Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nu stiu ce sa fac.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018
Salut.Sunt un elev care trece in clasa a XI-a,profil stiinte ale naturii.Eu am o mare problema.Nu acesta era chiar profilul pe care voiam sa merg.Mama mi-a spus ca sa merg pe profilul asta ca sa ma fac doctor,iar eu la cat de naiv eram,am acceptat.Aveam medie de intrat si la mate-info la mai multe licee,insa acum sunt la al treilea cel mai bun liceu din orasul meu.
Am observat ca Medicina nu e de mine,nu ma descurc la chimie,prea multa toceala, mai trebuie sa stai si 6++ ani doar pentru licenta,si mai e si grea admiterea...As fi dorit sa ajung inginer,tata este mecanic si mie imi placea foarte mult ceea ce face el.Ma descurc si imi place mult fizica (am avut media 9 anul asta si facem 2 ore+2 optional de fizica,in total 4 ore),ma descurc cat de cat la matematica,desi tin sa spun ca avem o profesoara care nu se prea intereseaza de noi,deci mda,va trebui sa fac meditatii,indiferent ca vreau sau nu...
Intrebarea mea este:Poti sa dai la Politehnica de pe profil de stiinte ale naturii?Evident,nu la AC sau ETTI,deoarece nu prea am inclinatie spre programare.As dori tare mult sa dau timpul inapoi.Regret orice decizie am luat in viata.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Poti sa dai la orice facultate/universitate de pe planeta.
Profilul liceului absolvit pur si simplu nu conteaza.
Tot ce trebuie sa faci este sa iei bacul cu nota mare si sa iei examenul de admitere la facultate.
Asta-i tot.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostKappa666, on 01 septembrie 2018 - 11:37, said:

Intrebarea mea este:Poti sa dai la Politehnica de pe profil de stiinte ale naturii?
Nu văd de ce nu ai putea.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Poti dar va trebui sa sudiezi singur sau impreuna cu cine vrei, matematica M1 si fizica F1.

Edited by neagu_laurentiu, 01 September 2018 - 11:53.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostKappa666, on 01 septembrie 2018 - 11:37, said:

Regret orice decizie am luat in viata.
Daca la 17 ani afirmi asta, stai sa vezi la 50.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Poti alege cariera militara daca ai abilitati pentru mecanica si vrei sa fii inginer .Facultatea de Stiinte Militare din cadrul Academiei Fortelor Terestre Sibiu pregateste civili si militari pentru o gama diversa de misiuni, poti alege arma Auto si Tancuri de unde poti iesi absolvent sublocotenent- inginer atat pentru unitatile noastre mecanizate cat si in sistemul national de aparare,  ordine publica  si securitate nationala .
Armata romana are mare nevoie de ingineri mecanici si maistri militari buni,  intotdeauna .Poti lua legatura cu Centrul Militar Judetean din zona ta si vei capata informatii mai amanuntite si updatate la zi .
http://www.armyacademy.ro/fsm.php

Edited by GingisHan2015, 01 September 2018 - 12:10.


#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
eu am terminat dreptul dupa ce am facut mate-info , M1

#8
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postzile_san, on 01 septembrie 2018 - 12:10, said:

eu am terminat dreptul dupa ce am facut mate-info , M1
Si eu am terminat medicina dupa mate-info M1...

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pe bune ? Bravo .De ce n-ai venit la noi, avem si noi nevoie .Ce specialitate ? Avem niste domnisoare de pica plombele .Posted Image
https://institutul-m...ilitar.mapn.ro/

Edited by GingisHan2015, 01 September 2018 - 12:30.


#10
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

View PostGingisHan2015, on 01 septembrie 2018 - 12:07, said:

Poti alege cariera militara daca ai abilitati pentru mecanica si vrei sa fii inginer .Facultatea de Stiinte Militare din cadrul Academiei Fortelor Terestre Sibiu pregateste civili si militari pentru o gama diversa de misiuni, poti alege arma Auto si Tancuri de unde poti iesi absolvent sublocotenent- inginer atat pentru unitatile noastre mecanizate cat si in sistemul national de aparare,  ordine publica  si securitate nationala .
Armata romana are mare nevoie de ingineri mecanici si maistri militari buni,  intotdeauna .Poti lua legatura cu Centrul Militar Judetean din zona ta si vei capata informatii mai amanuntite si updatate la zi .
http://www.armyacademy.ro/fsm.php
Mereu m-am gandit la o cariera in armata.Insa acolo se da proba fizica,iar eu nu sunt in stare sa fac nici macar o simpla flotare xD,proba scrisa,nu-i problema insa mai sufar si de diabet tip 1,deci nu se poate :(.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nu pierzi nimic daca nu mergi in armata.

View PostGingisHan2015, on 01 septembrie 2018 - 12:07, said:

Poti alege cariera militara daca ai abilitati pentru mecanica si vrei sa fii inginer
Fie vorba intre noi, cine se viseaza inginer cu tot ce presupune asta, nu in armata-si gaseste desavarsirea.

Edited by neagu_laurentiu, 01 September 2018 - 12:42.


#12
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

View Postneagu_laurentiu, on 01 septembrie 2018 - 11:52, said:

Poti dar va trebui sa sudiezi singur sau impreuna cu cine vrei, matematica M1 si fizica F1.
Din cate stiu eu,pe profil real exista doar Fizica TEO(teoretic).Nu cred ca difera fizica in functie de cele 2 profile.

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Zici tu ? Eu cunosc ingineri civili care ar ucide sa aiba ocazia doar sa arunce un ochi intr-un motor de F 16 Falcon Fighter de la Borcea .

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa aruncatu', un inginer, prin excelenta, proiecteaza.

Edited by neagu_laurentiu, 01 September 2018 - 12:47.


#15
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Bine .Termina cu offtopicul acum .

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKappa666, on 01 septembrie 2018 - 12:44, said:

Din cate stiu eu,pe profil real exista doar Fizica TEO(teoretic).Nu cred ca difera fizica in functie de cele 2 profile.
Eu vad la minister niste caprarii: http://programe.ise.ro/

#17
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

View Postneagu_laurentiu, on 01 septembrie 2018 - 12:46, said:


Eu vad la minister niste caprarii: http://programe.ise.ro/
Cum spuneam:F1-Pentru stiinte ale naturii si mate-info
F2-tehnologic
Deci da,nu-i problema cu fizica,mai ales ca in a 10-a faceam 4 ore de fizica pe saptamana.

#18
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018
Mda.Ce tare as vrea acum sa repet cei 4 ani de liceu dar pe profilul pe care l-am dorit(adica mate-info) :).Am luat 8.60 la capacitate.Puteam sa intru la mai multe licee pe mate-info...problema e ca am fost mult prea prost pentru a-mi da seama cat de avantajat as fi fost pe mate-info,dar na' am fost fortat de mama sa merg pe stiinte.Cunosc unii si cu media 5 care s-au dus la mate(evident,la niste licee de tot cct-ul).In opinia mea,nu conteaza cat de prost e liceul,degeaba esti la un liceu bun daca esti un dobitoc.Cunosc unii de la licee tehnologice care au luat bacul cu peste 9.50!.De pe M.I. poti sa dai absolut unde vrei tu,chiar si la medicina,si nu e greu.Trebuia sa ii spun mamei mele sa puna prima optiune mate-info...
Oare s-o mai putea sa repeti din nou cei 4 ani de liceu🤔,stiu ca suna stupid dar na...
Cand esti prost esti prost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate