Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Dermatita seboreica + caderea parului

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Adi026

Adi026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2013

 addysoftware, on 01 septembrie 2018 - 23:58, said:

Apa are intr-adevar efect; si eu cam am o problema cu scuamele dar nu grava; in orasul natal trebuie sa ma spal la maxim 2 zile cu un sampon antimatreata obisnuit (nu medicinal) si este suficient de ok. Apa calcaroasa e naspa; intr-o zona din Transilvania insa, unde apa este "moale", pot sa ma spal si la 4 zile si tot nu se face atat de rau.
Am fost plecat in luna iulie timp de doua saptamani undeva pe laga Cluj.Am folosit cu regularitate Ivadermaseb si totul mergea de minune, ma puteam spala si la patru-cinci zile.Cum am revenit acasa, DEZASTRU de la a doua spalare.

 mircea812, on 02 septembrie 2018 - 09:14, said:

Pentru mine a facut minuni (recomandat de un medic!) samponul de mai jos. De 15 ani il folosesc. Cum renunt la el apar problemele de care pomenesti tu. Merita sa incerci. E un pic cam scump.

Selsun Blue.



https://comenzi.farm...attem-p10017303

 c6t9, on 01 septembrie 2018 - 23:34, said:

Există mai mulți producători acum care fac șampon DS. Vezi că Ducray are atât șamponul activ, cât și șamponul intermediar între sesiunile de activ. Pentru că este o mare greșeală să te speli numai cu cele active.
Îți recomand și pe față și corp să folosești gelul lor de duș. Pe față și alte zone de pe corp afectate, te poți da cu Aur derm. Este o cremă foarte bună. Alternativ ți-ar putea face cineva creme, dar e complicat. Încearcă Aur derm de câteva ori.
Pentru păr cred că sursa nu stă în dermatită. A accentuat procesul poate, dar ținerea ei sub control nu oprește pierderea părului.
Multumesc pentru sfaturi.Samponul Selsun Blue e destul de ok vorbind de pret-cantitate.Dau 50 de lei pe Node, tubul avand 125 ml.

#20
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 _-livio-_, on 02 septembrie 2018 - 01:41, said:


nu mi se pare o idee buna apa sarata, si asa de la sampoane medicale e afectat parul si pielea, cred ca nu mai e nevoie sa o usuci si mai rau cu sare.
nu stiu nici eu care e mecanismul, dar cunosc pe cineva care in anumite momente (mai ales in perioade stresante) are o forma destul de naspa de dermatita seboreica. isi face baie cu apa cu sare de mare dizolvata si timp de 2-3 zile are scalpul curat.

#21
Adi026

Adi026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2013
Ce ziceti de apa de ploaie?Multumesc tuturor pentru noile idei de sampoane/creme!

 newbie13, on 02 septembrie 2018 - 00:33, said:

apa de mare/ apa cu sare de mare  ai incercat?
Nu stiu ce sa zic...samponul pe care il folosesc acum imi usuca scalpul destul de tare.O sa ma documentez in legatura si cu ideea asta.

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
apa de ploaie e apa distilata...iti poti face acasa

#23
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,823
  • Înscris: 16.05.2015
Iti recomand sa renunti la afumaturi (ex. slanina, carnati, peste afumat, cascaval afumat etc) si sa consumi cat mai rar prajeli si mancarea procesata in exces (ex. mezeluri).

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 mircea812, on 02 septembrie 2018 - 09:14, said:

Pentru mine a facut minuni (recomandat de un medic!) samponul de mai jos. De 15 ani il folosesc. Cum renunt la el apar problemele de care pomenesti tu. Merita sa incerci. E un pic cam scump.

Selsun Blue.



https://comenzi.farm...attem-p10017303
Cred ca din cauza sulfului are efect. Da, e o idee buna sa folosesti un sampon cu sulf.

#25
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006
Si mie a inceput sa-mi cada parul pe la 21, tot asa...impreuna cu o dermatita seboreica. Cu caderea parului am rezolvat problema rapid si eficient cu o masina de tuns setata pe 0.3 mm. Eu nu m-am agitat cu vreun tratament pentru caderea parului fiindca m-am uitat la taica-miu si mi-am vazut viitorul. Pentru dermatita singurul sampon care m-a ajutat a fost Kelual DS de la Ducray. Il folosesc de ani de zile, inca functioneaza si sunt extrem de multumit de el. Pentru zone cu roseata si descuamarea pielii mai folosesc Diprosalic crema/solutie, dar foarte foarte rar.

 Adi026, on 01 septembrie 2018 - 22:34, said:

Am facut prostia ca in timpul facultatii sa port sepci timp indelungat (nu ma suportam cu parul asa).Si cand spun timp indelungat ma refer la purtat in mod abuziv ori de cate ori eram plecat.
Faza cu purtatul de sapca/chipiu/casca/etc care duce la caderea parului e mit. Mi-au spus-o si dermatologii la care am fost si gasesti tone de articole pe net. Are legatura cu excesul de testosteron, DHT, bla bla...cine cauta pe net gaseste.

Edited by Seraph, 02 September 2018 - 21:12.


#26
Dragosh77

Dragosh77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2017
Salutare, îți recomand să cauți la farmacie Sampon Nizoral 55g, e preparat in farmacie (mi se pare) și e pus în niște cutiuțe.

Pe mine ma ajutat.

Edited by Dragosh77, 21 May 2022 - 20:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate