Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Semnalizarea depasirii!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 danvlas, on 04 septembrie 2018 - 11:00, said:


@Arg. Lasa textul articolului, pune-te in situatia de pe teren. Coloana in spatele unui melc. Al doilea (eu) are cea mai buna vizibilitate asupra traficului din fata. Stiu ca nu pot sa ma bag, deci nu dau semnal. Trei din spatele meu clipuresc din semnalizator, dar ei habar n-au cand vor putea depasi, pentru ca... nu vad. Cu 5 secunde inainte pun si eu semnal. Suntem 3-4-5-10 care semnalizam simultan, si nici unul nu a intrat inca in depasire. Care se baga primul?
Ultima editare: Fa topic, subiectul e interesant.

regulament:
"3 . Depasirea
Art . 118
Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
a ) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;
b ) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;
c ) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;
d ) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initiale dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic."


Eu am inteles din regulament ca in cazul in care toti semnalizeaza, legal nimeni nu are voie sa inceapa manevra de depasire, dar in practica e hos.

Am inteles gresit?

Edited by arg, 04 September 2018 - 12:14.


#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu "toti" semnalizeaza. Melcul nu semnalizeaza, ca n-are de ce. Si atunci, primul de dupa melc indeplineste toate conditiile.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 danvlas, on 04 septembrie 2018 - 12:08, said:

Ori n-ai citit, ori n-ai inteles. Astept dupa melc timp de x minute, ca nu am sanse sa-l depasesc. Linie continua, pe urma coloana etc. Si vii tu in spatele meu si incepi sa semnalizezi. Cand vad ca drumul se elibereaza in fata, pun semnal. Ai minim 5 secunde sa pricepi situatia si sa renunti la intentie (nimeni nu a inceput nimic, suntem pe pozitii de egalitate, dar eu sunt in fata). In jumatea de secunda pe care o am la dispozitie inaintea ta intru in depasire. Tu nu ai cum, ca cel de pe contrasens te impiedica sa incepi. In jumatea aia de secunda eu sunt deja paralel cu melcul, iar tu trebuie sa astepti pana termin eu. Sau nu, cum doresti.  Acum intelegi?
ce nu pricepi e ca ala din spate poate sa vina lansat (sau sa accelereze inaintea ta) chiar daca e pe aceasi banda cu tine si nu ai nici o jumatate de secunda.

eu patesc faza inversa, inainte sa fac o depasite imi las spatiu in fata cel putin 2-4lungini de masina, dau semnal si ala din spate crede ca ma poate depasi fara semnal, doar ca in 99.99% din cazuri eu am motorul pe la 3000ture si plec ca din pusca indiferent ce face cel din spate. in cazul in care vad ca nu pot sa ajung pe banda din stanga inaintea lui, revin pe banda si franez (in cele 2-4lunigimi).

Edited by arg, 04 September 2018 - 12:26.


#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cand pe contrasens e coloana, nu vine nimeni lansat din spate. Si nici nu poate accelera inainte de a avea liber pe contrasens. Doar ca eu am liber inaintea lui, asa ca... stai la coada, monsieur.

Edited by danvlas, 04 September 2018 - 12:23.


#5
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 danvlas, on 04 septembrie 2018 - 12:15, said:

Nu "toti" semnalizeaza. Melcul nu semnalizeaza, ca n-are de ce. Si atunci, primul de dupa melc indeplineste toate conditiile.

Daca iei legea cuvant cu cuvant tot nu e legal pentru ca semnalizeaza cel din spatele lui.

Eu in situatii de-astea mai bine stau la locul meu si astept sa se bage ceilalti, sunt mai linistit asa.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 arg, on 04 septembrie 2018 - 12:08, said:

[url="https://forum.softpedia.com/topic/1126143-nu-mai-conduc-decat-automate/page__st__180#entry23457088"]

regulament:
"3 . Depasirea
Art . 118
Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
a ) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;
b ) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;
c ) sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;
d ) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initiale dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic."


Eu am inteles din regulament ca in cazul in care toti semnalizeaza, legal nimeni nu are voie sa inceapa manevra de depasire, dar in practica e hos.

Am inteles gresit?
Nu. Problema vine de la faptul că regulamentul pleacă de la o presupunere implicită - aceea că șoferii sînt educați și civilizați. Greșit.
În cazul descris, dat fiind că primul e singurul care vede cînd poate începe depășirea, o va și face, probabil. Dar va încălca regulamentul fiindcă ăilalți semnalizau deja intenția de depășire.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 radunic, on 04 septembrie 2018 - 12:23, said:

Nu. Problema vine de la faptul că regulamentul pleacă de la o presupunere implicită - aceea că șoferii sînt educați și civilizați. Greșit.
În cazul descris, dat fiind că primul e singurul care vede cînd poate începe depășirea, o va și face, probabil. Dar va încălca regulamentul fiindcă ăilalți semnalizau deja intenția de depășire.
gresit, poate ala din spate e o duba sau un suv si vede peste el.

#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Despre ce va certati aici? :)

Ce zice colegu' e de bun simt. La fel de bun simt e ca chiar daca esti primul dupa melc si cu zece semnale puse sau cu semnal de 10 min, il lasi pe al doilea dupa melc sa te/va depaseasca daca era potential mai mare.  
Realitatea arata ca astia potenti nu prea stiu sa depaseasca, deja m-am plictisiti peste cati boi dau pe sensul meu si trebuie sa franez, ca nu vreau sa mor de mana unui bou

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 danvlas, on 04 septembrie 2018 - 12:22, said:

Cand pe contrasens e coloana, nu vine nimeni lansat din spate. Si nici nu poate accelera inainte de a avea liber pe contrasens. Doar ca eu am liber inaintea lui, asa ca... stai la coada, monsieur.
sigur, poate sa fie a 5-a masina din spate care intra in depasie succesiva si tot sa te atinga in lateral cand vrei sa intri pe contrasens.

Edited by arg, 04 September 2018 - 12:30.


#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca sunt primul dupa melc, in 99% din cazuri intru primul in depasire. Daca sunt al doilea, il las intotdeauna pe primul sa se bage si sa si termine, indiferent de viteza cu care depaseste. Apoi ma astept ca din spate sa vina cineva cu o masina mai puternica si sa depaseasca pe toata lumea, iar pe contrasens e deja liber. Mi s-ar parea civilizat ca fiecare sa-si astepte randul (eu mi-l astept), dar asta nu se intampla in Ro.

#11
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
In practica ori sunt soferi ok si primul (din spatele melcului) pleaca si apoi pe rand toti, ori sunt cocalari si trece care apuca sa bage botul masinii primul. Eu mor cand mi se intampla d-astea sa fiu dupa melc si sa ma claxoneze ala din spatele meu care a apucat sa scoata botul si nu poate trece ca am iesit si eu. Valabil cand depasesti melci sau pe unul oprit pe avarii. Gandind asa...chiar daca am iesit pe contrasens si altul din fata mea vrea sa iasa, il las pe el pt ca era mai in fata si corect e sa iesim pe rand. Depinde doar daca vin lansat, de ex am vazut ca e coada si nu am apucat sa franez, am schimbat din timp banda si trec mai tare fata de cei care stau dupa  melc

#12
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
"Primul"

(pregatit de depasire)

este foarte aproape de "melc", cel de-al doilea ar trebui sa depasasca in manevra doua autovehicule, ceea ce e interzis. Deci al doilea, ..., al n-alea vor sta cuminti.

O falsa problema!

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am păţit-o, undeva între Arad şi Oradea. În faţa mea era un BMW, în faţa BMW-ului era un camion. La cât de hârb era camionul, 50 km/h era o performanţă. Eu am aşteptat ca mai întâi să depăşească BMW-ul şi apoi să mă bag şi eu când oi putea. Dar BMW-ul stătea fix în curul camionului, nici gând nu avea să depăşească. Am ratat trei ocazii în care puteam depăşi (maşina mea e mai lentă la accelerări, dar merge cu 160 cu mare plăcere), iar la a patra ocazie am început: semnalizare, 5 secunde, după care talpă. În momentul în care ajung în dreptul BMW-ului, îşi aminteşte şoferul lui că vrea să depăşească şi, fără niciun semnal stânga, se repede spre mine. Efectiv, nu s-a asigurat. Eu am continuat depăşirea, am urcat la 4500 rot/min, am scos roţile din stânga pe acostament şi am depăşit şi camionul. L-am claxonat pe bou, ăla s-a speriat şi s-a repliat în spatele camionului. Cât am avut camionul în raza vederii, în lunetă, prostul cu BMW-ul nu a mai încercat o depăşire.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu cand sunt in spatele unui melc las distanta mai mare ca sa pot accelera inainte de a incepe depasirea, iar daca nu o pot face sa am spatiu de franare.

#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 spe_ripper, on 04 septembrie 2018 - 12:28, said:

Ce zice colegu' e de bun simt. La fel de bun simt e ca chiar daca esti primul dupa melc si cu zece semnale puse sau cu semnal de 10 min, il lasi pe al doilea dupa melc sa te/va depaseasca daca era potential mai mare.  
Partea a doua nu prea e in regula. Asta inseamna ca unul cu Dacia 1300 nu va putea depasi niciodata un camion, fiindca intotdeauna se va gasi un Haudi mai potent in spatele lui.

#16
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 spe_ripper, on 04 septembrie 2018 - 12:28, said:

Despre ce va certati aici? Posted Image

Ce zice colegu' e de bun simt. La fel de bun simt e ca chiar daca esti primul dupa melc si cu zece semnale puse sau cu semnal de 10 min, il lasi pe al doilea dupa melc sa te/va depaseasca daca era potential mai mare.  


 nepot, on 04 septembrie 2018 - 12:29, said:

Depinde doar daca vin lansat, de ex am vazut ca e coada si nu am apucat sa franez, am schimbat din timp banda si trec mai tare fata de cei care stau dupa  melc

Nu cred ca aveti varsta pentru permis. Daca totusi aveti permis... ar trebui sa-l predati la cea mai apropiata sectie de politie!

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 PSC, on 04 septembrie 2018 - 12:30, said:

Dar BMW-ul stătea fix în curul camionului, nici gând nu avea să depăşească... În momentul în care ajung în dreptul BMW-ului, îşi aminteşte şoferul lui că vrea să depăşească şi, fără niciun semnal stânga, se repede spre mine. Efectiv, nu s-a asigurat.
Aia e cu totul altceva. Discutia este despre o coloana in care inclusiv al doilea de dupa melc are semnalul pus, deci e clar ca vrea sa depaseasca

 arg, on 04 septembrie 2018 - 12:32, said:

eu cand sunt in spatele unui melc las distanta mai mare ca sa pot accelera inainte de a incepe depasirea, iar daca nu o pot face sa am spatiu de franare.
Castigi timp si spatiu daca te apropii de melc, retrogradezi si tii motorul turat pe la 4000-4500 (benzina). Cand pleci in depasire calci acceleratia la podea. Fara mila.

.

 nepot, on 04 septembrie 2018 - 12:29, said:

Depinde doar daca vin lansat, de ex am vazut ca e coada si nu am apucat sa franez, am schimbat din timp banda si trec mai tare fata de cei care stau dupa  melc
In spatele melcului, coloana e compacta. Daca intri in depasirea coloanei si intre timp apare ceva de pe contrasens, unde te repliezi? In santul de pe partea stanga?

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 danvlas, on 04 septembrie 2018 - 12:37, said:

...Castigi timp si spatiu daca te apropii de melc, retrogradezi si tii motorul turat pe la 4000-4500 (benzina). Cand pleci in depasire calci acceleratia la podea. Fara mila.
....
nu gastigi nimic, pentru ca atunci cand ajungi pe contrasens ai cu cel mult 5-10km in plus fata de melc
eu cand ajung pe contrasens am peste 20-30km mai mult decat melcul, si stau mult mult mai putin pe contra sens fata de cat stai tu.

din cauza asta in depasire sar serios peste limita legala.

Edited by arg, 04 September 2018 - 12:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate