Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fujifilm X-T3

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu am Delta aproape. E loc de pasarele.
Am renuntat la 70-200 tocmai ca sa iau ceva mai spre 600mm.
Din pacate inca nu exista niciun 150-600 care sa mearga brici pe Sony. Nu vreau adaptor. Daca scoate Sigma pe FE sau si mai bine, Tamron, l-am executat. 100-400GM de la Sony e scumput si ar trebui sa-i adaug si un TC1.4 sau 2.0 si nu prea as vrea ca ma inchide prea tare si nici AF-C-ul nu mai merge si n-am facut nimic.

#20
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postbv01, on 02 martie 2019 - 13:45, said:

Deci, am comis-o. Am luat un X-T3.
Printre altele, sunt plăcut surprins să aflu că Fuji suportă actualizate firmware prin smartphone. Foarte tare chestia asta.
Ceva nou pentru mine.

de unde si de unde esti? :D

#21
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
L-am luat de la F64 și sunt din România. L-am prins la un preț bunicel.

#22
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
orasul tinere
dar cred ca ori e brasov ori bucuresti

#23
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
BV ;)
Însă ms de compliment, nu sunt chiar așa tinerel.

#24
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
eh, toti suntem tineri
si eu vanez 1 dar vreau sa pun mana pe el inainte

Edited by mihnearau1, 02 March 2019 - 16:07.


#25
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Pe e-infin, cu transportul inclus costă 5680 lei. La F64, același aparat - dar cu garanție 2 ani -, costă 6430 lei. Diferență 750 lei.
Eu am considerat că merită să dau banii ăștia în plus.  

Pe de altă parte... am luat Olympus OM-D E-M5 MARK II la jumătate de preț de pe site de importuri gri.
La fel și un obiectiv Olympus 12-40 pro, 2200 diferență.
Uneori merită, alteori nu. La Fuji nu văd diferențe semnificative de preț. Ce-i drept, pe România au o politică cât de cât OK cu prețurile.

#26
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
care e treaba cu e-infin ul asta?
la x-t3 cu 18-55 e diferenta mare

si 6430 la f64 e cu reducere de client

Edited by mihnearau1, 02 March 2019 - 16:53.


#27
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
E-infin este import gri, adică pe canale neoficiale. Garanția este oferită de magazin. Depinde de magazin. E-infin oferă 12 luni, hdew cameras oferă 36 etc...
Uneori merită, alteori nu. De exemplu, service-urile Nikon nu repară aparate cumpărate prin canale neoficiale, nici în afara garanției.
Tot ce am luat până acum de la magazine de genul ăsta a fost OK, fără probleme.
Dacă era să iau kitul cu 18-55 luam de la e-infin. Uneori, pur și simplu diferențele sunt prea mari.



Uite aici un exemplu:

[ https://i.imgur.com/unLxf5Y.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Să-l stăpânești sănătos!

#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu toate produsele sunt mai ieftine pe e-infin. De exemplu la Sigma, preturile sunt comparabile cu Romania.
Sony a7iii pe einfin este 7.700 lei iar la f64 este 11499. Diferenta este enorma din punctul meu de vedere.  3800 de lei diferenta inseamna un obiectiv bun la banii astia.
La fel si la obiective Sony.
Si la Nikon sunt diferente de pret importante.
Am cumparat de la ei si nu au fost probleme. Produsele sunt noi, sigilate. Iar daca este sa fie un defect de fabricatie se manifesta in primele 12 luni fara discutie. Si oricum, de diferenta de bani, se poate repara la kamerawerk in caz de ceva si tot nu ajungi la preturile din Ro.

Nu consider ca exista canale oficiale si canale neoficiale. Daca un produs este adus dintr-o zona unde preturile sunt mai mici dar acolo se vand chiar foarte oficial, nu sunt cu nimic mai neoficiale la noi. A, da, ca astia de aici au alte strategii de preturi, mai mari, asta este alta poveste. Totusi, cred ca daca scrii la Sony si spui ca ai cumparat camera in Hong-Kong dar acum esti in Ro, este posibil sa acopere eventuala interventie. Daca mergi la noi la importator, normal ca-ti iei direct flit.

Revenind la Fujica, cum ii place lui @Merlin sa-i spuna, imi place si-mi face cu ochiul. Sistemul lor este interesant si imi place calitatea produselor lor de la modul cum se actioneaza butoanele, pana la orice. Nu ca ceilalti nu ar fi ok dar la Fuji chiar sunt faine si arata asa, serioase, ca niste camere adevarate nu ca produse de larg consum.
Am vazut multe recenzii la X-T3 si ce sa spun, mi-a placut. Daca era FF si nu avea senzor de jucarie (glumesc), nu mai stateam pe ganduri.

#30
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View PostReactor2015, on 02 martie 2019 - 17:48, said:

Nu consider ca exista canale oficiale si canale neoficiale. Daca un produs este adus dintr-o zona unde preturile sunt mai mici dar acolo se vand chiar foarte oficial, nu sunt cu nimic mai neoficiale la noi. A, da, ca astia de aici au alte strategii de preturi, mai mari, asta este alta poveste.

Aici discuția e puțin mai largă. Zonele de distribuție de pe glob la fiecare producător, sunt pe bugete diferite. O parte din încasările din Europa merge către bugetul local de mentenanță și garanții. Dacă eu cumpăr un produs adus pe canale neoficiale, practic nu contribui la acel buget.
Aici trebuie să ținem cont de politicile de garanție din zone diferite. În US ai 12 luni standard, în UE parcă sunt doi ani și plus alte mii și mii de regulations care în final cresc costurile de garanție. Mă rgo, la nivel teoretic.


View PostReactor2015, on 02 martie 2019 - 17:48, said:

Totusi, cred ca daca scrii la Sony si spui ca ai cumparat camera in Hong-Kong dar acum esti in Ro, este posibil sa acopere eventuala interventie. Daca mergi la noi la importator, normal ca-ti iei direct flit.
Da și nu... dacă cumperi tu personal produsul din HK atunci vei avea în pachet și certificatul de garanție care atestă că ai "contribuit" la bugetul companiei, ești cumpărător de bună credință. Nici Nikon nu face nazuri la cazurile astea.
În ăachetele de la e-infin nu am găsit niciodată niciun certificat de garanție, fie el și în chineză.
Ei, problema mare este la importurile gri în masă, fix ce face e-infin.

Cum am zis, discuția e lungă.

#31
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostReactor2015, on 02 martie 2019 - 17:48, said:

Sony a7iii pe einfin este 7.700 lei iar la f64 este 11499. Diferenta este enorma din punctul meu de vedere.  3800 de lei diferenta inseamna un obiectiv bun la banii astia.


chel e 9999

cum se plateste pe e-infin?

Edited by mihnearau1, 02 March 2019 - 18:21.


#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cu cardul prin paypal. Nu sunt costuri suplimentare.
Eu am zis pretul la f64. O fi mai ieftin pe la altii.

#33
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
mai e pretul de transport dar in check acolo e trecut

#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Transportul nu este foarte scump. Si este cu DHL, iti aduce coletul acasa fara nicio bataie de cap.
Am comandat de 4 ori de la ei. >5ke in total. Bani cheltuiti la straini in loc de Ro. Nu am stat sa fac socoteala dar am facut o economie de aproximativ 1300-1500e la tot ce am cumparat.
Dar sa revenim la Fuji :P

#35
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Da, i-am luat ca pereche un obiectiv 16-55 f/2.8. ;)

#36
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postbv01, on 02 martie 2019 - 19:02, said:

Da, i-am luat ca pereche un obiectiv 16-55 f/2.8. Posted Image

daca mai postezi despre x-t3 ai 2 solutii:
-te autobanezi
-vii cu ele in Timisoara la control!


hahaha, glumesc
dar mi-e ciuda
daca iti musti limba, io's Posted Image

Edited by mihnearau1, 02 March 2019 - 20:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate