Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Teoria universului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 20:13, said:

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image


asta am spus eu la inceput, ce-i drept, unii se prind mai greu.... d-aia am zis ca nu exista un univers paralel, pentru ca eu sunt unic...daca eu sunt unic, inseamna ca nu exista o alta versiunea de-a mea, ceea ce inseamna ca nu exista niciun univers paralel  ...a fost o gluma, nu credeam ca e asa subtila incat sa nu fie inteleasa...pe viitor o sa fiu mai atent:)))

PS. ai niste explicatii de te doare capul Posted Image)

View Postjimi91, on 03 septembrie 2018 - 20:05, said:

o alta versiune de-a mea, ca d-aia e paralel
Si de ce esti asa sigur ca cealalta versiune a ta este identica ? poate aia au evoluat altfel, poate ca acolo esti ciclop Posted Image  si in loc de 5 degete ai mai multe sau mai putine.

Edited by diegodanny, 03 September 2018 - 20:19.


#38
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018

View PostValmont43, on 03 septembrie 2018 - 19:22, said:

Terminati cu Universul care colcaie de viata si civilizatii ca nu exista asa ceva....
Succesiunea de evenimente care au precedat aparitia vietii pe Terra sunt atat de multe si de complicate incat fenomenul este extrem de rar...
E ca si cum ai avea pretentia ca pe Terra sa gasesti Canguri si la Polul Nord daca i-ai vazut in Australia.
Personal cred ca suntem unici in Univers.
Nu, n-are cum.

Galaxia asta are 100 de miliarde de stele.  


Dupa descoperirile recente, se pare ca exista multe sisteme solare asemanatoare cu al nostru: adica gen sa aiba cateva planete terestre in apropierea Soarelui (dintre care 1-2 sa fie in zona Goldilocks),  si gigantice gazoase la margine.  

Distantele enorme ne impiedica sa le vedem, plus ca undele radio n-au parcurs nici 0,1% din galaxia asta.
Exista  civilizatii pe alte planete, multe dintre ele inca in stadiu  primitiv,    altele poate abia ajunse la stadiul de civilizatie de tip 1-2, dar mult prea indepartate pentru a interactiona vreodata cu ele.

Edited by yankeedoodle, 03 September 2018 - 20:21.


#39
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Chiar mai exista in sec 21, oameni care sa "creada" ca din nimic, a aparut un punct infinitezimal, care punct a explodat, care explozie a dat nastere unor pietre, din care pietre
a aparut la un moment dat, magic, carne, care carne care a avut sange, care sange inseamna viata ?

#40
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018
Nah, zonele punctate  cu galbende pe harta galaxiei   sunt sisteme solare ce au planete locuite de specii inteligente.
Doar ca ne despart distante enorme de mii de ani lumina.

Se intampla ca noi sa fim tocmai in partea marginasa si linistita  a galaxiei.  

Poate ca exista si civilizatii interstelare  de tip 3 si fara sa ne dam seama facem parte dintr-un imperiu galactic si suntem considerati drept un trib clientelar mai inapoiat si marginas demn de nebagat in seama.

Attached Files


Edited by yankeedoodle, 03 September 2018 - 20:30.


#41
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Chiar mai exista in sec 21, oameni care sa "creada" ca din nimic, a aparut un punct infinitezimal, care punct a explodat, care explozie a dat nastere unor pietre, din care pietre
a aparut la un moment dat, magic, carne, care carne care a avut sange, care sange inseamna viata ?

Problema intervine cand nu-l gasim pe creator sau nu stim nimic despre el. De ce sta ascuns si nu se arata? :D

#42
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018
Uitati-va la imperiul roman pe unde erau  britanicii si dacii.  
Britanicii   locuiau pe o insula, nu stiau ce-i Roma sau cum aratau un oras faurit din ciment si marmura.  
Pentru ei intreg universul era insula aceea pe care locuiau pana sa interactioneze cu romanii si erau foarte inapoiati, locuind in colibe din piatra, lemn si fan. Nu credeau ca exista alte civilizatii.
Nici grecii si nici romanii nu stiau de existenta  Indiei sau Chinei decat foarte vag.  
Attached File  Roman_Empire_Trajan_117AD.png   430.85K   11 downloads


Pana la Columb, nici europenii si nici  mezoamericanii nu se stiau.  Uitati-va apoi la azteci care nu stiau nimic despre fier, cai si roata   si la  spaniolii care si-au facut curaj si au traversat Atlanticul si care la randul lor nu stiau ca mai exista alte continente, alte civilizatii mai primitive care cultivau legume nestiute precum porumbul, cartoful si rosia.  Despre China nu se stia mai nimic decat ce scrisese Marco Polo, nu stiau nimic de praful de pusca, de matase sau busola pana sa fi facut comert prin intermediari cum nici chinezii nu stiau nimic despre europeni.
Attached File  8412556.jpg   262.08K   10 downloads

Sau incercati sa-i explicati despre Paris, Berlin  si Londra   unui taran vasluian ingust la minte care n-a iesit niciodata din satul sau natal decat ca sa scoata caprele si oile la pasunat, traind viata pe principiul casa-pasunat-biserica-carciuma-casa.

Poti sa-i arati cate poze vrei, el nici nu le baga in seama, ca "lasa-ma ma cu astea"  si iti mai si arunca de colo aparatul foto zicand ca e o masinarie diavoleasca.




Minti inguste!

Asa si cu datul asta cu parerea ca nu exista alte civilizatii in univers .

Edited by yankeedoodle, 03 September 2018 - 20:48.


#43
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
yankeedoodle, hihi, de unde ai luat harta? ai reusit sa-mi deschizi biroul?

Initial Poster, cateva pareri:

E posibil (dar nu poate fi probat) ca in afara Universului nostru sa existe si alte Universuri; foarte multe chiar.
Aceste Universuri nu sunt in mod necesar asemanatoare cu al nostru; de fapt, ele pot fi extrem de diferite; in unele de exemplu timpul poate "curge" invers! ... sau deloc! adica sa nu aiba ceea ce numim timp. Legile electromagnetismului, gravitatiei, campul tare etc, pot sa nu existe, pentru ca  "acolo" ar putea actiona alte forte.

Universurile probabil apar spontan in Multivers; se dezvolta, imbatranesc si apoi dispar. Ca niste bule intr-un vas cu apa in fierbere.

Viata este un fenomen rar, deoarece necesita niste conditii specifice. Au fost necesare aproape 2 miliarde de ani ca din "supa primitiva" sa se dezvolte niste bacterii.
O data aparuta insa, viata evolueaza, ca urmare a schimbarii continue a conditiilor de mediu. Pe masura ce se acumuleaza mutatii si complexitatea creste, formele de viata din ce in ce mai complexe au un lant de ADN (sau ARN sau orice altceva analog) tot mai lung si in consecinta mai usor de alterat / cu mai multe posibilitati de mutatii, deci viata evolueaza tot mai repede; primelor vietuitoare le ia un miliard de ani sa treaca la pluricelular, apoi din ce in ce mai putin ca sa se diversifice. Si intervine si necesitatea unor catastrofe periodice (gen meteoriti etc) care sa produca alterari drastice ale conditiilor de mediu, aceste schimbari ale mediului fiiind de fapt motorul principal al evolutiei.

Lasa'l pe dumnezeu; asta e doar o nascocire a omenirii, si nici macar una reusita. Zeii vechilor greci erau mai ok decat zeul iudeilor..

Edited by addysoftware, 03 September 2018 - 20:46.


#44
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018

View Postaddysoftware, on 03 septembrie 2018 - 20:41, said:

. Zeii vechilor greci erau mai ok decat zeul iudeilor..
Cu mici exceptii.....ca in mare, erau tare capriciosi acesti zei, avand multe trasaturi umane. Nu erau nici buni, nici rai.


Intr-adevar, majoritatea religiilor si zeilor sunt nascociti de mintea umana primitiva si plictisita.  

Dar teoria aia paleoastronautica sustine ca religiile au un sambure de adevar si ca zeii ar fi de fapt extraterestrii  avansati care ne-au vizitat in vechime, poate simple holograme transmise de la ani lumina.
Prefer oricand teoria asta SF   decat  interpretarea fantasy-spiritualista  , desi in lipsa dovezilor istorice, fiind doar ceva izvoare scrise care descriu fenomene neobisnuite , ceva aparitii OZN si ceva lucrari  antice artistice ambigue care pot lasa loc de multe interpretari, mai bine nu cred nimic pana nu gasesc vreo certitudine.

Edited by yankeedoodle, 03 September 2018 - 20:54.


#45
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 19:28, said:



Asa o sa spuna si urmasul tau peste ani si ani, cand ne vom muta pe cine stie ce planeta se pare ca ne-am mutat aproape pe toate... Posted Image Daca luam teoria ta cu fenomenul este extrem de rar, de fapt daca timpul nu exista atunci fenomenul este chiar rapid, ar putea trece miliarde si miliarde de ani pentru noi nu ar conta daca nu am exista. Deci daca noi nu am mai exista si pamantul ar disparea, nu sar mai tine cont de cat timp ar putea trece pana ar aparea iar viata pe o planeta pentru ca timpul este inexistent pentru noi daca noi nu existam.
Procesul abiogenezei chiar este rar. Nimeni nu stie despre ce-i vorba.
Daca un model teoretic sau mai multe chiar, referitoare la o infinitate de universuri (multivers) si ipotetica lor propagare ad infinitum nu ar fi o problema asa mare (teoretic), ce ne facem daca n-avem viata in ele ? Povestea nu-i asa simpla, vezi tu, pentru ca nici unul din aceste universuri ipotetice nu sunt la fel, avem conditii diferite, majoritatea nu permit aparitia vietii asa cum o cunostem noi.

#46
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Cu mici exceptii.....ca in mare, erau tare capriciosi acesti zei, avand multe trasaturi umane. Nu erau nici buni, nici rai.

Intr-adevar, majoritatea religiilor si zeilor sunt nascociti de mintea umana primitiva si plictisita.
Dar teoria aia paleoastronautica sustine ca religiile au un sambure de adevar si ca zeii ar fi de fapt extraterestrii  avansati care ne-au vizitat in vechime, poate simple holograme transmise de la ani lumina.
Prefer oricand teoria asta SF   decat  interpretarea fantasy-spiritualista  , desi in lipsa dovezilor istorice, fiind doar ceva izvoare scrise care descriu fenomene neobisnuite , ceva aparitii OZN si ceva lucrari  antice artistice ambigue care pot lasa loc de multe interpretari, mai bine nu cred nimic pana nu gasesc vreo certitudine.

Evident. Ma indoiesc ca vei fi pedepsit pentru ca nu crezi. Cum poti sa crezi in ceva ce nu esti sigur de existenta sa? Te minti singur pe tine. Asta nu am inteles niciodata, de ai crede intr-un Dumnezeu imaginar?

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 21:01.


#47
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ref la "gaurile negre". E o denumire un pic inselatoare; nu sunt de fapt gauri. Nu duc nicaieri.

Daca teoriile (si matematica aferenta) sunt corecte, in interiorul gaurilor negre rolurile spatiului si timpului sunt inverse. Dar nu e numai atat. Lucruri ciudate se petrec chiar inainte de a intra "inauntru". Materia care se indreapta spre "orizontul evenimentelor", daca n-ar fi distrusa in proces, ar putea "vedea" toata evolutia ulterioara a universului pana la "moartea" acestuia chiar inainte de "trecere". Deoarece timpul local (pe masura ce un obiect se apropie de orizont) este incetinit pana la zero. Insa in realitate aceasta chestiune prezinta doua inconveniente: toata materia ce cade spre orizontul evenimentelor sufera acelasi proces; este bombardata de radiatii cu lungime de unda din ce in ce mai scurta si energii tot mai mari, fiind in cele din urma vaporizata. Materia care ajunge la orizont "intalneste" alta materie ce e deja acolo sub forma de plasma hiperfierbinte si hiperdensa; ea insasi e deja hiperfierbinte. Inainte de a "cadea prin orizont" insa, acest material gazos, degenerat, hiperfierbinte, este "martor" la tot viitorul universului.

#48
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 21:01, said:

Evident. Ma indoiesc ca vei fi pedepsit pentru ca nu crezi. Cum poti sa crezi in ceva ce nu esti sigur de existenta sa? Te minti singur pe tine. Asta nu am inteles niciodata, de ai crede intr-un Dumnezeu imaginar?

nu e vorba de asta....e vorba de cum te simti, poti sa dai vina pe un bolnav de cancer ca el crede in Dumnezeu, sau pe un sot care si-a pierdut sotia, sau pe un parinte care si-a pierdut copilul ?

  credinta exista pentru a ne ajuta ;) fiecare o percepe cum vrea, e ceva personal pentru fiecare

Personal, m-am saturat de atei, daca vrei sa te dai destep, mai bine zi ca esti agnostic ;)

#49
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 21:01, said:



Evident. Ma indoiesc ca vei fi pedepsit pentru ca nu crezi. Cum poti sa crezi in ceva ce nu esti sigur de existenta sa? Te minti singur pe tine. Asta nu am inteles niciodata, de ai crede intr-un Dumnezeu imaginar?
Tu de ce ai crede in fel si fel de lucruri in alte universuri absolut inobservabile si netestabile ? E acelasi lucru.
De fapt, stai putin si revin cu asta ontopic, ideea multiversului de asta s-a nascut. Este imposibil pentru aceste minti luminate fani ai teoriei antropice sa explice, nicidecum sa dovedeasca pentru ca-i imposibil (decat cu matematici absconse si superioare) sirul stufos de conditii, constante fizice si parametri de tot felul care s-au reunit haotic intr-un tot unitar, permitand aparitia vietii.
Ei spun " vezi tu, undeva in aceasta infinitate de universuri trebuie sa fie UNUL ca al nostru care a facut posibila aparitia constiintei de sine".

#50
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018

View Postaddysoftware, on 03 septembrie 2018 - 21:01, said:

Materia care se indreapta spre "orizontul evenimentelor", daca n-ar fi distrusa in proces, ar putea "vedea" toata evolutia ulterioara a universului pana la "moartea" acestuia chiar inainte de "trecere". Deoarece timpul local (pe masura ce un obiect se apropie de orizont) este incetinit pana la zero.
Inainte de a "cadea prin orizont" insa, acest material gazos, degenerat, hiperfierbinte, este "martor" la tot viitorul universului.

N-are nicio logica fiindca viitorul universului nu este scris undeva, nu este predestinat.
In plus, unei gauri negre ii ia cateva miilioane de ani sa inghita o stea in intregime.   Universul asta o sa mai tina vreo cateva sute de trilioane de ani.  

Pe un astronaut probabil ca l-ar inghiti in mai putin timp care nu este nici mort, nici viu . Oricum, aflat in apropierea gaurii negre,  pana sa simta ca timpul a fost incetinit,  organele sale interne  vor fi facute zob de gravitatia puternica chiar inainte sa fie in preajma gaurii negre, deci nici vorba sa mai vada ceva. Daca nici asta, oricum ii vor fi de hac  radiatiile.

Sa vedem mai intai cum ar reactiona organismul uman in preajma  planetei Jupiter si dupa aia mai vorbim.

Edited by yankeedoodle, 03 September 2018 - 21:38.


#51
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

nu e vorba de asta....e vorba de cum te simti, poti sa dai vina pe un bolnav de cancer ca el crede in Dumnezeu, sau pe un sot care si-a pierdut sotia, sau pe un parinte care si-a pierdut copilul ?
  credinta exista pentru a ne ajuta Posted Image fiecare o percepe cum vrea, e ceva personal pentru fiecare
Personal, m-am saturat de atei, daca vrei sa te dai destep, mai bine zi ca esti agnostic

Asta este cu totul altceva iar fenomenul este diferit parca se numa placebo sau ceva de genul.

Quote

Tu de ce ai crede in fel si fel de lucruri in alte universuri absolut inobservabile si netestabile ? E acelasi lucru.
De fapt, stai putin si revin cu asta ontopic, ideea multiversului de asta s-a nascut. Este imposibil pentru aceste minti luminate fani ai teoriei antropice sa explice, nicidecum sa dovedeasca pentru ca-i imposibil (decat cu matematici absconse si superioare) sirul stufos de conditii, constante fizice si parametri de tot felul care s-au reunit haotic intr-un tot unitar, permitand aparitia vietii.
Ei spun " vezi tu, undeva in aceasta infinitate de universuri trebuie sa fie UNUL ca al nostru care a facut posibila aparitia constiintei de sine".

Nu am spus ca sunt sigur de asta asa cum sunt unii convinsi 100% de existenta lui Dumnezeu, aici este marea diferenta. Una este sa incerci sa descoperi si alta este sa fi sigur de ceva ce nu poti fi sigur. Ma enerveaza oamenii disperati care sunt convinsi 100% de ceva care nu sa dovedit inca stintific ca exista, ceea ce ma duce cu gandul ca singura salvare este credinta atunci cand omul isi pierde ratiunea nu mai poate gandi limpede. Iar cand incerci sa-i explici unele chestii ilogice care se contrazic, iti trimite citate din biblie... gen (Daca nu crezi vei fi trimis in IAD, sau mai stiu eu cine stie ce prostii). Practic este indobitocit orice ai spune este ca el, orice explicatie logica care ii oferi el nu o va intelege, pentru el tot ce poate intelege este doar cuvantul. (Dumnezeu). Daca-i oferi argumente logice el nu va sta la discutie cu tine, te va face ateu sau mai stiu eu cum... tocmai pentru ca ii este frica de adevar, el nu poate vedea o lume fara Dumnezeu caci are nevoie de Dumnezeu si depinde de acest Dumnezeu, el nu poate trai cu gandul ca nu exista. Este la fel ca la un om schizofrenic... o cauza pierduta in cele mai multe cazuri. Dumnezeu ti-a dat liberul arbitru atunci foloseste-l, nu vei fi pedepsit pentru ca vrei sa afli mai mult, vrei sa descoperi creatia vrei sa stii mai mult este ceva ce face parte din tine. Este ilogic ca Dumnezeu sa te pedepseasca pentru ca nu crezi in existenta sa, atata timp cat el nu si-a facut aparitia inca. Nu este un pacat ca vrei sa descoperi, altfel acum am fi in Evul Mediu cu astfel de gandire... nu ar mai exista internet,telefon, nici macar Forumul asta unde noi discutam acum. Pentru asta sa fie pedepsit acei oameni?

Edited by hwplanet, 03 September 2018 - 21:43.


#52
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Posthwplanet, on 03 septembrie 2018 - 21:33, said:

Asta este cu totul altceva iar fenomenul este diferit parca se numa placebo sau ceva de genul.



Nu am spus ca sunt sigur de asta asa cum sunt unii convinsi 100% de existenta lui Dumnezeu, aici este marea diferenta. Una este sa incerci sa descoperi si alta este sa fi sigur de ceva ce nu poti fi sigur. Ma enerveaza oamenii disperati care sunt convinsi 100% de ceva care nu sa dovedit inca stintific ca exista, ceea ce ma duce cu gandul ca singura salvare este credinta atunci cand omul isi pierde ratiunea nu mai poate gandi limpede. Iar cand incerci sa-i explici unele chestii ilogice care se contrazic, iti trimite citate din biblie... gen (Daca nu crezi vei fi trimis in IAD, sau mai stiu eu cine stie ce prostii). Practic este indobitocit orice ai spune este ca el, orice explicatie logica care ii oferi el nu o va intelege, pentru el tot ce poate intelege este doar cuvantul. (Dumnezeu). Daca-i oferi argumente logice el nu va sta la discutie cu tine, te va face ateu sau mai stiu eu cum... tocmai pentru ca ii este frica de adevar, el nu poate vedea o lume fara Dumnezeu caci are nevoie de Dumnezeu si depinde de acest Dumnezeu, el nu poate trai cu gandul ca nu exista. Este la fel ca la un om schizofrenic... o cauza pierduta in cele mai multe cazuri.
Tipic persoanelor slabe.In loc sa te aduni si sa accepti ca esti singur, ca trebuie sa faci tu totul, ei aleg sa se roage crezand ca vine badita si le rezolva problemele.Esenta e foarte buna, invataturile sunt bune, pacat ca biserica a devenit o mafie cam de 1700 ani.

#53
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postcarturarulobosit, on 03 septembrie 2018 - 21:40, said:

Tipic persoanelor slabe.In loc sa te aduni si sa accepti ca esti singur, ca trebuie sa faci tu totul, ei aleg sa se roage crezand ca vine badita si le rezolva problemele.Esenta e foarte buna, invataturile sunt bune, pacat ca biserica a devenit o mafie cam de 1700 ani.
Este imposibil sa fim singuri in tot universul, sunt atatea sisteme solare cu planete situate in zona care poate sustine viata doar ca aia posibil sa nu fie avansati ci mai degraba la nivel evul mediu sau chiar la nivel primitiv/epoca de piatra.

Edited by diegodanny, 03 September 2018 - 21:47.


#54
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Tipic persoanelor slabe.In loc sa te aduni si sa accepti ca esti singur, ca trebuie sa faci tu totul, ei aleg sa se roage crezand ca vine badita si le rezolva problemele.Esenta e foarte buna, invataturile sunt bune, pacat ca biserica a devenit o mafie cam de 1700 ani.

Daca accepti situatia data si intelegi ca nu se poate schimba.. este vorba si de noroc. Daca Dumnezeu exista si vede tot dar lasa lumea sa fie asa cum este nu se implica, atunci este un Dumnezeu inexistent. Imagineaza-ti un om care calatoreste in timp sunt filme facute pe treaba asta si acel om nu se implica doar se uita desi ar putea oricand sa schimbe cursul istoriei...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate