Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Rober Hajnal - locul 2 la UTMB

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Probabil cel mai bun rezultat obtinut vreodata de un roman la ultra  trail running.
UTMB : 170 de km, 10000 m D+, 10000 m D-, o singura etapa.
Un fel de "jocurile olimpice" pentru alergatorii de ultramaraton. Pentru ca cei mai buni dintre cei mai buni sunt acolo.
Iar Robert Hajnal a facut o cursa absolut fabuloasa.
Anul trecut a abandonat pentru ca a facut o serie de greseli care nu iarta la curse de genul asta. Si-a invatat lectia iar anul asta a venit semnificativ mai bine pregatit.
Si sincer ma bucur nespus pentru el. Si sper ca acum sa i se faca mai multa publicitate pentru ca merita. Si daca vrem sa avem un ultrarunner care sa se bata cu Kilian sau D'Haene atunci ar trebui sa aibe si conditiile lui Kilian si D'Haene.


https://www.facebook...jU1NDcxNTQwMDc/

#2
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
http://aimx.ro/robert-hajnal-utmb/

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Nu stiam de el. Exceptional. Multumesc pentru informatii.

#4
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iwvfElMnyns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Despre ultra running.



Un articol super bun care poate va explica cate ceva celor care extrapoleaza de la reusitele la 10 km la curse de 180 de km in munti :)



“There comes a point in the race where the pain, it owns you and you just have to reckon with the fact that you are in a lot of pain and it’s not going to go away and to deal with it.”



Nu conteaza cat de bun esti. De durut va durea rau de tot. Dupa UTMB-ul din 2017, Francois D'Haene (probabil cel mai bun ultra runner al momentului, alaturi de Kilian Jornet) spunea ca nu conteaza cat te tin picioarele. Daca nu stii sa treci peste durere, nu vei fi niciodata un alergator bun pentru cursele de 100 de km sau 100 de mile.



Si nu o sa te doara pentru 5 sau 10 minute. Vei suferi pentru 20 de ore sau mai mult.



Si atunci intrebarea multora este: de ce ai face asta?



Raspunsul multora: Pentru ca poti :)



Este absolut uimitor sa vezi ce poti sa faci daca iti pui in gand sa faci asta.



Nu cred ca exista examplu mai bun de "minde over body" decat ultra runnerii. Poate de asta ii accept nebuniile unuia. :) Este studiu de caz :)



"Despite the punishment that this extreme sport inflicts on your body, research has shown that recovery can be remarkable. A recent study of Spartathlon runners showed that just after the race, their blood samples – which looked similar to those of people close to death according to Dr Papadopolou – returned to normal within days."



http://www.bbc.com/f...urance-athletes

#6
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Felicitari acestui domn pentru performanta !

Acestea fiind spuse trebuie sa mentionez si ca ceea ce a realizat domnul Hajnal mi se pare perfect inutil ; la fel ca alt conatioanal care castiga curse desfasurate la Polul Nord (Tiberiu Useriu) , cred ca acesti domni si-ar putea canaliza energia pe care este evident ca o au spre scopuri mai constructive atat pentru ei cat si pentru societate .

Desigur ca este si trebuie sa fie asa , alegerea fiecaruia ce face cu timpul si energia sa dar parerea subsemnatului ramane cea exprimata mai sus .

Edited by Niuu, 07 November 2018 - 12:05.


#7
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostNiuu, on 07 noiembrie 2018 - 12:05, said:

Felicitari acestui domn pentru performanta !

Acestea fiind spuse trebuie sa mentionez si ca ceea ce a realizat domnul Hajnal mi se pare perfect inutil ; la fel ca alt conatioanal care castiga curse desfasurate la Polul Nord (Tiberiu Useriu) , cred ca acesti domni si-ar putea canaliza energia pe care este evident ca o au spre scopuri mai constructive atat pentru ei cat si pentru societate .

Desigur ca este si trebuie sa fie asa , alegerea fiecaruia ce face cu timpul si energia sa dar parerea subsemnatului ramane cea exprimata mai sus .

Atunci sa propunem ca nici un om sa nu mai faca sport de performanta, sau sa picteze, sau sa compuna muzica sau sa scrie literatura etc pentru ca pot face lucruri mai constructive decat atat.

#8
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Sa propunem , ce ne costa ?

In alta ordine de idei , ar trebui sa consideram ca UTMB-ul asta e un sport ?

#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostNiuu, on 07 noiembrie 2018 - 12:31, said:

Sa propunem , ce ne costa ?

In alta ordine de idei , ar trebui sa consideram ca UTMB-ul asta e un sport ?


Pai este alergatul un  sport?

Daca da atunci unde pui limita?

Este doar pana la maraton sport si apoi nu mai e?

Stii ca doar acum 50 de ani femeile nu aveau voie sa participe la maratoane pentru ca erau considerata incapabile sa reziste efortului fizic?


Si abia in 1984 a fost prima cursa de maraton pt femei la olimpiada.

Limitele se ma schimba.

Apropos  UTMB-ul este o competitie de alergare. Sportul este: alergarea Posted Image

Edited by something00, 07 November 2018 - 12:44.


#10
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Asa o fi cum zici tu ; nu incerc sa te conving de nimic , doar mi-am exprimat o parere pe care mi-o mentin : ceea ce vad eu aici sunt energii irosite .

#11
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostNiuu, on 07 noiembrie 2018 - 13:11, said:

Asa o fi cum zici tu ; nu incerc sa te conving de nimic , doar mi-am exprimat o parere pe care mi-o mentin : ceea ce vad eu aici sunt energii irosite .

Pai sa ii scrii un mail si lui Kipchoge. Sa nu isi mai iroseasca energia cu "breaking 2". Posted Image


Ultra running-ul este o ramura a alergarii unde nu se castiga foarte multi bani. Si de aceea sunt foarte putin ultra runneri profesionisti.  Iar cei care sunt profesionisti vin de obicei de la alte sporturi pe care nu le mai pot practica la nivel ridicat pentru ca sunt prea batrani.

Cu varsta multi sportivi profesionisti trec de la probe de viteza la probe de anduranta. Este circuitul sportivilor in natura Posted Image Si culmea, sportivii tineri nu prea fac fata la probele astea de anduranta. Se dau repede batuti in fata durerii. Oameni ca Jornet sunt exceptii. Multi sunt ca Jim Walmsley care desi e un alergator foarte bun pica la chestii peste 100 de km.

Robert Hajnal asta de care zici tu ca isi iiroreste energia nu este alergator full time. El este locotenent la Vanatori de munte. Poate tie iti plac locotenentii cu burta de bere care abia incap in Loganul de serviciu. Eu ma bucur sa vad ca se poate si altfel.

http://presamil.ro/m...de-cursa-lunga/

Daca lasi de o parte cei cativa profesionsiti din cursele de ultra running vei da de aceeasi situatie ca la Iron Man de exemplu. E plin de persoane peste 35-40 de ani cu cariere de succes. Alergatul e un hobby. Relaxare. Este un mod de a evita burnout-ul. Eu numai asta am in preajma.

Edited by something00, 07 November 2018 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate