Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pambuccian, din nou

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
A mai fost topicul, just saying...

https://economie.hot...orii-copiii.htm

Eu nu vad meseria de programator regular (chiar cel care scrie cod, aka code monkey) disparand in urmatorii 10-15 ani. Adica, nu vad nici macar o masina traducand din cerintele formulate de analist sau arhitect intr-o platforma, asa la foc automat. Pe termen mediu, nici macar nu vad masina sa asiste developerii pt a face asta, desi teoretic ar trebui sa fie destul de simplu. Instrumente CASE existe de multa vreme, totusi nu am auzit de proiecte mari sa fie facute asa. OK, se folosesc, dar e departe momentul in care developerii sa fie dispensabili. Dimpotriva si aici se complica lucrurile (vezi arhitecturi de persistenta, limbaje de interogare (JPQL) etc). Ai putea pune o masina in momentul in care nu ai mai avea nevoie de om sa ia decizii, iar noi nu suntem pe acolo, nici pe departe.

Pe piata limbajelor mai ales in zona de front end, peisajul este inca departe de a fi stabil, dimpotriva, e o febra, sa nu zic brambureala (vorbesc ca om care nu se ocupa de front end, practic).

Pareri? De ce omul e atat de sigur? E ceva ce nu vad eu?

Hai, mai veniti cu profetii, sa ne mai distram putin. Posted Image

PS: eu zic ca inutilii nu vor disparea prea curand. In fapt, chiar si acum, exista plimbatorii de hartii din administratie. Chestii care puteau fi facute automat de 10-20+ de ani, inca sunt facute cu mana. Evident ca se vor opune, din frica de a-si pierde posturile.

Edited by aaaa4567, 31 August 2018 - 19:16.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sigur e ceva ce nu vezi. Ai putea fi unul dintre cei pe care-i contesta Pambuccian, aia sigur nu vad ce e de discutat pe tema data.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postaaaa4567, on 31 august 2018 - 19:10, said:

Pareri? De ce omul e atat de sigur? E ceva ce nu vad eu?

pai nu te da la ziar daca nu spui chestii uimitoare. si unii chiar isi doresc foarte mult sa-si vada numele in ziar.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
a fost in poiana.

https://forum.softpe...i-programatorii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate