Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

O companie renunta la programul traditional de lucru si isi lasa noii angajati sa lucreze cum vor

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Aia nu mai e valabila de ceva vreme.
Problema este insa mai cumplita!

Cand gasesti pe unul la usa, e ca tine.
Vrea multi bani, nu stie nimic, rupe usa la 16.00 si are pretentii.

A... si se simte amenintat daca este controlat si nu isi face bine treaba, drept urmare umple netul ca e grea munca la firma X.
Nu mai poate omul sa fumeze 1-2 pachete de tigari/zi, ca i se atrage atentia ca pierde peste o ora platita fumand!

A citit el ca in stainatate ai mancare gratuita, sala cu xbox, femei pentru diverse nevoi si bani kklau!

Totul platit de firma care are onoarea sa il aiba angajat!

A... si taranul de patron are Mercedes, chestie impardonabila pentru orice angajat roman. Sa ii dea si lui macar un Passat!

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 09:07, said:


Dupa cum zicea si cineva mai sus, subiectul nu vizeaza fabricile/liniile de productie
Si daca nu produci pantofi, ci programe pentru calculator, sau sisteme de contabilitate, se schimba ceva? termenele sunt termene.

#39
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 09:07, said:

Dupa cum zicea si cineva mai sus, subiectul nu vizeaza fabricile/liniile de productie

Omule, nu esti one-man-show!
Rar se intampla asta, adesea in profesii liberale, dar si asta pana la o anumita dimensiune de proiect.
Cand volumul de munca creste, trebuie sa delegi sarcini si nu merge pe telefon/mail/chat!

E nevoie de coordonare, de feedback, de urlete la nevoie (pt ca unii sunt nesimtiti).
Majoritatea celor ce proslavesc munca de acasa sunt anti-sociali, asta e adevarul.


Ii explici clientului ca proiectul nu e gata pt ca angajati tai au avut chestii mai importante de facut sau pentru ca s-au certat pe chat?

#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 karax, on 02 septembrie 2018 - 08:57, said:


Mai karax, nu te ocupi tu mai bine de castigurile la loto? Sau, mai inventeaza ceva, ti-am recomandat o tema de gandire, mai zilele trecute....

Edited by myshyk, 02 September 2018 - 10:07.


#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Timpul de lucru flexibil e o tzeapa. Ti se vor pune in carca sarcini de n-o sa poti sa le duci si vei fi platit cand termini.

Firmele au tot interesul sa creasca norma, fara ca programul sa fie standard. Sa nu mai fii platit normat, 8 ore/zi, 160 ore/luna, ci sa fii platit la fel pt un proiect care cere 300 ore pe luna, dar in care muncesti cun vrei.

Acest tip de munca s-a experimentat pe sclavi imigranti in depozitele din Anglia, nu s-a mai platit la ora, s-a platit la bucata si s-a dublat norma, astfel incat nu termini in 8 ore ce ai de produs pe ziua respectiva, iar ore suplimentare nu se platesc.

Ori lucrand de acasa, nu-ti mai contorizeaza nimeni extra-time-ul prestat, te priveste daca mai dormi noaptea sau nu. E o noua forma de sclavie.

Eu n-as pune botul.

Edited by rosix, 02 September 2018 - 10:18.


#42
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 AlexEn, on 02 septembrie 2018 - 07:32, said:

Nu PWC erau aia carora le mureau angajatii de epuizare sau se sinucideau?
Cred ca aia se intampla la Foxconn Hong-Hai, China

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Adm, on 02 septembrie 2018 - 10:01, said:

Aia nu mai e valabila de ceva vreme.
Problema este insa mai cumplita!

Cand gasesti pe unul la usa, e ca tine.
Vrea multi bani, nu stie nimic, rupe usa la 16.00 si are pretentii.

A... si se simte amenintat daca este controlat si nu isi face bine treaba, drept urmare umple netul ca e grea munca la firma X.
Nu mai poate omul sa fumeze 1-2 pachete de tigari/zi, ca i se atrage atentia ca pierde peste o ora platita fumand!

A citit el ca in stainatate ai mancare gratuita, sala cu xbox, femei pentru diverse nevoi si bani kklau!

Totul platit de firma care are onoarea sa il aiba angajat!

A... si taranul de patron are Mercedes, chestie impardonabila pentru orice angajat roman.
Pai daca e sa o iei  asa mai admin, la ce rost toti banii sa ii invarti cu lopata de la firma de software , cand pierzi de fapt ce e mai important, si anume interactiunea cu prietenii, rudele , familia si pierzi timpul ore in sir in fata unui monitor de ajunge copilul sa nu mai stie cum arati la fata? Si toate astea pentru ce? pentru productie better, harder , faster? da nu putem mai bine sa facem societatea sa se multumeasca cu mai putin si cu lucruri mai durabile, si sa investim in traiul linistit aproape de cei dragi? radem de bagabonti insa aia sunt scoliti cu socializare , traiti printre lume , fara fustrari si stresuri , cu relatii normale cu sotia si copii etc etc. Chiar daca ii vezi ca pierd  timpul la o  bere uite mai schimba o vorba mai o gluma etc etc. Acum traim pentru consumerism. Jumate de tara traieste pentru consumerism la firme, jumate o arde pe la tara in bodegi si fara eficienta dar si fara bani. Oricum ai dao Romania este in o situatie depasita de probleme la care se adauga problemele noi specifice lumii capitaliste. SI uite asa suntem  un popor care ne autodistrugem in timp de ajungem sa ne dam unii la altii in cap pe te miri ce diferente...

#44
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009
Pana la urma chipurile:
Art. 3 . [libertatea muncii ]
(1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
(4) Orice contract de munca incheiat cu nerespectarea dispozitiilor alin. (1)-(3) este nul de drept.


Fiecare om este liber sa-si aleaga si sa-si faca programul de munca/privat dupa bunul plac. Nu-ti convine ce faci si unde lucrezi, poti sa pleci in alta parte si sa faci altceva .... sky is the limit.
Daca te plangi ca un loc de munca este de cacat, singurul vinovat pentru asta esti tu.

#45
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 rosix, on 02 septembrie 2018 - 10:13, said:

Timpul de lucru flexibil e o tzeapa. Ti se vor pune in carca sarcini de n-o sa poti sa le duci si vei fi platit cand termini.
Pai nu, eu vreau timp de lucru flexibil si sa fiu platit lunar, iar cand termin sa fie treaba mea.

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Universul asta de fapt nu ne cere sa producem in nici un fel , noi  adaptam productia la capriciile si nevoile noastre de fapt.  Economia in sens natural nu exista , e doar o creatie a nevoilor noastre.

 myshyk, on 02 septembrie 2018 - 10:04, said:

Si daca nu produci pantofi, ci programe pentru calculator, sau sisteme de contabilitate, se schimba ceva? termenele sunt termene.
oricum industriile care au termene sunt interconectate cu alea care nu au neaparat termene , ceea ce le face pe ultimele sa aiba si ele termene.

numai daca adaptezi de fapt ritmul de cumparaturi poti schimba sistemul in totalitate.

 myshyk, on 02 septembrie 2018 - 10:06, said:

Mai karax, nu te ocupi tu mai bine de castigurile la loto? Sau, mai inventeaza ceva, ti-am recomandat o tema de gandire, mai zilele trecute....
care e tema aia?

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 10:14, said:

Pana la urma chipurile:
Art. 3 . [libertatea muncii ]
(1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
(4) Orice contract de munca incheiat cu nerespectarea dispozitiilor alin. (1)-(3) este nul de drept.


Fiecare om este liber sa-si aleaga si sa-si faca programul de munca/privat dupa bunul plac. Nu-ti convine ce faci si unde lucrezi, poti sa pleci in alta parte si sa faci altceva .... sky is the limit.
Daca te plangi ca un loc de munca este de cacat, singurul vinovat pentru asta esti tu.
De ar fi asa usor sa i ti gasesti de munca in alta parte ar functiona chestia, dar nu e asa usor. Daca ai sti cati fac compromisul sa inghita orice de la sef numai sa isi pastreze locul de munca....

 CrocodiluMereuVesel, on 02 septembrie 2018 - 10:14, said:

Pai nu, eu vreau timp de lucru flexibil si sa fiu platit lunar, iar cand termin sa fie treaba mea.
N-ai cum ca nici incasarile firmei nu sunt la termen  fix si nici cheltuielile.  Asa ca n-ah ....

#47
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009

 myshyk, on 02 septembrie 2018 - 10:04, said:

Si daca nu produci pantofi, ci programe pentru calculator, sau sisteme de contabilitate, se schimba ceva? termenele sunt termene.
Intamplarea face ca in cercul meu de prieteni majoritatea dintre ei sunt fie programatori, fie lucreaza tot in domeniul IT. Termenele sunt termene dar termenele in programare le poti realiza si de acasa si de pe plaja in Hawai. Termenele din fabrica nu le poti realiza decat in fabrica.

 Adm, on 02 septembrie 2018 - 10:06, said:

Majoritatea celor ce proslavesc munca de acasa sunt anti-sociali, asta e adevarul.
Asta este cea mai mare ecluberatie pe care am citit-o in ultima vreme.
Din asta inteleg ca daca-ti petreci mai mult timp pe langa casa/familie esti antisocial iar cu cat stai inchis mai mult intr-un birou la o firma pe te miri unde esti social.
Ce e si mai rau, e ca din nefericire tot mai multi oameni gandesc ca tine ...

Edited by Hamutovski, 02 September 2018 - 10:29.


#48
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Work from home se poate aplica doar persoanelor care nu necesita supraveghere constanta pentru a lucra eficient si pot produce rezultate. Practic, nu pentru paduchi care merg la lucru ca sa zica ca au de unde sa vina casa si apoi se plang cat de hapsan/lacom etc este patronul. Din moment ce la noi sunt foarte putine domeniile la care se poate aplica in practica (unul este IT-ul dar si aici este discutabil tinand cont de media de varsta si de educatie) din motive de structura a economiei, putem vorbi mai mult de piata vestica/state de work from home si mult mai putin de cea de la noi.

Edited by jm2010, 02 September 2018 - 10:35.


#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ba poti munci la fabrica si de acasa in productie...nu e nevoie de un algoritm complex pentru roboti. E suficient ca un brat robotizat sa fie teleghidat ca la jocuri cu un gamepad , sau manusa care sa preia din miscari si gata, stai in fata monitorului acasa si ghidezi bratul robotizat. Sau robotul pe de-a intregul. Il misti de acasa cu gamepadul prin fabrica. Similar cu masini sau utilaje miniere

#50
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ca idee, indiferent ce masura s-ar anunta (asta cu programul flexibil fiind una dintre cele mai bune si mai apreciate de catre angajatii din toata lumea) vine el romanu` "dastept" si iti explica el de ce e o porcarie si cum nu o sa functioneze niciodata :)

#51
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 jm2010, on 02 septembrie 2018 - 10:34, said:

Work from home se poate aplica doar persoanelor care nu necesita supraveghere constanta pentru a lucra eficient si pot produce rezultate. Practic, nu pentru paduchi care merg la lucru ca sa zica ca au de unde sa vina casa si apoi se plang cat de hapsan/lacom etc este patronul. Din moment ce la noi sunt foarte putine domeniile la care se poate aplica in practica (unul este IT-ul dar si aici este discutabil tinand cont de media de varsta si de educatie) din motive de structura a economiei, putem vorbi mai mult de piata vestica/state de work from home si mult mai putin de cea de la noi.
Ali baba si cei 40 de hoti? Stii bancul?
Un angajat sunt la radio si zice asa:  domne stii cine suntem noi in firma la care lucram? Cei 40 de hoti. Pai de ce? Pentru ca patronul zice mereu ca el se simte ca ali baba inconjurat de cei 40 de hoti.

Pai sa inteleg ca politica se rezuma la faptul ca angajatul il face pe patron exploatator si patronul ii face pe angajati putori? Atat de simplu e?  Asa subiectivi suntem toti?

#52
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Adm, on 02 septembrie 2018 - 10:01, said:

Cand gasesti pe unul la usa, e ca tine.
Vrea multi bani, nu stie nimic, rupe usa la 16.00 si are pretentii.

A... si se simte amenintat daca este controlat si nu isi face bine treaba, drept urmare umple netul ca e grea munca la firma X.
Nu mai poate omul sa fumeze 1-2 pachete de tigari/zi, ca i se atrage atentia ca pierde peste o ora platita fumand!

A citit el ca in stainatate ai mancare gratuita, sala cu xbox, femei pentru diverse nevoi si bani kklau!

Totul platit de firma care are onoarea sa il aiba angajat!

A... si taranul de patron are Mercedes, chestie impardonabila pentru orice angajat roman. Sa ii dea si lui macar un Passat!
De cativa ani nu cred ca am mai respecat programul, asta cam de cand am trecut de un anumit nivel financiar in viata privata, nu ca sunt porc, scarbos sau ca pur si simplu asa sunt eu bou, nu, am invatat sa imi fac treaba si cam atat.
Un angajat dala cuminte care vine mai devreme la munca si pleca la 16:35... ala este mort social, este mort emotional, este mort ca individ si poti sa ii dai o sarcina dar nu te astepta la creativitate.

Ia de iti imagineaza ca eu iau pauza sa respir, nu ma vezi cu cafeluta, nu ma vezi cu tigara, vreau doar sa respir, timp in care sunt platit.
Ca daca mai beam si cafeluta de la starbucks sau mai fumam si tigarete de 10 euro, pai cred ca erai a mai fericita ca trebuia sa lucrez si mai mult pentru tine sa platesc toate astea.

Da, nu este pe citite, la modul general in strainatate sunt toate lucrurile mai bune.
Imi dai o lista cu toti angajati tai, gen functie ocupata si te gandesti ce dracu mai cauta in tara ca au alternative.

Angajatul bun este platit diferit, am lucrat si eu pe la privat si nu toata lumea era platita, cu toate ca faceau indentic aceleasi treburi DAR NU ERAU PLATITI IDENTIC.

Taranul de patron are leasing in primul rand.

Si restul este cum dracu se numeste cuvantul ala ca imi scapa, restul este angajatul roman care trebuie sa mimeze si el bogatia, macar o masina SH, macar o rata etc...

 Adm, on 02 septembrie 2018 - 10:06, said:

.
Majoritatea celor ce proslavesc munca de acasa sunt anti-sociali, asta e adevarul.


Ii explici clientului ca proiectul nu e gata pt ca angajati tai au avut chestii mai importante de facut sau pentru ca s-au certat pe chat?
Angajati de acasa sunt viitorul, omul nu este facut sa lucreze, adica noi irosim timp aiurea si asta o sa fie tina minte ca perioada idioti, 12 ani de scoala irositi din viata, 30-35 de ani de munca, asta sa ajungi la o varsta la care sa poti muri batran.
Omul nu este facut pentru munca.

Project manager, boss lady sau lady boss, dai termene aiurea de nu pot respecta angajati tai? A cui este vina?

 rosix, on 02 septembrie 2018 - 10:13, said:

Timpul de lucru flexibil e o tzeapa. Ti se vor pune in carca sarcini de n-o sa poti sa le duci si vei fi platit cand termini.

Firmele au tot interesul sa creasca norma, fara ca programul sa fie standard. Sa nu mai fii platit normat, 8 ore/zi, 160 ore/luna, ci sa fii platit la fel pt un proiect care cere 300 ore pe luna, dar in care muncesti cun vrei.

Acest tip de munca s-a experimentat pe sclavi imigranti in depozitele din Anglia, nu s-a mai platit la ora, s-a platit la bucata si s-a dublat norma, astfel incat nu termini in 8 ore ce ai de produs pe ziua respectiva, iar ore suplimentare nu se platesc.

Ori lucrand de acasa, nu-ti mai contorizeaza nimeni extra-time-ul prestat, te priveste daca mai dormi noaptea sau nu. E o noua forma de sclavie.

Eu n-as pune botul.
Manevre sa plateasca mai putin.

Munca manuala dispare, generatia noastra o sa fie ultima generatie care mai vede vanzatori, manipulati, taximetristi, soferi la modul general.

 karax, on 02 septembrie 2018 - 10:14, said:

Pai daca e sa o iei  asa mai admin, la ce rost toti banii sa ii invarti cu lopata de la firma de software , cand pierzi de fapt ce e mai important, si anume interactiunea cu prietenii, rudele , familia si pierzi timpul ore in sir in fata unui monitor de ajunge copilul sa nu mai stie cum arati la fata? Si toate astea pentru ce? pentru productie better, harder , faster? da nu putem mai bine sa facem societatea sa se multumeasca cu mai putin si cu lucruri mai durabile, si sa investim in traiul linistit aproape de cei dragi? radem de bagabonti insa aia sunt scoliti cu socializare , traiti printre lume , fara fustrari si stresuri , cu relatii normale cu sotia si copii etc etc. Chiar daca ii vezi ca pierd  timpul la o  bere uite mai schimba o vorba mai o gluma etc etc. Acum traim pentru consumerism. Jumate de tara traieste pentru consumerism la firme, jumate o arde pe la tara in bodegi si fara eficienta dar si fara bani. Oricum ai dao Romania este in o situatie depasita de probleme la care se adauga problemele noi specifice lumii capitaliste. SI uite asa suntem  un popor care ne autodistrugem in timp de ajungem sa ne dam unii la altii in cap pe te miri ce diferente...
Din cauza asta prinzi ura pe patronate, asa ma pomenisem cu o pitipoanca ca imi zice mie ceva, greseala ei ca eu stiam despre ea si i-am taiat macaroasa scurt, i-am zis ca ea oricum este patroana si nu are vreo treaba, un apropou direct ca s-a casatorit cu un gigel urat cu spume si a primit titlul de patroana, restul la munca.

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 10:24, said:

Intamplarea face ca in cercul meu de prieteni majoritatea dintre ei sunt fie programatori, fie lucreaza tot in domeniul IT. Termenele sunt termene dar termenele in programare le poti realiza si de acasa si de pe plaja in Hawai. Termenele din fabrica nu le poti realiza decat in fabrica.


Asta este cea mai mare ecluberatie pe care am citit-o in ultima vreme.
Din asta inteleg ca daca-ti petreci timp mai mult pe langa casa/familie esti antisocial iar cu cat stai inchis mai mult intr-un birou pe te miri unde esti social. Ce e si mai rau, e ca din nefericire tot mai multi oameni gandesc ca tine ...
In urma cu 10 ani toti vroiau sa se faca programatori.
In urma cu 5 ani toti voriau sa se faca antreprenori.
Acum este moda vbloger, influencer dala.

Si sexul vinde, adica vorbeam cu un prieten care incerca vbloging si imi zicea ca sexul vinde.
Si acum cateva zile youtube imi recomanda un video
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RdrS4hT2D6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tipa respectiva avea 80 de mii de subscriberi si acum are 100 de mii
Toate video https://www.youtube....3yPdTG7w/videos

Sexul vinde, patroni sunt scarbosi.

Edited by Argent, 02 September 2018 - 10:43.


#53
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 rosix, on 02 septembrie 2018 - 07:31, said:

E cu dus si intors pentru ca, daca firma nu va putea cuantifica munca, in produse livrabile, acest timp de munca flexibil nu va rezista mult, capitalistii fiind deosebit de lacomi.
Nu te poți abține, nu? Bagi texte despre capitalismul burghezo-moșieresc chiar dacă au zero legătură cu ideea frazei.
Evident că acolo unde nu se poate cuantifica munca nu se va putea aplica modelul ăsta de lucru. Și nici acolo unde munca depinde de utilaje netransportabile.

 rosix, on 02 septembrie 2018 - 07:55, said:

Teoretic da, practic nu poti scoate nicio hartie din firma, sa pleci cu ea acasa... deci tot esti legat de birou.  La fel bazele de date cu care lucrezi, majoritatea sunt acolo, intepenite pe un server. Nu mai vorbesc de datele cu caracter personal, pe care nu le poti lua intr-o geanta sa pleci cu ele, oricata protectie le-ai asigura.  In afara de IT si alte cateva domenii (ex: tehnicieni, instalatori care trebuie sa faca interventii pe teren, la client), e greu de implementat program flexibil. Va mai curge multa apa pe Dambovita...
Deci n-o putem implementa că e capitalistul lacom sau că nu permite tipul de muncă/legea/reglementările?

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 07:57, said:

Nu prea se mai lucreaza cu hartii in ziua de astazi.
Cat despre baze de date: exista VPN si programe de conectare remote.
Hîrtii? Cum să nu. Și chiar metri cubi, nu o foaie, două...
Cît despre VPN și conectări remote - asta presupune că angajatul are acasă computerul firmei parolat, securizat, de care nu se atinge nimeni și pe care se execută doar chestii legate de serviciu. Că dacă vorbim de computerul angajatului eu nu l-aș lăsa în rețeaua firmei după ce ăla micu' a descărcat filme, jocuri de pe cine știe unde și asortate cu cine știe ce crack-uri și virusuri.

#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai asta pentru ca parte din   Romanie a ajuns sa munceasca non stop, strange bani, si plozii au bani de net ca sa vada toate videourile cu 5gang si etc. Da sa vezi cand toti astia n-or sa mai produca nimic sa vezi criza ce va veni. SI sa vezi urlete si tipete.... Mai ceva ca in 2009.  Ce dracu o sa ne facem cu atatia blogger si vloggeri care or sa dea faliment?  Macar aia putini 5% care sunt de profesie asta , sunt partial jurnalisti sau ceva, insa asa.... sa stai va vo rbesti palavre si niste kinderi puberi sa se uite pentru ca sa vada si ei un fund de fata... pai socializare cu fete in real life cand dracu se va mai face?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate