Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cursuri interne de calificare profesionala

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
s_gabyta_80

s_gabyta_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2010
In cadrul societatii se organizeaza cursuri interne de calificare profesionala(sunt prezentate de catre un formator intern numit de angajator),mentionez ca societatea nu este autorizata de Ministerul Muncii,in acest caz conform carei legi angajatul poate sustine cursuri de calificare cu recunoastere interna? Se poate modifica codul COR al al angajatilor dupa finalizarea acestor cursuri?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca da. Este "ciorba" lor interna.
Dupa un asemenea curs poti fi angajat ca pe orice post, in cadrul acelei societati comerciale.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 s_gabyta_80, on 31 august 2018 - 22:03, said:

In cadrul societatii se organizeaza cursuri interne de calificare profesionala
Art. 203.
(1) Pot încheia contracte de calificare profesională numai angajatorii autorizaţi în acest sens de Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale şi de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Daca e vorba de alte sintagme atunci conform cu: https://www.codulmun...titlul_6_1.html


 s_gabyta_80, on 31 august 2018 - 22:03, said:

Se poate modifica codul COR al al angajatilor dupa finalizarea acestor cursuri?
Depinde. Daca firma-l face "medic" sau orice alta profesie din lista reglementata, nu va putea schimba incadrarea. Insa cat timp nu-i din lista cu pricina si-i zice formare profesionala, desigur.

http://ec.europa.eu/...&maxrows=15#top

Edited by neagu_laurentiu, 01 September 2018 - 01:54.


#4
s_gabyta_80

s_gabyta_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2010
Firma doreste sa califice muncitorii necalificati in montator subansamble cod COR 821216,pentru aceasta vrea sa organizeze intern un.curs de.calificare cu o persoana care a urmat un.curs de formator .Se poate face legal aces lucru?Care este legea?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai eu am dat in link legi si reglementari.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hai ca zic cam ce te intereseaza in cuvinte umile:  Daca firma face un curs INTERN de ...electrician.... numai firma respectviva il recunoaste. Loco sau la alte filiale. Daca pleci cursul respectiv=0,0.  Ex. personal:am facut training pe x masinuta,pot utiliza x-ul ala. Da ca sa pot sa am cardul respectiv in mana tre sa fac alt curs contracost si sa-l absolv la terte entitati recunoscute de stat.

#7
s_gabyta_80

s_gabyta_80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2010

 neagu_laurentiu, on 01 septembrie 2018 - 01:25, said:


Art. 203.
(1) Pot Ăźncheia contracte de calificare profesională numai angajatorii autorizați Ăźn acest sens de Ministerul Muncii și Solidarității Sociale și de Ministerul Educației și Cercetării.

Daca e vorba de alte sintagme atunci conform cu: https://www.codulmun...titlul_6_1.html



Depinde. Daca firma-l face "medic" sau orice alta profesie din lista reglementata, nu va putea schimba incadrarea. Insa cat timp nu-i din lista cu pricina si-i zice formare profesionala, desigur.

http://ec.europa.eu/...&maxrows=15#top


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
M-ai citat dar nu vad alt comentariu. Care-i intrebarea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate