Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Placi video istorice: 3dfx Voodoo,Diamond , Matrox Parhelia

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostCrocodiluMereuVesel, on 02 septembrie 2018 - 13:32, said:

https://i.imgur.com/byqK4Kd.jpg
Iar in caz ca nu stiai exista pe net drivere modate 3dfx, asta la mana,

Si ?
https://soggi.org/dr...3dfx-voodoo.htm
latest DirectX 8 WHQL driver with 3dfx Tools 2.6.1.110
Poza aia e fix din clipul tau, adica ala fake. Uita-te la placa aia cum arata. In ce carcasa ar fi incaput? Unde e suportul la capatul pcb-ului ca sa nu cada din slot, la ce lungime are?

Cum adica si?
Si nu merge, ca placa nu are hardware ce i-ar trebui ca sa randeze scena respectiva.

#20
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Postjeffy86able, on 02 septembrie 2018 - 16:03, said:

Uita-te la placa aia cum arata. In ce carcasa ar fi incaput? Unde e suportul la capatul pcb-ului ca sa nu cada din slot, la ce lungime are?
Cum adica sa fie fake cand omul ti-o filmeaza in fata ? O dam in pixelul albastru tehnic ?

Quote

Cum adica si?
Si nu merge, ca placa nu are hardware ce i-ar trebui ca sa randeze scena respectiva.
Cum adica , citez "nu are hardware ce i-ar trebui ca sa randeze scena respectiva." ?
Una la mana: eu ti-am dat link cu drivere 3dfx voodoo pt dx 8 (dovedindu-ti ca nu te informezi cand postezi si refuzi sa te informezi in continuare)
A doua la mana : de vreo cateva posturi incoace eu tot iti spun ca software nu vede hardware-ul si hardware-ul nu vede software-ul, cel care le vede pe amandoua este driverul video.
Placa video nu scoate "scene" si nu fabrica "scene", placa video scoate un semnal video modulat in anumita frecventa ca forma de unda calculata la un alt semnal introdus tot ca forma
de unda.
Driverul este cel care se ocupa cu discretizarea acestui semnal , iar API-ul software  comunica cu driverul. Daca vreau si am timp si sunt platit eu pot sa-mi creez prorpiul API sau propriul directX
Chestia cu faptul ca nu are "suport" pt  o varianta dx este relativa pentru un inginer de software, absoluta pentru un end-use si speculativa pentru un manager.

Am mai specificat: exista  o comunitate care modeaza drivere pt 3dfx ca sa ruleze si pe windows 10
O placa video "nu mai are suport pt DX  Y" pentru ca producatorul vrea sa bagi banul in buzunar ca sa-ti vanda alt produs "care  are DX Y."
Desi tehnic aceea placa video suporta acel DX, economic tu trebuie sa te conformezi si sa dai banul ca managerul de vanzari sa-si poata permite acel yacht luxos si insula care si-a cumparat-o  pe langa Caraibe.

Iar tu user obisnuit tehnic nu poti sa faci nimic decat sa te conformezi , insa acest lucru nu este valabil pt altii.

Edited by CrocodiluMereuVesel, 02 September 2018 - 21:54.


#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Vezi ca inaintea mea a mai postat un om o poza cu ala care a facut fake-ul cum a recunoscut asta si a explicat cum a facut-o.
Ultima intrebare, ca deja imi pierd timpul aici: de ce nu ruleaza Crysis pe un Geforce 2? (nu vorbim de puterea bruta a placii)
Daca intrebarea asta nu te lamureste esti liber sa ramai cum esti.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
E incredibil cu cata usurinta userii neinitiati gen crocodilul cred si sustin fara argumente povestile alea cu vodoo de 1m si alte frectii asemenea cand oameni care au trait vorba aia, acea generatie de echipamente ii spun clar ca e fake... 3dfx a avut si hateri la vremea aia, fanii riva / nvidia in special. Cand au incercat ceva cu voodoo4 au facut misto de ei spunand ca cei de la 3dfx nu pot sa faca decat sa puna mai multe voodoo 3-uri conectate si asa a iesit mitul ala cu placi lungi, au fost multe asemenea fake-uri care au circulat atunci.

Edited by andreic, 03 September 2018 - 11:29.


#23
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Am avut S3 Savage 4 cu.....4mb RAM urmata de un GeForce 2 mx. Alea vremuri...din cauza că S3 era praf in gaming am mai apucat sa bat și eu mingea, nu sa stau blocat în fața crt-ului de 15 inch cat era la moda atunci în '98-99 :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate