Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Canon full frame mirroless

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

• Grup: Senior Members

View Postcalexe, on 06 septembrie 2018 - 13:12, said:

Dar principala întrebare este în ce măsură producătorii vor mai susține dSLR/FF?
Pai, cind oi vedea pe marginea terenurilor de sport macar o mina de profesionisti cu meleuri... o sa imi pun si eu intrebarea de sus. Pina atunci insa ....

Edited by Taxon, 06 September 2018 - 13:20.

calexe

calexe

Senior Member

Cam așa. În plus Canon a mai dat un semnal în piață lansând obiective dSLR (400 f/2,8L3 și 600 f/4L3) simultan cu anunțul EOS-R și obiective RF. Cât de valid e semnalul - nu știu.

baloo2009

baloo2009

Active Member

• Grup: Members

View Postkatran, on 06 septembrie 2018 - 07:53, said:

N-ai inteles nimic din ce am scris. Mai citeste o data, poate, poate....
Ce ai scris este OK dar are o greseala de exprimare cu acel f/0,1 care sapa puternic la credibilitatea restului afirmatiei. Eu doar am spus ca nu prea ai cum sa faci un obiectiv sau o lentila cu apertura mai mare de f/0,5 (care e o limita teoretica daca consideram un triunghi degenerat ca fizic posibil).

cristi_cost

cristi_cost

Member

Intrebarea era oarecum retorica dar de actualitate, e o mica confuzie creata si nu sunt singurul in aceasta situatie. Cu siguranta o sa mai vedem de la Canon dslr-uri varfuri de gama, posibil si ca peste 20 de ani sa ia un R mediu/entry si sa-l bage intr-o carcasa dslr.
Deocamdata am 7 obiective toate pt FF Canon. Vroiam ca pe langa un FF sa mai achizitionez cateva obiective fixe si accesorii- si aici s-a pus frana cu acest R castrat. Sa mai bag bani in ceva ce ajunge la capat de linie? Cat de mult o sa mai sustina dslr-urile si cat de serios or sa se bage in ML-uri? Pe cand un urmator upgrade? Or sa continue cu politica asta de a pune cat mai putin si sa ceara mai mult, sau or sa devina si ei competitivi cu toate aceste features cerute de piata? ( patente pt multe din ele au ) Cel mai mult ma trage inapoi fps-urile la acest R, in rest as fi putut trece peste celelalte lipsuri. Nici gand de pre-order fara sa-l vad de ce e capabil si ce bube se descopera in primele 6 luni de la lansare.
De preferat ar fi sa raman cu Canon, dar pana la urmatorul concediu obligat o sa iau o hotarare in functie de cum apar mai multe informatii de la utilizatori.
Am fost de multe ori in shop-uri decis sa cumpar ceva si m-am intors cu mana goala.

Si nu, un nou aparat nu o sa ma faca artist si o sa dea creativitatea afara din mine, sau o sa ma apropii macar de ce au putut altii cu camere 4-5 generatii mai vechi... doar ca o sa ma ajute sa depasesc unele limite pe care le-am avut de la 30d pana la 80d  plus alte aspecte personale...

Edited by cristi_cost, 06 September 2018 - 14:49.

katran

katran

Senior Member

Am exagerat intentionat.

Nu este nevoie ca producatorii de telefoane sa faca obiective F/0.5, nici cei de m4/3 sa faca obiective F/0.9....si tot asa.

La fel nici Renault nu trebuie sa faca Megan cu motor de 600 de CP ca sa ofere echivalentul unui Ferrari.

Edited by katran, 06 September 2018 - 14:58.

calexe

calexe

Senior Member

@cristi_cost:
Despre Canon îți spun eu părerea mea personală, la care aplici riscurile deja amintite (susținere dSLR) și ce-or mai spune și alții.
Despre alte brand-uri poate întrebi pe altă arie.

Nu prea am văzut pozele de la tine ca să-mi dau seama la ce nivel ești. Totuși ar trebui să fii al naibii de bun ca să nu te satisfacă ceea ce există acum pe piață în materie de Canon dSLR/FF. Un 5D3/4 luate de noi te vor ține cu siguranță minim 5 ani, probabil 10. 5D4 are senzor mai bun și are un sistem AF mai up-to-date, 5D3 consumă mai puțin curent și are un sistem AF mai vechi, dar foarte bun și acesta. Ar mai fi și 6D2 dar acesta nu prea cred că e de ținut mult timp și nu-și va păstra valoarea în timp; senzor a la 5D3, sistem AF mai gregar, totuși OK la peisaje și la domenii mai puțin pretențioase. Eu nu l-aș băga în seamă, dar poți să-l găsești ieftin dacă ești strâns cu bugetul. Obiective - slavă Domnului, de toate pentru toți. Recomandările mele: 16-35 f/4L IS USM, 35 f/2 IS USM, 85 f/1,8 USM (sau f/1,4L sau chiar f/1,2L dacă ești pasionat de portretistică, ultimul scoate un look mult apreciat dar are AF lent), 135 f/2L USM (vechi, bun, ieftin), 100-400 f/4,5-5,6L2 IS USM, etc..
Eu unul nu m-aș înfige la EOS-R acum. Mai vedem peste vreo 5 ani.

O recomandare:
Poți consulta dxomark la categoria obiective pentru a vedea clasamentul obiectivelor referitor la rezoluție. Nu știu cât de corecte sunt cifrele de acolo dar prin comparație te poți orienta. În general pentru FF trebuie obiective mai bune dpdv al rezoluției optice.

Edited by calexe, 06 September 2018 - 18:06.

montecarlo

montecarlo

Active Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YnmrKfNs7S8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

View Postcalexe, on 06 septembrie 2018 - 18:01, said:

@cristi_cost:
Despre Canon îți spun eu părerea mea personală, la care aplici riscurile deja amintite (susținere dSLR) și ce-or mai spune și alții.
Despre alte brand-uri poate întrebi pe altă arie.

Nu prea am văzut pozele de la tine ca să-mi dau seama la ce nivel ești. Totuși ar trebui să fii al naibii de bun ca să nu te satisfacă ceea ce există acum pe piață în materie de Canon dSLR/FF. Un 5D3/4 luate de noi te vor ține cu siguranță minim 5 ani, probabil 10. 5D4 are senzor mai bun și are un sistem AF mai up-to-date, 5D3 consumă mai puțin curent și are un sistem AF mai vechi, dar foarte bun și acesta.

Chiar și așa. Eu unul trag cu un 5Dm3 și nu simt nici o nevoie să trec la M4 sau altceva. Pur și simplu își face treaba și aduce bănuți în portofel. Am un 5DM2 de rezervă. Nici cu ăsta nu am nici o problemă să acopăr orice eveniment.

Repet, eu aici văd problema la Canikon: au lansat de mult timp aparate așa de bune că puțini fotografi profesioniști au nevoie de ceva mai bun.

Edited by DaculScoril0, 07 September 2018 - 10:00.

cristi_cost

cristi_cost

Member

Nu as vrea sa despic firul in 4 cu exemple clare pt fiecare feature pe care l-am invocat si care practic mi-ar fi fost de ajutor si ar fi compensat multe lipsuri inclusiv lipsa de timp. Nu am zis nimic de still photography, senzor,dr, procesor grafic sau video. Cu siguranta sunt camere mult mai modeste ce ma depasesc de la distanta, dar nu despre asta era vorba, ci despre faptul ca e tehnologia disponibila de ani buni de zile si ei tot refuza sa o introduca, si dupa ani de zile de cand tot astept au scos in final un ML care e de fapt 6d2, unele aspecte chiar ridicole pt acest an. Desigur ca am fi putut la fel de bine sa stam si sa comunicam prin telefoane fixe sau de ce nu telegrame, ori sa ne luam informatiile doar din biblioteci si sa urmarim prin tv b&w in timp ce cel mai ghinionist din casa statea sa invarta antena, post-procesarea in dark room si nu in Lightroom etc ( btw: unele din ele cu efecte mai pozitive decat in zilele astea).
Si da, 5dm3/4 ar fi un mare salt , dar ( ma repet) sunt alte aspecte practice pt mine pe care le urmaresc, si daca tot dau un ban prefer sa o fac cu inima impacata si nu sa platesc pretul intreg si sa primesc pe jumatate.

calexe

calexe

Senior Member

View PostDaculScoril0, on 07 septembrie 2018 - 09:53, said:

...

Repet, eu aici văd problema la Canikon: au lansat de mult timp aparate așa de bune că puțini fotografi profesioniști au nevoie de ceva mai bun.
Păi care e problema frate? Ce te doare pe tine de producători? Dacă unul nu mai face față umple altul golul. Pică unul precum Canon? No problem. Îi cumpără unul precum Panasonic unele facilități de producție și inginerii și treaba merge mai departe. E loc berechet de inovare chiar și la dSLR pe tehnologiile curente. Trebuie să dea un pic din gheruțe dacă vor bănuții cumpărătorilor.

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

View Postcalexe, on 07 septembrie 2018 - 17:22, said:

Păi care e problema frate? Ce te doare pe tine de producători? Dacă unul nu mai face față umple altul golul. Pică unul precum Canon? No problem. Îi cumpără unul precum Panasonic unele facilități de producție și inginerii și treaba merge mai departe. E loc berechet de inovare chiar și la dSLR pe tehnologiile curente. Trebuie să dea un pic din gheruțe dacă vor bănuții cumpărătorilor.
dacă ai fi citit tot ce am scris ai fi înțeles. Ideea e că în momentul de față se face inovație de dragul inovației, să mai dea ceva apă la moara marchetingului.
Canon a oferit cam tot ce ar avea nevoie un fotograf acum cinci (sau când o fi fost) ani cu 5DM3. Dacă chiar ești pretențios ai și 1D M3 sau 4. tot cam de pe atunci. Tot ce a apărut după sunt briz-brizuri, clopoței și panglicuțe, nu ceva cu neapărat necesar.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Si care e problema ca nu mai inoveaza ei? Te forteaza cineva sa cumperi, sau tu ai vrea ca te arde portofelul dar ai senzatia ca te momesc ?

Edited by crokodilu, 07 September 2018 - 21:53.

glumetu

glumetu

Jedi sora-mea!

View Postcristi_cost, on 06 septembrie 2018 - 14:46, said:

Vroiam ca pe langa un FF sa mai achizitionez cateva obiective fixe si accesorii- si aici s-a pus frana cu acest R castrat. Sa mai bag bani in ceva ce ajunge la capat de linie? Cat de mult o sa mai sustina dslr-urile si cat de serios or sa se bage in ML-uri? Pe cand un urmator upgrade?
te cam contrazici - ori dslr-urile sunt capat de linie, ori miscarea castrata cu R este doar un joc de glezne.

cristi_cost

cristi_cost

Member

@glumetu: nu vad cu ce m-am contrazis dar fie...

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Canon castreaza R ca sa protejeze DSLR la capat de linie?

cristi_cost

cristi_cost

Member

Asta ai citit? Mi-am exprimat intentia de ceva timp spre un FF ML de la Canon,inca cu 1 an de inainte de aparitia lui 6d2 cand se tot specula ca acesta va fi ML. Acum cand in sfarsit au scos ceva, R-ul e cel putin modest la specificatii ( comparat cu alte ML-uri in aceiasi bani, chiar mai slab din n privinte decat Olympus entry-level) ceea ce nu e prea tentant pt mine. Deci ca alternativa mai buna ar ramane 5d4 cu o diferenta de bani acceptabila ( si posibil sa mai scada chiar la pret in urmatoarele luni).... si de aici intrebarea mea data si de lipsa unei strategii publica  din partea Canon: sa investesc in dslr nestiin cat o sa mai sustina ei acest system care mai devreme sau mai tarziu tot o sa ajunga la capat de linie ( tinand cont ca o sa imi mai trebuiasca lentile plus altele pt dslr care nu or sa se mai pupe nativ mai tarziu pe R, cel putin nu toate)? Sa astept o alta varianta a lui R care nu se stie daca o sa vinea peste o luna, doua sau un an ( cu asta macar o sa stiu una si buna in privinta obiectivelor si accesoriilor, nu o sa mai pierd bani cu inlocuirea lor  cand o fi sa mai fac vreun upgrade)?

Cu R-ul o sa astept teste comparative cu 5d4 luate de pe teren inainte sa iau o decizie definitiva, vreau sa vad daca AF-ul e intradevar imbunatatit si in ce masura, plus alte aspecte...

Mai clar acum?

Edited by cristi_cost, 09 September 2018 - 09:13.

calexe

calexe

Senior Member

Cu siguranță mai au un EOS-R in teste. Argument? Gama de obiective RF lansată acum pur și simplu nu se pupă cu ML-ul aruncat în piață. Dar aproape sigur nici următorul ML nu va fi revoluționar - Canon n-a mai lansat de mult camere "revoluționare" în clasa lor. Vezi 5D4, o cameră foarte bună de altfel, totuși sub D850, cei drept mai nouă.

Altfel spus, tactica ta de a aștepta camera următoare de la Canon este greșită prin prisma istoriei ultimilor 10 ani.

Edited by calexe, 09 September 2018 - 10:11.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Cum se face ca aia care se plang cel mai mult o patesc...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r_7gBzFjLU8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate