Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Canon full frame mirroless

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#163
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Exact cum am mai spus, Canon scoate o imbecilitate de camera si se va vinde extraordinar. Sistemele nu se schimba ca sosetele, baza larga de cumparatori, cel putin cei carora se adreseaza camera asta, are deja cel putin un dslr Canon de tip entry level, ceva obiective ieftinache si cam atat. Sigur, si cei noi care se vor arunca instant la prima lor camera foto. Cam ce firma credeti ca ar alege, fara studii aprofundate, ca sunt incepatori, nici nu stiu ce sa studieze? Normal, p'aia cea mai mare si mai " buna" .

Si Rebelurile erau inferioare similarelor de la Nikon, faceau spume la gura "ambasadorii". Asa, si? Vindeau Rebeluri intr-o veselie, i-au lasat pe aia sa horcaie in spumele lor.

Aceleasi spume se fac si acum vis a vis de ML-uri, se hahaie, se scalambaie, dar in final vanzarile conteaza.

Dar sunt mandrii ca au Canon, sunt foarte multumiti de ce scot direct din ea, nu postproceseaza mai nimic. Am mari dubii ca cei carora se adreseaza Canon cu lansarea asta, studiaza atenti ce ofera Sony, sau ca au mare nevoie de DR si de AF fabulos. Vor avea un ISO foarte bun pe senzor mare, nu urla nimeni ca are 4k crop, ei sunt foarte incantati ca are 4k. Da-le un face detection primar sau o alta prostioara din asta automata, un AF bun la filmare, spune-le ca au 'jdemii de puncte de focalizare si sunt lesinati, Canon e cel mai bun...

Vom vedea vanzarile, nu ar fi prima data cand Canon lanseaza o prostie si incaseaza fabulos. Iar calea pe care o urmeaza este deja batatorita tot de ei, incep cu banalitati urmate de alte banalitati.

Intr-un final vor oferi ceva exceptional, dar la preturi enorme, pentru zona pro. Doar nu va imaginati ca nu lucreaza la un fel de 1dx in varianta ML, probabil ca mai dureaza ceva ani. Aveti impresia ca nu au aflat de AF de la A9?  

Intre timp e interesant sa vedem ce obiective lanseaza pe noua montura, pana cand nu vor avea o baza solida de L-uri, nu vor lansa nici camere serioase.

#164
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.sonyalph...s-back-in-2014/

#165
florian966

florian966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2016

View Postkatran, on 15 februarie 2019 - 09:16, said:

Uau : fara IS ???  Doar 4fps-uri in C-AF si 4k 24p.   Sunt specificatii de acum 5...7 ani.

Imi amintesc de perioada cand ML-urile erau desfiintate aici pe forum din cauza ca nu aveau AF suficient de performant in modul C-AF.

07-2006 primul dsrl Sony,Sony α100 si vinde in cateva luni mai multe camere decat Olympus.
https://en.wikipedia...us_DSLR_cameras
Uau : Sony vinde cu numele. Olympus are mai multe lentile, un flagship la 1700$, e mai usor.N-are legatura cu dimensiunea senzorului, sigur e vorba de nume, alta explicatie nu exista.
2008 Canon 5D MK II.
Uau: fara IS? Doar 3,9fps. Sony are mai multi MP si stabilizare. Olympus E MAI USOR, iar E3 are cele mai multe puncte de focalizare, stabilizare, o multime de filtre functii.Si mai usor.
Rezultatele vanzarilor din 2008. Sony 13%, Olympus 5%. Dupa 2 ani in care au scos 6 noi camere inovatoare si usoare pentru a reveni pe locul 3,Olympus are doar 5%? Sigur ,, agenturile straine" sau alinierea planetelor a fost de vina.Cum sa vanda Sony,Nikon si Canon mai mult.Sigur are legatura cu inteligenta celor care nu aleg Olympus, ori firma X, pentru ca nu se informeaza si nu stiu sa citeasca. Daca s-ar informa ar vedea ce minunatii ofera firma X,Y sau Z.Argumentele astea sunt folosite de peste 10 ani. Nu e ciudat, cand ai 4-5% sau 13% din vanzari,sa dai vina pe altii,facandu-i cumparatori prosti? Cei care vand mai putin n-au nici o vina?
A invatat ceva Olympus din experienta avuta ca producator de dsrl? E posibil ca vanzarea unor ,,flagship-uri"( E3,E5) la 1700$, cand altii scoteau FF la 2000$ sa-i fi adus in pragul falimentului?Cat costa flagship-ul em1 mark ii?Poate e din cauza cuvintelor flag si ship, dar eu vad un steag care anunta scufundarea vasului.
Ciudat este ca prostii, clientii Pentax/Nikon/Canon, pot folosi si acum camerele si obiectivele cumparate acum 10-12ani,pot cumpara un aparat mai bun sau un obiectiv mai nou daca au nevoie, iar milioane de destepti informati au ramas cu buza umflata.
Am citit ca Sony si Olympus au parasit dsrl-ul pentru ca au vrut sa inoveze realizand camere mai USOARE.Argumentul asta cu greutatea mi se pare jenant.Este adevarat ca a prins in Japonia unde mirrorless-ul in ianuarie 2012 a depasit pentru prima oara dsrl-ul ca nr. de aparate vandute. De ce in Japonia? Greutatea medie a barbatilor din Japonia este de 61kg iar a femeilor de 51klg. Cum era mirrorless-ul vazut in Japonia in 2012? ,,The easier to buy, the wider the audience, such as women and seniors, can expect further excitement. (BCN · Fujimi Sagano)"
https://www.bcnretai...1029_24049.html

Uau: ce camere spectaculoase se vindeau,ce tehnologie inovatoare dupa numai 4ani de la primul mirrorless.Cine s-ar fi gandit sa inventeze o compacta, adica fara evf, cu obiectiv interschimbabil. Fara Olympus nu stiu ce s-ar fi facut batranii si femeile din Japonia.Stiu ca tu crezi ca Olympus n-a parasit dsrl-ul pana n-a facut un mirrorless performant (E-M1).Cate E-M1 ai vazut in top 50 in Japonia? Dar EM-5? In 2012 Olympus a scos primul mirrorless cu EVF (EM-5).Banuiesc ca dsrl-urile erau cumparate de barbati.E jenant chiar si pentru barbatii din Japonia sa-i spuna unei femei ca a cumparat mirrorless pentru ca e mai usor,stiind ca un dsrl FF+ 70-200mm f2.8 e mult mai usor decat greutatea pe care o cara o femeie gravida.Daca si femeile ar fi la fel de obsedate de diferenta de greutate dintre dsrl FF+ 70-200mm f2.8 si mirrorless cu acelasi obiectiv sau echivalent, am disparea ca specie.
,,Da dar macar n-am fi niste neinformati cu dsrl-uri".

#166
florian966

florian966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2016
https://www.f64.ro/f...y-nex-e-mount/p
La 1299$ vor avea cumparatorii privilegiul si oportunitatea sa foloseasca accesorii atat de stilate? Nu e Canon in stare de astfel de inovatii pe o ,,imbecilitate de camera".
RAW: RAW, C-RAW (14-bit, Canon original RAW 3rd edition) . Uau : tehnologie invechita cu ADC-uri de 14-bit.Ciudat este ca nici un dsrl FF nu foloseste senzori cu ADC-uri de 12-bit.,,Dinozauri ca nu inoveaza.",, Nu este nici o diferenta."
https://www.highpoin...-imaging-camera
Camera de 12-bit e mai ieftina,mai usoara si cu toate asta firma din China n-o mai produce pentru ca nu se vindea.
Mai ciudat este ca se vand camere stiintifice cu senzori CCD, tehnologie din ,,epoca de piatra", la peste 10.000 euro in conditiile in care ,,Sony produce cei mai buni senzori, cu DR si performante la ISO ridicat senzationale".
https://www.teleskop...ed-Cameras.html
Ciudat este ca nu exista fabricant care sa foloseasca senzationalii senzori FF 12-bit fabricati de Sony.Cum sa platesti o multime de bani pe o camera cu un senzor 4/3, cat unghia de la degetul mare al unei maini, care este CCD si a fost produs de KODAK (Kaf 8300)?Un senzor folosit in dsrl-urile de acum 10 ani?Cat costa A7?Ce nevoie ai de 16bit cand Kaf 8300 are un DR in jur de 11,5 stopuri?Uau: nu poti nici sa trimiti imediat poza pe siteurile de socializare.
Sigur este o conspiratie a producatorilor sau ,,Sony nu-si vinde cei mai buni senzori, ii pastreaza doar pentru ei".Sau poate ca nu. ZWO este un producator de camere astrofoto din China,o companie care are mai putini angajati decat un supermarket si care cumpara senzori Sony.In 07-2017 Sony anunta IMX294, primul senzor 4/3 de 14-bit:https://www.framos.com/en/news/sony-launches-highly-sensitive-4/3-cmos-sensor-for-4k-surveillance
In 2 luni ZWO a cumparat senzorul, a construit camera, software,etc. a testat-o, dupa care a expediat-o in lume pentru testare: https://www.cloudyni...o-beta-testing/
Daca o firma atat de mica poate cumpara cei mai noi senzori Sony, cat de credibila este afirmatia ca Nikon un client Sony care foloseste milioane de senzori, nu poate cumpara ce senzori vrea?
Cand vanzarile scad de ce nu opteaza toti fabricantii de camere foto pentru senzori de 12bit care sunt mai ieftini? ,,Dinozauri ?"
N-a incercat nimeni minunatiile Sony in astrofotografie? https://www.dpreview...m-post-59378650
Uau; ce inovatie. Sa inchizi toate corectiile facute de camera si sa te trezesti cu "shading compensation"?
,, Nu toata lumea face astrofotografie si in rest nu te afecteaza." https://www.dpreview.../thread/4208959
E inovatie sau o escrocherie?De ce sa cumpar de la cineva care incearca sa ma escrocheze si care a facut acelasi lucru cu milioane de oameni care le-au cumparat minunatiile de dsrl-uri,slt-uri si obiective ?
Cati biti are A7 ii? Daca n-ai nevoie de mai mult de 12bit de ce are A7 iii 14? Parca ei au anuntat la inceputul anului ca Nikon si Canon vor vinde ML FF.

#167
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ultimele 2 postari ce treaba au cu FF de la canon?

#168
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcristi_cost, on 07 februarie 2019 - 18:01, said:

Sa mai zica cineva ca nu's inovativi. Chiar cand ziceau mai toti ca mai rau nu se poate...
Tinta e clara, vanzari in masa ... indecisul care se uita la un 80d e tentat sa mai scoata din buzunar 'doar' 500 in plus si se alege cu un FF ML. Daca pretul o sa fie intradevar 1300 ( probabil sub 1000 grey)atunci e o miscare desteapta, daca o sa fie in jur de 1600 asa cum s-a auzit initial atunci e o bataie de joc pe fata fara nici o jena.


Minunea tehnologica este in stoc la F64.
Canon EOS RP body costa doar 7200 de Ron.  Cu obiectivul de kit 24-105mm F4 costa doar 12000 de Ron.

https://www.f64.ro/canon-eos-rp-body/p

La banii astia e pomana.   O sa fie bataie pe el. Posted Image   Vanzari in masa.

Edited by katran, 28 February 2019 - 15:32.


#169
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La banii aia iti poti lua un A7iii :D

#170
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
asa bun e ca deja l-au bagat la promotii? (cashback)

#171
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eEcIlwJ7pzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#172
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Samyang isi ia inima in dinti:
https://www.canonrum...r-the-rf-mount/

#173
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
O recenzie frumoasă și interesantă a celor de la dpreview a lui RF85mm f1,2.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qdt7uAyGCJw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#174
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
RF 85 MM f1,2 mi se pare extraordinar de scump și cred că nu e nici prea practic deoarece are cam 1,2 kg, deci cu tot cu aparat te duci pe la vreo 2 kg.
Da, fotografiile sunt foarte bune, dar acum costă 12.700 lei la F64 și mi se pare pur și simplu prea mult, in banii ăștia cumperi și Sony AIII și un obiectiv de 85 MM f1,8 sau chiar f1,4 dacă nu tii neapărat la obiectiv Sony. Sunt de acord că poate fotografiile vor ieși poate puțin mai bune cu obiectivul Canon dar nu cred că diferențele ar fi spectaculoase

#175
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Diferențele ar fi abia vizibile dacă pui cadrele unul lângă altul.
Dar, așa sunt obiectivele astea mai exotice, foarte scumpe.
Și da, este adevărat, este foarte greu. Doar utilizatorii de Sigma îți pot spune că nu e o problemă greutatea pentru că ei sunt obișnuiți să care tancul după ei :)

#176
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 08:12, said:

Diferențele ar fi abia vizibile dacă pui cadrele unul lângă altul.

Sunt diferente mari intre cele doua versiuni daca la deschizi la maxim (F1.2) si la claritate, si la fundal, si la contrast.
Am luat niste ecrane din film:

Attached File  cn_00.jpg   298.3K   12 downloadsAttached File  cn_01.jpg   217.86K   12 downloads


In momentul cand vrei calitate fara compromisuri, greutatea si pretul se duc in sus.

Edited by katran, 24 June 2020 - 10:10.


#177
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Și apropos de ce zic miștocarii de grădiniță (ca să citez un alt coleg) în legătură cu noile sisteme de AF și cum că vai, nu mai poți face fotografie dacă nu ai așa ceva. Ba da, poți face orice, poți și să te scarpini pe spate chiar dacă nu te mănâncă, dar așa cum la începutul digitalului cei care trăgeau pe film ziceau că D-SLR e o mizerie, așa și cu ai noștri de acum care zic că toate chestiile noi de pe mirrorless sunt useless... până în momentul în care își iau un ML Posted Image  Și apropos de asta, însăși Canon și Nikon au zis că ceea ce a introdus Sony e neimportant, până au dat buluc și ei cu funcții care mai de care de recunoaștere și a pinguinilor, nu doar a oamenilor. În fine... Am văzut destui cărora le place să se pipi contra vântului.
Urmăriți ce zice omul ăsta, căcând ziceam eu, nu era bine, ba mai mult, chiar am fost jignit pe chestia asta. Posted Image
https://youtu.be/Qdt7uAyGCJw?t=351

#178
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 24 iunie 2020 - 10:26, said:

..dar așa cum la începutul digitalului cei care trăgeau pe film ziceau că D-SLR e o mizerie, ..
N-am fost activ in acele vremuri dar cred ca chiar erau o mizerie, pret, performantele senzorilor..

Edited by crokodilu, 24 June 2020 - 10:46.


#179
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Te înșeli amarnic. Camerele de top D-SLR erau mult mai scumpe ca acum. Aveau cam 6mp, unele și mai mult. Și da, se vindeau ca pâinea caldă tocmai pentru că aduceau tot felul de funcții noi.

#180
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Pusesem pe la Generalitati (parca) o poza facuta cu un Kodak de-ala cit caramida Porotherm ... chiar ca mizerie fata de iesea pe film.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate