Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Frica de intuneric ( nu glumesc ).

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Am aproape 20 de ani si totusi imi este frica de intuneric. Culmea, cand eram mic nu cred sa fi avut aceasta fobie( cred c-o pot numii deja ). In ciuda faptului ca sunt perfect constient ca nu e nimic periculos in intuneric, in afara de faptul ca te poti impiedica de ceva si sa-ti spargi capu sau cine stie, tot imi este frica. Ma sperii de cel mai mic sunet, chiar daca in mintea mea stiu ce a produs sunetul ala si stiu ca e ceva inofensiv. Ma sperii si daca trosneste parchetul sau mobilierul. Incerc sa fiu rational si sa ma gandesc ca nu are ce mi se intampla, dar degeaba. Oricat incerc nu pot sa ma calmez si ma panichez, incerc cat mai repede sa ies din acea camera intunecata. Chiar daca mai e cineva cu mine in casa si e in alta camera, tot simt aceasta frica, si de aici cred ca este mai mult decat o frica obisnuita. Adica un copil de 12-13 ani care are pe cineva langa el nu cred ca se teme de intuneric, iar eu ma tem la 20? Posted Image
Ma tem ca e ceva acolo, ma simt in pericol.
Pot trece peste asta singur, sau am nevoie de psiholog?

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
la tine trozneste parchetul?
mai nene, nu-mi da fiori reci in puii mei ...
nu trozneste din nimic, ci ca umbla ceva pe el.

acum tu zici ca nu vezi ce e, ca e intuneric.

insa sa fii sigur ca e ceva acolo

Edited by mediasick, 01 September 2018 - 22:03.


#3
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Da, trosneste cand calc pe el, nu de nebun, dar mobila mai trosneste de nebuna, si mai ales electrocasnicele/electronicele mai trosnesc singure. :S

#4
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
vb serios?
stai la casa?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 g0dafk, on 01 septembrie 2018 - 21:59, said:

Ma tem ca e ceva acolo, ma simt in pericol.
Pot trece peste asta singur, sau am nevoie de psiholog?

Nu poti trece decat daca practici singur desensibilizare, adica exercitii de relaxare in timp ce umbli in intuneric si atingi diverse obiecte, convingandu-te ca sunt simple obiecte si nimic altceva.
Daca nu poti face asta singur, atunci da, ai nevoie de un psiholog care sa incerce o desensibilizare in stare de hipnoza.

Fricile omului tin de sistemul nervos (creierul reptilian) si nu se afla sub control voluntar, dar se poate scapa de anumite frici prin confruntarea treptata cu factorul stresant.

Exista, in schimb alti factori de iritare, care enerveaza sistemul nervos, de care nu poti scapa - spre exemplu eu nu am reusit sa scap, prin efort voluntar, de tresarirea in zgomotul de arma in poligon (foarte multi oameni au aceasta tresarire, motiv pentru care in poligoanele de trageri moderne se practica castile antifonice). Dar, frica de intuneric, nu face parte din astfel de factori stresanti, se poate desensibiliza.

Edited by rosix, 01 September 2018 - 22:12.


#6
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
@mediasick, da, stau la casa. Tind sa cred ca nu e pus bine parchetul de trosneste cand calc pe el.
@rosix, multumesc pentru raspuns. Poti sa-mi spui mai multe despre hipnoza? E ca in filme, sau chiar functioneaza si este ceva practicat de psiholog?

Edited by g0dafk, 01 September 2018 - 22:11.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 g0dafk, on 01 septembrie 2018 - 21:59, said:

Pot trece peste asta singur, sau am nevoie de psiholog?
Totusi spui ca esti constient de realitatea fricilor tale, inseamna ca poti prin judecata logica sa razi de temerile tale candva.

#8
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 g0dafk, on 01 septembrie 2018 - 22:04, said:

Da, trosneste cand calc pe el, nu de nebun, dar mobila mai trosneste de nebuna, si mai ales electrocasnicele/electronicele mai trosnesc singure. :S
Asta pare sa fie o problema...
PS: Nu-i asa ca, la viata ta, te-ai uitat la multe filme horror?

#9
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
@AroundYou Nu neaparat la filme horror, ci am citit multe chestii despre dark/deep web si cum te poti trezii la usa cu eu stiu ce psihopat, bla bla. Cred ca stiti si voi cum decurge povestea. Si am mai citit povesti "horror" daca se poate spune asa. La filme pur horror nu m-am uitat, d-alea cu demoni, exorcizari, draci, etc. Nu am curaj sa o fac. Posted Image Desii pot spune ca si asta face parte din problema mea intr-un fel, nu mi-e frica doar de sunetele pe care le aud in jurul meu in linistea asta completa a noptii, ci am si impresia ca ceva ma pandeste/urmareste.
P.S: Nu cred ca lucrurile din casa sunt posedate, nu sunt chiar asa de nebun. Stiu ca e normal pentru plastic/lemn sa trosneasca. Dar cumva, cand aud acele sunete, se leaga de ideea de mai sus cu panditul/urmaritul, si va imaginati si voi ce trece prin mintea mea cand am impresia ca sunt urmarit si deodata aud un sunet in spate sau undeva.

Edited by g0dafk, 01 September 2018 - 22:21.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Problema nu e intunericul ci nesiguranta.

Ia sa vezi ca ai si rau de inaltime si claustrofobie.

Edited by arg, 01 September 2018 - 22:23.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 g0dafk, on 01 septembrie 2018 - 22:09, said:

@rosix, multumesc pentru raspuns. Poti sa-mi spui mai multe despre hipnoza? E ca in filme, sau chiar functioneaza si este ceva practicat de psiholog?

Da. Chiar functioneaza, dar psihologul trebuie sa fie unul cu experienta in hipnoza.  Iti recomand insa sa incerci singur desensibilizarea de intuneric, practicand relaxare in timp ce atingi diverse obiecte, in bezna.. vei vedea ca functioneaza (eventual sa ai si o lanterna cu tine, ca sa vezi ulterior ca nu e niciun pericol).  Daca nu reusesti, poti incerca cu un psiholog.  

In unele cazuri, frica nu e de intuneric ci... practic te-ai speriat de altceva si te astepti sa apara din intuneric.  Trebuie sa reflectezi singur la fricile pe care le ai.

Spre exemplu:  exista foarte putini oameni care pot face fata propriilor frici, intr-o padure, noaptea, in bezna.. Pentru ca toate formele, toti copacii, tote tufisurile.. par in mintea omului altceva decat sunt de fapt si se activeaza mecanisme autonome de tip "fight or flight", care sunt in afara controlului voluntar.

Edited by rosix, 01 September 2018 - 22:25.


#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 g0dafk, on 01 septembrie 2018 - 22:04, said:

Da, trosneste cand calc pe el, nu de nebun, dar mobila mai trosneste de nebuna, si mai ales electrocasnicele/electronicele mai trosnesc singure. :S
E ceva normal copile, plasticul ala lucreaza idem si parchetul. Vezi sa nu afle prietena ta ca iti este asa teama de intuneric Posted Image

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Gata, venim in inspectie , sunt fantome.Trebuie stranse de gat.

#14
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Pai vezi, g0dafk? Avatarul tau... ce sa mai zic...
Revizuieste-ti si literatura pe care o citesti, incearca si tu sa-ti gasesti preocupari mai normale si mai productive pt varsta ta, socializeaza mai mult, mai iesi si tu din casa mai des, cu fete (cat mai des, c-acu' e clipa), etc. Ar fi un bun punct de plecare, zic.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 rosix, on 01 septembrie 2018 - 22:07, said:

Nu poti trece decat daca practici singur desensibilizare, adica exercitii de relaxare in timp ce umbli in intuneric si atingi diverse obiecte, convingandu-te ca sunt simple obiecte si nimic altceva.

Nu asa.

Mergi singur intr-o pestera in care ai si o apa curgatoare. Preferabil o cascada cat de mica, sa fie sunetul apei mai puternic. O cascada mica chiar si de nici juma de metru, intr-o pestera se poate auzi ca o cine stie ce cadere de apa, datorita rezonantei.

Dar chiar si un mic susur de apa e deajuns.

Te pui comod undeva, preferabil sa ramai peste noapte, daca gasesti un loc uscat, pamant, fain ar fi nisip, mai gasesti si asa ceva cateodata.

Vorba vine "peste noapte", caci in pestera e o noapte eterna. Dar ca sa nu ai prea multa energie, sa poti trage si un pui de somn.

Stingi lumina, si incepe "petrecerea". Posted Image

Dupa 10-15 minute, sunetele apei iti vor provoca halucinatii auditive. Vei auzi tot felul de chestii, voci, muzica, strigate, lovituri. Am experimentat pe propria piele si asa e.

Eu n-am stat pe intuneric, dar aici urmeaza partea frumoasa: se zice ca daca stai indeajuns de mult pe intunericul deplin ce numai in pesteri il gasesti, banuiesc ca e vorba de macar cateva ore, creierul incepe sa formeze si halucinatii vizuale. Lumini, umbre, siluete umane, etc.

Daca treci de noaptea aia, nu mai ai nici pe dracu.

Bafta! Posted Image

Edited by Phobos, 01 September 2018 - 22:34.


#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 rosix, on 01 septembrie 2018 - 22:07, said:

foarte multi oameni au aceasta tresarire, motiv pentru care in poligoanele de trageri moderne se practica castile antifonice

mai baga o fisa. esti inca departe de adevar

initiator - fricas este generata de nesiguranta propriului eu, nu esti stapan pe tine, frica este in fapt trairea lipsei de control. un psiholog te poate ajuta.

#17
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Nu prea imi petrec mult timp in casa, nici daca as vrea nu as putea, poate doar vara sa zic, dar in rest pe timpul facultatii, sunt well.. la facultate, cat despre avatarul meu... este dintr-un anime care este recomandat copiilor care au implinit minim 13 ani daca nu ma insel.
@arg da, m-ai prins, am si frica de inaltime, dar claustrofobie nu stiu, nu cred. Posted Image  Oricum despre frica de inaltime nu-mi fac griji, nu prea am ce cauta prin locuri inalte, si ei bine, nu mi-e frica daca ma urc pe un scaun ceva, sau daca ma uit pe balcon de la etaju 1-2-3, vorbim de inaltimi mari si daca stiu ca stau pe ceva mai "putred".

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 01 septembrie 2018 - 22:23, said:

Spre exemplu:  exista foarte putini oameni care pot face fata propriilor frici, intr-o padure, noaptea, in bezna.. Pentru ca toate formele, toti copacii, tote tufisurile.. par in mintea omului altceva decat sunt de fapt si se activeaza mecanisme autonome de tip "fight or flight", care sunt in afara controlului voluntar.

Cu multi ani in urma, in tabara pe la munte la sanius. Noaptea ca era luna plina si era fain la -20grade.
Pana in varful dealului 50m, pana la cabana 100m la vale si inca 50m pe plat.
Bing prima pereche de licurici gri, bing a doua, bing, bing, bing, vreo 7-8perechi. Ii simtisem cu cca trei ture inainte dar atunci i-am vazut. Ii spusesem nevestii ca ceva nu e in regula si cand am zis ca trebuie sa ne intoarcem rapid si cu grija nu a fost o surpriza.
Cand am ajuns la cabana am intrebat-o daca i-a vazut si mi-a zis ca da.
Noaptea ne-au bazait pe la usa si ferestre.
A doaua zi dimineata a fost funy cand am vazut urmele de lupi pe langa cabana.
(si da, stiu sa deosebesc urmele de lupi de cele de caine).


@Phobos
privarea de lumina si zgomot e o buna metoda de tortura neinvaziva, pe termen lung putini rezista intregi.

 Dany_Darke, on 01 septembrie 2018 - 22:34, said:

initiator - fricas este generata de nesiguranta propriului eu, nu esti stapan pe tine, frica este in fapt trairea lipsei de control. un psiholog te poate ajuta.

Eu rezolvat-o cu un catel.
Ma rog nu chiar un flafy.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate