Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teoria universului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcarturarulobosit, on 03 septembrie 2018 - 22:02, said:

Sa iti moara toate rudele?Toti prietenii?Persoanele pe care le iubesti.hmmm

ce legatura are cu viata vesnica ?.... hai sa nu ne cacam pe noi....daca ai avea de ales...sa zicem ca vine un vampir, iti ofera viata vesnica , tu refuzi? ai tu intelepciunea asta ? eu n-o am...

dar nu e ceva ce urmaresc in viata...sunt un tip pragmatic, stiu ca viata e scurta si ca povestea mea e doar una dintr-o mie (meh, sunt eu mai special), asa ca, incerc sa ma bucur de cat mai multe lucruri, fara sa ma supar, daca nu e nevoie Posted Image)

Personal, am pierdut deja pe cineva drag, asa ca, nu-mi prea pasa

Edited by jimi91, 03 September 2018 - 22:08.


#74
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

ce legatura are cu viata vesnica ?.... hai sa nu ne cacam pe noi....daca ai avea de ales...sa zicem ca vine un vampir, iti ofera viata vesnica , tu refuzi? ai tu intelepciunea asta ? eu n-o am...
dar nu e ceva ce urmaresc in viata...sunt un tip pragmatic, stiu ca viata e scurta si ca povestea mea e doar una dintr-o mie (meh, sunt eu mai special), asa ca, incerc sa ma bucur de cat mai multe lucruri, fara sa ma supar, daca nu e nevoie Posted Image)
Personal, am pierdut deja pe cineva drag, asa ca, nu-mi prea pasa

Din milioane de galaxii se afla milioane de povesti identice ca ale noastre. Posted Image iar acea poveste ramana intiparita si scrisa undeva in univers sub forma minuscula. Ma tem ca se repeta ciclul la infinit de fiecare data... cel putin asa imi da de inteles universul, ceea ce inseamna ca pana acum nu am reusit sa descoperim mare lucru nici noi nici stramosii nostri. :(

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 22:12.


#75
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 22:07, said:

ce legatura are cu viata vesnica ?.... hai sa nu ne cacam pe noi....daca ai avea de ales...sa zicem ca vine un vampir, iti ofera viata vesnica , tu refuzi? ai tu intelepciunea asta ? eu n-o am...

dar nu e ceva ce urmaresc in viata...sunt un tip pragmatic, stiu ca viata e scurta si ca povestea mea e doar una dintr-o mie (meh, sunt eu mai special), asa ca, incerc sa ma bucur de cat mai multe lucruri, fara sa ma supar, daca nu e nevoie Posted Image)

Personal, am pierdut deja pe cineva drag, asa ca, nu-mi prea pasa
Cum ce legatura?Pai sa stii ca tu traiesti vesnic iar persoanele pe care le iubesti mor.Te atasezi de o persoana, moare.Te atasezi de alta, moare.Tu ramai vesnic.

Mai cititi Eminescu.

#76
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 22:10, said:

Din milioane de galaxii se afla milioane de povesti identice ca ale noastre. Posted Image iar acea poveste ramana intiparita si scrisa undeva in univers sub forma minuscula. Ma tem ca se repeta ciclul la infinit de fiecare data... cel putin asa imi da de inteles universul, ceea ce inseamna ca pana acum nu am reusit sa descoperim mare lucru nici noi nici stramosii nostri. Posted Image

eu am ajuns la o concluzie, majoritatea oamenilor repeta greselile pe care le fac si se asteapta la rezultate diferite, nu prea exista asa ceva :)...trebuie sa iesi din zona ta de confort pentru a schimba ceva si te sperie acest lucru, pentru ca nu-l cunosti....practic, suntem toti nebuni :))....dar asta inseamna sa fii normal..generalitatea dicteaza

#77
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Cum ce legatura?Pai sa stii ca tu traiesti vesnic iar persoanele pe care le iubesti mor.Te atasezi de o persoana, moare.Te atasezi de alta, moare.Tu ramai vesnic.
Mai cititi Eminescu.

N-ai mai fi vesnic in cazul de fata. La un moment dat cineva va afla ca tu traiesti vesnic si vor si ei sa traiasca vesnic.... deci o sa intri intr-un cerc vicios fara scapare si la un moment dat vei fi supus experimentelor cum ai reusit tu sa traiesti vesnic.

Quote

eu am ajuns la o concluzie, majoritatea oamenilor repeta greselile pe care le fac si se asteapta la rezultate diferite, nu prea exista asa ceva Posted Image...trebuie sa iesi din zona ta de confort pentru a schimba ceva si te sperie acest lucru, pentru ca nu-l cunosti....practic, suntem toti nebuni Posted Image)....dar asta inseamna sa fii normal..generalitatea dicteaza

Intr-o lume nebuna nimeni nu este nebun. Posted Image Teoretic vorbind daca ceea ce faci tu este anormal pentru cineva, nu inseamna ca problema este la tine si problema este la el caci crede ca ceea ce faci tu este anormal. Si cine defineste ce inseamna normal sau anormal? Tot un tip normal? Daca ies in kurul gol pe strada lumea o sa spuna ca sunt anormal, dar eu sunt normal si sanatos ies in kurul gol pe strada pentru ca imi este foarte cald si nu suport temperaturi de 30 de grade. :D pentru ca sunt unic si am o astfel de boala inexistenta :D

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 22:21.


#78
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 22:17, said:



Intr-o lume nebuna nimeni nu este nebun. Posted Image Teoretic vorbind daca ceea ce faci tu este anormal pentru cineva, nu inseamna ca problema este la tine si problema este la el caci crede ca ceea ce faci tu este anormal. Si cine defineste ce inseamna normal sau anormal? Tot un tip normal? Daca ies in kurul gol pe strada lumea o sa spuna ca sunt anormal, dar eu sunt normal si sanatos ies in kurul gol pe strada pentru ca imi este foarte cald si nu suport temperaturi de 30 de grade. Posted Image pentru ca sunt unic si am o astfel de boala inexistenta Posted Image
Normalitatea este data de majoritate.

#79
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Normalitatea este data de majoritate.

Degeaba. Poate majoritatea sunt cei anormali si tu esti cel normal... :)

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 22:24.


#80
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 22:23, said:

Degeaba. Poate majoritatea sunt cei anormali si tu esti cel normal... Posted Image
In cazul asta tu esti cel anormal

#81
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 22:23, said:

Degeaba. Poate majoritatea sunt cei anormali si tu esti cel normal... Posted Image

tu de unde stii ca esti normal, in cazul in care ai fii normal Posted Image....adica, daca un grup de oameni fac un lucru si tu nu-l faci, desi faci parte din acel grup...atunci tu nu esti  normal....

Edited by jimi91, 03 September 2018 - 22:26.


#82
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

In cazul asta tu esti cel anormal

Nop. Daca apare o postare pe Facebook daca nu scrii Amen vei avea 7 ani de ghinion. Mai apar 100 de prosti care posteaza (Amen) la postarea aceea, tu ce faci vei fi normal si urmezi turma de oi, sau vei fi anormal si nu vei urma turma de oi care au postat Amen? Posted Image

Quote

u de unde stii ca esti normal, in cazul in care ai fii normal Posted Image....adica, daca un grup de oameni fac un lucru si tu nu-l faci, desi faci parte din acel grup...atunci tu nu esti  normal....

Am explicat cu turma de oi e cel mai bun exemplu. sau cu Partikip. Posted Image

Sunt exemple cu gramada care reprezinta o majoritate... :)

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 22:30.


#83
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcarturarulobosit, on 03 septembrie 2018 - 22:14, said:

Cum ce legatura?Pai sa stii ca tu traiesti vesnic iar persoanele pe care le iubesti mor.Te atasezi de o persoana, moare.Te atasezi de alta, moare.Tu ramai vesnic.

Mai cititi Eminescu.

mi-am imaginat odata ce ar inseamna viata vesnica... nu ar exista alegeri gresite :)..adica, nu ai cum sa o iei pe un drum gresit....ai tot timpul din lume sa transformi acea greseala intr-o decizie buna....nu poti sa-mi spui ca nu te atrage asa ceva....

Si vorbim totusi de nemurire la nivel uman...daca iti taie cineva capul, acum na, esti mort...practic, ai putea sa alegi cand vrei sa mori

#84
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 22:30, said:


mi-am imaginat odata ce ar inseamna viata vesnica... nu ar exista alegeri gresite Posted Image..adica, nu ai cum sa o iei pe un drum gresit....ai tot timpul din lume sa transformi acea greseala intr-o decizie buna....nu poti sa-mi spui ca nu te atrage asa ceva....

Si vorbim totusi de nemurire la nivel uman...daca iti taie cineva capul, acum na, esti mort...practic, ai putea sa alegi cand vrei sa mori
Viata are farmec doar pentru ca stii ca se termina.

#85
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Si vorbim totusi de nemurire la nivel uman...daca iti taie cineva capul, acum na, esti mort...practic, ai putea sa alegi cand vrei sa mori

Nu-ti taie capul daca nu esti Chinez. La ei se practica pe timpuri...

#86
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcarturarulobosit, on 03 septembrie 2018 - 22:31, said:

Viata are farmec doar pentru ca stii ca se termina.

asta e din filme...ti-am zis, nu stiu cum e sa fii nemuritor, dar initial, daca cineva mi-ar oferi-o...as aceepta:)...nu vreau sa ma mint, sa spun ca nu...ca eu am intelepciunea necesara...nu o am:|

#87
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Viata are farmec doar pentru ca stii ca se termina.

Da. Are farmec ca vrei sa descoperi nemurirea, daca ai fi nemuritor n-ai mai avea ce sa mai descoperi. Are farmec ca vrei sa descoperi daca mai traiesti sau nu, sau mori definitiv.

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 22:34.


#88
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 22:34, said:

Da. Are farmec ca vrei sa descoperi nemurirea, daca ai fi nemuritor n-ai mai avea ce sa mai descoperi. Are farmec ca vrei sa descoperi daca mai traiesti sau nu, sau mori definitiv.

Posted Image
/////////




noapte buna:)...am filozofat prea mult , discutii foarte inteligente Posted Image), dar macar au fost amuzante Posted Image)....

Edited by jimi91, 03 September 2018 - 22:39.


#89
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Posted Image
/////////


noapte buna:)...am filozofat prea mult , discutii foarte inteligente Posted Image), dar macar au fost amuzante Posted Image)....

Astfel de discutii inteligente merge foarte bine inainte de somn Posted Image Stiu ca sunt amuzant... doar eu rad la glumele mele Posted Image Nb! Somnul este cel mai bun calmant.. macar in somn nu te deranjeaza nimeni Posted Image

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 22:44.


#90
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postyankeedoodle, on 03 septembrie 2018 - 21:32, said:

N-are nicio logica fiindca viitorul universului nu este scris undeva, nu este predestinat.
In plus, unei gauri negre ii ia cateva miilioane de ani sa inghita o stea in intregime.   Universul asta o sa mai tina vreo cateva sute de trilioane de ani.

Nu despre asa ceva este vorba.
Nu are nici o legatura cu predestinarea.
In apropierea orizontului evenimentelor, timpul se scurge mai incet. Cu atat mai incet cu cat ipoteticul observator (materia care cade in gaura neagra) se apropie de orizont.
Materialul care se scurge spre interiorul gaurii negre ajunge sa treaca dincolo de orizont abia dupa punctul aflat la infinit in viitor al axei timpului.

In timpul local, un ipotetic observator aflat acolo, cazand spre interior, ar vedea accelerat tot ceea ce se petrece in restul universului; sa incerc sa explic mai simplu, desi nu e chiar greu la urma urmei:
Asa cum noi vedem de pe Pamant tot ce se petrece in Univers in rastimpul limitat al vietii noastre, stelele traind si murind, galaxiile miscandu-se (infim, dar perceptibil pentru aparate si calcule), si tot ce ne inconjoara, asa vede si acel ipotetic observator ceea ce se petrece in jurul lui, in Univers.. Timpul ipoteticului observator fiind insa din ce in ce mai dilatat, la extrem, el "vede" in cele din urma miliarde de ani din Universul inconjurator trecand in tot atatea secunde; si pe masura ce se apropie de orizont, trillioane de ani in secunde; si tot asa, asimptotic.

Desigur, acestea doar din punctul de vedere al timpului; daca insa consideram realitatea fenomenelor, radiatia pe care o "vede" dinspre exterior ipoteticul nostru observator cazand in gaura neagra este din ce in ce mai deplasata spre albastru, urcand in ultravioleet, X, gama, si fireste, distrugandu-l.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate