Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Canon full frame mirroless

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

cristi_cost

cristi_cost

Member

• Grup: Members
E ca si cu airbag-urile, doar nu iti iei masina cu gandul ca o s-o bagi in toate santurile si stalpii, dar pt linistea ta e mai bine sa le ai acolo . Am fost ridicularizat cand am zis de faza cu un singur card, chiar de se intampla cu un card la +15ani ce explicatii o sa dai cand ratezi un NBC, unele dintre cele mai importante evenimente din viata unui om? Daca un peisaj, portret, wildlife shoots etc le mai poti repeta, asemenea evenimente sunt unice.
Dar asta e doar un pct de al meu de vedere, profesionistul trebuie sa stie mai bine ce ii trebuie ca sa-si castige painea.

calexe

calexe

Senior Member

• Grup: Senior Members
Dincolo de toate păcatele EOS-R, galeriile de mostre arată un nivel de detaliu foarte bun. Dați la 100%.
https://www.dpreview...raw-conversions

Edited by calexe, 11 September 2018 - 23:48.

glumetu

glumetu

Jedi sora-mea!

View Postcristi_cost, on 11 septembrie 2018 - 15:36, said:

Daca un peisaj, portret, wildlife shoots etc le mai poti repeta, asemenea evenimente sunt unice.
crezi?

adica, da, la peisaje poti sta fix in acelasi loc dar e tare putin probabil sa poti obtine aceeasi lumina.

la wildlife ce sa zic, nu a vrut nesimtitul ala de leu sa se mai intoarca o data, desi l-am rugat frumos, asa ca la portrete :lol:

calexe

calexe

Senior Member

Hai că a început nebunia:
https://www.the-digi...21&LensComp=403
Obiectivul ăsta e anunțat la 2.300 USD în SUA (fără taxe), deci cam 2.500 EUR în Europa. Unii spun că beleaua n-ar fi neapărat de la obiectiv, ci de la design-ul cu micro-lens al senzorului practicat de ceva vreme de către Canon, care ar fi neadecvat situației date cu distanța foarte scurtă de la lentila dorsală la senzor. Dacă e așa atunci acesta ar fi încă un semnal că EOS-R a cam fost făcut la repezeală, "pe genunche" dacă pot spune așa parafrazând un clasic în viață. Posted Image
Și totodată bănuiesc că EOS-R-ul va avea aceeași soartă ca și 6D2-ul, care s-a devalorizat masiv în numai câteva luni de la lansare.

Se pare că e afectat și alt obiectiv RF:
https://www.the-digi...1&LensComp=1072

Nu le rămâne decât să scoată un "cooked RAW", că am văzut că se practică și la alții. Mă rog, pentru cei care înghit asta.

Edited by calexe, 23 September 2018 - 19:22.

montecarlo

montecarlo

Active Member

• Grup: Members
păi Leica M are o și mai mică distanță dintre elementul posterios și senzor (de diametrul mult mai mic al baionetei nu mai amintesc, dar aici -Leica-M -nu suntem în prezența unui AF de niciun fel), elementul posterior pătrunzând la anumite designuri în montură.

calexe

calexe

Senior Member

Da, dar Leica probabil nu folosește senzor cu micro-lens.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Nu sunt toate afectate de vignetare?
Pui un GND circular ;).

mircea812

mircea812

Senior Member

View Postcalexe, on 23 septembrie 2018 - 21:58, said:

Da, dar Leica probabil nu folosește senzor cu micro-lens.

Parca am citit undeva ca Leica foloseste micro-lens. E posibil sa gresesc.

Edited by mircea812, 24 September 2018 - 08:52.

calexe

calexe

Senior Member

Da, am citit și eu între timp. Dar se pare că la Leica cele de pe margini sunt orientate la unghi, pe când la Canon sunt toate cu axa perpendicular pe planul senzorului. Altfel spus, Leica au avut probabil problema și au rezolvat-o. Canon au luat senzorul de la 5D4 și l-au băgat în R. Probabil că inginerii și-au dat seama dar nu mai aveau ce face dată fiind presiunea pe data lansării.

Oricum, să ai peste -4 vignetare în colțuri, adică cu cca. 1 stop mai mult decât un obiectiv similar din 2006 (EF 50 f/1,2L, actualmente cam cu 1K USD mai ieftin)) după ce explici doct că diametrul mare al noii monturi îți deschide noi orizonturi la proiectarea obiectivelor... Mă rog, încă nu e clar dacă e de la obiectiv sau de la senzor.

Pe de altă parte inginerii Leica probabil că nu prea au restricții la buget și-și permit să bage cele mai tari materiale și soluții. Leica SL 50 f/1,4 costă mai mult decât dublu față de RF 50 f/1,2L.

katran

katran

Senior Member

Imi amintesc ca in anumite discutii despre obiective de la diverse marci, obiectivele F/1.2 de la Canon erau date ca exemple pozitive de pret bun.

M-am uitat acum pe lenstip.com la 50mm F/1.2 si 85mm F/1.2.
Am vazut ca au vignetare uriasa, aberatii cromatice, probleme mari la coma si astigmatism, rezolutie slaba cu diafragma deschisa, soft in margini si focus lent (peste 1 secunda).
Si...am inteles in sfarsit de ce preturile sunt rezonabile.

Lumea le da ca exemplu pozitiv de pret dar uita sa explice si compromisurile care stau in spatele acestor preturi.
(Si ca sa fie clar, nu ma refer la tine, Cristi).

Edited by katran, 24 September 2018 - 13:41.

calexe

calexe

Senior Member

Eu nu am (vechiul) 50 f/1,2L și sincer nici nu mă interesează focala aceasta. Are vignetare și ăsta. Dar dacă compari cu Zeiss Otus 55mm f/1,4, zeul obiectivelor din zona 50mm, acesta are o caracteristică de vignetare numai marginal mai bună la aceleași diafragme. Aș considera că EF 50 f/1,2L e cât de cât OK din acest punct de vedere. Evident că vignetarea e uriașă dacă compari cu alte obiective cu diafragme mai "domestice". Eu voiam să zic numai că dacă se dovedește adevărată ipoteza cu microlens atunci beleaua e cam nasoală și până și "fanboii" fanatici ar trebui să fie circumspecți în a adopta noul EOS-R. Văd că Sony are un FE 50mm f/1.4 ZA, nu chiar f/1,2, dar pe aproape. Aș fi curios ce vignetare are acest obiectiv pe cameră ML Sony, spre comparație.

EF85 f/1,2L - asta e altă poveste. E adevărat că nu e foarte șarf, nici foarte rapid la AF. Dar trebuie să vezi ca să înțelegi de ce este atât de apreciat de unii. Eu am văzut și de atunci tot caut motive să mi-l iau. Știu că există alte variante moderne și mult mai bune pe specificații. EF 85 f/1,2L n-ar trebui amestecat aici, ăla e o "bestie" de alt gen.

katran

katran

Senior Member

Sony din cate stiu nu a facut inca obiective F/1.2. Sper sa nu gresesc.

Cat despre Canon 85mm F/1.2, in review-ul asta nu arata chiar bine:
https://www.lenstip.....2L_II_USM.html

Sunt convins ca minusurile nu il descalifica decisiv in obtinerea unor fotografii frumoase.
Pentru mine cea mai mare problema ar fi cursa focusului (1.5s). Mi se pare enorm si probabil inutilizabil in anumite situatii. Am avut genul asta de obiectiv lent si uneori ma simteam mai confortabil cu obiectivul de kit din cauza ca focaliza mai repede.

Referitor la vignetare - daca doar senzorul este de vina atunci partea buna e ca se va rezolva in viitor, cu noile modele.
Dar eu nu cred ca e senzorul.

-

Edited by katran, 24 September 2018 - 15:11.

TS030

TS030

Guru Member

View Postkatran, on 24 septembrie 2018 - 13:32, said:

Lumea le da ca exemplu pozitiv de pret dar uita sa explice si compromisurile care stau in spatele acestor preturi.
Pe mine un alt lucru m-a surprins: dimensiunea si greutatea sunt foarte apropiate de ale noului Pentax D FA* 50mm f/1.4 (ce ziceai de zeul obiectivelor de 50mm, calexe? ;) ). Si totusi e cu jumatate de stop mai luminos.
Vignetarea e consecinta logica.

calexe

calexe

Senior Member

View PostTS030, on 24 septembrie 2018 - 17:14, said:

...
(ce ziceai de zeul obiectivelor de 50mm, calexe? ;) ). Si totusi e cu jumatate de stop mai luminos.
Vignetarea e consecinta logica.
Păi zic ceea ce am spus cumva și mai sus. 50mm nu e în zona mea de interes, cu atât mai puțin Pentax.

Poate nu te-ai prins, dar eu aici nu mă refeream la vignetare dată de optică, care în general e similară la obiective din aceeași clasă, indiferent de marcă.

Edited by calexe, 24 September 2018 - 18:05.

loock

loock

Unas

View Postcalexe, on 24 septembrie 2018 - 18:03, said:

Păi zic ceea ce am spus cumva și mai sus. 50mm nu e în zona mea de interes, cu atât mai puțin Pentax.

Poate nu te-ai prins, dar eu aici nu mă refeream la vignetare dată de optică, care în general e similară la obiective din aceeași clasă, indiferent de marcă.

Mai bine ignori sa raspunzi legat de marca asta cu P, ca sa nu fie iar niciun topic fara P...
Ca daca nu ignori, o sa vine cineva sa zica ca nu trebuie sa te intimideze asa de tare P, ca sunt pana la urma si ele doar niste obiective, nu dumnezei tinuti in mana...
Pe astea noi care au contrast ca la balamuc eu nu le suport deloc, sa nu vad asa ceva...
Insa printre alea mai vechi, inclusiv cu AF din '87 incoace, sunt unele care sunt doar niste obiective foarte bune, mai bune decat Zeiss de FF35 made in Japan cum sunt cam toate din anii '70 incoace, si evident mai bune decat oricare altele de FF35...
Sunt doar cele mai bune obiective, dar doar atat, nu trebuie sa te intimideze sau timoreze - sunt doar niste bucati de metal si sticla.
Trebuie doar sa le ti la 7 m de alte obiective non-P, ca sa nu ajunga jetul P-urilor la celelalte...

On topic, 4+ EV (sau 5...) vignetare e mai mult decat ridicol.
Indiferent cine e vinovat, ca si microlensurile neinclinate etc.
Si daca pui microlentile inclinate si folosesti si alte obiective care nu vigneteaza, de ex. niste teleuri, iar e aiurea.

Daca ar fi sa luam in serios isteria asta, am putea sa ne gandim ca le-au facut la caterinca ca sa se sature de MILC-uri ahtiatii dupa ele...

Eu personal nu inteleg deloc rostul MILC-urilor de FF35 si mai mici.
Cu obiective, stabilizare pe senzor si fara, ecrane rabatabile si fara, cu front grip, sunt mari ca DSLR-urile de 35.
Iar fara front grip lumea plange ca nu are de ce apuca la teleuri (pe mine nu ma deranja) si miniaturizate extrem nu incap butoanele specifice (asta e valabil si pt mine) - de altfel nici astea Z si R de pana acum nu au toate butoanele, chit ca pe ele incapeau.

MILC-urile le vad justificate de la FF645 in sus.
Chit ca si acolo as prefera un vizor optic - mai ales unul de format mediu, dar macar la ele are rost compactizarea - desigur  nici ea exagerata prosteste incat sa ajungem si la ele sa ne vaitam ca vigneteaza...

Edited by loock, 24 September 2018 - 20:08.

TS030

TS030

Guru Member

Da, loock, strugurii sunt acri, am inteles asta de primul milion de ori in care ai atacat diverse lucruri pe care nu ti le permiti :P

View Postcalexe, on 24 septembrie 2018 - 18:03, said:

Sigur ca m-am prins, din moment ce de vignetare optica vorbeam si eu.
Doar ca la acest Canon e cam mare. Si pretul, hmm... nu inteleg de ce n-au scos un 50mm f/1.4 excelent, si la un pret pe jumatate.

loock

loock

Unas

N-ai cumparat multe P-uri SH, ai luat un MACRO de 100 pe care l-ai gasit intamplator si la noroc la un pret foarte bun.
Asa ca poate mai pierzi uneori din vedere ca P-urile costa la SH mai mult decat unele noi.
Si asta nu de azi de ieri, ci de cand cumparam eu si noi si SH (si alea SH erau ca noi).
Le vanam si eu, sa fie totul perfect, inclusiv pretul, dar era foarte greu si atunci sa gasesti niste oferte bune la pret.
Apoi au crescut preturile si mai mult, si la noi si la SH.
Asta cu preturile mari la SH, si raritatea celor bune disponibile la vanzare, ar fi poate un motiv mai serios de intimidare.
Desigur mai sus glumeam cu intimidarea, insa acum deja e serios ce scriu...

Legat de 50-ul f 1.2 buclucas, poate au avut si la Canon un manager de proiect sau si mai de sus, care a cerut f1.2 ca sa justifice marketingu' cu diametru mare la montura.
Si l-or fi lucrat din interior, o fi vazut doar jpeguri corectate, fie din camera fie din conversie sau procesare, si acum o sa pice magareata pe el ca a fixat targeturi nerezonabile si il pun sa-si faca sepuku ca sa scape de el...
Asta daca nu e perversa de care glumeam mai sus, ca e caterinca sa se sature ahtiatii de MILCucri...

Edited by loock, 24 September 2018 - 20:52.

mircea812

mircea812

Senior Member

Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OvDWQz0Z1lw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate