Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Verificare numar angajati firma
 Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...
 Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Canon full frame mirroless

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

crokodilu

crokodilu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pai eu daca as fi snob n-as cracni sa folosesc obiectivele vechi cu adaptor dupa care din snobism sa fiu nevoit sa iau si noile obiective dedicate.

katran

katran

Senior Member

Uau : fara IS ???  Doar 4fps-uri in C-AF si 4k 24p.   Sunt specificatii de acum 5...7 ani.

Imi amintesc de perioada cand ML-urile erau desfiintate aici pe forum din cauza ca nu aveau AF suficient de performant in modul C-AF.

Edited by katran, 15 February 2019 - 09:21.

mihnearau1

mihnearau1

Senior Member

si 4k e si crop
si doar CDAF sau cum ii zice, contrast

Edited by mihnearau1, 15 February 2019 - 09:45.

katran

katran

Senior Member

Da, e o minune a tehnologiei oferita la superpret.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Nu toti vor functii top, defapt putini vor, multi se reped ca asa e trendul, ieftin si bun. Evident ca sa fie ieftin ii taie din functi, dar hai sa vedem cum se va vinde comparativ cu alte bodyuri cu functii beton dar si cu pret pe masura, clientul decide ce functii pret nu noi.

4fps e in general arhisuficient, lipsa IS o mai compensezi din iso ca doar e FF si ai cu ce, sau poate mai ai prin casa obiectiv cu IS sau f1.4 luminos.
De ex la astrofoto nu iti trebuie decat senzor mare si body mic usor..si atat, iar daca e ieftin e mana cereasca.

Edited by crokodilu, 15 February 2019 - 09:48.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Cu siguranta are cumparatorii lui.
Daca ma gandesc la mine in urma cu 15 ani, ce bun ar fi fost unul din asta la nivelul si asteptarile mele de atunci. Cred ca este o camera foarte buna pentru incepatorii pasionati.

katran

katran

Senior Member

View Postcrokodilu, on 15 februarie 2019 - 09:40, said:

Nu toti vor functii top, defapt putini vor, multi se reped ca asa e trendul, ieftin si bun.

Mai usor cu "ieftin".

Am mai scris aici ca Sony A7II costa 1000$, are si stabilizare pe senzor.  Si cred ca senzorul de pe acest Sony, chiar daca e mai vechi, este peste senzorul din Canon. Vom avea in curand confirmare pentru senzor.

Edited by katran, 15 February 2019 - 09:56.

cristi_cost

cristi_cost

Member

• Grup: Members
Tot e un raport calitate/pret mai bun decat R. Din cate am citit vine cu grip si adaptor inclus( plus weather sealed si magnesium body). Canon pastreaza trend-ul de care am mai zis: platesti pret intreg ca sa primesti pe jumatate.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postkatran, on 15 februarie 2019 - 09:55, said:

Mai usor cu "ieftin".

Am mai scris aici ca Sony A7II costa 1000$,
Exacli my point... Si Sony A7 se vinde, e pe buzele tuturor, la fel va fi si Canon, care spre deosebire de Sony are o baza mai mare de obiective si Canon e mai profesional, desi si Sony este Sony... Senzatia e ca pretul vinde, alaturi de renume. Detaliile de finete tin la coneseuri, care sunt putini, vezi piata oly, petax, leica, fuji, care in zona consumer au 10% maxim

Edited by crokodilu, 15 February 2019 - 10:39.

katran

katran

Senior Member

Sony are un sistem matur, bine pus la punct, pe cand Canon este la inceput de drum pe taramul ML. Si atunci zic ca in cazul lui Canon vindem pielea ursului din padure. Stim cu totii ca dureaza ani de zile pana un sistem se pune bine la punct.

Obiectivele montate cu adaptor sunt OK, dar cele native (ML) sunt mai bune din mai multe puncte de vedere. Asa ca Sony mi se pare ca este in avantaj si aici. De altfel si Sony poate monta obiective Canon cu adaptor. Iar Sony are senzori mai buni decat Canon.

Dar...marele avantaj al lui Canon este numele. Deci camera se va vinde.

Eu am folosit obiective de DSLR montate pe ML-ul meu. Mergeau cel putin la fel de bine ca pe DSLR. In timp le-am inlocuit cu obiective native ML din cauza ca:
-obiectivele noi erau mult mai silentioase si mai rapide (AF mai rapid);
-unele obiective ML erau mult mai mici decat cele facute pentru DSLR - aveam in felul asta combo-uri portabile;
-nu mai am nevoie de adaptor.

Edited by katran, 15 February 2019 - 11:01.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Cati crezi ca fac analize de maturiate? La inceput nici Sony nu era matur, si se vindea.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Canon are o baza mai mare de obiective decat Sony. Ok, ok, dar ce lipseste de la Sony?
A, sa ai asa, generatii intregi de obiective... Habar nu am, o fi cool.
Daca tot vorbim de obiective misto, hai sa ne referim si la Olympus, ca merita. Au niste jucarii foarte dragalase.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

La sony lipseste 40% din piata cu obiective deja posedate.

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

View Postkatran, on 15 februarie 2019 - 10:53, said:

pe cand Canon este la inceput de drum pe taramul ML.

da, din 2012.
uneori bagi niste dume.....

Edited by Taxon, 15 February 2019 - 12:27.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

@croky, oricum toti cei care isi iau ML, fie si de la acelasi producator de la care au obiectivele, le vand si-si iau obiective noi care sunt produse special pentru ML.
Noile obiective din multe puncte de vedere sunt mai bune decat cele vechi. Singurul parametru care nu se poate verifica este rezistenta in timp.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View PostReactor2015, on 15 februarie 2019 - 12:33, said:

..le vand si-si iau obiective noi care sunt produse special pentru ML.
Pe asta se si bazeaza producatorii, acum X ani si-au vandut dslr-urile si obiectivele, acum vand iar niste ML-uri si niste obiective. E drept ca nu inteleg ca si fotograf dece ai vinde/renunta la dslr si ob. ca sa iei ML si alte obiective...dar asta e alta discutie.

katran

katran

Senior Member

View PostTaxon, on 15 februarie 2019 - 12:26, said:

da, din 2012.
uneori bagi niste dume.....

Ok, hai sa spun mai clar desi cred ca era evident despre ce vorbim aici, pe topic - sunt la inceput pe piata ML-FF.
Nu prea au obiective, nu prea au nici camere si nici tehnologie cu care sa rupa gura targului.
Concureaza cu Sony care face asta de ani buni si este departe din toate punctele de vedere: au obiective, au camere PRO (gen A9), au tehnologie : senzori buni, AF foarte bine pus la punct.

Daca vrei un exemplu similar, nici pe Panasonic nu pare sa-l ajute foarte mult experienta m4/3.
Mie mi se pare ca o ia foarte de jos cu noul format (FF).

Edited by katran, 15 February 2019 - 14:18.

idaho333

idaho333

Senior Member

Sony are multe dar nu are obiective Canon. Pot fi folosite pe Sony dar nu e varianta optima.
Pentru cei care au deja obiective Canon cea mai buna varianta e tot Canon.
Problema apare la cei care pleaca de la zero. In varianta asta nu stiu de ce ar alege cineva, acum, Canon. Ce anume ofera in plus?  Ca in minus e clar ce "ofera". 1080 fara 24p, 4k doar 24p si fara dual-pixel AF, baterie mica, eye-Af asa si asa etc.
Singura parte atractiva e pretul si ca e ... Canon.

Edited by idaho333, 15 February 2019 - 15:17.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate