Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#937
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Incerc sa ma obisnuiesc cu Tastyworks. Am trimis cativa banuti prin Wise si totul a mers ok, intr-adevar nu stiu de ce spun ei ca nu merge alimentarea ACH cu Wise caci acest lucru mi-a fost permis. Fata de alimentarea in XTB intervin totusi comisioane mai mari, spre exemplu daca fac top up in wise cu 5000 lei dintr-un card BT, am 23 lei comision. Apoi cand fac schimbul valutar urmeaza alt comision cu un curs mai prost ca Revolut sau Telekom Bank (asta ar fi banca cu cel mai bun curs indiferent de suma). Dupa ce ai facut alimentare ACH mai tine doua zile pana ai banii disponibil la trading... Dar cu toate astea nu ai comision peste 100k rulaj cum e la XTB deci se recupereaza de aici.
Interfata mi se pare horror de complexa fata de XTB si aici as avea cateva intrebari. Eu atunci cand ma concentrez pe day trading stau cu ochii pe graficul de M1 / M5 si decid cumpararea si vanzarea in functie de evolutia actiunii, vorbind de o tranzactie long, clasica. Cum se poate face acest lucru pe Tasty pentru ca meniul de cumparare nu apare in aceeasi fereastra cu chart-ul? Exista un grafic in ecranul cu meniul de cumparare dar la naiba daca-l inteleg in vreun fel si chiar nu ma ajuta pt day trading. Cei care au folosit TW aveti cumva vreo recomandare?
A doua intrebare este daca ati gasit o optiune pentru a cumpara de toti banii, poate te grabesti si nu mai vrei sa stai la calcule, asa cum este in Revolut.

Attached Files

  • Attached File  tw1.png   134.65K   46 downloads
  • Attached File  tw2.png   120.38K   42 downloads


#938
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View PostValentinVali, on 13 mai 2022 - 23:15, said:

Incerc sa ma obisnuiesc cu Tastyworks.
spre exemplu daca fac top up in wise cu 5000 lei dintr-un card BT, am 23 lei comision
Aici nu ar trebui sa platesti comision, cred ca ai ales top-up by debit card. Daca alegi manual bank transfer e gratuit, trimiti din online banking catre IBAN-ul Wise.

Interfata e complexa intr-adevar, eu n-as putea sa-ti raspund pentru ca nu fac day trading, cumpar lunar un ETF si atat. Prefer aplicatia lor mobila, e mai user-friendly.

View PostValentinVali, on 13 mai 2022 - 23:15, said:

A doua intrebare este daca ati gasit o optiune pentru a cumpara de toti banii, poate te grabesti si nu mai vrei sa stai la calcule, asa cum este in Revolut.
Nu prea, neavand fractional shares nu poti cumpara instant chiar de toti banii pana la ultimul cent, gen Revolut sau Trading 212, trebuie calculat putin da.

#939
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Vezi că tasty are niste restricții pt day trade. Interfață este gândită mai mult pt opțiuni.

#940
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
La ce te referi? Nu am gasit precizari in acest sens. Am ales sa ma concentrez pe Tasty tocmai pt ca nu prea au comisioane la actiuni:
$0.00 commission to open
$0.00 commission to close
All stock trades incur a clearing fee of $0.0008 per share

Ca dezavantaj pe day trading as pune viteza de executie, mult sub XTB si chart-urile care sunt mai ciudatele, pe XTB fiind mai usor de navigat rapid prin ele, desi poate fi doar o impresie de inceput.

#941
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Vezi in sectiunea ajutor de pe site-ul lor, Este foarte detaliata

When it comes to day trading, margin accounts are subject to Pattern Day Trader (PDT) Rules, and Cash accounts are subject to Good Faith Violations (GFV). To learn more about the limitations in each account type, please refer to the links below:
    Margin Accounts: Pattern Day Trading Rules >>> https://tastyworks.f...les/43000435180
    Cash Accounts: Good Faith Violations >>> https://tastyworks.f...les/43000435231

https://support.tast...trades-counted-

#942
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Merci, am citit acum dar nu vad penalizari pentru day trading in cazurile de actiuni simple, decat pe situatiile de tranzactionare unde intri short probabil sau cu levier. Daca esti pe banii tai si mergi pe cumparare / vanzare de actiuni normale, pentru care ai fonduri suficiente, nu esti penalizat: "However, you can only day trade with settled funds."

"What is a Good Faith Violation (GFV)?
A good faith violation (GFV) occurs when a cash account buys a stock or option with unsettled funds and liquidates the position before the settlement date of the sale that generated the proceeds. Stocks and ETFs settle trade date plus two business days, or more commonly known as T+2, and options settle the next business day (T+1). A cash account is not limited to a number of day trades. However, you can only day trade with settled funds."

#943
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Revolut a devenit o gluma.. am primit acum email ca downgradeaza tranazactiile nelimitate la actiuni de la nelimitat la doar 10 pe luna, atunci de ce le platesc 120£ pe an?!

#944
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 26.01.2019
Am primit si eu.
E buna asta! :D

#945
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,568
  • Înscris: 13.03.2005

View Posttestme26082018, on 17 iunie 2022 - 14:57, said:

Revolut a devenit o gluma.. am primit acum email ca downgradeaza tranazactiile nelimitate la actiuni de la nelimitat la doar 10 pe luna, atunci de ce le platesc 120£ pe an?!
Rămâne nelimitat, daca le faci pe Marte, probabil, dar nu pe Pământ.

#946
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Exista un broker american care accepta clienti romani si in care se poate tranzactiona fonduri mutuale americane?
La IBRK trebue sa fii milionar ca sa le tranzationezi

#947
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010

View Postnicc, on 08 iulie 2022 - 09:05, said:

Exista un broker american care accepta clienti romani si in care se poate tranzactiona fonduri mutuale americane?
La IBRK trebue sa fii milionar ca sa le tranzationezi
Strict "fonduri mutuale" nu, dar sunt oricum produse slabe ce ar trebui evitate. Sunt manageuite activ iar din cauza comisioanelor mari au randament inferior vs un ETF pasiv echivalent.

Pentru ETF-uri americane ai avea Tastyworks. Sunt postari pe paginile anterioare referitor cea mai convenabila metoda de depozit etc:
https://forum.softpe...2#entry28827795

#948
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Da asa este dar deja folosesc tradestation US
Un model de investit https://www.portfoli...analysisResults

#949
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.02.2010
Nu cred ca ai dat share bine la URL, duce la pagina principala. Trebuie apasat pe Link in PV langa PDF/Excel sa genereze URL-ul unic cu custom search, ceva de genul
https://www.portfoli...llocation2_1=50

#950
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
incearca si https://dualmomentum...ts-20220602.pdf

#951
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Combinatia  calculata dintre TMF si UPRO a pierdut pe intraday in 1986 pe un mega crack de o zi

#952
cipocip

cipocip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2019
Vad tot felul de stiri cu modificari ale codului fiscal incepand cu 2023. Eu am doar brokeri straini, gen interactive brokers, si numai investitii in SUA si China. Vreau sa stiu daca am inteles bine: Treaba cu impozit 1-3% pt transfer titluri de valoare si necompensarea pierderilor cu castigurile de acelasi tip nu mi se aplica, corect? Deci ca sa beneficiez de 1% impozit pentru sa zicem msft, ar trebui sa cumpar sau sa fac un stock transfer de exemplu la Tradeville?

#953
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Da. Doar pt. actiunile deținute la brokerii români.

#954
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
XTB tocmai a anunțat ca tranzacția minima scade de la 100 la 10 USD.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate