Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Site-ul pe al meu PC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
Cineva mi-a spus că îți poți hosta un site sau un magazin online pe propriu PC cu ajutorul unui program care îl menține pe server. Vreau să știu și eu, care e acel program? Țin să menționez că site-ul e dezvoltat în mare parte în html și ceva php. Mersi mult!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
se numeste "server web". Apache e printre cele mai folosite.
in functie de configuratia ta locala, e posibil sa ai nevoie si de un DDNS (daca n-ai ip fix)

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu in mentine pe server.
Prporiul PC este server.
Unul din programe (de fapt, pachet de programe) se numeste XAMPP, probabil cel mai folosit si la indemina.
Sau orice alt program/pachet web server.

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
nginx / apache / node.js / lighttpd etc. :)

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Se poate, dar nu e de dorit.
2. De obicei se folsoeste serverul local pentru dezvoltare.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Serverul local se foloseste de obicei pentru dezvoltare.

Nu deschide portile calculatorului personal catre tot internetul din toata lumea. Cu "accesul" tuturor vin la pachet si atacurile, si daca nu stii ce faci, propriul PC iti va fi atacat permanent.

Daca chiar vrei sa iti faci server acasa, macar cumpara/aloca un server (calculator) dedicat acestui lucru, pe care vei dori sa pui o forma de  Linux sau BSD, nu windows.

#7
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 Skylakeman, on 03 septembrie 2018 - 11:40, said:

Cineva mi-a spus că îți poți hosta un site sau un magazin online pe propriu PC cu ajutorul unui program care îl menține pe server. Vreau să știu și eu, care e acel program? Țin să menționez că site-ul e dezvoltat în mare parte în html și ceva php. Mersi mult!

Cel mai simplu e cu wampserver sau XAMPP DAR ca securitate nu stiu cum stau pachetele astea.
Daca vrei sa faci manual ( trebuie multa munca de documentare ) dai pe google "LAMP stack windows tutorial" si o iei de acolo.
Daca nu stii cu ce se mananca mai bine apelezi la un host serios, risti sa fii hackuit foarte usor si nu ajungi departe.

#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 08.01.2009
Pe langa webserver-ul care publica site-ul vei avea oricum nevoie de un DNS server care sa iti anunte domeniul/zona (cand ai cumparat domeniul la RoTLD in administrarea domeniului ai completat care sunt DNS-urile autoritative pentru zona ta ), chestie care si ea costa bani dar acum o ai probabil inclusa in serviciile de hosting  (daca e vorba de un site comercial presupun ca nu vrei site-ul anuntat de un dynamic DNS gen magazin-online.go.ro ); in acceasi ordine de idei ideal ar fi sa ai IP fix (chestie care iar costa bani ) pt ca DNS server-ul  respectiv sa poata avea o inregistrare tip A catre webserver-ul tau (teoretic poate avea o inregistrare tip C alias catre un hostname dinamic dar asta creeaza probleme apoi pe partea de certificat SSL/TLS pentru HTTPS, ceea ce pt. un magazin online e cam necesar ).

Cu exceptia unui mediu de dezvoltare pe care il accesezi oricum din intern (il poti publica ocazional/punctual in internet pt. teste) un hosting relativ ieftin e o idee mai buna (au protectii pe care mai greu le implementezi individual)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate