Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

ZTE Nubia M2

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
https://www.gsmarena...bia_m2-8746.php

NETWORK Technology
GSM / CDMA / HSPA / LTE
LAUNCH Announced 2017, March
Status Available. Released 2017, June
BODY Dimensions 154.5 x 75.9 x 7 mm (6.08 x 2.99 x 0.28 in)
Weight 168 g (5.93 oz)
Build Front glass, aluminum body
SIM Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
DISPLAY Type AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.1% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density)
Multitouch Yes
Protection Corning Gorilla Glass (unspecified version)
- nubia UI 4.0
PLATFORM OS Android 6.0 (Marshmallow)
Chipset Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625
CPU Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53
GPU Adreno 506
MEMORY Card slot microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
Internal 64 GB, 4 GB RAM
MAIN CAMERA Single 13 MP, f/2.2, 1/2.9", 1.25µm, AF
2 MP, depth sensor
Features Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama
Video 2160p@30fps, 1080p@30fps
SELFIE CAMERA Single 16 MP, f/2.0
Video 1080p@30fps
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Loudspeaker Yes
3.5mm jack Yes
- Active noise cancellation with dedicated mic
- Dolby Sound
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth 4.1, A2DP, LE
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS
Radio No
USB Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go
FEATURES Sensors Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML5
- Fast battery charging
- MP4/H.264 player
- MP3/WAV/eAAC+/Flac player
- Photo/video editor
- Document viewer
BATTERY Non-removable Li-Po 3630 mAh battery
MISC Colors Black Gold, Champagne Gold

Are cineva acest telefon ? Intamplator am descoperit niste modele, printre care si asta in oferta unui magazin. Mi se pare un telefon atragator de la o firma serioasa, singurul handicap ar fi imposibilitatea upgrade-ului android. Va muri cu Marshmallow, din pacate, cel mai sigur. Nu ar fi un dezavantaj prea mare, dar nu prea am gasit review-uri pe net prea multe. Nici plangeri majore n-am vazut, dar totusi, poate cineva il are, ceva opinii ar fi binevenite.

Attached Files



#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
La ce "super oferta" l-ai gasit?
Eu zic sa renunti la idee... Mai bine strangi nitel din buci si cresti bugetul pana la un Mi A1 sau Mi A2 Lite.

#3
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Pretul nu mi se pare rau, nu stiu daca e voie sa pui link, e in jur de 700.
Ok, dar ce are !? Am vrut mai demult sa-mi iau un zte axon 7 mini, dar am dat pass. Din cate am citit, sunt telefoane fiabile zte. Singura lor hiba e lipsa update-urilor, asa in general. Are amoled, 4Gb, 64 intern, baterie de 3630, constructie beton, sd 625...e acceptabil.

#4
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
si eu sunt in aceeasi situatie ..orice informatie e binevenita.

#5
joeblack72

joeblack72

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.kimovil....to-buy-nubia-m2

Edited by joeblack72, 07 September 2018 - 09:45.


#6
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Deranjul mare la acest telefon e asta: nu beneficiaza de update-uri care sa rezolve posibile bug-uri si va muri cu Marshmallow. Se pare ca la Zte asta e o politica generala, neinteres pentru update-uri. In rest, pentru specificatiile hardware, este competitiv la pretul ala. Din ce-am citit, functioneaza insa bine cu versiunea aia cu care vine. Mai ai si optiunea cu Lineage OS, oamenii se chinuie sa scoata ceva stabil, dar e alta bataie de cap. Nu am curaj sa-l iau, recunosc asta, nu ma tem ca va ceda fizic, ci ca vor fi bug-uri enervante si nimeni nu te va baga in seama.

#7
joeblack72

joeblack72

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.10.2015
Eu il am din luma Mai . I-am deblocat bootloader-ul si am schimbat rom-ul cu unul de pe xda forums , facut de un grec . Germak Rom 2.10 , daca nu ma insel . Are la baza rom-ul original , varianta internationala , la care tipul a adus cateva modificari . Am fost tentat de variantele de la LineageOS ,dar cum a scris si colegul de forum , inca au bug-uri . Sunt multumit cu ce am acum . E stabil , se misca ok ca dreiver de zi cu zi . Dar asta e o parere strict personala 😉

#8
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Sa-l stapanesti sanatos, sunt absolut convins ca doar software-ul ar putea fi un "impediment" cand vine vorba de achizitionarea lui la pretul asta. Cum ai descrie ecranul ? Bun, e amoled, toti vor amoled, dar parerea ta despre ecran, baterie, constructie. Ce sot scoti cu el, banui ca in jur de 11-12 ore...

Edited by Xlander, 08 September 2018 - 13:27.


#9
joeblack72

joeblack72

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc! Combinatia ecran Amoled - SD625: consum ok. Screen on time peste 8-9 ore la o utilizare rationala. Cei de la Nubia spun ca ecranul e Super Amoled. Nu avem ce face: tre' sa-i credem pe cuvant Posted Image . Pentru cei care doresc le-as recomanda sa citeasca din acest forum inainte de cumparare: https://forum.xda-de...t3689170/page14
Cititi la post-ul #134. Dar atentie la garantie...Posted Image .Eu l-am luat cu intentia de a schimba rom-ul...asa ca nu stiu ce sa zic...
Cu stima, joeblack72

Edited by joeblack72, 08 September 2018 - 17:59.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Xlander, on 04 septembrie 2018 - 14:05, said:

Ok, dar ce are !? Am vrut mai demult sa-mi iau un zte axon 7 mini, dar am dat pass. Din cate am citit, sunt telefoane fiabile zte. Singura lor hiba e lipsa update-urilor, asa in general.
Ca posesor al acestui telefon din toamna 2016 pot sa zic ca este un terminal impecabil. Are o constructie premium, solida, de care putine telefoane, chiar si dintre cele high end, dispun. Asa cum ai scris tu, actualizarile sunt rare, dar nu consider asta ca fiind ceva important. Au fost 3. Ultima, pe iulie, venita la inceput de august prin FOTA, care a adus si actualizarea la Android Nougat 7.1.1. Cel mai important este ca telefonul nu are bug-uri. Vine cu multe functii pe care nu le-am intalnit la un telefon de acest nivel.  L-am folosit aproape la intreg potentialul pe care il are, de la functiile obisnuite (apeluri, mesaje, browsing, muzica, vizionare videoclipuri) la functii smart, la oglindire, hotspot, post de telecomanda, samd. Un punct forte al acestui telefon este constructia metalica rezistenta la socuri. De un an de zile nu am folie la el. Am avut doar folie de plastic pe ecran, pe care am luat-o jos cand s-a degradat pe la colturi. AM doar o husa de silicon pe spate. CU toate astea nu are nicio zgarietura. L-am scapat de cateva ori pe ciment. Nu a patit nimic. Pot sa scriu cateva pagini de lauda, pentru ca merita, dar ma opresc. SIngurul minus pe care il are este bateria, care la solicitare intensa te tine vreo 12 ore, mai ales in cazul meu, cand telefonul are deja 2 ani. Acum cateva luni, un an, am zis ca daca voi face upgrade va fi sa il iau pe fratele lui mai mare Axon 7, insa faptul ca merge inca impecabil nu am fost nevoit sa il schimb. Acum, la fine de 2018 cred ca e tarziu, cu toate ca sunt zvonuri cum ca va primi actualizare oficiala la Oreo 8.1. Acum daca ar fi sa iau ceva m-am gandit sa ma axez tot pe ZTE, probabil brandul lor Nubia. Z18 va fi lansat in curand. Insa ce ma dezamageste la telefoanele de azi este dimensiunea foarte mare. Toate vin de la 5.9 inch in sus, ceea ce mi se pare de prost gust pentru un telefon mobil. Ori nu as vrea sa port gentuta cu mine. Unul de pana in 5.5 inch ar fi mult mai finut.
Ce ai ales, pana la urma?

LE. AM uitat de sistemul de sunet Dolby Atmos 360`, care se aude impecabil. Trebuia mentionata si asta.
Oricum, baietii de la ZTE au facut treaba buna cu brandul AXON. Desi in Ro nu a prins, in Asia, in Americi, inclusiv SUA, unde probabil devenise amenintare la vanzarile de Iphone, au avut succes.

Edited by MembruAnonim, 09 September 2018 - 08:01.


#11
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da, stiu ca tu si bobses aveti axon-ul mini, eram pe topic atunci pentru ca il vroiam si eu. Citesc frecvent ariile astea si stiu ca zte are telefoane solide, cu nimic sub xiaomi sau huawei sau vivo (mai putin prezent la noi, dar multi nu stiu ca acolo la ei, e la egalitate cu xiaomi). Asa ca nu hardware-ul (dimpotriva) sau teama ca va ceda m-a oprit, ci faptul ca in ciuda acestor specificatii, ei nu dau drumul la nougat. Pai daca nici pentru 4gb si sd625 nu asiguri update, e ceva ciudat.
Pana la urma am mers pe drumul batatorit si am luat un redmi note 4, tot cu sd 625 si baterie de 4000mah. :(
Asta e... Next time maybe a zte...

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai făcut o alegere bună. Xiaomi este un brand de care vom tot auzi de acum înainte, dacă nu cumva li se pune pata americanilor. Să îl stăpânești sănătos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate