este o buna alegere.
Uite niste poze cu niste geamuri de la mine din casa, dupa 8 ani, fara nicio operatiune de lacuire sau lustruire. Au fost doar sterse de sotie cu Pronto, cam 1 data pe saptamana sau la 2 saptamani. Atat.
Prima e de la geamul din baie, a doua si a treia sunt de pe hol si a patra si a cincea sunt de la sufragerie.

Attached Files


Edited by Magicwisewolf, 07 September 2018 - 20:58.


#33
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sa-ti traiasca, au rezistat excelent.

#34
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Ms. Asa zic si eu, in conditiile in care primii 5 ani nu le-a sters si curatat cineva mai des de 1-2 ori pe an (casa nu era gata, nu stateam acolo si veneam rar).
Aici e meritul sotiei, tre sa recunosc. Ea a vrut de lemn si m-a batut la cap si m-a rugat sa punem lemn in loc de Pvc. Si eu eram impotriva, dar, decat sa ma cert cu ea, am acceptat, pe principiul ca o data facem casa si nu le schimbam in fiecare an. Acum, nu imi pare rau, tre sa recunosc ca a avut dreptate si imi place ca are grija de ele si le sterge cu Pronto, ii sunt dragi Posted Image. Cand a venit momentul pentru usile de interior, am pus tot de lemn stratificat, direct, nici nu am mai cautat oferte pe PVC.
Cat despre pret, geamurile si usile exterioare, insemnand 2 usi jos si 3 usi de balcon sus, au costat cu doar vreo 30-40% mai mult decat cele de PVC (am cautat cateva oferte si pe PVC pentru tot ce inseamna tamplarie exterioara).
Per total, la acel moment, au meritat. Acum nu stiu care mai sunt preturile, dar, daca ar fi s-o iau de la inceput, as pune tot lemn,chiar si cu 50% pret mai mare fata de PVC. Au acel "ceva" care imi place si dau o senzatie tare placuta.

Edited by Magicwisewolf, 08 September 2018 - 10:48.


#35
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Magicwisewolf, on 08 septembrie 2018 - 10:43, said:

Ms. Asa zic si eu, in conditiile in care primii 5 ani nu le-a sters si curatat cineva mai des de 1-2 ori pe an (casa nu era gata, nu stateam acolo si veneam rar).
Aici e meritul sotiei, tre sa recunosc. Ea a vrut de lemn si m-a batut la cap si m-a rugat sa punem lemn in loc de Pvc. Si eu eram impotriva, dar, decat sa ma cert cu ea, am acceptat, pe principiul ca o data facem casa si nu le schimbam in fiecare an. Acum, nu imi pare rau, tre sa recunosc ca a avut dreptate si imi place ca are grija de ele si le sterge cu Pronto, ii sunt dragi Posted Image. Cand a venit momentul pentru usile de interior, am pus tot de lemn stratificat, direct, nici nu am mai cautat oferte pe PVC.
Cat despre pret, geamurile si usile exterioare, insemnand 2 usi jos si 3 usi de balcon sus, au costat cu doar vreo 30-40% mai mult decat cele de PVC (am cautat cateva oferte si pe PVC pentru tot ce inseamna tamplarie exterioara).
Per total, la acel moment, au meritat. Acum nu stiu care mai sunt preturile, dar, daca ar fi s-o iau de la inceput, as pune tot lemn,chiar si cu 50% pret mai mare fata de PVC. Au acel "ceva" care imi place si dau o senzatie tare placuta.

Cu tot respectul pentru decizia de a cumpara lemn stratificat si fara a vrea sa fiu rautacios, tamplaria ta este printre cele mai ieftine produse din aceasta ramura a domeniului. Din punctul meu de vedere este pacat ca au fost taiati niste arbori pentru asa ceva, dar asta conteaza mai putin.

Nici ca aspect nu e tocamai in regula, ai “asezonat” lemnul stratificat cu glaf pvc, mai sunt cateva lucruri care nu depind de tine, suruburi vizibile, balamale neacoperite, accesorizare “de doi lei”,. Cu scuze, stiu ca nu se face dar asta e.

Ca eficienta nu vorbim ca n-are rost, nu cred ca te intereseaza asta si nu este neaparat un lucru rau.

Nu sunt ele cele mai eficiente, nu arata cel mai bine, dar important este ca tu esti multumit.

Ce vreau sa spun de fapt este ca la 30% fata de pvc nu se poate achizitiona un produs bun pe lemn stratificat, doar ceva asemanator sau chiar mai rau fata de ce ai tu.

#36
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
degeaba pui poze facute din casa. ne intereseaza cum se vad pe exterior

Edited by conu71, 08 September 2018 - 17:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate