Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Semnalizarea depasirii!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
tu incerci sa intelegi un golul care se afla intre urechile aluia.. ?  succes :D

#56
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Art . 118
Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
a ) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;

Nu inteleg de ce e nevoie de 100 de pagini cand se specifica clar...daca cel din fata semnalizeaza pentru a efectua depasirea sau virajul la stanga, iti este interzis sa-l depasesti.

#57
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostPSC, on 05 septembrie 2018 - 11:22, said:

Dar am văzut depășiri în cascadă în tunel, pe linie continuă, aproape de ieșire, exact unde ochilor le ia timp prețios pentru a se reacomoda la lumina zilei. Am încetinit, în aceste condiții, lăsând loc nu pentru unul, ci pentru doi să intre în fața mea. Din fericire, nu s-a întâmplat nimic. Mie mi-a fost cam teamă, oare lor nu? Erau trei.
Ca să-ți fie teamă trebuie să te gîndești și să evaluezi posibilele consecințe ale propriilor acțiuni. Or asta cu gînditul e mai grea.
Dovadă - sîntem în țara în care șoferii accelerează în pasajele subterane. Adică acolo unde, dacă e să fie ceva, nu ai cum evita. Lovești fie o mașină, fie un stîlp sau perete de beton.

#58
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
"ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;" - evident interpretabil, subiectiv si relativ.

Eu cu 500 cai si/sau skill 69 la soferie, poate am alta viziune asupra a cum pot periclita sau stanjeni sensul opus, fata de un incepator sau unul cu 60 cai.
Sau poate e unul mai inconstient ca altul, sau cu cojones mai mari etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate