Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Accident Hyundai Tucson, optiuni?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
notimportant

notimportant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.03.2010
Pe scurt acum 2 saptamani sotia conducand un Hyundai Tucson, care circula regulamentar si avand viteza legala pe un drum cu un singur sens, a fost acrosat pe stanga fata de un VW Polo care a incercat o depasire din sensul opus si a intrat pe banda sotiei, ea tragand de volan dar VW Polo a intrat in roata din stanga fata.

Au sarit airbagurile, roata stanga fata a iesit afara, a curs uleiul din cutie, etc etc. Din fericire nu s-a lovit nimeni, desi am chemat politia si salvarea, ea a fost dusa la spital dar eliberata dupa cateva ore, dupa investigatii.

Am dus masina in service, de acolo primind un deviz de reparatie de 6900 de euro.

Masina l-am luat de NOU in 2008, are 90.000 km la bord,am avut grija de ea, era impecabil, niciodata nici o problema la ea, benzinar, valoareaza in jur de 5500 euro momentan.

Banuiesc ca o sa fie declarat dauna totala. Inca nu am primit nici o veste de la asigurator. Individul care l-a lovit avea asigurare la EUROINS.

Pot sa duc masina intr-un alt serviz pentru reexaminare?

As dori sa repar totusi masina, nu sa fie declarat dauna totala ca banuiesc de acolo nu o sa primesc macar contravaloarea masinii inapoi.

Cum sa procedez ca sa fie bine? Nu vreau sa fac bisnita, nici smecherii, vreau doar sa am iarasi masina.

Multumesc

Edited by notimportant, 03 September 2018 - 09:22.


#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postnotimportant, on 03 septembrie 2018 - 09:21, said:

Pe scurt acum 2 saptamani sotia conducand un Hyundai Tucson, care circula regulamentar si avand viteza legala pe un drum cu un singur sens, a fost acrosat pe stanga fata de un VW Polo care a incercat o depasire din sensul opus si a intrat pe banda sotiei, ea tragand de volan dar VW Polo a intrat in roata din stanga fata.
Doar daca ai vrut sa spui "cu o singura banda pe sens", altfel nu imi pot imagina cum e sa mergi pe un drum cu un singur sens (sens unic) si sa te loveasca cineva de pe sensul opus.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Asteapta intai evaluarea si oferta Euroins, desi nu am auzit de ei de bine.
Intre timp cauta un broker de asigurari experimentat, prin prieteni, sa te asiste.

#4
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postnotimportant, on 03 septembrie 2018 - 09:21, said:

Cum sa procedez ca sa fie bine? Nu vreau sa fac bisnita, nici smecherii, vreau doar sa am iarasi masina.


Nu imi pot da cu parerea in legatura cu modul in care ar trebui sa procedezi. Este de inteles ca iti doresti sa ai din nou masina, dar sa fii atent sa ai din nou o masina sigura, nu un sicriu pe roti.
Asigurare CASCO aveai?

Edited by robbie_ro, 03 September 2018 - 09:43.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Valoarea e data de mai multi factori, nu doar o cautare pe internet. Depinde ce va zice asiguratorul. Stiu ca la declararea daunei totale, asiguratorul poate prelua epava (masina) si atunci vei primi o valoare, in principiu aproape de cea de piata), sau o poti pastra tu (dar banii primiti vor fi mai putini).

Asteapta si raspunsul de la asigurator si vino dupa cu detalii.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Din ce știu eu la daună totală îți poți lua mașina înapoi + o sumă ceva foarte aproape de valoarea mașinii. O repari apoi cu o cutie de la dezmembrări + restul pieselor cum e cazul.
2. Cred că se poate repara în regim propriu. Ei propun o sumă necesară reparației, tu întrebi la un service dacă e ok suma, ei îți dau banii și de aici încolo e problema ta.

Tucson 2008, pare lovit destul de rău + cutie + airbaguri sărite, după părerea mea mai bine iei banii și iei altceva.

Edited by waterman, 03 September 2018 - 09:51.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Iti va da o varianta cu bani iar epava ramane la asigurator + 1 varianta bani +epava.

#8
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Daca nu te despagubeste corespunzator asiguratorul RCA, ai posibilitatea sa-l dai in judecata pe vinovat si, cel mai probabil, vei castiga.

#9
notimportant

notimportant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 31.03.2010

View Postrobbie_ro, on 03 septembrie 2018 - 09:43, said:

Nu imi pot da cu parerea in legatura cu modul in care ar trebui sa procedezi. Este de inteles ca iti doresti sa ai din nou masina, dar sa fii atent sa ai din nou o masina sigura, nu un sicriu pe roti.
Asigurare CASCO aveai?
Nu. Se repara pe RCA vinovat.

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
ce sa faca asiguratorul cu epava?!?!?
daca despagubirea este rezonabila, o poti repara tu, la un service mai ieftin!
devizul a fost facut ptr asigurator, pentr o persoana fizica o sa fie cam cu 20% mai mic!

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca e caroseria deformata, nu o mai dai pe brazda.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrichi_e, on 03 septembrie 2018 - 10:29, said:

ce sa faca asiguratorul cu epava?!?!?...

asiguratorul (firma) nu are nici o utilizare pentru epava, dar inspectorul de dauna sigur are 2-3 prieteni dispusi sa cumpere epave la pret bun :)

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La orice masina de pana in 7-8K Euro daca ti-au sarit airbagurile e dauna totala. La alea scumpe e cu cantec in functie de ce gasesti la dezmebrari, insa o coaja ieftina nu merita reparata. O sa primesti banii de la dauna totala plus epava evaluata pe site-uri de dezmebrari. Asiguratorul nu tine epava, ci o vinde unora de la dezmembrari in functie de cat vor aia sa dea.

Edited by filipxxx, 03 September 2018 - 10:54.


#14
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
e legal sa iei masina declarata dauna totala sa o repari si sa o conduci pe drumuri publice?

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Problema e cu Euroins, care o sa plateasca la sfantul asteapta. Daca ai tu RCA care iti permite sa iti repari masina pe banii lor dupa care sa si-o recupereze ei de la RCA-ul pagubitului (am uitat cum se cheama), e bine. Atlfel fingers crossed and hope for the best.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostHobo, on 03 septembrie 2018 - 11:02, said:

e legal sa iei masina declarata dauna totala sa o repari si sa o conduci pe drumuri publice?

In unele tari, da, e ilegal. Romania nu este una din ele. Problema cea mai mare nu este ca e dauna totala, ci daca epava a fost reparata corespunzator si ITP-ul a fost facut pe bune. Daca s-au folosit piese originale sau de origine, iar montajul a fost calificat, nu vad problema.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View PostdanX, on 03 septembrie 2018 - 11:08, said:

....(am uitat cum se cheama),...
decontare directa si costa cca 50lei in plus

#18
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006

View PostHobo, on 03 septembrie 2018 - 11:02, said:

e legal sa iei masina declarata dauna totala sa o repari si sa o conduci pe drumuri publice?

Depinde. Dauna totala nu e neaparat dauna tehnica in care masina nu poate fi reparata (sunt unele elemente de siguranta care nu se repara pentru ca nu iti mai garanteaza nimeni ca se vor comporta ok in cazul unui accident). Reparatiile trebuie facute in service-uri autorizate care respecta procedura de reparatie data de producator. In cazul asta nu revin pe strada masini cu problema. Ca la noi nu se tine cont de asta e alta mancare de peste. In cazul asta e vorba de dauna financiara, in care pur si simplu nu merita sa fie reparata. Asiguratorul da o suma de bani in care service-ul trebuie sa se limiteze. Daca suma respectiva nu acopera reparatia masia devine dauana totala, chiar daca masina reparata va fi ca noua.

Cand devizul e mai mare ca suma asigurata in functie de asigurator se scoate epava la licitatie si se plateste diferenta ramasa. Proprietarul are dreptul sa refuze suma platita pe epava si sa ramana cu ea. Nu stiu daca chiar toti fac asa. Ai optiunea sa iei epava, banii pe care ii mai da asigurarea si sa completezi tu. Nu cred ca merita dar e o optiune. Umblii pe la cimitire de masini pt piese ieftine, o repari la gogu srl in garajul din spatele blocului si te rogi sa te tina.

Cat despre deviz din ce stiu eu in general creste la verificarile urmatoare ca mereu mai e ceva ce nu poate fi vazut la prima evaluare.

Edited by gigiipse, 03 September 2018 - 11:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate