Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Interviu pentru un post fictiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ca om care am lucrat si am prieteni si cunostinte in diferite firme de renume va zic ca job interviurile astea is mai mult promo, gen anunturile alea NE MARIM ECHIPA! pai boss, posturile sunt luate dar noi facem promo ca merge bine firma. Marketing pentru berbeci.

#20
fy72

fy72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 24.06.2018

View Postvimann, on 04 septembrie 2018 - 21:04, said:

Da, se practica mizeria asta. Te pun pe drumuri si apoi se reorganizeaza si isi dau seama ca nu mai au nevoie de postul respectiv.
Sau e un post cu dedicatie si organizeaza un interviu(concurs) de ochii lumii sau asa-i obliga legea. Mizerabil.

#21
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

View Postfy72, on 05 septembrie 2018 - 07:55, said:

Sau e un post cu dedicatie si organizeaza un interviu(concurs) de ochii lumii sau asa-i obliga legea. Mizerabil.
Am mai auzit de la altii ca se practica si chestii de genu pe piata. Cunosc personal o tipa care chiar lucreaza acolo de aproape doi ani tot ca developer, imi era foarte simplu sa o pun sa ma recomande daca chiar vroiam sa schimb jobul sau sa merg la ei. Ca o ironie, am avut la fostul loc de munca (unde a lucrat si tipa asta de care zic) o femeie la vreo 30 si ceva de ani, nevasta unui project manager din firma dar alta echipa, care s-a lasat de economie (sau nu mai stiu ce facea ea) si s-a reprofilat pe IT. Tipul asta s-a gandit sa o bage la noi in firma, dar nu in echipa lui, ci in echipa in care fusesem si eu (aveam nevoie de oameni in perioada aia), asa ca au chemat-o la un interviu. Am inteles ca nu s-a descurcat, asa ca, cei din firma, au fost de acord ca ea sa primeasca un fel de training saptamanal (odata pe saptamana) de la cativa colegi, urmand ca la final sa participe la alt interviu. Culmea, nu au vrut sa o aduca in firma in timpul trainingului, asa ca cei 3 colegi care tineau trainingul au fost nevoiti sa mearga cu ea jos la o terasa si sa stea acolo cu ea, pe consumatia lor. Stiti care e ironia? Nu a pimit feedback bun nici dupa a doua incercare, iar dupa ceva timp am aflat ca lucreaza ca ceva tester la firma asta la care am fost si eu la interviu, a ajuns acolo pe ceva recomandare.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 05 septembrie 2018 - 07:36, said:

Ca om care am lucrat si am prieteni si cunostinte in diferite firme de renume va zic ca job interviurile astea is mai mult promo, gen anunturile alea NE MARIM ECHIPA! pai boss, posturile sunt luate dar noi facem promo ca merge bine firma. Marketing pentru berbeci.

Eu stiam ca promo sunt doar anunturile fantoma de pe net si participarea la targuri de joburi.  In momentul in care ai chemat un om la interviu nu mai e promo.

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postslap-jack, on 04 septembrie 2018 - 21:34, said:

Posibil, dar nu vad motivul.
Poate urmeaza o promotie, si nu stiau pe cine sa aleaga. Erai candidat, ai picat testul.

#24
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009

View Postslap-jack, on 05 septembrie 2018 - 08:29, said:

Offtopic: esti programator si nu bagi un alineat sau spatiu intre randuri ? :)

Ontopic: Cam 50% din anunturile pt joburi sunt niste mizerii ordinare. De obicei posturile bune se ocupa in urma recomandarilor.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFane, on 05 septembrie 2018 - 06:38, said:

Se mai fac recrutari fara sa aiba post disponibil pt cazul in care le pleaca un angajat sa aiba de unde-i scoate inlocuitor mai rapid.

Putin plauzibil.
Nimic nu garanteaza ca acel posibil candidat eligibil va fi disponibil la momentul plecarii angajatului respectiv.
Mai degraba pare a fi "norma" pretinsa HR-istei pentru a-si largi portofoliul pe functia respectiva.

Dar toate comentariile noastre sunt doar speculatii,avand in vedere ca mai sunt cateva zile pana la data limita.

Ar fi fost de bun simt din partea initiatorului sa deschida acest subiect la expirarea acelui termen,nu inainte cu zile bune.Si mai pune si un tiltlu bombastic subiectului.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
in momentul actual nu cred ca e vreo firma de software de peste 20 de angajati care sa nu aiba ce face cu un programator bun. cererea e mult mai mare decat oferta. asa ca situatia "fara sa aiba post disponibil" e relativ  greu de intalnit.

#27
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Se mai intampla..
M-au chemat unii la interviu, nu era nimeni la intrare sau interfon, am intrat pe usa cand ieseau salariatii de acolo, am dat intamplator peste o cunostinta, am stat vreo 2 ore pana a venit de la fotbal interviegatorul si cand vine asta imi spune ca e confuzie si ca nu mai e niciun post liber; ca daca vreau neaparat, poate sa tina un interviu la misto, dar, nu are unde sa ma angajeze.

Alta data, ma cheama o firma cunoscuta, cu multi angajati, la interviu; ma duc acolo, stau 1 ora la receptie pt ca tipa de la HR era in concediu si aia pe acolo nu stiau ce si cum (facusem destul d emult pana acolo si daca tot pierdusem atat timp pe drum nu imi venea sa plec asa repede); in final, vine cineva sa ma ia la interviu si imi povesteste ca jobul e de catarat pe stalp, configurat si instalat chestii; ma uit eu ciudat la el... eu venisem pentru un post de birou. Stabilesc cu omu' ca nu suntem compatibili si plec. Peste cateva zile ma suna haserista, ca e o incurcatura si daca vreau sa merg la interviu pentru postul initial.

Astea au fost un pic mai speciale; in trecut, nu ma cauta nimeni sa imi dea raspunsul negativ; acum, e undeva la jumatate: jumate te contacteaza sa iti nea negativul, restul nu.

Am fost la multe interviuri odata si nu prea iesea mare lucru: aveam o oferta nasoala, de la firma de apartament - proiect pe 4-5 luni si apoi mai vedem ce mai apare. Si ii contactez pe altii la care fusesem cu o luna inainte, la care mi se parea mie ca mersese binisor sa ii intreb ce mai fac si imi spun ca inca nu li s-a stabilit bugetul.

Alta data, ma cheama o fosta colega la ei la interviu; raman mirat ca ma abordeaza colega si nu hr-ul si ma duc; dupa o saptamana ma suna ca s-au razgandit strainezii si nu mai fac proiectul, asa ca nu se mai face nicio echipa in Romania.

Pe la inceputuri, cand aveam salariul femii de servici, m-au frecat uni cu vreo 3-5 interviuri: psihologic 1, hr, psihologic 2 , tehnic, discutie cu managerul; nu ne-am inteles, dar tot trebuie sa lipsesc ore bune de la servici.

Sau unii ma chemau la interviu de 4-8 ore; le-am zis pas pt ca trebuia sa imi iau o zi de concediu pt ei; daca imi plateau o zi de munca, poate mergeam.

Odata m-am apucat sa fac part time pentru niste scotieni - niste samsari de masini second hand; le-am livrat alora prima parte a proiectului si apoi au zis ca nu mai au nevoie si au uitat sa si plateasca.

Edited by romanasu, 06 September 2018 - 10:47.


#28
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
In locatia din orasul meu mi-au spus ca sunt 100 de oameni. Initial am fost contactat de o HR-ista din Germania, cu ea am avut o discutie de 20 de minute, apoi m-a cautat o alta tipa, de data asta din Praga, care mi-a propus o data si o ora pentru interviul face-to-face in locatia din oras. La interviul asta scria ca e cu un tip (ceva manager), care fiind plecat in ziua raspectiva, a fost tinut de unul care il inlocuia, iar pe parcurs au mai venit inca 2. Cand m-a sunat a doua zi managerul care trebuia sa il tina, mi-a spus ca tipul care a fost in locul lui a tinut neaprat sa ma sune a doua zi sa-mi zica raspunsul final.Poate de asta a si facut-o, ca sa nu raman cu o impresie proasta in caz ca pica tot, sa stiu ca macar ei si-au dat acordul si asta e...

#29
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009
Poti sa oferi niste detalii coerente ?
Pentru ce post , ce limbaj de programare te-au chemat ?
Ce salariu iti ofereau ?
s.a.m.d.

#30
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Software developer pe aplicatii web, pe un limbaj de programare orientat pe obiect, foarte popular, in care am experienta relevanta (am lucrat efectiv pana acum). Ca salar am cerut cu 35% mai mult fata de cat am in momentul de fata.Nu e o suma foarte mare, raportat la salariile din IT. Eu am cerut atat, nu ei mi-au oferit, ei doar mi-au spus ca sunt de acord cu cat am cerut. Ca si experienta intr-adevar nu am avut exact cat scria in anuntu de la ei pe site (am pe jumate din cat scriau acolo), dar inainte sa aplic am intrebat-o pe recrutoarea care m-a abordat in prima faza daca e o problema ca nu am cat cereau acolo, mi-a spus ca nu e, fiindca ei cauta pe toate nivelele.

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Desi pare incredibil, nu e nici o conspiratie. Activitatea intr-o firma nu e batuta-n cuie, lucrurile se pot schimba de pe o zi pe alta. Nu firma care te angajeaza e vinovata pentru chestiile astea, ci aia care platesc firma respectiva. Cum majoritatea firmelor din Romanica sint pe outsourcing, practic depinzi de clienti. Daca vine clientul azi si spune "cauta 3 oameni", te apuci sa cauti 3 oameni (super greu sa gasesti si unu btw lol). Anyway, din diverse motive clientul se suceste si zice "meh, nu mai avem buget etc, nu ne mai trebuie 3 oameni". Atunci saraca firma daca a angajat deja oamenii o sa trebuiasca sa se dea cu capu de pereti sa le gaseasca de lucru, daca nu, evident ca o sa-i anunte sa se reprofileze. Dar asta se poate intimpla si la o firma care nu e pe outsourcing, pentru ca se lucreaza cu bugete si te trezesti ca ti se spune ca sa cauti om pentru ca "o sa fie bugetat inca un dev" si dup-aia se sucesc ca de fapt nu mai trebuie :w00t:


Ca fapt divers, primul job pe care l-am avut l-am obtinut in urma unei intentii de colaborare dintre firma si un partener extern. Cautau vreo 20 de oameni. Chestia a picat si eu am fost singurul care a ramas angajat, pentru simplul fapt ca am zis ca vin cit de repede se poate si atunci m-au angajat imediat. Altii care probabil au zis ca vin peste o luna etc pur si simplu n-au mai avut unde sa vina...

#32
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View PostMosotti, on 07 septembrie 2018 - 10:00, said:

Desi pare incredibil, nu e nici o conspiratie. Activitatea intr-o firma nu e batuta-n cuie, lucrurile se pot schimba de pe o zi pe alta. Nu firma care te angajeaza e vinovata pentru chestiile astea, ci aia care platesc firma respectiva. Cum majoritatea firmelor din Romanica sint pe outsourcing, practic depinzi de clienti. Daca vine clientul azi si spune "cauta 3 oameni", te apuci sa cauti 3 oameni (super greu sa gasesti si unu btw lol). Anyway, din diverse motive clientul se suceste si zice "meh, nu mai avem buget etc, nu ne mai trebuie 3 oameni". Atunci saraca firma daca a angajat deja oamenii o sa trebuiasca sa se dea cu capu de pereti sa le gaseasca de lucru, daca nu, evident ca o sa-i anunte sa se reprofileze. Dar asta se poate intimpla si la o firma care nu e pe outsourcing, pentru ca se lucreaza cu bugete si te trezesti ca ti se spune ca sa cauti om pentru ca "o sa fie bugetat inca un dev" si dup-aia se sucesc ca de fapt nu mai trebuie Posted Image
ma rog  o parte a IT-ului as o fi (adica se schimba in functie de culoarea chilotilor) insa mai este o alta parte a IT-ului unde cuvantul dat este dat si nu se mai retrage inapoi iar odata facut bugetul , nimeni
nu se mai atinge de el.Ma refer la corporatiile care dezvolta software in-house si nu fac outsourcing.

Pt partea asta a doua merge sa te angajezi cu contract de munca pe perioada nederminata, insa pt partea I (aia specificata de tine) este fezabil doar PFA(ce am avut si ce am pierdut )

Edited by CrocodiluMereuVesel, 07 September 2018 - 20:10.


#33
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postslap-jack, on 04 septembrie 2018 - 20:40, said:

Am o nelamurire. Am primit acum vreo 3 saptamani pe mail o invitatie pentru o posibila colaborare pentru un job de software developer, la mine in oras, dupa ce imi fusese vizualizat profilul pe una dintre platformele online de job-uri. Nu caut activ sa schimb locul de munca, dar daca se iveste ceva ce imi pare mie interesant, incerc. Asa ca am aplicat, si dupa o scurta discutie cu recrutoarea de la HR, a urmat in decurs de cateva zile o invitatie la un interviu tehnic, la sediul firmei. La finalul interviului tehnic am primit un raspuns, am fost incadrat pe o pozitie interna din firma si mi-au cerut sa le comunic pretentiile mele financiare (pe ce suna de bani as fi dispus sa fac mutarea), urmand ca in maxim 2 zile sa fiu sunat de un manager care isi va da acordul final, daca ma accepta sau nu (defapt interviul trebuia sa fie cu acel manager, dar a fost inlocuit de altcineva fiindca a fost plecat din oras in ziua respectiva). Ziua urmatoare am fost sunat de manager, care mi-a spus ca am primit feedback pozitiv la interviu si el este de acord cu suma ceruta de mine, urmand ca in maxim 2 saptamani sa-mi faca o oferta oficial. De ce 2 saptamani, fiindca a spus ca asteapta sa primeasca fisele cu pozitiile deschise, din alta locatie, si ca ei pregatesc interviurile mai repede pentru ca atunci cand primesc posturile sa aiba deja oamenii, ca sa dureze mai putin procesul. Eram curios, fiindca aproape au trecut cele 2 saptamani (fara cateva zile) de la acel telefon, daca e posibil sa se practice interviurile pentru pozitii nedeschise oficial (pozitii noi, nu cele lasate vacante de cineva), fiindca un fost coleg a trecut prin ceva similar, cu un an in urma, la fel a fost la un interviu pentru o pozitie noua la alta firma, in 2 saptamani a primit feedback pozitiv urmand sa fie contactat pentru a-i se propune o discutie finala legate de ultimele detalii, n-a mai fost contactat dar a sunat el si a primit raspunsul ca sefii din locatia lor principala nu au mai deschis pozitiile (urma sa faca parte dintr-o echipa noua de 5 oameni).

“N-a mai fost contactat dar a sunat el”... asta face doar unul care are ceva de pierdut/castigat. Semn de slabiciune. Daca la fel ai facut si tu, da-ti reconfigurare traseu la cariera, nu esti pe drumul corect.

#34
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostMosotti, on 07 septembrie 2018 - 10:00, said:

Desi pare incredibil, nu e nici o conspiratie. Activitatea intr-o firma nu e batuta-n cuie, lucrurile se pot schimba de pe o zi pe alta. Nu firma care te angajeaza e vinovata pentru chestiile astea, ci aia care platesc firma respectiva. Cum majoritatea firmelor din Romanica sint pe outsourcing, practic depinzi de clienti. Daca vine clientul azi si spune "cauta 3 oameni", te apuci sa cauti 3 oameni (super greu sa gasesti si unu btw lol). Anyway, din diverse motive clientul se suceste si zice "meh, nu mai avem buget etc, nu ne mai trebuie 3 oameni". Atunci saraca firma daca a angajat deja oamenii o sa trebuiasca sa se dea cu capu de pereti sa le gaseasca de lucru, daca nu, evident ca o sa-i anunte sa se reprofileze. Dar asta se poate intimpla si la o firma care nu e pe outsourcing, pentru ca se lucreaza cu bugete si te trezesti ca ti se spune ca sa cauti om pentru ca "o sa fie bugetat inca un dev" si dup-aia se sucesc ca de fapt nu mai trebuie Posted Image


Ca fapt divers, primul job pe care l-am avut l-am obtinut in urma unei intentii de colaborare dintre firma si un partener extern. Cautau vreo 20 de oameni. Chestia a picat si eu am fost singurul care a ramas angajat, pentru simplul fapt ca am zis ca vin cit de repede se poate si atunci m-au angajat imediat. Altii care probabil au zis ca vin peste o luna etc pur si simplu n-au mai avut unde sa vina...

Nici o firma serioasa nu angajeaza oameni cu contract pe perioada nedeterminata fara sa aiba garantia ca are ce sa faca cu acea persoana. Decat daca e o firma mare si are balta peste sa tina niste oameni pe bara, ii mai trimite la niste cursuri ceva pana gaseste ceva disponibil pentru ei.
Daca esti o firma mica si nu-ti permiti sa tii omul fara proiect , angajeaza freelanceri sau inchiriaza personal de la altii. Cat de imbecil sa fii incat ii spui omului ca e angajat, ala isi da demisia, sta o luna in preaviz si cand vine la tine ii spui "pai stii ne pare rau nu mai avem proiect".

#35
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
A venit si raspunsul, la putin timp dupa cele 2 saptamani: Buna ziua, blablabla, pozitia aceasta a fost pusa pe hold, amanam o decizie finala, se va debloza in ianuarie 2019.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate