Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

O companie renunta la programul traditional de lucru si isi lasa noii angajati sa lucreze cum vor

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 07:13, said:

Este vorba despre PricewaterhouseCoopers, care e prezenta si in Romania.

Concret, măsura luată de companie vine în întâmpinarea noilor angajaţi, peste 2.000 de persoane fiind deja atrase de noua schemă propusă de angajator.

Potrivit Dailymail.com, angajaţilor li se permite să aleagă un anumit model pe care să-l urmeze atunci când vine vorba de programul de lucru, astfel că aceştia pot să lucreze mai puţine zile pe săptămână/lună sau mai puţine luni în decursul unui an.


Sursa: Adevarul

Voi ce parere aveti? Mie unul mi se pare destul de buna treaba asta.
De exemplu poti munci 13-14 zile din 31 intr-o luna, daca iti alegi un program de 12h pe zi.
Astfel te alegi cu vreo 17-18 zile libere in total in luna respectiva.

PWC este o firma de consulting unde de multe ori munca de echipa conteaza. Deci trebuie coordonare in interiorul echipei precum si cu clientul/ii.
De aceea in majoritatea cazurilor se ajunge la ore mult mai multe dar lucrate de acasa.

Edited by avenirv, 02 September 2018 - 08:39.


#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 rosix, on 02 septembrie 2018 - 07:55, said:

Teoretic da, practic nu poti scoate nicio hartie din firma, sa pleci cu ea acasa... deci tot esti legat de birou.  La fel bazele de date cu care lucrezi, majoritatea sunt acolo, intepenite pe un server. Nu mai vorbesc de datele cu caracter personal, pe care nu le poti lua intr-o geanta sa pleci cu ele, oricata protectie le-ai asigura.  In afara de IT si alte cateva domenii (ex: tehnicieni, instalatori care trebuie sa faca interventii pe teren, la client), e greu de implementat program flexibil. Va mai curge multa apa pe Dambovita...
Exceptand faptul ca se pot pune semnaturi digitale si alte chestii de siguranta. Poate ar fi  potrivit ca patronii sa ofere angajatilor si sisteme de paza pentru acasa.

 myshyk, on 02 septembrie 2018 - 08:17, said:

O tampenie. Cum poti sa-ti respecti niste termene de livrare, de exemplu, in conditiile in care tu habar na-i cand si cum vor termina angajatii produsele care trebuie livrate? Cum poti sa-ti faci o aprovizionare eficienta  a materiilor prime, cand tu habar n-ai cine si cand le vor prelucra? Astea-s basme.
Pai n-ai inteles. Nu e vorba de zile libere in plus, e vorba de un sistem de compensare. Exemplu: muncesti luni   2 ore in plus, la fel si marti , miercuri , si termini proiectul mai devreme, iar orele in plus le reportezi ca la loto , pentru saptamana viitoare cand iti iei liber. In fapt muncesti la fel de mult si orele de nesomn se simt la un moment-dat.
Singurele care pot cu adevarat sa reduca volumul de lucru sunt automatizarile si organizarea eficienta a lucrului. Exemplu ca la japonezi unde firmele de manufactura si produse  au de asa natura organizata diviziunea muncii si impartirea rolurilor sau traseele produselor incat la fiecare produs realizat se castiga n secunde astfel la final ajung sa produci cu x secunde mai mult ca si concurenta. Iar automatizarea e aia de genul in care arunci toate hartiile intr-un cititor de hartii, programul automat le scaneaza cu scanere ca pe pdf-uri si cartile pirat , extrage si aranjeaza automat toate datele din ele si le transcrie automat pe noile acte. O astfel de metoda reduce munca la birou cu 90% si asta cu tehnologia actuala care e perfect posibila. De ce dracu mai multe firme nu investesc in roboti software si hardware habarn-am. De ce firmele nu trec pe documente digitale 100% iar habarn-am.
Uite in slatina la nu mai stiu  ce banca trebuia sa luam niste bani eu cu tatal meu. In loc sa mergem la ghiseu la personal uman , am introdus niste date intr-un aparat care a livrat automat toate chestiile. Similar poate s-ar putea face si pentru imprumuturi , cu cititor automat de semnatura , cu poza , amprenta in  touch screen, si hartii automat scoasae. Si asa hartiile folosite si tiparul de lucru sunt mereu aceleasi. Metoda asta poate fi folosita mai ales acolo unde exista o munca repetitiva si in acelasi  tipar.
Sau mai aveam la tara unde stateam si am si aici paypoint unde plateam facturile la magazine  si nu la ghiseu astfel n-avem probleme pur si simplu cu aglomeratia la casierii.

 avenirv, on 02 septembrie 2018 - 08:34, said:

PWC este o firma de consulting unde de multe ori munca de echipa conteaza. Deci trebuie coordonare in interiorul echipei precum si cu clientul/ii.
De aceea in majoritatea cazurilor se ajunge la ore mult mai multe dar lucrate de acasa.
mare chestie si cu consultingul asta. Tot ce iti trebuie si aici este un software care sa analizeze pietele, trendurile de crestere pe mai multi ani, companiile pe fiecare in parte, sa fie capabil sa caute pe internet despre o anumita firma etc etc si sa faca un raport complet pe care sa il serveasca automat. Orice producator de roboti software poate face asta. Dar asa vor oamenii sa chinuie personalul. Evident pe lumea asta trebuie sa muncesti insa e si  vina firmelor ca nu investesc in sisteme robot care produc nonstop si nu obosesc si  castiga de n mai mult.

Pana una alta oameni  buni cititi aici spre ce se indreapta lumea civilizata
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

Si aici
https://www.google.c...1.0.mrAHYdmk7fA

Edited by karax, 02 September 2018 - 08:49.


#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 avenirv, on 02 septembrie 2018 - 08:34, said:



PWC este o firma de consulting unde de multe ori munca de echipa conteaza. Deci trebuie coordonare in interiorul echipei precum si cu clientul/ii.
De aceea in majoritatea cazurilor se ajunge la ore mult mai multe dar lucrate de acasa.
Asta cu lucratul de acasã e șmecherie mare. Bagi ore ca tâmpitul ca sa termini proiectul. Treaba asta nu s-a creat pentru angajat, ci pentru angajator. Ca sa muncești mai multe ore pe aceeași bani.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
castigi orele pierdute in  trafic ...

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 08:24, said:

Pai timpul de lucru este aceleasi, doar repartizarea difera. Deci rezulta volum de lucru identic cu program L-V 9-17
De "termene de livrare" ce stii? Cum poti face o programare cand nu stii daca in perioada respectiva nu sunt tocmai toti muncitorii in libere, dupa ce au frecat menta in lipsa de comenzi si si-au facut norma de ore de lucru? Crezi ca pe cel care cumpara de la tine, il intereseaza ca de ce nu ti-aI respectat termenul contractual?

#24
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 Serafim606, on 02 septembrie 2018 - 08:59, said:

Ca sa muncești mai multe ore pe aceeași bani.
Nu se specifica nicaieri de ore suplimentare, ci de aceleasi ore doar ca repartizate diferit.

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai daca angajatul nu stie ca la  negocierea contractului po ate sa ceara si niste beneficii...pai angajatorul ii baga pe aia cu "am  inca 10 insi  care bat la usa ca sa le dau de munca" imediat in vezi pe candidat ca da inapoi. Si daca ceri la toti candidatii la posturi sa se inteleaga si sa ridice impreuna stacheta la salariu si beneficii draci daca se tine vreunul, fiecare se baga b ucuros ca a obtinut loc de munca. Noroc intr-un fel cu PSD-ul asta. Care a ridicat salariile la stat astfel fo rtand si privatul sa  creasca salariile. Sincer chestia asta mi-a placut la PSD...ca firmele stiu sa  externalizeze profitul , da de platit salarii mai mari si sa reduca volumul de productie ca sa aiba confort pentru angajati nu se poate. Cum spuneam  e posibil si sa produci putin, scump , iar populatia sa aiba salarii de ajuns de mari incat sa acopere diferenta fata de productia ieftina si multa.

#26
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 myshyk, on 02 septembrie 2018 - 09:03, said:

ce au frecat menta in lipsa de comenzi si si-au facut norma de ore de lucru?

Dupa cum zicea si cineva mai sus, subiectul nu vizeaza fabricile/liniile de productie

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 myshyk, on 02 septembrie 2018 - 09:03, said:

De "termene de livrare" ce stii? Cum poti face o programare cand nu stii daca in perioada respectiva nu sunt tocmai toti muncitorii in libere, dupa ce au frecat menta in lipsa de comenzi si si-au facut norma de ore de lucru? Crezi ca pe cel care cumpara de la tine, il intereseaza ca de ce nu ti-aI respectat termenul contractual?
Si termenele de livrare se vor negocia altfel in functie de programul stabilit de angajati. Asta ar trebui sa se transmita ca un soc in economie si toti sa adapteze programe flexibile inclusiv sau mai ales aia care cumpara materie prima de la firme si  mai departe isi creeaza produsele. Cei ce prooduc materia prima vor avea si ei programul lor flexibil iar in final totul se va vedea in obiceiurile de cumparaturi ale populatiei, care se vor adapta la ritmul de  lucru. Practic cumparatul pe precomanda va fi altfel de acum inainte.

Cat despre sectorul de consulting astia nu vand ceva palpabil , un produs , asa ca nu au neaparat un termen limita impus de produs.  Ei depind de firmele pentru care fac consulting adica de ritmul in care alte firme cumpara firme , fac un merging, se divid , dau faliment etc etc si asta va fi consecinta si a adaptarii sau nu mai bine la programele de lucru.

problema mare fiind ca de exemplu in alimentatie nu poti sa ai program flexibil pentru ca orice om trebuie sa manance zilnic ceea ce inseamna ca trebuie sa existe un ritm sustinut de productie. Si sectorul de alimentatie ca si alte sectoare in care marfurile trebuie folosite imediat dupa ce se produc, impiedica de fapt pe verticala si orizontala existenta programului flexibil. Astea nu se rezolva de fapt decat cu automatizari si metode noi  de prezervare a produselor. In asta trebuie investit daca vrem sa avem programe mai flexibile, in asta trebuie sa se duca inventiile astazi.

#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Adm, on 02 septembrie 2018 - 07:25, said:

pute a reclama de la o posta.
La PWC & Co, se baga ca racheta, zi de vara, pana in seara.

Personalul fuge ca de dracu, deci insemna ca sunt disperati. Au o imagine de stapani de sclavi in industrie.

E un articol pompos, dar nu zice in fapt nimic.
Sa iti traduc eu:

1. Nu mai avem orar 9-18 fix, vii cand vrei, pleci cand vrei.
2. Iti primesti banii cand si daca iti faci sarcinile (proiectul), chiar daca asta insemna ca muncesti de la 7, pana la 20 si poti sa o faci la o adica de acasa Posted Image

Intelegi? Nu exista minuni, exista doar iluzia libertatii.
Nimic nu se face fara munca.
Sunt firme si firme, despre a voastra am citit pe google, lefuri mici, sefi sa nu zicem cum si nici nu ma mira ca nu aveti program fix sau ca platiti la proiect.

Legat de subiect? Eu eram linistit si cand aveam norma, norma impusa de noi, nu era cine stie ce chestie si aveam grija ca norma sa nu fie aia setata de sefie, sefia era gasca sefilor care vroiau totul rezolvat pe un salariu mic si angajatul sa plece cu mintea prajita de la job.
Nu faceam norma astazi? Trageam tare si o rezolvam maine.
La urma era problema legata de fumat, nu fumam, nu beam cafea, cumva munceam mai mult ca restul colegilor doar din cauza ca eram la birou, asa ca am inventat pauze de aer, gen nu beau cafea si nu fumez dar imi mai aerisesc dracu mintea.

Firmele private maximizeaza profitul ca stiu ca urmeaza inevitabilul, intr-un final o sa trecem cu toti pe ceva Social Plan, adica cu atata automatizare si sute de milioane de locuri de munca care dispar anual in lume, nu o sa mai lucreze nici dracu si cumva guvernele or sa controleze tot.

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 09:05, said:

Nu se specifica nicaieri de ore suplimentare, ci de aceleasi ore doar ca repartizate diferit.
pai daca este cum a spus @Adm in primele posturi, nu exista pontaj, esti platit la proiect.
Ca iti ia 2 zile sau 2 saptamani sa il faci e problema ta, apoi daca termini unul il iei pe urmatorul, si tot asa.

#30
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
mai toti miliardarii lumii, si-au construit imperiul, printre altele, pe respectul fata de angajati ! ...
restul oamenilor de afaceri, care vad un angajat ca un biet nevleg, isi pierd timpul si viata in incercarea
de a ajunge miliardari ! ...

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

 realduc, on 02 septembrie 2018 - 09:35, said:

mai toti miliardarii lumii, si-au construit imperiul, printre altele, pe respectul fata de angajati ! ...
restul oamenilor de afaceri, care vad un angajat ca un biet nevleg, isi pierd timpul si viata in incercarea
de a ajunge miliardari ! ...
Buhaha, mai voi traiti intr-o bula, iar cand bula se sparge fugiti din tara, ca acolo desi muncesti (mult) mai mult, deodata esti responsabil si muncitor, ca e concurenta si ti se arata frumos usa. Nu au nevoie de emigranti puturosi.

Domnu, milioanele/miliardele s-au facut cu munca de sclavie.
Fie ca e murdara, fie de birou.

Ia vezi scandalul cu Amazon, ca tot e la moda, pt ca clientul vrea repede (ieri), rapid si ieftin!
Tot ce e industrie textila e sclavagism.
In horeca e semi-sclavagism.
In programare e tot un fel de sclavagism, dar cu beneficii bunicele.
In comert e semi-sclavagism.

Respectul se castiga prin munca, adesea peste alea 8 ore sfinte!

@karax, iar nu ai luat pastilele. Lasa dracu mentalitatea comunistoida.
A dat peste tot faliment.

Va convine sau nu, biciul creaza progres si capital. Poti nega oricum realitatea si sa visezi, doar nu te plange dupa aceea.

Pe acest forum au ajuns in ultimul timp foarte multe personaje cu diverse probleme psihice si tot felul de ciudati care gasesc foarte grea viata dincolo de fereastra.
In viata reala alergi sau crapi.

Fi-miu se plange: dar asta nu e corect, iar raspunsul e invariabil: viata nu e corecta!
El are 7 ani! Voi?

Educatia muncii va lipseste total! E o problema de generatii!
E "inadmisibil" sa ge trezesti la 6-7 dimineata. Pt asta au murit oamenii prosti la revolutie?

Cum sa mai faci binging pana la 2 noaptea?
Asta nu e viata!

La mine la ora 8.30 se ia micul dejun, chiar daca e vacanta! Pana la 10.00 se fac teme in vacanta, apoi sunt liberi pana la 21, cand toata casa se apuca de citit.

Asta inseamna ca maxim la ora 23 copii dorm in vacanta, iar in timpul scolii la 21.30, pt ca la 7.30 suna ceasul!

Civilizatia insemna educatie.
Educatia inseamna rigoare si reguli.

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Da unde nu este sclavagism? Si daca nu era youtube, facebook si kindle si influencers si bitcoin, pai la modul sincer fiecare isi vedea de viata lui modesta, asa te utii pe youtube la ciudatul ala care se filmeaza cu telefonul si te gandesti ca ai putea sa faci si tu treaba asta, la ce dracu sa mai muncesti pentru ridichea aia de patron scarbos, lasa ca ai alternative, desigur nu o sa te faci astazi vbloger dar de maine daca.
Si asa viata trece inainte.

Am zile in care regret ca nu m-am facut taximetrist sa fraieresc oameni cu maimuta.

#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 Hamutovski, on 02 septembrie 2018 - 09:05, said:


Nu se specifica nicaieri de ore suplimentare, ci de aceleasi ore doar ca repartizate diferit.
Asta e teorie. Practia e alta.

#34
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Adm, on 02 septembrie 2018 - 09:41, said:

Fi-miu se plange: dar asta nu e corect, iar raspunsul e invariabil: viata nu e corecta!
El are 7 ani! Voi?
Noi am putea sa ne certam cu el ca nu ne-am nascut bogati!

Am vazut un film https://www.imdb.com/title/tt1650535/ Filmul asta cam arata cum nu mai conteaza nimic altceva inafara de tatic.
Ma uit pe la colegele si prietenele mele si isi dau odraslele la balet, spada, inotat, after school, isi faca relatia de la gradinita, deja stiu unde si cum or sa ii bage si pe ce functie.
Si barbati stau si freaca menta pe calculator ca de ce sa se duca acasa la 16:30? Lasa sa faca nevasta temele, sa plimbe boracul si ei vin pe la 19:00 sa manance si sa vada stirile, poate si o mica partida de sex cu gadul la angajata aia noua si naiva.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Adm, on 02 septembrie 2018 - 09:41, said:


@karax, iar nu ai luat pastilele. Lasa dracu mentalitatea comunistoida.
A dat peste tot faliment.

Va convine sau nu, biciul creaza progres si capital. Poti nega oricum realitatea si sa visezi, doar nu te plange dupa aceea.

Pe acest forum au ajuns in ultimul timp foarte multe personaje cu diverse probleme psihice si tot felul de ciudati care gasesc foarte grea viata dincolo de fereastra.
In viata reala alergi sau crapi.

Fi-miu se plange: dar asta nu e corect, iar raspunsul e invariabil: viata nu e corecta!
El are 7 ani! Voi?

Educatia muncii va lipseste total! E o problema de generatii!
E "inadmisibil" sa ge trezesti la 6-7 dimineata. Pt asta au murit oamenii prosti la revolutie?

Cum sa mai faci binging pana la 2 noaptea?
Asta nu e viata!

La mine la ora 8.30 se ia micul dejun, chiar daca e vacanta! Pana la 10.00 se fac teme in vacanta, apoi sunt liberi pana la 21, cand toata casa se apuca de citit.

Asta inseamna ca maxim la ora 23 copii dorm in vacanta, iar in timpul scolii la 21.30, pt ca la 7.30 suna ceasul!

Civilizatia insemna educatie.
Educatia inseamna rigoare si reguli.
Imi explici si mie atunci cum faci sa cresti beneficiile pentru angajat in conditiile in care asa cum scriam, patronul o baga pe aia cu "am inca 10 insi la usa care cauta de munca pe salariu putin"? Daca nu se baga statul cum vrei sa aduci beneficii pentru angajati ca chiar tu te plangi vad, ca e sclavagism? Pai tu tii cu  ursul sau cum?

#36
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009

 Adm, on 02 septembrie 2018 - 07:25, said:

pute a reclama de la o posta.
La PWC & Co, se baga ca racheta, zi de vara, pana in seara.
Corect, stiu pe cineva angajat acolo. Se munceste in ziua de Craciun si de revelion pana la 22.00-23.00.
Ne-am intalnit la o nunta(sambata). A venit defapt pe la 2.00 duminica dimineata. De, atunci terminase treaba. Trista viata, te mai caci si in ei de bani, indiferent cat de multi sunt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate