Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Black Desert Online?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Merita jocul asta? Ce parere aveti despre el? 10 euro pe Steam e mult sau putin pentru ce ofera jocul?
Ma atrage in special grafica la el. Nu cred c-am vazut unu cu o grafica mai buna.
L-am jucat 1 saptamana free, dar acum sunt in dubii daca sa dau banii pe el sau nu.

Edited by g0dafk, 02 September 2018 - 15:37.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ma atrage tipul asta de jocuri dar iti spun asa:

Te-ai jucat o saptamana zilnic (o ora pe zi minim)? Atunci te-a prins.

Si 10 EUR nu e mult deloc si pentru ceva care te prinde o saptamana (nu stiu cat mai sunt tigarile in RO, dar pe tigari daca fumezi ai da 30 EUR intr-o saptamana si ramai cu nada)

#3
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
O să detaliez nițel mai încolo dar o să fac un mic sumar:
Dacă vrei să joci PVE și Life Skill (Gătit, Pescuit, Comerț), merită.
Dacă vrei să joci PVP, e cam nasoală treaba în acest moment deoarece în ultimul patch a fost introdus un ”feature” P2W. Explic mai încolo.

#4
yankeedoodle

yankeedoodle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.09.2018

View Postg0dafk, on 02 septembrie 2018 - 15:34, said:

Merita jocul asta? Ce parere aveti despre el? 10 euro pe Steam e mult sau putin pentru ce ofera jocul?
Ma atrage in special grafica la el. Nu cred c-am vazut unu cu o grafica mai buna.
L-am jucat 1 saptamana free, dar acum sunt in dubii daca sa dau banii pe el sau nu.


La scorul mediocru pe care il are pe metacritic si la recenziile care sunt pe steam, eu zic ca merita mai putin de 50 lei.
Cu atatia bani cumperi Dragon Age Inquisition care arata mult mai bine.

Iar daca vrei neaparat un MMORPG de calitate, vezi ca Guild Wars 2 e gratuit de ceva ani .
GuildWars2.com

#5
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Bun, deci, o să încep prin a zice că jocul cere o investiție mult mai mare decât cea inițială de 10€.
Minimul ar fi la vreo 20-30€ pe lângă prețul inițial pentru ”pets”. O să primești unul sau două din recompense pentru logare, dar ar dura luni până să strângi 5. În plus, de multe ori primești același pet, iar jocul nu te lasă să scoți doi de același fel. Acești pets sunt oarecum indispensabili la leveling, dacă vrei să strângi și ceva arginți pe lângă. Acești pets strâng loot-ul care pică de la monștrii, astfel încât tu câștigi timp, fără să mai stai să strângi manual. Sincer, e un auto-loot plătit, ce să mai.

Jocul este foarte grindy, la început o să ți se pară ușor, pentru că și este. Dacă urmezi quest-urile principale o să ți se dea gear destul de ok, astfel încât nu o să ai probleme la leveling.
După 56 însă, se schimbă foaia.
XP-ul se face destul de greu, o să faci la un moment dat ~1%XP pe oră de joc. Deci, e de grind.
Aici jocul devine foarte repetitiv și ai putea zice plictisitor.
Eu joc doar de vreo 6 luni, deci încă nu m-am plictisit, dar am auzit tovarăși cu expresia ”iar mă duc la grind”.

Gear-ul este iarăși o mare problemă ca să zic așa. Enhancing-ul(+0 +20) se face pe bază de RNG. E nevoie de o căruță de marafeți ca să faci îmbunătățiri și nu ai niciodată garanția că reușește. Poți eșua în repetate rânduri, devenind chiar frustrant, mai ales de la +15 încolo. +15 - +20 se cheamă PRI, DUO, TRI, TET, PEN. Un eșec în aceste nivele de îmbunătățire îți va face downgrade la item. Ex. ai un DUO, dai enhance, eșuezi, se întoarce la PRI. Frumusețea e la nivel mare, unde poți să transformi un TET în PRI în 15s, dacă nu ești temperat. Există tabele cu șansele de reușită, sunt foarte mici. :D

Bun, de ce am zis că PVP-ul e P2W acum. Miercurea trecută, au băgat un update prin care poți topi costume cumpărate cu bani pentru un item numit ”Cron Stone”. Item-ul ăsta există de foarte mult timp, dar costă aprox 1mil silver per bucată. Itemul previne downgrade-ul la item în caz de eșec la îmbunătățire.
Dar, ai nevoie de 1224 Cron Stones ca să încerci un item de la TET la PEN. Matematic, asta rezultă în 1.2miliarde arginți, o sumă absurdă pentru RNG. În bani reali, afacerea te duce la 150€ pentru o încercare. Repet, o încercare, nu ai garanția că iese item-ul.
De aceea nici nu prea se preta, jucătorii preferând să își încerce norocul cu risc de downgrade.
Cu chestia asta, deja au apărut foarte multe încercări de PEN și iteme care au reușit.
În materie de PVP, jocul este destul de dependent de gear, iar un jucător cu gear score mare și iteme PEN te vor face PILAF la orice oră din zi.
De aceea am zis că, dacă ai intenții de PVP la nivel mai mare, jocul va deveni foarte frustrant.

Însă, dacă vrei să îți dezvolți meserii, să faci comerț, să craftezi nebuneli, o să ia foarte mult timp, dar este destul de fain. Oricum, scopul final va fi tot să îți faci gear-ul PEN, dar vei merge pe ruta mai PVE.

Edited by Ally97, 02 September 2018 - 17:05.


#6
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
@Ally97 ce ai reusit sa faci in 6 luni si cati bani ai bagat? Daca nu te superi, desigur.

#7
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Nu mă supăr. Inițial, nu am băgat un leu, am jucat cu cei doi peți primiți cadou. Jocul mi l-a luat un tovarăș cu GIFT Pass. Am jucat Wizard până la lvl 58, armuri normale TRI, boss gear TRI la arme, accesorii Asula(o să auzi numele ăsta, recomand)) fără prea multă muncă. Am avut și noroc ce-i drept. Acum încerc o altă clasă fiindcă mi-am spart armele de pe Wizard la TET. Posted Image
Pe clasa nouă mi-am făcut armele normale TRI, fără prea multe bătăi de cap. Am învățat cum să fac economie.
Acum vreo două săpt, am investit aprox 45€, 30 în pets și 15€ într-un value pack

Edited by Ally97, 02 September 2018 - 17:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate