Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Teoria universului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 21:48, said:

Daca accepti situatia data si intelegi ca nu se poate schimba.. este vorba si de noroc. Daca Dumnezeu exista si vede tot dar lasa lumea sa fie asa cum este nu se implica, atunci este un Dumnezeu inexistent. Imagineaza-ti un om care calatoreste in timp sunt filme facute pe treaba asta si acel om nu se implica doar se uita desi ar putea oricand sa schimbe cursul istoriei...
Si chiar daca s-a descoperit viata pe alte planete oamenii de rand vor fi ultimii ce vor afla din cauza ca vor pica instant religiile lumii si se va crea haos, in schimb vom afla treptat ca oamenii sa se obisnuiasca ca nu suntem singurii, iar partea cu religia eu cred ca creatorul a mai creat si alte fiinte inteligente.

Edited by diegodanny, 03 September 2018 - 21:51.


#56
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 21:47, said:

Este imposibil sa fim singuri in tot universul, sunt atatea sisteme solare cu planete situate in zona care poate sustine viata doar ca aia posibil sa nu fie avansati ci mai degraba la nivel evul mediu sau chiar la nivel primitiv/epoca de piatra.
Sau ar putea sa nu fie oameni.Sunt sigur 99% ca nu arata ca un om.
Daca exista viata nu inseamna neaparat ca exista un homo sapiens.
Din 100 miliarde de combinatii, noi am ales-o pe cea cu homo sapiens.E posibil ca in alt univers sa aleaga alta combinatie.

#57
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 21:33, said:

Asta este cu totul altceva iar fenomenul este diferit parca se numa placebo sau ceva de genul.



Nu am spus ca sunt sigur de asta asa cum sunt unii convinsi 100% de existenta lui Dumnezeu, aici este marea diferenta. Una este sa incerci sa descoperi si alta este sa fi sigur de ceva ce nu poti fi sigur. Ma enerveaza oamenii disperati care sunt convinsi 100% de ceva care nu sa dovedit inca stintific ca exista, ceea ce ma duce cu gandul ca singura salvare este credinta atunci cand omul isi pierde ratiunea nu mai poate gandi limpede. Iar cand incerci sa-i explici unele chestii ilogice care se contrazic, iti trimite citate din biblie... gen (Daca nu crezi vei fi trimis in IAD, sau mai stiu eu cine stie ce prostii). Practic este indobitocit orice ai spune este ca el, orice explicatie logica care ii oferi el nu o va intelege, pentru el tot ce poate intelege este doar cuvantul. (Dumnezeu). Daca-i oferi argumente logice el nu va sta la discutie cu tine, te va face ateu sau mai stiu eu cum... tocmai pentru ca ii este frica de adevar, el nu poate vedea o lume fara Dumnezeu caci are nevoie de Dumnezeu si depinde de acest Dumnezeu, el nu poate trai cu gandul ca nu exista. Este la fel ca la un om schizofrenic... o cauza pierduta in cele mai multe cazuri. Dumnezeu ti-a dat liberul arbitru atunci foloseste-l, nu vei fi pedepsit pentru ca vrei sa afli mai mult, vrei sa descoperi creatia vrei sa stii mai mult este ceva ce face parte din tine. Este ilogic ca Dumnezeu sa te pedepseasca pentru ca nu crezi in existenta sa, atata timp cat el nu si-a facut aparitia inca. Nu este un pacat ca vrei sa descoperi, altfel acum am fi in Evul Mediu cu astfel de gandire... nu ar mai exista internet,telefon, nici macar Forumul asta unde noi discutam acum. Pentru asta sa fie pedepsit acei oameni?

daca esti atat de curios, oare ai citit biblia? sau te lasi manipulat de altii, cu diverse citate din biblie :)

#58
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Si chiar daca s-a descoperit viata pe alte planete oamenii de rand vor fi ultimii ce vor afla.

Omul de rand stie ca este de rand si spera in existenta unui Dumnezeu si intr-o viata buna, dar in acelasi timp isi da seama ca poate acel Dumnezeu este inexistent daca nu se implica. Omul de rand spera la existenta nemuririi sau daca nu pe patul de moarte in existenta vietii dupa moarte.

Quote

daca esti atat de curios, oare ai citit biblia? sau te lasi manipulat de altii, cu diverse citate din biblie

Exemplul acela era de la un dobitoc... ce manipulare omule?

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 21:54.


#59
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postcarturarulobosit, on 03 septembrie 2018 - 21:51, said:

Sau ar putea sa nu fie oameni.Sunt sigur 99% ca nu arata ca un om.
Daca exista viata nu inseamna neaparat ca exista un homo sapiens.
Din 100 miliarde de combinatii, noi am ales-o pe cea cu homo sapiens.E posibil ca in alt univers sa aleaga alta combinatie.
Posibil sa ca viata sa fie asemeni cum era pe pamand pe vremea dinozaurilor.

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 21:52, said:

Omul de rand stie ca este de rand si spera in existenta unui Dumnezeu si intr-o viata buna, dar in acelasi timp isi da seama ca poate acel Dumnezeu este inexistent daca nu se implica. Omul de rand spera la existenta nemuririi sau daca nu pe patul de moarte in existenta vietii dupa moarte.
Dupa moarte eu cred ca pasim in alta dimensiune cu viata vesnica sau poate ne reincarnam intr-o noua viata pe pamant sau chiar in alte universuri.

#60
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce ma enervati la nervii capului ! Ce tot postati aiurea ? Daca nu stiti cum a aparut universul de ce naiba nu ma intrebati pe mine ? Ha ? Eu de ce exist si stralucesc pe aciulea ? Nu cumva ca sa indepartez valul ignorantei cu inteligenta mea ce straluceste cu puterea a 1000 de sori ?
Hai , sa nu ma supar , intrebari simple , concise, cu subiect si predicat ....si eu va raspund .

Edited by JurasikMan, 03 September 2018 - 21:54.


#61
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 20:18, said:

Si de ce esti asa sigur ca cealalta versiune a ta este identica ? poate aia au evoluat altfel, poate ca acolo esti ciclop Posted Image  si in loc de 5 degete ai mai multe sau mai putine.

pai d-aia e paralel, sa poti sa faci comparatie, eu imi imaginez ca, daca ar exista universuri paralele, as fi eu, dar pe un alt drum in viata :)...adica, pentru fiecare alegere pe care o fac, se naste un nou univers :)

#62
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 21:51, said:

daca esti atat de curios, oare ai citit biblia? sau te lasi manipulat de altii, cu diverse citate din biblie Posted Image
Si tu chiar crezi tot ce scrie in biblie ? daca ar fi dupa biblie lumea inca ar fi in evul mediu.
In trecut religia era o arma sa controlezi masele ceva cum vezi acum cu manipularea de la tv.

Edited by diegodanny, 03 September 2018 - 21:56.


#63
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 21:53, said:

Posibil sa ca viata sa fie asemeni cum era pe pamand pe vremea dinozaurilor.



Dar oamenii au aparut dupa ce au disparut dinozaurii

#64
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Dupa moarte eu cred ca pasim in alta dimensiune cu viata vesnica sau poate ne reincarnam intr-o noua viata pe pamant sau chiar in alte universuri.

Atunci de ce oamenii incearca sa fie nemuritori? Pentru ca le este frica ca poate nu se va intampla asa... asa ca daca ne bazam pe conceptul nemuririi si ceva care este 100% safe, decat pe ceva ce nu suntem siguri...

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 21:56.


#65
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 21:54, said:

Si tu chiar crezi tot ce scrie in biblie ?

n-am citit-o :), n-am fost curios :).... dar chiar as vrea sa o citesc, am inteles ca e o carte care poate fi interpretata in mii de feluri, depinde de tine ;)

#66
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 21:56, said:

Atunci de ce oamenii incearca sa fie nemuritori? Pentru ca le este frica ca poate nu se va intampla asa...
Cine vrea sa fie nemuritor?Eu nu mi-as dori, sincer

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 21:56, said:


n-am citit-o Posted Image, n-am fost curios Posted Image.... dar chiar as vrea sa o citesc, am inteles ca e o carte care poate fi interpretata in mii de feluri, depinde de tine Posted Image
Te rog citeste-o.Doar citeste-o.Dupa o sa-ti schimbi parerea despre religie.

#67
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postcarturarulobosit, on 03 septembrie 2018 - 21:55, said:

Dar oamenii au aparut dupa ce au disparut dinozaurii
Existau si pe vremea dinozaurilor, dovada sunt picturile din pesteri in care ii prezinta pe oamenii pesterilor vanand animale care traiau pe vremea dinozaurilor.

Edited by diegodanny, 03 September 2018 - 21:58.


#68
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Cine vrea sa fie nemuritor?Eu nu mi-as dori, sincer

Evident. Trebuie sa avem grija ce ne dorim caci altfel am putea fi supusi la tortura vesnica... si fara scapare. Iadul acela ar fi mic copil pe langa ceea ce sar putea intampla daca am deveni nemuritori cu adevarat.

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 21:58.


#69
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postdiegodanny, on 03 septembrie 2018 - 21:57, said:

Existau si pe vremea dinozaurilor, dovada sunt picturile din pesteri in care ii prezinta pe oamenii pesterilor vanand animale care traiau pe vremea dinozaurilor.
Nu chiar.Din ce stiu, s-a constatat ca in desen nu era reprezentat un dinozaur.

#70
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
de unde stitu voi cum e sa fii nemuritor :|:|...aberati in pana mea :))...macar mentionati  acolo, tanar si nemuritor....asa, batran, viata n-are niciun farmec....tanar, cine stie...personal, n-are cum sa nu te atraga asa ceva;)

#71
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 22:02, said:

de unde stitu voi cum e sa fii nemuritor Posted ImagePosted Image...aberati in pana mea Posted Image)...macar mentionati  acolo, tanar si nemuritor....asa, batran, viata n-are niciun farmec....tanar, cine stie...personal, n-are cum sa nu te atraga asa ceva;)
Sa iti moara toate rudele?Toti prietenii?Persoanele pe care le iubesti.hmmm

#72
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

de unde stitu voi cum e sa fii nemuritor Posted ImagePosted Image...aberati in pana mea Posted Image)...macar mentionati  acolo, tanar si nemuritor....asa, batran, viata n-are niciun farmec....tanar, cine stie...personal, n-are cum sa nu te atraga asa ceva;)

Evident ca nu batran ca nu are rost. Doar sa fi mereu tanar la o varsta care o preferi tu, sa te intrebe o domnisoara ce varsta sa alegi... si pac sa te schimbi instantaneu. Posted Image Cum schimbi caracterul la un joc il faci cum vrei tu. De exemplu varsta de 18-20 de ani cred ca e cel mai ok dar gandirea sa fie de adult de om de 2000 de ani. Asa e naspa sa-ti pierzi memoria si sa o iei de la capat intr-o alta viata, iar iti pui aceleasi intrebari existentiale.. acelasi ciclu infinit si nu ajungi nicaieri, cand esti pe aproape sa afli ceva mai ai putin si dai coltul.

Quote

Si de ce esti asa sigur ca cealalta versiune a ta este identica ? poate aia au evoluat altfel, poate ca acolo esti ciclop Posted Image  si in loc de 5 degete ai mai multe sau mai putine.
pai d-aia e paralel, sa poti sa faci comparatie, eu imi imaginez ca, daca ar exista universuri paralele, as fi eu, dar pe un alt drum in viata :)...adica, pentru fiecare alegere pe care o fac, se naste un nou univers

Nu are sens. Daca eu acum salvez o femeie intr-un alt univers as ucide-o? :P

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate