Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

O companie renunta la programul traditional de lucru si isi lasa noii angajati sa lucreze cum vor

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009
Este vorba despre PricewaterhouseCoopers, care e prezenta si in Romania.

Concret, măsura luată de companie vine în întâmpinarea noilor angajați, peste 2.000 de persoane fiind deja atrase de noua schemă propusă de angajator.

Potrivit Dailymail.com, angajaților li se permite să aleagă un anumit model pe care să-l urmeze atunci când vine vorba de programul de lucru, astfel că aceștia pot să lucreze mai puține zile pe săptămână/lună sau mai puține luni în decursul unui an.


Sursa: Adevarul

Voi ce parere aveti? Mie unul mi se pare destul de buna treaba asta.
De exemplu poti munci 13-14 zile din 31 intr-o luna, daca iti alegi un program de 12h pe zi.
Astfel te alegi cu vreo 17-18 zile libere in total in luna respectiva.

#2
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Si crezi ca salarizarea ramane neschimbata pe termen lung?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
pute a reclama de la o posta.
La PWC & Co, se baga ca racheta, zi de vara, pana in seara.

Personalul fuge ca de dracu, deci insemna ca sunt disperati. Au o imagine de stapani de sclavi in industrie.

E un articol pompos, dar nu zice in fapt nimic.
Sa iti traduc eu:

1. Nu mai avem orar 9-18 fix, vii cand vrei, pleci cand vrei.
2. Iti primesti banii cand si daca iti faci sarcinile (proiectul), chiar daca asta insemna ca muncesti de la 7, pana la 20 si poti sa o faci la o adica de acasa Posted Image
Esti liber sa iti faci programul, dar sa iti faci treaba aia multa!

Intelegi? Nu exista minuni, exista doar iluzia libertatii.
Nimic nu se face fara munca.

#4
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Ideea e buna dar probabil nu vor putea alege fiecare chiar cum il taie capul. CUm ar fi ca toti sa lucreze in prima parte a lunii si in a doua parte nimeni? Ce face firma? Se inchide?
Oricum asta merge in tarile mai de la vest. In Ro nu o sa existe asa ceva. Cat timp inca sunt tot felul de sefuleti/menegeri care au prins un post si vor sa impresioneze nu o sa mearga in asta.

La job de dinainte de cel de acum aveam un sefulet din asta. Era platit mai putin ca mine si ca un alt coleg si spumega de furie din cauza asta. Practic oricum noi doi ii faceam cam 75% din departament de aceea aveam si salarii mari si fusesem adusi de conducere peste capul lui. Mai mult de atat la o companie concurenta cei de pe pozitia noastra aveau posibilitatea sa lucreze de acasa iar cand noi am venit cu propunerea a innebunit sefuletul. Adica el cui o sa ii mai fie sef daca noi stam acasa? CUm va mai putea sa ne tine peste program degeaba? La cine va mai tipa? Normal ca propunerea nu a fost acceptata....

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHamutovski, on 02 septembrie 2018 - 07:13, said:

Voi ce parere aveti? Mie unul mi se pare destul de buna treaba asta.
De exemplu poti munci 13-14 zile din 31 intr-o luna, daca iti alegi un program de 12h pe zi.
Astfel te alegi cu vreo 17-18 zile libere in total in luna respectiva.

E cu dus si intors pentru ca, daca firma nu va putea cuantifica munca, in produse livrabile, acest timp de munca flexibil nu va rezista mult, capitalistii fiind deosebit de lacomi.
Dar... timpul de munca flexibil cred ca se va impune ca o necesitate a lumii moderne - pur si simplu aglomeratia si distantele din orasele mari nu-ti mai permit sa faci nimic in afara de job in timpul saptamanii ori.. oamenii au copii de dus la gradinita si multe alte lucruri de rezolvat in programul normal de lucru al zilei.. lucruri pe care nu le pot rezolva daca sunt la munca de la 8 la 18 si mai fac si o ora sau mai mult pe drum.

Intr-o economie bazata pe scalvageala (ore multe pe bani putini) precum cea romaneasca mi-e greu sa cred ca s-ar putea implementa asa ceva la noi.

Dar, sunt domenii in care, practic, nu conteaza unde te afli, conteaza sa predai proiectul la cheie clientului - consultanta, IT, etc.   Probelma este ca acel proiect este atat de complex si presupune atat de multa bataie de cap, incat nu castigi, practic, nimic avand timp flexibil.. tot trebuie sa stai, undeva la un calculator, sa bagi ca MIG_ul cum spune @Adm mai sus, deci nu te alegi cu avantaje palpabile.

Avantaje ar fi daca, in orele alea moarte de birou, in care nu faci efectiv nimic, ai putea iesi de la job sa mai rezolvi una-alta din treburile personale.  Angajatorul insa, va cauta sa-ti umple si acest asa-zis "timp liber" in cadrul programului cu altele, pentru care nu-ti va plati nimic suplimentar sau va da un om afara, sa-ti puna in carca si munca lui, pe aceiasi bani pe care ii iei.

Edited by rosix, 02 September 2018 - 07:36.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Nu PWC erau aia carora le mureau angajatii de epuizare sau se sinucideau?

View Postrosix, on 02 septembrie 2018 - 07:31, said:

Intr-o economie bazata pe scalvageala (ore multe pe bani putini) precum cea romaneasca mi-e greu sa cred ca s-ar putea implementa asa ceva la noi.

Mai insisti mult cu cliseul asta?

Edited by AlexEn, 02 September 2018 - 07:35.


#7
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009

View PostAdm, on 02 septembrie 2018 - 07:25, said:

pute a reclama de la o posta.
La PWC & Co, se baga ca racheta, zi de vara, pana in seara.
...............

La toti angajatorii, nu doar la La PWC & Co
Nu exista angajatorul ideal unde gasesti numai lapte si miere - nicaieri in Romania sau in lume.
Poate doar cu exceptia bugetarilor care au program de gravide si munca idem.

View PostIpsilanteCucuruz, on 02 septembrie 2018 - 07:31, said:

cei de pe pozitia noastra aveau posibilitatea sa lucreze de acasa iar cand noi am venit cu propunerea a innebunit sefuletul.
Asta mi se pare cea mai comunista mentalitate, tipic est-europeana.
"Work from home" este ceva la ordinea zilei in tarile care au WC-ul in casa si apa calda la robinet. Evident, pentru joburile care permit sa faci asta.

Edited by Hamutovski, 02 September 2018 - 07:41.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Ne plac generalizarile, dar crede-ma ca in industria respectiva e jale.
E un volum infernal de munca platit binisor (nu foarte bine), dar care te termina fizic rapid.

Se fac audite pentru orice rahaturi, adesea platite foarte putin (pt ca industria nu duce, dar se cere legal).

Pt absolventii de ASE e un fel de prima slujba, la MacDonalds.

Munca de acasa se poate aplica la putine activitati.
In tinerete am lucrat de acasa, si la un moment dat te urci pe pereti, vrei sa pleci de acasa.
In plus, cand esti acasa, trebuie sa fii ordonat, dar tot timpul mai fierbe o oala de mancare, mai trebuie sa faci curat, mai umpli cu "munca" jumatate de apartament.

Problema e de fapt alta: societatea noastra e la pamant dpdv al serviciilor sociale, de aceea orasele mari sunt full de la 8 la 11 dimineata.
Toti isi duc copii la scoala (pt ca nu exista transport in comun), apoi incep munca de la 9-11. Pai cand dracu mai muncesti ?
Cine ia copiii de la scoala?

Doamne fereste sa te simti rau sau sa ai nevoie sa interactionezi cu organul de stat! Pierzi o saptamana si cine plateste? Ia pune-te tu in pielea patronului cel rau, stapan de sclavi.
iti convine?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In Bucuresti, spre exemplu, acu 15 ani, merita sa muncesti - majoritatea firmelor venite de pe afara aveau sedii prin centru... timpul pana la job era relativ ok, nu era moarte de aglomeratie in metrou, nu exista rahatul numit Pipera, chiar si cu auto te puteai deplasa rezonabil, practic intr-un program standard 9-17 aveai timp sa te mai ocupi si de ale tale.

in prezent insa, nu mai e asa - orasul s-a aglomerat extrem, de aceea programul flexibil va deveni o necesitate practica - nu toata lumea va reusi sa ajunga la munca la ora 9 din motive obiective, plus ca, va fi necesara, macar o data pe luna, o zi libera in care omul sa-si rezolve diverse (inscris plodul la scoala, mers la ITP, schimbat pasaportul, mers la ANAF, etc - lucuri pe care nu le poti face decat in program de lucru)

#10
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009

View PostAdm, on 02 septembrie 2018 - 07:38, said:

Munca de acasa se poate aplica la putine activitati.
Munca de acasa se poate aplica la toate activitatile pe care le desfasori 100% pe un scaun intr-un birou, la o firma X sau Y.
Nu e nimeni absurd, nu poti lucra de acasa non-stop. Dar 1-2 zile pe saptamana "work from home" este ceva absolut normal in Franta, Germania si USA.
Le-am dat pe ele ca exemplu deoarece am prieteni acolo.

Edited by Hamutovski, 02 September 2018 - 07:51.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHamutovski, on 02 septembrie 2018 - 07:50, said:

Munca de acasa se poate aplica la toate activitatile pe care le desfasori 100% pe un scaun intr-un birou, la o firma X sau Y.
Nu e nimeni absurd, nu poti lucra de acasa non-stop. Dar 1-2 zile pe saptamana "work from home" este ceva absolut normal in Franta, Germania si USA.
Le-am dat pe ele ca exemplu deoarece am prieteni acolo.

Teoretic da, practic nu poti scoate nicio hartie din firma, sa pleci cu ea acasa... deci tot esti legat de birou.  La fel bazele de date cu care lucrezi, majoritatea sunt acolo, intepenite pe un server. Nu mai vorbesc de datele cu caracter personal, pe care nu le poti lua intr-o geanta sa pleci cu ele, oricata protectie le-ai asigura.  In afara de IT si alte cateva domenii (ex: tehnicieni, instalatori care trebuie sa faca interventii pe teren, la client), e greu de implementat program flexibil. Va mai curge multa apa pe Dambovita...

Edited by rosix, 02 September 2018 - 07:56.


#12
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009

View Postrosix, on 02 septembrie 2018 - 07:44, said:

In Bucuresti, spre exemplu, acu 15 ani, merita sa muncesti - majoritatea firmelor venite de pe afara aveau sedii prin centru... timpul pana la job era relativ ok, nu era moarte de aglomeratie in metrou, nu exista rahatul numit Pipera,
Eu am refuzat prin luna Iunie un job in Pipera, unde oferta salariala era cu vreo 20% mai mare decat unde lucrez in prezent si unde fac 5, maxim 10 minute pana la munca.
Practic mi-a trecut prin fata ochilor toata aglomeratia de la metrou de pe magistrala M2 si anarhia aia de trafic bucurestean.

View Postrosix, on 02 septembrie 2018 - 07:55, said:

Teoretic da, practic nu poti scoate nicio hartie din firma, sa pleci cu ea acasa... deci tot esti legat de birou.  La fel bazele de date cu care lucrezi, majoritatea sunt acolo, intepenite pe un server.
Nu prea se mai lucreaza cu hartii in ziua de astazi.
Cat despre baze de date: exista VPN si programe de conectare remote.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
pai toata lumea vrea acum Agile si scrum zilnic :)

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
O tampenie. Cum poti sa-ti respecti niste termene de livrare, de exemplu, in conditiile in care tu habar na-i cand si cum vor termina angajatii produsele care trebuie livrate? Cum poti sa-ti faci o aprovizionare eficienta  a materiilor prime, cand tu habar n-ai cine si cand le vor prelucra? Astea-s basme.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHamutovski, on 02 septembrie 2018 - 07:57, said:

Eu am refuzat prin luna Iunie un job in Pipera, unde oferta salariala era cu vreo 20% mai mare decat unde lucrez in prezent si unde fac 5, maxim 10 minute pana la munca.
Practic mi-a trecut prin fata ochilor toata aglomeratia de la metrou de pe magistrala M2 si anarhia aia de trafic bucurestean.

Depinde cand ai refuzat. La inceput, spre Pipera (inainte sa explodeze sclavagismul corporatist de masa) se circula decent.. nu era asa jale ca in trenurile alea din Bangladesh.
https://roodepoortno...320363ac703.jpg

#16
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009

View Postmyshyk, on 02 septembrie 2018 - 08:17, said:

Cum poti sa-ti respecti niste termene
Pai timpul de lucru este aceleasi, doar repartizarea difera. Deci rezulta volum de lucru identic cu program L-V 9-17

Edited by Hamutovski, 02 September 2018 - 08:26.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmyshyk, on 02 septembrie 2018 - 08:17, said:

O tampenie. Cum poti sa-ti respecti niste termene de livrare, de exemplu, in conditiile in care tu habar na-i cand si cum vor termina angajatii produsele care trebuie livrate? Cum poti sa-ti faci o aprovizionare eficienta  a materiilor prime, cand tu habar n-ai cine si cand le vor prelucra? Astea-s basme.

Pai nu era vorba de munca in uzina - acolo se ponteaza la numar de suruburi livrate, era vorba de munca de birou.  E simplu, termenele limita, prevazute in contract vor fi date cu Forward catre angajati cu rugamintea sa fie gata mai devreme, cu o luna inainte daca se poate (adica sa se bage ca MIGu)

Edited by rosix, 02 September 2018 - 08:28.


#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postrosix, on 02 septembrie 2018 - 07:31, said:

E cu dus si intors pentru ca, daca firma nu va putea cuantifica munca, in produse livrabile, acest timp de munca flexibil nu va rezista mult, capitalistii fiind deosebit de lacomi.
Dar... timpul de munca flexibil cred ca se va impune ca o necesitate a lumii moderne - pur si simplu aglomeratia si distantele din orasele mari nu-ti mai permit sa faci nimic in afara de job in timpul saptamanii ori.. oamenii au copii de dus la gradinita si multe alte lucruri de rezolvat in programul normal de lucru al zilei.. lucruri pe care nu le pot rezolva daca sunt la munca de la 8 la 18 si mai fac si o ora sau mai mult pe drum.

Intr-o economie bazata pe scalvageala (ore multe pe bani putini) precum cea romaneasca mi-e greu sa cred ca s-ar putea implementa asa ceva la noi.

Dar, sunt domenii in care, practic, nu conteaza unde te afli, conteaza sa predai proiectul la cheie clientului - consultanta, IT, etc.   Probelma este ca acel proiect este atat de complex si presupune atat de multa bataie de cap, incat nu castigi, practic, nimic avand timp flexibil.. tot trebuie sa stai, undeva la un calculator, sa bagi ca MIG_ul cum spune @Adm mai sus, deci nu te alegi cu avantaje palpabile.

Avantaje ar fi daca, in orele alea moarte de birou, in care nu faci efectiv nimic, ai putea iesi de la job sa mai rezolvi una-alta din treburile personale.  Angajatorul insa, va cauta sa-ti umple si acest asa-zis "timp liber" in cadrul programului cu altele, pentru care nu-ti va plati nimic suplimentar sau va da un om afara, sa-ti puna in carca si munca lui, pe aceiasi bani pe care ii iei.
dar ce ii tine pe capitalistii astia pana la urma sa restranga productia la un pret mai mare si la salarii mai mari?  Ca tot acolo se ajunge ca incasari....
Din pacate de vina este modul consumerist in care traim in care obiectele au ajuns sa nu tina mai mult de 1-2 ani  de aia e buluc la cumparaturi, pentru ca ce sa vezi trebuie trecut peste crizele care vin in mod repetat, asta fiind economia de fapt , acumulare de bani de la populatie cand exista imprumuturi la banci si cumparaturi si somaj si crize cand productia (adica cumparaturile) stagneaza. N-am inteles atunci de ce nu fac invers si lungesc durata de viata a produselor ,calculand ca in fiecare an sa existe un lot de produse care sa se distruga?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate