Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Pompe de caldura Aer-Apa pentru incalzire apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Am incercat sa adun, ies cam 300 kw consumati pe toata luna, in regim de racire IPAT. Grosso modo, cam 160 lei. Chiar am uitat cat plateambcand aveam AC, dar daca ati avut confort, cred ca este super bine; probleme de condens la suprafata?
Despre ce suprafata discutam ( aduca cat este casa) si ce pimpa de caldura aveti?
Aveti un astfel de grafic de consum si intr.o luna de iarna, ianuarie ar fi perfect?
COP ar fi un pic peste 4, corect?

Edited by valceanuraoul, 08 September 2018 - 23:03.


#56
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
""Despre ce suprafata discutam ( aduca cat este casa) si ce pompa de caldura aveti?""

suprafata utila 164 m2 si garaj 36m2; temperatura in toata casa vara 24-25 grade Celsius si iarna 23-23,5 Celsius in toata casa, garaj 15-18 grade Celsius.
pompa de caldura Zubadan-Ecodan, 11 Kw, trifazata, split.
fara probleme de condens, umiditate maxima 65%.
COP vara este cm 4,2; iarna cam 3,3 - 3,5; PDC nu este singura sursa de caldura iarna, se poate vedea si in grafice ca nu utilizez numai PDC iarna, folosesc si centrala pe gaz atunci cind temperatura scade si COP ul poate fi mic.

Attached Files



#57
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Foarte fain. Am presupus ca esra vorba de Zubadan sau Nibe.
Si eu voi face la fel ca dvs, cu o pompa IVT si centrala gaz.
Inca nu pot  oferi mai multebdetalii, PDC este montata in martie si nu prea am avut cum sa probez.

#58
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

View Postlaurentiu_florin, on 09 septembrie 2018 - 04:20, said:

""Despre ce suprafata discutam ( aduca cat este casa) si ce pompa de caldura aveti?""

suprafata utila 164 m2 si garaj 36m2; temperatura in toata casa vara 24-25 grade Celsius si iarna 23-23,5 Celsius in toata casa, garaj 15-18 grade Celsius.
pompa de caldura Zubadan-Ecodan, 11 Kw, trifazata, split.
fara probleme de condens, umiditate maxima 65%.
COP vara este cm 4,2; iarna cam 3,3 - 3,5; PDC nu este singura sursa de caldura iarna, se poate vedea si in grafice ca nu utilizez numai PDC iarna, folosesc si centrala pe gaz atunci cind temperatura scade si COP ul poate fi mic.

Din graficul de consum, pe decembrie, deduc ca cel mai mare consum într-o zi a fost de vreo 12KW, cu un COP de cca. 2.66, ceea ce pentru o casa cu suprafata aceasta, pare extraordinar de bine.

Sunt curios, ce temperatura era afara in 21 dec. 2017, cand ati consumat 12kw cu COP 2.66.
M-am uitat pe vreme si in ace data au fost +2 diurn cu -5 nocturn, cu excepția Transilvaniei unde si ziua erau temperaturi negative.

Edited by valceanuraoul, 09 September 2018 - 09:43.


#59
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Referitor la consum PDC.
Eu am o PDC aer apa IVT AX 09, cu un nou controler care poate seta orice: senzori tur/retur, senzori de interior si de exterior, senzor ACM, realizand atat o setare automata prin curba cu PId, cat si reglaje manuale.
L-am intrebat de cel ce a facut controlerul, care foloseste aceeasi marca de PDC, ce consumuri a realizat. Pentru un imobil cu 119 mp, Slovenia, in luna februarie, temperaturi de -10 grade, a avut un consum de cca 1.5 euro/ zi, adica 45 euro pe luna. Daca reusesc aceasta performanata, ma pot declaraa super multumit. Oricum, va tin la curent.

#60
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
care ar fi interesul pentru asemenea pompe in contextul iernii ce vine si la preturile actuale ?, ma intereseaza si pe mine la un apartament dar nu ma pricep

#61
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 22.04.2010

View Postflorin71_skoda, on 07 septembrie 2018 - 10:54, said:



...Mai departe totul depinde de ce cop reusesti tu sa scoti.

Ce bafta au unii,omul spune ca sta la parter iar in subsol iarna are 11C.
Cu plus.
Asta echivaleaza cu un climat mediteranean.
Mai buna sursa de caldura nu gasesti decit pe litoral.
Ma gindesc ca trec tevile termo de incalzire.
Poti extrage caldura cu unitatea montata in subsol.
.....
Si mai bine este de cei care au acces la subsol acolo unde iese afara canalizarea de la citeva scari de bloc.
Cita caldura iese pe teava aia de canalizare este suficient sa faca sauna in casa.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate