Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenda Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ale321

Ale321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2018
Salut, am primit o amenda in ungaria,fiindca am cumparat o vigneta gresita(spun ei). Am un krafter cu 5 locuri, masina de familie, care are pana in 3,5 tone. La TUV in Germania mi-au inregistrat_o cu 8 locuri, insa ea are doar 5, deci se incadreaza pana in 3,5 tone. Ei spun ca ar fi trebuit sa cumpar vigneta pt masini de peste 3,5 tone. Cum pot dovedi ca masina se incadreaza in vigneta cumparata?

PS: am primit amenda dupa un an de zile! An in care eu am facut drumuri Germania Romania de 3 ori! Asta inseamna ca imi vibe amenda inca de 3 ori! Lucru pe care il puteam evita daca venea mai repede!



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ale321, on 01 septembrie 2018 - 09:25, said:

La TUV in Germania mi-au inregistrat_o cu 8 locuri,

Nu vreau sa fiu rau, dar ce este in cartea tehnica este sfant. Daca ai sesizat greseli in cartea tehnica insa tu ai continuat sa conduci asa, este strict problema ta.

Edited by MembruAnonim, 01 September 2018 - 09:32.


#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"organele" statului au intodeauna dreptate ! ...
tu trebuie sa fiu precaut, sa incerci sa faci rost de unguent daca intra in tine !

Edited by realduc, 01 September 2018 - 09:40.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Ma cam indoiesc ca nemtii de la RAR (TUV) gresesc
2. Daca esti asa linistit si nu ai facut gura cu privire la greseala majora din cartea tehnica, ma face sa ma gandesc ca nu a fost o greseala si chiar ala este adevarul.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ce scrie in certificatul masinii ACUM?

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Du-te inapoi la nemti, la TUV sau unde ti-au scos cartea tehnica, prezinta-le cartea si spune-le ca au gresit pe barba lor, apoi roaga-i frumos sa vina 8 nemti din TUVul ala la masina ta, tu stai pe margine si roaga-i frumos sa se urce toti 8 in masina. Care nu incape il inghesui tu inauntru (tu ramii afara). Dupa ce ai facut input cu toti 8 faci o poza la masina, ii rogi frumos sa coboare si te duci cu masina si poza la unguri. Le explici si lor la fel si le arati poza (nu baga 8 unguri in masina ca aia nu se baga).

Edited by Dihorul Razboinic, 01 September 2018 - 10:12.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

 dorin_2k, on 01 septembrie 2018 - 10:08, said:

Ce scrie in certificatul masinii ACUM?
Vezi ce scrie in CIV, apoi te orientezi.

#8
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
masina e luata sh? poate a scos ''cineva'' ultimul rand de scaune sa incerce sa o incadreze sub 3.5, dar pana sa ii facem noi prosti pe aia de la TUV mai este...

#9
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
irelevant ca are 2-3-5 sau 8 locuri nu are nici o legatura cu tonajul
in carte scrie masa maxim admisa -asta e tot ce te intereseaza

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Simplu. A incercat sa fenteze sistemul si sa plateasca o suma mai mica pt vigneta.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sunt o gramada de versiuni. Posibil ca masina ta e peste 3.5T, dar a fost detarata, sa poata fi condusa cu B, sa nu ai nevoie de tahograf, etc. La tine in talon figureaza sub 3.5, dar ei or fi verificat dupa datele cu care a iesit din fabrica si a rezultat ca are peste. Daca tu consideri ca esti ok, ia legatura cu cnadr-ul lor, care ti-a trimis amenda, vezi care e solutia. Poate ajunge sa trimiti copii dupa acte, poate trebuie sa treci pe la ei cu actele originale, ca copiile se pot usor maslui.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Ale321, on 01 septembrie 2018 - 09:25, said:

Salut, am primit o amenda in ungaria,fiindca am cumparat o vigneta gresita(spun ei). Am un krafter cu 5 locuri, masina de familie, care are pana in 3,5 tone. La TUV in Germania mi-au inregistrat_o cu 8 locuri, insa ea are doar 5, deci se incadreaza pana in 3,5 tone. Ei spun ca ar fi trebuit sa cumpar vigneta pt masini de peste 3,5 tone. Cum pot dovedi ca masina se incadreaza in vigneta cumparata?

PS: am primit amenda dupa un an de zile! An in care eu am facut drumuri Germania Romania de 3 ori! Asta inseamna ca imi vibe amenda inca de 3 ori! Lucru pe care il puteam evita daca venea mai repede!
Cu acte. Daca acolo scrie 8 locuri, pot tu sa n-ai nici scaunul soferului, vigneta tot pentru 8 locuri o cumperi. Dar asa-i cu smecheriile invatate din mers. Nu merg.

Edited by myshyk, 01 September 2018 - 11:59.


#13
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Înainte de a face ceva întreabâi pe ai nostri ce pârere au (mâ refer la organele competente).

#14
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Nu exista vinieta peste 3.5 tone. Acolo se foloseste pentru plata alt sistem de taxare, la km parcurs.
Tu ai luat vinieta categoria D1(motociclete si autoturisme maxim 7 locuri cu MTMA sub 3.5 T
tone) cand trebuia D2(autoturisme cu 8 sa 9 locuri si autoutilitare cu MTMA sub 3.5 tone). Greseala iti apartine in totalitate. Ei cand emit amenda pe baza datelor din talon.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate