Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Carduri microSD comparatie

Spiritism

Evacuare condes centrala termica ...
 Carucior furtun de 3/4

Recomandare vas wc cu bideu integ...

Multifunctionala care sa scaneze ...

Fotbal pe oculus meta quest 3
 Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...

Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie
 Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence

Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Satelit Astra 5B 31.5 E

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

catanutz

catanutz

Junior Member

• Grup: Members
Salutare!
Ieri mi-am activat si eu serviciul Orange TV prin satelit. Am optat pentru pachetul World HD + HBO HD + 3 CAM CI+ HD. In casa am 3 TV-uri care suporta DVB-S2 (un Samsung 32UE6510 din 2013, un LG 55UF7787 din 2016 si un LG 43UH668V din 2017).
Aseara a venit tehnicianul de la Orange pentru a efectua instalarea, care a durat 5 minute, deoarece am pastrat antena si LNB-ul de la vechiul operator TV (Telekom), pentru ca este mai mare in diametru decat cea de la Orange si ofera o calitate si stabilitate mai buna a semnalului in conditii nefavorabile.
Doua CAM-uri CI+ HD le-a instalat fara probleme, insa la al treilea a intampinat probleme si anume : TV LG55UF7787 (DVB-S2), recunoaste CAM-ul CI+ HD, dar NU are sau nu gaseste in lista sa, satelitul Astra 5B 31.5 E Posted Image (are in lista alti 4 sateliti de la Astra, 19.2, 28.2, 4.9, etc + o lista de alti sateliti). Momentan, tehnicianul a pus receiver HD Samsung la acest TV pentru a gasi satelitul Astra 5B 31.5 E .
Intrebare : Ce pot face sa pot gasi / receptiona satelitul Astra 5B 31.5 E pe TV LG 55UF7787 (are update la ultima versiune de soft - versiune 04.25.70) pentru a putea pune si la acest TV CAM CI+ ?

Edited by catanutz, 05 September 2018 - 07:43.

Cristiann70

Cristiann70

Junior Member

Creaza satelitul manual prin adaugare satelit nou si introduci fregventele de la orange .

catanutz

catanutz

Junior Member

@Cristiann70, spune-mi te rog cum pot adauga manual frecventele ? mai exact ce frecvente sau de unde le pot lua de la Orange ?

Tehnicienii de la Orange dau vina pe TV-ul meu ca nu gaseste automat satelitul lor (de fapt isi cam prind urechile), cu toate ca TV-ul suport DVB-S2.

KLM2009

KLM2009

The Punish3r

• Grup: Moderators
https://www.flysat.com/orange-ro.php
https://www.lyngsat....ge-Romania.html

isr2002

isr2002

Senior Member

• Grup: Senior Members

catanutz, on 10 septembrie 2018 - 15:34, said:

@Cristiann70, spune-mi te rog cum pot adauga manual frecventele ? ....
In meniul TV-ului, unde ai ceilalti sateliti, trebuie sa ai un buton cu "satelit nou"

wb626ek

wb626ek

Senior Member

Va salut, am o întrebare la voi, aveți probleme cu recepționarea semnalului tv?
La mine de ex acum, îmi face figuri, 5 secunde merge, 10 nu.
Am mai pățit asa, dar ocazional.
O seară plăcută.

bogdan1978buc

bogdan1978buc

Active Member

Salut,
Detin si eu un Orange TV Satelit pe CI+ (fara receiver) si pentru ca am fost nevoit sa-l trimit in service am luat inca un televizor. Pe cel din urma am reusit sa selectez satelitul Astra 5B 31.5E si sa vad toate canalele care ma interesau.
Intre timp l-am trimis si pe asta in service si l-am luat pe cel vechi care a trebuit sa fie resetat si la instalarea canalelor nu am reusit sa vad toate canalele. Am dat si un update care a adaugat 33 canale dar in continuare nu pot vedea canale precum ProTv, Antenele, Discovery Science, Wild, s.a.m.d.
Am incercat si frecventele din link-urile de mai sus dar fara succes... imi puteti sugera si alte variante?
Ambele TV-uri sunt DVB-S2.

wb626ek

wb626ek

Senior Member

Cred ca nu ai suficient semnal, ce valori ai?

bazz91

bazz91

Junior Member

bogdan1978buc, on 16 februarie 2019 - 18:28, said:

Salut,
Detin si eu un Orange TV Satelit pe CI+ (fara receiver) si pentru ca am fost nevoit sa-l trimit in service am luat inca un televizor. Pe cel din urma am reusit sa selectez satelitul Astra 5B 31.5E si sa vad toate canalele care ma interesau.
Intre timp l-am trimis si pe asta in service si l-am luat pe cel vechi care a trebuit sa fie resetat si la instalarea canalelor nu am reusit sa vad toate canalele. Am dat si un update care a adaugat 33 canale dar in continuare nu pot vedea canale precum ProTv, Antenele, Discovery Science, Wild, s.a.m.d.
Am incercat si frecventele din link-urile de mai sus dar fara succes... imi puteti sugera si alte variante?
Ambele TV-uri sunt DVB-S2.

Eu am adăugat satelit nou pe un LG, fiindcă nu avea satelitul Astra 5B salvat.
Incearca următoarea frecventa pe care transmite Orange toate posturile + cele FTA ai șterge lista veche de canale salvate.

frecventa(Mhz) 12090 / frecventa simbol 30000 / vertical / FEC 3/4 / dvb-s2

Edited by bazz91, 16 February 2019 - 21:20.

wb626ek

wb626ek

Senior Member

Referitor la ci+, trebuie neapărat de la Orange luat?
Dacă iau unul din alta parte și bag cartela din decodor oare merge?

isr2002

isr2002

Senior Member

Da.
Nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate