Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Interviu pentru un post fictiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Am o nelamurire. Am primit acum vreo 3 saptamani pe mail o invitatie pentru o posibila colaborare pentru un job de software developer, la mine in oras, dupa ce imi fusese vizualizat profilul pe una dintre platformele online de job-uri. Nu caut activ sa schimb locul de munca, dar daca se iveste ceva ce imi pare mie interesant, incerc. Asa ca am aplicat, si dupa o scurta discutie cu recrutoarea de la HR, a urmat in decurs de cateva zile o invitatie la un interviu tehnic, la sediul firmei. La finalul interviului tehnic am primit un raspuns, am fost incadrat pe o pozitie interna din firma si mi-au cerut sa le comunic pretentiile mele financiare (pe ce suna de bani as fi dispus sa fac mutarea), urmand ca in maxim 2 zile sa fiu sunat de un manager care isi va da acordul final, daca ma accepta sau nu (defapt interviul trebuia sa fie cu acel manager, dar a fost inlocuit de altcineva fiindca a fost plecat din oras in ziua respectiva). Ziua urmatoare am fost sunat de manager, care mi-a spus ca am primit feedback pozitiv la interviu si el este de acord cu suma ceruta de mine, urmand ca in maxim 2 saptamani sa-mi faca o oferta oficial. De ce 2 saptamani, fiindca a spus ca asteapta sa primeasca fisele cu pozitiile deschise, din alta locatie, si ca ei pregatesc interviurile mai repede pentru ca atunci cand primesc posturile sa aiba deja oamenii, ca sa dureze mai putin procesul. Eram curios, fiindca aproape au trecut cele 2 saptamani (fara cateva zile) de la acel telefon, daca e posibil sa se practice interviurile pentru pozitii nedeschise oficial (pozitii noi, nu cele lasate vacante de cineva), fiindca un fost coleg a trecut prin ceva similar, cu un an in urma, la fel a fost la un interviu pentru o pozitie noua la alta firma, in 2 saptamani a primit feedback pozitiv urmand sa fie contactat pentru a-i se propune o discutie finala legate de ultimele detalii, n-a mai fost contactat dar a sunat el si a primit raspunsul ca sefii din locatia lor principala nu au mai deschis pozitiile (urma sa faca parte dintr-o echipa noua de 5 oameni).

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
prea bine, si intrebarea?
pe PM si redeschid.


"interviul a fost pentru un post fictiv sau nu?"

Edited by MarianG, 04 September 2018 - 20:49.
mutat pe Piata Muncii


#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

View Postslap-jack, on 04 septembrie 2018 - 20:40, said:

Eram curios, fiindca aproape au trecut cele 2 saptamani (fara cateva zile) de la acel telefon, daca e posibil sa se practice interviurile pentru pozitii nedeschise oficial
Da, se practica mizeria asta. Te pun pe drumuri si apoi se reorganizeaza si isi dau seama ca nu mai au nevoie de postul respectiv.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Angajatorul curent te-a scanat (printr-o alta firma), si acum urmeaza sa se scuture de tine.

#5
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
De cand e interzis sa mergi la interviuri?

#6
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

View PostOriginalCopy, on 04 septembrie 2018 - 21:23, said:

Angajatorul curent te-a scanat (printr-o alta firma), si acum urmeaza sa se scuture de tine.
Posibil, dar nu vad motivul.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postk0r3k7, on 04 septembrie 2018 - 21:29, said:

De cand e interzis sa mergi la interviuri?
Nu e. Dar nici scenariile puse in discutie nu-s.

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostOriginalCopy, on 04 septembrie 2018 - 21:23, said:

Angajatorul curent te-a scanat (printr-o alta firma), si acum urmeaza sa se scuture de tine.
Daca ai veni si cu logica din spatele unei astfel de actiuni......

#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
mystery shopper

#10
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Sunt firme unde birocratia e atat de mare incat de la interviu la angajare poate sa dureze si un an

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002

View PostOriginalCopy, on 04 septembrie 2018 - 21:23, said:

Angajatorul curent te-a scanat (printr-o alta firma), si acum urmeaza sa se scuture de tine.
cred ca in stilul asta ramane fara angajati. daca vrea loialitate sa-si ia caini, angajatii lucreaza pt bani.

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu cred ca se practica asta, sa te "scaneze" ca sa determine intentiile tale de plecare. wtf...

ce e aici maritis?

oricine pleaca. au plecat ei naiba altii sa se faca regi in alte tari, ce acum, ramanem legati de glie? cred ca nici'un angajator cu minte sa judece asa, iar daca unul face faza din astea, apoi iti face un serviciu daca te "scutura". in mod sigur sunt probleme mult mai mari acolo si sa lucri pt astfel de oameni e o povara.

oricine poate pleca, oricand. cheia e sa'ti ti angajatii multumiti sa nu'rti plece, nu sa'i spionezi sa vezi daca ar pleca.

sunt a;te chestii pt care se fac interviuri pt posturi fictive. sa vezi piata, sa "sondezi" concurenta etc. dar ca angajator, nu afli prea mult facand asta asupra propriului angajat.
ca vrea sa plece? stii, pot spune in avans 101% din angajati vor pleca la mai bine. deci, nimic nou. poate doar sa afli plafonul salarial ce il vizeaza actualul tau angajat, dar si asta se poate afla face to face. ideea e daca vrei sa platesti acesti bani sau nu

Edited by argentum, 05 September 2018 - 00:00.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002

View Postargentum, on 05 septembrie 2018 - 00:00, said:

ce e aici maritis?
de parca nu s-au desfacut si destule maritisuri ca au aparut oferte mai bune... :)

#14
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018
Initiator:   pot sa-ti spun 'bine ai venit in lumea noastra" . Daca credeai ca numai politicienii te jupoaie de viu in tara asta, te-ai inselat amarnic fiindca si patronii fac la fel. Si mediul privat te jupoaie de nu te vezi si te calca in picioare.  Pentru ca   majoritatea companiilor private sunt pline de romani. Iar angajatorii si patronii, desi aflati pe pozitii superioare, nu sunt mai breji decat politicienii. Sunt si ei tot niste hotomani hamesiti care iau bani cu japca.
In Romania, la ora actuala, cel mai bine ar fi sa inveti o meserie gen mecanic/instalator/sofer UBER/bucatar,  fie sa devii un freelancer in IT ori sa  ai un talent vocational si sa lucrezi independent.
Pentru ca ce mi-e directorul bugetar de la stat , ce mi-e managerul  de la privat  sau  ce  imi sunt   secretarele bugetare, ce imi sunt  HR-istele.  
Ca angajat in Romania esti automat sclav si carpa superiorilor.  O companie ar trebui sa fie o familie ca-n Vest sau macar o haita in care te alegi cu invataminte, sa te dezvolti si sa inveti sa ajuti oamenii si sa lucrezi in echipa ca pana la urma traiesti in societate, nu intr-o jungla.  In Romania conteaza doar ca patronul sa faca burta mare si atat, iar voi sa va alegeti doar cu firmituri si eventual sa va mancati intre voi, nu conteaza cine castiga, ca tot patronul numara banii hlizindu-se.  
In Romania toate companiile private sunt niste plantatii. Nu te dezvolta cu nimic nu contezi absolut deloc la nivelul companiei,  iei un salariu extrem de mic sub standardele europene,  faci doar outsourcing in vanzari sau testezi programele altora. Ca dezvoltator sau programator  pe pozitie middle-level sau senior-level   iarasi nu prea contezi fiindca depinzi de ce-ti dicteaza aia din strainatate, dar si de  managerii infecti care sunt niste cocalari analfabeti cu diplome de Spiru si cu atitudine de despoti, iar colegii sunt fiecare pentru el sau se organizeaza in "bisericute"  si multi freaca menta doar ca sa mai treaca timpul pentru ca sa-si ia salariul pe care isi iau "covrigi".  
Singura chestie buna ca te angajezi la o institutie  de stat sau la o multinationala privata  e ca iti dezvolta caracterul, experimentezi, observi cat de jegoasa poate sa fie lumea in general, descoperi cum sa te descurci intr-o piata concurentiala si multe altele.
Idealul ar fi sa lucrezi singur pe cont propriu, sa-ti impui tu regulile proprii, sa raspunzi doar tu de tine si sa depinda doar de tine viitorul afacerii si relatia cu clientii.
Asa nu mai trebuie sa participi la tot felul de interviuri imbecile, ci te auto-evaluezi pe tine insuti si vezi spre ce te indrepti.  
Viitorul suna bine in privinta celor capabili si performanti  care vor sa lucreze  independent.
Corporatiile si statul nu fac decat sa distruga capitalismul si economia la fel cum faceau regimurile comuniste.

Edited by yankeedoodle, 05 September 2018 - 00:36.


#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postslap-jack, on 04 septembrie 2018 - 20:40, said:

Am o nelamurire. Am primit acum vreo 3 saptamani pe mail o invitatie pentru o posibila colaborare pentru un job de software developer, la mine in oras, dupa ce imi fusese vizualizat profilul pe una dintre platformele online de job-uri. Nu caut activ sa schimb locul de munca, dar daca se iveste ceva ce imi pare mie interesant, incerc. Asa ca am aplicat, si dupa o scurta discutie cu recrutoarea de la HR, a urmat in decurs de cateva zile o invitatie la un interviu tehnic, la sediul firmei. La finalul interviului tehnic am primit un raspuns, am fost incadrat pe o pozitie interna din firma si mi-au cerut sa le comunic pretentiile mele financiare (pe ce suna de bani as fi dispus sa fac mutarea), urmand ca in maxim 2 zile sa fiu sunat de un manager care isi va da acordul final, daca ma accepta sau nu (defapt interviul trebuia sa fie cu acel manager, dar a fost inlocuit de altcineva fiindca a fost plecat din oras in ziua respectiva). Ziua urmatoare am fost sunat de manager, care mi-a spus ca am primit feedback pozitiv la interviu si el este de acord cu suma ceruta de mine, urmand ca in maxim 2 saptamani sa-mi faca o oferta oficial. De ce 2 saptamani, fiindca a spus ca asteapta sa primeasca fisele cu pozitiile deschise, din alta locatie, si ca ei pregatesc interviurile mai repede pentru ca atunci cand primesc posturile sa aiba deja oamenii, ca sa dureze mai putin procesul. Eram curios, fiindca aproape au trecut cele 2 saptamani (fara cateva zile) de la acel telefon, daca e posibil sa se practice interviurile pentru pozitii nedeschise oficial (pozitii noi, nu cele lasate vacante de cineva), fiindca un fost coleg a trecut prin ceva similar, cu un an in urma, la fel a fost la un interviu pentru o pozitie noua la alta firma, in 2 saptamani a primit feedback pozitiv urmand sa fie contactat pentru a-i se propune o discutie finala legate de ultimele detalii, n-a mai fost contactat dar a sunat el si a primit raspunsul ca sefii din locatia lor principala nu au mai deschis pozitiile (urma sa faca parte dintr-o echipa noua de 5 oameni).
Posibil sa se fi rasgandit, posibil sa fi aparut alti candidati mai pregatiti, nu vad care e problema.daca te suna suna, daca nu mai incerci.Asta e.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postslap-jack, on 04 septembrie 2018 - 20:40, said:

Eram curios....daca e posibil sa se practice interviurile pentru pozitii nedeschise oficial ...

da, mai ales la firmele mari.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postslap-jack, on 04 septembrie 2018 - 20:40, said:

Eram curios, fiindca aproape au trecut cele 2 saptamani (fara cateva zile) de la acel telefon, daca e posibil sa se practice interviurile pentru pozitii nedeschise oficial (pozitii noi, nu cele lasate vacante de cineva), fiindca un fost coleg a trecut prin ceva similar, cu un an in urma, la fel a fost la un interviu pentru o pozitie noua la alta firma, in 2 saptamani a primit feedback pozitiv urmand sa fie contactat pentru a-i se propune o discutie finala legate de ultimele detalii, n-a mai fost contactat dar a sunat el si a primit raspunsul ca sefii din locatia lor principala nu au mai deschis pozitiile (urma sa faca parte dintr-o echipa noua de 5 oameni).

Nu. Firmele serioase stiu ce pozitii deschise au, care e bugetul, si nu plimba omul cu vorbe.. fac oferta.  Probabil ca ai dat peste niste dubiosi care nu reusesc sa se hotarasca sau care se kk pe ei la bani.  Exista si firme, in Romania, care abandoneaza procesul de recrutare la mijlocul lui, ca pleaca seful de departament in concediul in Grecia si atunci nu mai suna omul.. il lasa in aer.

mergi mai departe.

Edited by rosix, 05 September 2018 - 06:21.


#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
Se mai fac recrutari fara sa aiba post disponibil pt cazul in care le pleaca un angajat sa aiba de unde-i scoate inlocuitor mai rapid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate