Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Dermatita seboreica + caderea parului

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Adi026

Adi026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2013
Salut!Am 22 de ani, sex masculin si in urma cu vreo 10 luni am fost diagnosticat cu dermatita seboreica.Problemele au inceput de pe la varsta de 16-17 ani.Pe atunci am obesevat ca incep sa fac matreata, dar nu am bagat prea mult in seama lucrul acesta.Schimbam diferite sampoane (Nivea, Head&Shoulders, Gerovital) care ma scapau de matreata 2-3 saptamani ( poate mai putin) fara sa merg la dermatolog.Vreau sa spun ca pe la varsta de 19 ani mancarimile au devenit insuportabile si a inceput sa imi pici parul in catitati mari.La dermatolog am ajuns abia in urma cu 10 luni.Doctorul dermatolog mi-a pus diagnosticul de Dermatita Seboreica si mi-a recomandat pentru inceput sampon Node DS+ si MagneB6 pentru caderea parului.In decursul a 10 luni samponul Node Ds a fost singurul care m-a scapat de matreata si de mancarime.Doctorul mi-a recomandat sa mai schimbam si cu alte sampoane si am folosit urmatorele: Cystiphane ( nu Chystiphane DS), fara rezultate, Ivadermaseb ( rezultatea bune timp de trei saptamani, apoi reaparitia matretii).Tin sa mentionez ca parul pica la folosirea oricarui din cele trei, insa la folosirea Ivadermaseb si Cystiphane apareau pe scalp un fel de coji de culoare galbena cu un  lichid sub ele.
Pentru caderea parului am urmat cu MagneB6, Revisan (3 luni), Revalid (o luna), Novophane (2 luni) si din nou cu Revisan inca 3 luni.Nu am avut rezultate bune... nu pot spune ca m-a ajutat prea mult ceva din cele de mai sus.Pentru regenerarea parului am folosit Minoxidil (Alopexy), doua luni acela cu o concentatie de 2,5% si o luna pe cel cu 5%.Am fost multumit, parea ca incepe sa se contureze ceva (imi pica parul de la zona frontala  spre crestet ( nu si in crestet), astfel incat mi-a ramas doar un smoc de par ce serveste drept breton).Revenind la Minoxidil, am facut o pauza pentru ca asa mi-a sugeat doctorul ca e ok pe timpul verii.
De curand am observat ca atunci cand ma spal cu Node DS+ scalpul devine foarte uscat la extremitati.Dupa maxim o zi totul este ok.
In familie pot spune ca bunicul avea par doar in zona din spate ( de la creste spre ceafa) si tata are parul mai rar in fata, dar nu asa rau ca la mine.
Acum, inteleg ca nu o sa mai am parul ca inainte, dar sunt persoane care s-au confruntat cu aceeasi problema?Ce altceva credeti ca ar fi ok pentru astfel de probleme?.E ok si Node DS+, dar simt ca nu mai merge ca prima data, parca nu mai face fata in unele zile.Am facut trei seturi de analize pana acum, nimic anormal.
O iritatie destul de nasoala mi-a aparut si pe fata, in zona nasului si pana pe frunte, folosesc Ivadermaseb Crema pentru a o tine sub control.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cate ore iti petreci zilnic in aer liber ?

Edited by pasilla, 01 September 2018 - 22:29.


#3
Adi026

Adi026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2013
Nu pot spune ca am un program fix, in jur de 3-4 ore, poate chiar mai mult daca am treaba pe afara.

View Postpasilla, on 01 septembrie 2018 - 22:29, said:

Cate ore iti petreci zilnic in aer liber ?
Am facut prostia ca in timpul facultatii sa port sepci timp indelungat (nu ma suportam cu parul asa).Si cand spun timp indelungat ma refer la purtat in mod abuziv ori de cate ori eram plecat.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ca sampon asta e foarte bun
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Vezi ca minoxidyl-u iti mentine paru doar atat timp cat il vei folosi,daca nu il mai folosesti tot parul care l-ai acumulat cu minoxidil o sa il pierzi
Daca ai si pe fata si sprancene iti recomand asta
https://www.farmec.r...scuame-573.html

Am un prieten si de 4 ani are o forma destul de nasoala mai ales pe cap...dar vad ca nu-i cade paru...ba il are destul de des
Mai mult nu pot sa te ajut
Ceau si sanatate

Edited by I2O, 01 September 2018 - 22:36.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Medicul ti-a recomandat si un regim alimentar (mai muilte, ori mai putine proteine animale, fructe, ori fara, etc) ?

#6
Adi026

Adi026

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2013

View Postpasilla, on 01 septembrie 2018 - 22:38, said:

Medicul ti-a recomandat si un regim alimentar (mai muilte, ori mai putine proteine animale, fructe, ori fara, etc) ?
Nimic de genul.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAdi026, on 01 septembrie 2018 - 22:38, said:

Nimic de genul.
Eu cred ca pe aici trebuie umblat (stil de alimentatie, stil de viata, etc) si mai putin pe la tipul de sampon, sau crema.
Ar trebui aflata cauza, nu combatut efectul.

Edited by pasilla, 01 September 2018 - 22:44.


#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
de dermatita nu ai sanse sa scapi, e cu tine toata viata, ce poti sa faci e sa o tii cat de cat sub control, au la farmacia tei o crema cu smirna, propolis si mimoza, produsa de aurderm, e foarte buna pt piele cand incepi sa te iriti.
ca sampon cam nimic nu ajuta pe termen lung, la mine un efect mare a avut cand am schimbat zona in care eram, apa mai exact, cumva cu apa calcaroasa nu m-am inteles deloc, unde sunt acum e apa "moale" si e ok, mai folosesc alphosyl din cand in cand.
despre caderea parului nu stiu nimic inafara de cauza genetica, daca unul din bunici a avut-o sunt mari sanse sa o ai si tu.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Caderea poate sa fie si de la dermatita
Si apropo sa nu se scarpine ca se irita si mai rau si apar si mai multe coji

#10
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Există mai mulți producători acum care fac șampon DS. Vezi că Ducray are atât șamponul activ, cât și șamponul intermediar între sesiunile de activ. Pentru că este o mare greșeală să te speli numai cu cele active.
Îți recomand și pe față și corp să folosești gelul lor de duș. Pe față și alte zone de pe corp afectate, te poți da cu Aur derm. Este o cremă foarte bună. Alternativ ți-ar putea face cineva creme, dar e complicat. Încearcă Aur derm de câteva ori.
Pentru păr cred că sursa nu stă în dermatită. A accentuat procesul poate, dar ținerea ei sub control nu oprește pierderea părului.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Apropo banala crema nidoflor care costa 10 lei e buna pentru dermatita(dar nu e ok sa te dai non stop cu ea)

Te dai 5-7 zile pana vezi ca dispare problema si pe urma te mai dai cand apare iar adica dupa 2-3-4 saptamani
Merge sa o adaptezi si pentru par,uzi putin paru,ungi palmele cu nidoflor si te dai si in cap
Dar sa te tunzi scurt cu 3mm saptamanal,paru mare la dermatita seboreica e nasol

Edited by I2O, 01 September 2018 - 23:42.


#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Post_-livio-_, on 01 septembrie 2018 - 22:59, said:

ca sampon cam nimic nu ajuta pe termen lung, la mine un efect mare a avut cand am schimbat zona in care eram, apa mai exact, cumva cu apa calcaroasa nu m-am inteles deloc, unde sunt acum e apa "moale" si e ok, mai folosesc alphosyl din cand in cand.
Apa are intr-adevar efect; si eu cam am o problema cu scuamele dar nu grava; in orasul natal trebuie sa ma spal la maxim 2 zile cu un sampon antimatreata obisnuit (nu medicinal) si este suficient de ok. Apa calcaroasa e naspa; intr-o zona din Transilvania insa, unde apa este "moale", pot sa ma spal si la 4 zile si tot nu se face atat de rau.

#13
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
apa de mare/ apa cu sare de mare  ai incercat?

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am observat la cainii mei ca le pica blana atunci cand mananca un anumit tip de boabe si nu le mai cade cu alt tip de boabe. Incepe sa le cada parul si au mâncărimi si de la o dieta hiper proteica.  Deci, ar fi bine sa-ti schimbi alimentatia, sa consumi mai putina carne rosie si mai mult peste precum si legume si fructe. Sa iei niste suplimente cum ar fi biotina si ulei de somon salbatic. Biotina se mai numeste si vitamina H de hair.

Edited by Freddy12, 02 September 2018 - 01:12.


#15
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
https://m.emag.ro/sa...6/pd/DP1WGMBBM/


Cel mai bun sampon.
Dermatita seboreica si eu.

Dupa zeci de sampoane si multi ani de chin, samponul asta m-a scapat de probleme dupa a 3-a spalare.
Il folosesc de vreo 6-7 luni.
Poate te va ajuta si pe tine. Bafta!

#16
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007

View Postnewbie13, on 02 septembrie 2018 - 00:33, said:

apa de mare/ apa cu sare de mare  ai incercat?

nu mi se pare o idee buna apa sarata, si asa de la sampoane medicale e afectat parul si pielea, cred ca nu mai e nevoie sa o usuci si mai rau cu sare.

#17
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Pentru mine a facut minuni (recomandat de un medic!) samponul de mai jos. De 15 ani il folosesc. Cum renunt la el apar problemele de care pomenesti tu. Merita sa incerci. E un pic cam scump.

Selsun Blue.



https://comenzi.farm...attem-p10017303

Edited by mircea812, 02 September 2018 - 09:15.


#18
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostMrDerpson, on 02 septembrie 2018 - 01:11, said:

https://m.emag.ro/sa...6/pd/DP1WGMBBM/


Cel mai bun sampon.
Dermatita seboreica si eu.

Dupa zeci de sampoane si multi ani de chin, samponul asta m-a scapat de probleme dupa a 3-a spalare.
Il folosesc de vreo 6-7 luni.
Poate te va ajuta si pe tine. Bafta!

Ăsta e bun și pentru corp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate