Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#973
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022

View Posthyp3rion, on 24 octombrie 2022 - 16:41, said:

Comisioanele reprezinta cca. 10%-12% din Gross P&L lunar.

Faci daily ? Cat tii un trade ?

#974
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Mail primit acum de la XTB:

Regimul fiscal si veniturile din investitii 2022-2023

"Stimați Clienți,

Vă aducem la cunoștință faptul că, începând cu 1 Ianuarie 2023, la XTB se aplică noul regim de impozitare în conformitate cu prevederile Legii nr. 142/2022 privind modificarea si completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal (“Codul fiscal”).
Printre cele mai importante modificări enumerăm:
1. Micsorarea cotei de impozitare. Dacă până acum cota de impozitare aplicabilă tranzacțiilor cu acțiuni/ETF-uri/CfD-uri era de 10% și era aplicabilă rezultatului anual net (profit minus pierdere), începând cu 1 ianuarie 2023 noua cotă de impozitare va fi de 3% sau 1% în funcție de perioada de deținere (mai mică sau mai mare de 365 de zile) și se va aplica numai tranzacțiilor câștigătoare.
2. Obligativitatea calculării, reținerii, declarării și virării impozitului pe venitul din câștigul de capital va reveni în sarcina brokerului. Dacă până acum Clientul era cel care trebuia sa își calculeze, declare și plătească singur impozitul depunând anual Declarația unică, începând cu anul 2023 brokerul va fi cel care va reține la sursă, declara și plăti impozitul în numele clientului. Reținerea la sursă se va realiza pentru fiecare tranzacție câștigătoare în parte chiar la închiderea tranzacției.
3. Majorarea cotei de impozitare a dividendelor de la 5% la 8%
4. Eliminarea posibilității de compensare a pierderilor
5. Modificarea bazei de impunere a contribuției de asigurări sociale de sănătate
6. Documente suplimentare de furnizat de către cetățenii cu rezidență fiscală în alt stat decât România"

https://xtb.scdn5.se..._1a6da12a7a.pdf

Personal imi voi muta tot portofoliul la ei.

#975
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Frumos, no more dirty ANAF.
Bine, e cam de kko ca nu mai poti compensa pierderile; speram sa fim numai pe castig de acum inainte nu? :-D

Edited by Hybr1d, 15 December 2022 - 19:14.


#976
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View PostValentinVali, on 26 septembrie 2022 - 15:06, said:

Imi tot vin mesaje de la Interactive brokers gen: "Margin cushion: 3.93% remaining". Eu nu am facut nicio setare suplimentara, nu intru short sau cu levier, doar long.
Stiti cumva ce inseamna aceasta notificare si daca e relevanta in vreun fel?

Ai descoperit ce era cu mesajul acela ? Mai trebuia sa depui bani în cont si de-asta apărea ?

#977
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Cred ca aveai raportul dintre lichidități și valoarea portofoliului de 2,93%. Probabil trebuie sa te încadrezi peste o anumită limita, iar pentru asta mai trebuie sa depui bani.

#978
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Tastyworks accepta wire transfer
Wise sau currencyfair din posibilitati

#979
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006

View Postnicc, on 03 februarie 2023 - 14:49, said:

Tastyworks accepta wire transfer
Wise sau currencyfair din posibilitati

Salutare nicc! Poți te rog să îmi spui dacă la Tastyworks se pot tranzacționa Closed-End Funds? Spre exemplu: NYSE:BST sau NYSE:HQH. La IBKR nu mai este posibil pentru cetățenii UE. Mulțumesc anticipat.

#980
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012
Buna ziua,

Stie cineva ce sold minim trebuie sa ai la XTB la deschidere cont? La Tradeville am vazut ca au scos limita.. Multumesc.

Totodata, XTB este reglemanat ASF? Pt retrageri mai este nevoie de declaratie sau se retrage direct la sursa?

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by danielionutb, 09 March 2023 - 10:11.


#981
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Da, e reglementat de ASF.
Nu ai suma minima.
Da, declaratia se depune, impozitul se retine la sursa.

#982
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Stai, de ce mai e nevoie sa se depuna declaratia daca se ocupa brokerul de tot?
M-as astepta sa fie nevoie sa depun declaratia doar daca am treaba cu brokeri care nu-s aici, gen IBKR.

In rest, m-as astepta ca daca tot fac brokerii locali treaba pentru ANAF, sa fie ANAF-ul in stare singur sa imi calculeze daca depasesc plafonul ala pentru CAS & shit.

Scrie undeva negru pe alb? De curiozitate, nu zic ca  nu-i asa.

Edited by Hybr1d, 09 March 2023 - 13:56.


#983
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Pai, la primire de dividende cu impozit retinut la sursa (exemplu US), de ce depui declaratia unica?

Declari venitul, cum e si normal. Ca e impozitat, sau nu, aia e obligatia fiscala, de declarare, in prima faza.

Ar fi simplu si bine sa fie cum zici tu...

Edited by daddypuff, 09 March 2023 - 15:27.


#984
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Am o intrebare, urmaresc live evolutie indice DAX de ex, pe investing.com e o valoare in acelasi moment pe google finance e alta, care are intarzierea cea mai mica? sau care alte siteuri ar fi unde as putea urmari cu cea mai mica intarizere posibila? Am cont pe Xtb si Trading 212.

#985
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Investing.com și Google Finance sunt platforme bine-cunoscute pentru urmărirea pieței financiare în timp real.

#986
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

View PostHybr1d, on 09 martie 2023 - 13:55, said:

Stai, de ce mai e nevoie sa se depuna declaratia daca se ocupa brokerul de tot?
M-as astepta sa fie nevoie sa depun declaratia doar daca am treaba cu brokeri care nu-s aici, gen IBKR.

In rest, m-as astepta ca daca tot fac brokerii locali treaba pentru ANAF, sa fie ANAF-ul in stare singur sa imi calculeze daca depasesc plafonul ala pentru CAS & shit.

Scrie undeva negru pe alb? De curiozitate, nu zic ca  nu-i asa.

Eu stiu ca pentru XTB doar daca depasesti plafonul de venituri din investitii pentru CASS e necesar sa depui declaratie (plafon pe care normal ca ti-l calculezi tu daca l-ai depasit, nu va sta nimeni sa calculeze pentru tine).

Edited by silviu99, 16 March 2023 - 08:37.


#987
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.02.2008
Eu nu pricep cum puteti avea incredere in platformele acestea? Daca nu am un numar de telefon la care sa pot suna oricand si sa ma lamureasca sau sa-mi rezolve problema, evit, mai ales cand e vorba de sume mari de bani. Eu de exemplu, folosesc BT Capital, investesc in jur de 2-3k euro/luna si pana acum de fiecare data cand am avut nelamuriri mi-au raspuns la telefon in mai putin de 5 minute. Ce-mi scapa? Astia au comisioane mai mici?

#988
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021

 tambur, on 12 mai 2023 - 06:49, said:

Eu nu pricep cum puteti avea incredere in platformele acestea? Daca nu am un numar de telefon la care sa pot suna oricand si sa ma lamureasca sau sa-mi rezolve problema, evit, mai ales cand e vorba de sume mari de bani. Eu de exemplu, folosesc BT Capital, investesc in jur de 2-3k euro/luna si pana acum de fiecare data cand am avut nelamuriri mi-au raspuns la telefon in mai putin de 5 minute. Ce-mi scapa? Astia au comisioane mai mici?

Nu stiu ce comisioane au cei de la BT Capital, poate ne lamuresti tu, eu am intrat odata intr-un demo la platforma lor si cand am dat un ordin de cumparare nu stiam cum sa inchid mai repede de ce comisioane vazusem :)). La IBKR (broker de nivel mondial) ai 2,25 euro/tranzactie la ETF-uri.

#989
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.02.2008
Comisioanele le gasesti la ei pe site si tot asa, sunt afisate defalcat, cand faci orice tranzactie de cumparare. Estimativ, cand cumpar lunar actiuni de cate $3000, platesc comision de aproximativ 1%, cand cumpar de $6000, de aproximativ 0.5%. Este o parte fixa si una variabila, raportata la valoarea actiunii, de aceea merita sa faci tranzactii cat mai mari si cat mai rar. Cand vinzi sunt aceleasi comisioane.
Nu sunt mici, dar nici imposibile, nu am termen de comparatie. Cred ca sunt de moda veche, imi trebuie un broker prezent fizic si pe plan local, ca sa zic asa.

#990
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014

 silviu99, on 12 mai 2023 - 07:23, said:

La IBKR (broker de nivel mondial) ai 2,25 euro/tranzactie la ETF-uri.

Alege planul Tiered și vei avea costuri mai mici, atât la ETF cât și la acțiuni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate