Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Pompe de caldura Aer-Apa pentru incalzire apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Am vecini doar pe o latura, doua sunt exterioare. In subsol, cand afara erau -21 grade erau +11 grade.
Asa cum am specificat: proba facuta nu este relevanta si nu cred ca PDC comsuma mult, in conditiile in care sistemul este optimizat.
Pentru a te elucida, citeste si ce s-a scris in topicul; pompe de calduara aer apa. Acolo sunt mult mai multe informatii, privitoare la diferita case exhipate cu diferite tipuri de PDC aer apa.
Cel mai important este sa ai o pDC de calitate cu componente bune si o automatizare pe masura, incalzire in pardoseala si izolatie corespunzatoare.

#38
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postvalceanuraoul, on 07 septembrie 2018 - 07:15, said:

eu nu pot sa pun incalzire in pardoseala ci daor calorifere de aluminiu mai mari

Edited by July02, 07 September 2018 - 07:45.


#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Vrei sa spui "vara-mea", cea care nu are gaz?

#40
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
July 02.

In cazul in care nu ai incalzire in pardoseala, pentru ca pompa de caldura sa fie eficienta, ar trebui sa maresti semnificativ caloriferele. PDC, pentru a fi eficient, lucreaza cu temperaturi joase, max. 35 grade. peste aceasta temperatura, creste consumul energetic.
Totusi, te rog citeste pe forum la: pompe de caldutra aer- apa, sunt scrise mult mai multe lucruri.acolo.

Interesant graficul de consum. Insa, cred, ca el difera de la PDC la PDC. Adica un este cu Nibe, Zubadan, Wolf, IVT si alta cu Mideea, Macon si alte chinezisme.

#41
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postvalceanuraoul, on 06 septembrie 2018 - 21:27, said:


Din cite inteleg eu, tu ai avut centrala pe gaz si radiatoare si platei cam 430 lei in lunile foarte friguroase.
Acum ai montat incalzire in pardoseala si ai renuntat la centrala pe gaz. Insa daca cuplai centrala pe gaz la incalzirea in parodoseala costurile ar fi fost mult mai mici. Asa ca nu mai poti compara ce ai acum, cu aia 430 lei, deoarece pardoseala oricum ar fi redus semnificativ costurile, chiar daca pastrai centrala pe gaz.
Tu insa ai montat PDC si te astepti sa ai costuri mai mici decit daca pastrai centrala pe gaz. Ei bine eu nu prea cred ca o PDC "consuma" mai putin decit o centrala pe gaz (aceasi casa, aceasi instalatie)

Un kW de curent electric, cu tot cu restul taxelor ascunse, ajunge undeva pe la un 0,65 lei pentru 1 kwh.
La gaz, in functie de PCS-ul folosit, 1 kWh costa cam 0,17 lei
Impartim 0,65 la 0,17 si ne da 3,82. Asta inseamna ca la PDC trebuie un cop de 4 ca sa iesi mai bine decit gazul. Orice cop mai slab decit un 3,8 va duce la costuri mai mari cu PDC.
Colegul Godaro, estima in pagina precedenta ca el ar avea cop de 2,75 la zubadanul lui si aproxima un 30% in plus, deoarece el are cop bun. Totusi 0,65 lei / 2,75 = 0,23 lei fata de 0,17 cit costa gazul si asta inseamna cu 35% mai mult (cred ca el a omis sa ia in calcul taxele ascunse din pretul curentului)
Lui July02 i-am spus ca-i posibil sa plateasca dublu, pentru ca nu are posibilitatea sa puna IPAT si nici nu are unde sa monteze radiatoare mari si in cazul asta este putin probabil sa scoata cop bun. Daca facem un calcul pentru un COP = 1,9  , cam asa rezulta, ca pretul pe curent ar fi dublu fata de gaz.

Cam asta ar fi in lini mari. La un cop de 2, o sa platesti cam dublu pe curent, iar la un cop de 2,75 o sa platesti cu 35% mai mult pe curent, iar daca ai reusi sa scoti cop de 4, atunci ai fi in avantaj, ca platesti mai putin. Mai departe totul depinde de ce cop reusesti tu sa scoti.

Edited by ggelu, 08 September 2018 - 19:23.


#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
La gaz, daca mai pui si randamentul centralei, ajungi cam pe la 0.20 RON / kWh.
La curent, daca iti alegi cu grija furnizorul, ajungi la 0.50 RON / kWh, cu toate taxele.
Deci daca SCOP > 2.5, ai toate sansele sa iesi mai ieftin cu PDC decat cu gaz.

SCOP = COP mediu pe intreg sezonul de incalzire.

#43
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Eu platesc 0,47 ron / kwh

#44
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai adunat si Contributie cogenerare si Certificate verzi ?
Acum m-am uitat la factura primita luna trecuta si vad ca eu am iesit la 0,5335 lei pt 1kWh

#45
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Pe factura vad 651kwh si 316 ron de plata

#46
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Cred ca am fost inteles gresit. Am montat PDC, dar am si centrală pe gaz, deci pot sa jongla Ă®ntre ele, Ă®n funcție de preturile gazului si curentului electric. Nu cred ca trebuie să uităm un lucru: piata curentului electric a fost liberalizata, iar cea a gazului, incă nu. Cu toate aceste pretul gazului a urcat anul acesta cu min 10%. Dar oare cum va urca, in momentul Ăin care va fi liberalizata- aici aduceti-va aminte de ce sa intamplat cand curentul electric nu a mai fost pe o piață reglementată.
Ba chiar si mai bine: sa initializez incălzirea cu CT si sa mențin cu PDC.
COP- ul la pompa mea de căldură este la -7/35 2.6
Si mai este ceva. Alegerea de a-mi monta o PDC, a fost ca aceaa in care am decis să dețin o Toyota Prius si nu o masina diesel.

Edited by valceanuraoul, 07 September 2018 - 14:33.


#47
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 19.11.2010

View Postgodaro, on 07 septembrie 2018 - 11:18, said:

Eu platesc 0,47 ron / kwh
la ce furnizor de Electricitate esti de platesti 0,47 ron / kwh cu toate taxele ?

Edited by July02, 07 September 2018 - 15:08.


#48
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Enel fix online. E un abonament facut acum 1 an. Cred ca urmeaza sa expire si sper sa se prelungeasca automat

#49
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postvalceanuraoul, on 07 septembrie 2018 - 14:30, said:

Cred ca am fost inteles gresit. Am montat PDC, dar am si centrală pe gaz, deci pot sa jongla ...
In cazul asta, felicitari pentru alegerea facuta.

#50
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Sincer sa fiu, daca ai gazul tras deja nu vad ratiunea economica pt a mai investi in pdc. Ce ai de castigat cu pdc aer-apa, mai ales in conditiile in care NU ai ipat?

Tocmai ce ati demonstrat mai sus ca in cel mai fericit caz costurile ar fi cam pe acolo ...

Eu am pdc din lipsa de acces la gaz. Dar daca ai gazul tras in casa, eu unul nu inteleg de ce sa mai dai banii pe pdc?

Pt racire poate? Apropo de asta, vara asta am testat cu un succes rezonabil racirea prin pardoseala. Cu 18-21 grade agent termic  am reusit sa pastrez 25-26grade la etaj - suficient pt o ambianta placuta. Si asta fara sa protesteze fetele ca e rece la talpi. Cred ca merita un topic dedicat pt racirea prin pardoseala.

#51
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

View Postgodaro, on 07 septembrie 2018 - 21:13, said:

Sincer sa fiu, daca ai gazul tras deja nu vad ratiunea economica pt a mai investi in pdc. Ce ai de castigat cu pdc aer-apa, mai ales in conditiile in care NU ai ipat?

Tocmai ce ati demonstrat mai sus ca in cel mai fericit caz costurile ar fi cam pe acolo ...

Eu am pdc din lipsa de acces la gaz. Dar daca ai gazul tras in casa, eu unul nu inteleg de ce sa mai dai banii pe pdc?

Pt racire poate? Apropo de asta, vara asta am testat cu un succes rezonabil racirea prin pardoseala. Cu 18-21 grade agent termic  am reusit sa pastrez 25-26grade la etaj - suficient pt o ambianta placuta. Si asta fara sa protesteze fetele ca e rece la talpi. Cred ca merita un topic dedicat pt racirea prin pardoseala.

Foarte faina postarea. Si eu cred ar fi bine sa apara un topic despre răcirea in pardoseala.
Am testat si eu răcirea prin incalzire in pardoseala. Clar a reușit să răcească, dar m-am confruntat cu condens la nivelul suprafetelor- in special acolo unde este gresie ( bai si bucatarie), unde este parchet, nu prea  a apărut condens.
La dumneavoastra, nu a creat condens?

Edited by valceanuraoul, 08 September 2018 - 08:07.


#52
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Nu. Am fixat agentul termic la 21gr, histereza l-a dus pana pe la 18gr iar in puffer oricum exista stratificare (adica turul este legat sus si apa de acolo e mai calda).

Peste 18gr si sub 70% umiditate relativa nu prea se face condens. Cel mai probabil ai avut o temperatura mult sub 18gr.

#53
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Da, este foarte probabil sa fi avut o temperatura inferioara celei de 21 grade, cred ca a fost pe 18. Posibil sa fi fost si nivelul de umiditate ridicat, apartamentul este spre nord.

Edited by ggelu, 08 September 2018 - 19:25.
typo


#54
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
atasat, consumul de energie pentru racire casa in luna August.
temperatura PDC 18 grade Celsius, temperatura tur la iesirea din rezervorul tampon 20 grade Celsius spre pardoseala.
energia utilizata, este energie verde, produsa fotovoltaic.
graficul superior este energia consumata"" din priza"", cel inferior este ce a produs pompa; multumit de COP !

Attached Files


Edited by laurentiu_florin, 08 September 2018 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate