Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cu ce OS să încep?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Alex-Tudor

Alex-Tudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2017
Sunt un începător în programare - singurele lucruri pe care le-am făcut de la 0 au fost 2 site-uri (+ CSS-urile aferente). Dar tot - inclusiv viața noastră a început de la lucruri mici.
O să îmi un cumpăr un laptop nou - nu mulțumesc, nu vreau asistență în acest lucru,deja am pe cineva.
Ce OS să aleg? Aș merge pe *nix (Unix-like OS-uri),dar nu știu dacă infrastructura web / cursurile de mate-info ale liceului meu (Mihai Eminescu , Buzău) le suportă.Și Windows-ul ar fi ultima mea alegere. La cât de omniprezent este,este axat - în principal: edițiile Home și Pro sunt ce se pun pe cele mai multe laptop-uri- pe consumatorul clasic,având foarte puține unelte "out of the shelf" La început nu va fii o problemă,deoarece nu îmi trebuie un debugger/auto corector,deoarece vreau să învăț din greșeli,nevrând să ratez cea mai bună șansă de a învață apăsând pe un buton.Dar mai târziu nu vreau să stau gen 1 zi în fața lui descărcând compilatoare pentru programe mari.Iar UNIX are o reputație greu de bătut de către Windows.Trebuie să recunoaștem, Tim Berners-Lee a lucrat la WordWideWeb -primul navigator de internet - de pe un NeXT - având la bază UNIX.

#2
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008
Nu conteaza ce OS alegi, ca poti sa faci multi boot si sa alegi in care bootezi la inceput. Strict pentru programare, pentru inceput, ar fi mai bine o distributie de Linux. Ubuntu e destul de user friendly de exemplu - dar scopul e sa inveti sa folosesti CLI (Command Line Interface) si sa folosesti editoare precum vim/emacs.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:


O să îmi un cumpăr un laptop nou - nu mulțumesc, nu vreau asistență în acest lucru,deja am pe cineva.


:|

ce bine ca nu s-a oferit nimeni, ar fi fost "weird"

#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
La anatomie noi am inceput cu clavicula :D

#5
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.03.2016
Bata-te norocul! Am crezut ca esti catel!

#6
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Pai ce sa zic, inveti limbajul de asamblare pt x86 si dupa aceea cred ca va fii mai usor cu toate limbajele

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:

Ce OS să aleg? Aș merge pe *nix (Unix-like OS-uri),

Nu e o alegere rea.

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:

dar nu știu dacă infrastructura web / cursurile de mate-info ale liceului meu [...] le suportă.

Problemele de algoritmica din liceu... unii inca le rezolva folosind compilatoare din epoca DOS. Deci te cam descurci orice sistem ai alege.

Pe partea web, deasemenea, ai browsere oriunde.

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:

Și Windows-ul ar fi ultima mea alegere. La cât de omniprezent este,este axat - în principal: edițiile Home și Pro sunt ce se pun pe cele mai multe laptop-uri- pe consumatorul clasic,având foarte puține unelte "out of the shelf"

Utilizatorul de rand nu e programator. Programatorul isi instaleaza Visual Studio (are si versiuni gratuite) sau alte unelte si-si vede de treaba.

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:

La început nu va fii o problemă,deoarece nu îmi trebuie un debugger/auto corector,deoarece vreau să învăț din greșeli,nevrând să ratez cea mai bună șansă de a învață apăsând pe un buton.

Cand vrei sa inveti si esti atent la detalii, activezi de exemplu setarea sa-ti transforme compilatorul orice avertizare intr-o eroare. Mai departe, ca iti afiseaza eroare doar cand compilezi sau pe masura ce scrii e irelevant.

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:

Dar mai târziu nu vreau să stau gen 1 zi în fața lui descărcând compilatoare pentru programe mari.

Pana ajungi la programe (proprii) mari, mai schimbi de cateva ori laptopul.

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:

Iar UNIX are o reputație greu de bătut de către Windows.Trebuie să recunoaștem, Tim Berners-Lee a lucrat la WordWideWeb -primul navigator de internet - de pe un NeXT - având la bază UNIX.

La fel de putin relevant ca modelele de tancuri folosite in razboi cand mergi sa-ti cumperi o masina.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:

Ce OS să aleg?
Daca vrei sa fii cool, pui unul de baza (oricare), pui o masina virtuala iar in ea de toate (Linux, Unix, Windows, macOS). Si dupa ce scrii un programel mergi pe restul si reajustezi sa mearga si acolo. Da' iti suporta laptopul asa ceva? Nu conteaza: "nu vreau asistență în acest lucru,deja am pe cineva."

Edited by neagu_laurentiu, 01 September 2018 - 19:48.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
N-ai spus lucrurile cele mai importante: ce vrei sa faci cu noul laptop si cu noul OS.
Pentru ce ai facut tu pina acum (site, css), merge orice OS, cu Notepad si paint (echivalente).
Pentru altceva.... posibil sa existe variante in orice OS.
Daca faci / folosesti ceva absolut strict specializat pentru un OS, il alegi pe ala.
Daca vrei sa lucrezi rapid, folosesti un OS cu care esti familiarizat (si aplicatiile respective).
Daca vrei sa mai inveti si OS-ul, pe linga sarcina principala de lucru, folosesti orice OS vrei tu sa inveti
Daca vrei sa fii boss de boss, pui 3 OS-uri cel putin.

#10
Alex-Tudor

Alex-Tudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2017

View Postdani.user, on 01 septembrie 2018 - 19:39, said:



Nu e o alegere rea.



Problemele de algoritmica din liceu... unii inca le rezolva folosind compilatoare din epoca DOS. Deci te cam descurci orice sistem ai alege.

Pe partea web, deasemenea, ai browsere oriunde.



Utilizatorul de rand nu e programator. Programatorul isi instaleaza Visual Studio (are si versiuni gratuite) sau alte unelte si-si vede de treaba.



Cand vrei sa inveti si esti atent la detalii, activezi de exemplu setarea sa-ti transforme compilatorul orice avertizare intr-o eroare. Mai departe, ca iti afiseaza eroare doar cand compilezi sau pe masura ce scrii e irelevant.



Pana ajungi la programe (proprii) mari, mai schimbi de cateva ori laptopul.



La fel de putin relevant ca modelele de tancuri folosite in razboi cand mergi sa-ti cumperi o masina.
Asta așa este,în comunism unii se căcau în spatele curții - scuzați limbajul ,și poate că încă o mai fac - dar alții făceau lucruri. Dar și noi am avut spre sfârșit clone și aMIC.

View Postneagu_laurentiu, on 01 septembrie 2018 - 19:47, said:


Daca vrei sa fii cool, pui unul de baza (oricare), pui o masina virtuala iar in ea de toate (Linux, Unix, Windows, macOS). Si dupa ce scrii un programel mergi pe restul si reajustezi sa mearga si acolo. Da' iti suporta laptopul asa ceva? Nu conteaza: "nu vreau asistență în acest lucru,deja am pe cineva."

Unchiul meu, care este programator dinainte să mă nasc.
Și nu vreau să fac așa ceva. Vreau să merg pe unul singur,care cred că va fi Linux.

View Postneagu_laurentiu, on 01 septembrie 2018 - 19:47, said:


Daca vrei sa fii cool, pui unul de baza (oricare), pui o masina virtuala iar in ea de toate (Linux, Unix, Windows, macOS)...

Se poate pune macOS pe VM? Îmi cer scuze dacă e o întrebare prostească,dar nu știu.
Și dacă da,se poate pune și pe altceva în afară de "Mac"-uri?

Edited by Alex-Tudor, 03 September 2018 - 15:53.


#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostAlex-Tudor, on 03 septembrie 2018 - 15:52, said:

Vreau să merg pe unul singur,care cred că va fi Linux.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 02 septembrie 2018 - 08:56, said:

N-ai spus lucrurile cele mai importante: ce vrei sa faci cu noul laptop si cu noul OS.
Spe ca nu faci programare Windows pe Linux... sau ai nevoie de cine stie ce programe disponibile exclusiv pe Linux.


View PostAlex-Tudor, on 03 septembrie 2018 - 15:52, said:

Se poate pune macOS pe VM? Îmi cer scuze dacă e o întrebare prostească,dar nu știu.
Și dacă da,se poate pune și pe altceva în afară de "Mac"-uri?
Se poate, functioneaza execrabil.
Testat de mine pe VMWare Workstation 12 Player, nu mai stiu ce versiune macOS, nu mai retin exact setarile VMware, cert este ca masina reala are i7 7700k si 16 gb ram, dar mergea jalnic cum am zis.

Edited by trollerul_de_serviciu, 03 September 2018 - 16:20.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlex-Tudor, on 03 septembrie 2018 - 15:52, said:

Unchiul meu, care este programator dinainte să mă nasc.
E bine ca ai pe cineva de incredere in domeniu. Noi suntem straini, avem o incredere mai mare?

View Posttrollerul_de_serviciu, on 03 septembrie 2018 - 16:19, said:

Testat de mine pe VMWare Workstation 12 Player, nu mai stiu ce versiune macOS, nu mai retin exact setarile VMware, cert este ca masina reala are i7 7700k si 16 gb ram, dar mergea jalnic cum am zis.
Cat sa compileze o aplicatie merge. Dar masina virtuala sa nu fie pe HDD ci SSD.

Edited by neagu_laurentiu, 03 September 2018 - 16:23.


#13
Alex-Tudor

Alex-Tudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 03 septembrie 2018 - 16:19, said:

Spe ca nu faci programare Windows pe Linux... sau ai nevoie de cine stie ce programe disponibile exclusiv pe Linux.
Nu,nu vreau să cumpăr licența de Windows sau mai rău,să o piratez.Iar Linux-ul este foarte customizabil. Am încercat Linux Mint,penultima ediție -cred- pe o mașină virtuală Oracle. Se mișca la fel ce mașina lui "trollerul_de_serviciu" ,dar avea de 4 ori mai puțin RAM.
Acum că am ales Linux, ce distribuție să aleg. La testul de pe forum, mi-a ieșit KDE Neon - sunt fac macOS, și da, pe aia cu VM-ul ni=o auzisem.-, e bun?
Știu că și Arch e o opțiune.
PS:Moderatorii au "mână liberă" să mute acest topic în aria Linux dacă este o problemă

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmm, se pare ca tu ai o problema de intelegere.
Tot nu vrei sa spui mai precis ce vrei sa faci.
Deduc programare in Linux.

Test pe forum = kde neon, wtf test pe care forum ?!

Esti sigur ca vrei ceva cu potentiale probleme ?
The KDE neon Linux distribution is focused on the development of KDE. The emphasis is on bleeding edge software packages sourced directly from KDE and offers programmers early access to new features, but potentially at the cost of greater susceptibility to software bugs.

Top 9 Linux Distros For Programming for 2018: https://fossbytes.co...ing-developers/

Edited by trollerul_de_serviciu, 03 September 2018 - 17:09.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
A zis ce vrea sa faca

View PostAlex-Tudor, on 01 septembrie 2018 - 18:03, said:

infrastructura web / cursurile de mate-info ale liceului meu


#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Aia e altceva.
Aia e compatibilitate OS ales de el cu reteaua de la liceu si cursur. WTF?!
Si de unde pana mea sa stiu eu ce se studiaza la liceul ala ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 03 September 2018 - 20:12.


#17
Alex-Tudor

Alex-Tudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.12.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 03 septembrie 2018 - 17:09, said:

Hmm, se pare ca tu ai o problema de intelegere.
Tot nu vrei sa spui mai precis ce vrei sa faci.
Deduc programare in Linux.

Test pe forum = kde neon, wtf test pe care forum ?!

Esti sigur ca vrei ceva cu potentiale probleme ?
The KDE neon Linux distribution is focused on the development of KDE. The emphasis is on bleeding edge software packages sourced directly from KDE and offers programmers early access to new features, but potentially at the cost of greater susceptibility to software bugs.

Top 9 Linux Distros For Programming for 2018: https://fossbytes.co...ing-developers/
Ăsta https://forum.softpe...ere-distribuie/
Nu mai știu exact care.
Oricum,o să arunc un ochi și acolo.
Și GUI-uri că macOS se găsesc " în toți copacii"
Edit: An citit lista. Nu am gāsit un rolling realease pentru Debian sau Ubuntu care să nu fie fixed release. Nu vreau să aștept după actualizări că la Windows ( chit că nu mi le bagă pe gât).
Dar totuși îl pun să-și facă update-urile noaptea.
"Debian,I choose you!" (scuzați gluma cu pokemon).
Spuneți-mi dacă e o alegere rea.
Edit #2: Debian sau Kali ? Merită să aleg Kali sau nu am nevoie să fiu "elit hax0r"?

Edited by Alex-Tudor, 04 September 2018 - 11:33.


#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmmm, da, cred ca trebuie sa mai lucrezi nitel la atentia la detalii.
In pagina data de tine sint 5 teste.
Primele 4 sint din 2013 (cred).
Al 5-lea este din 2016.
Primul link e alt articol.
Linkul 2 pare ok. Articolul e din 2010, nu stiu daca a mai fost actualizat intre timp.
Am facut si eu rapid testul, imi arata niste optiuni relativ generice (ubuntu, Fedora, gentoo.....), optiunea de pe locul 10 nu mai apare din 2014...
Sa mia conitnui sau ai inteles ideea.... ?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate