Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pc gaming-ul incotro?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Vreau sa vorbim de viitorul pc gaming-ului,deoarece preturile componentelor au luat-o razna si aici ma refer la placile video Nvidia,care cresc de la generatie la generatie,acum pretul cel mai mic pentru RTX 2080 este de 4000 ron,pretul la memoria ram inca este foarte mare,am inteles ca si intel urmeaza sa lanseze noi procesoare cu preturi ceva mai piperate,oricum la procesoarele intel pretul nu scade nici cand apare o noua generatie de cpu etc,plus ca astazi platim mult si pe periferice daca dorim ceva mai de calitate (mouse 200-300 ron,tastatura mecanica 300 ron + etc)

Voi cum vedeti viitorul Pc gaming-ului ?Strang bani sa imi cumpar un pc in decembrie iar suma totala este de 13000 ron pentru tot pc-ul(monitor,ups,componente cu rtx 2080 si i7,16gb ram etc) pentru ce imi doresc, iar un PS4 PRO cu un TV 4k Samsung ma costa 3500 ron.Nu stiu daca merita diferenta pentru acel pc pe care il doresc,unde o sa il folosesc pentru gaming 90%.

Rezumat:Pretul componentelor pentru pc continua sa creasca de la an la an,ce facem in viitor?Ne mutam pe console?
ps:Rog sa pastram discutia doar la capitolul gaming, nu la ce mai putem sa facem cu pc-ul in afara de jocuri.

Voi ce parere aveti?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Că te poți juca și cu mai puțini bani.
Nu ești la NASA.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
dai 13.000 de lei sa te joci?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pe un desktop de 3000 de lei făcut cu bun simț ai jocuri frumoase și decente de n-ai tu timp să le joci.

Vrei ultimele apariții dai bani și nu mai ceri păreri.

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Pentru omul de rand, consola e tot ce e nevoie. Daca vrei nu stiu cati pixeli si FPS-uri si alte specificatii din astea, scoti banii.
Ca doar nu crezi ca astia scot placi din ce in ce mai capabile si studiourile nu o sa scoata jocuri care sa foloseasca acele capabilitati.
Sunt cumva mana in mana toti astia. Daca nu pe fata, atunci indirect.
Placi video/ procesor/ RAMI capabili = jocuri care sa le foloseasca. Desi nu e neaparat nevoie sa fie grafica atat de mega-super-extra, dar o sa faca incat sa fie asa mega-super-extra.


Ca si cum ar scoate acum unul pet de 6 Litri. N-o fi acum apa plata la 6 Litri, doar la 5. Dar precis o sa bage si la 6 Litri daca exista recipient si are cine sa cumpere.

Edited by bai3tzash, 31 August 2018 - 15:41.


#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dai 13.000 de lei pentru un pc de jocuri și cumperi doar 16GB de ram și doar i7? ok, i9 chiar are preț aiurea.

13.000 - 4.000 (RTX 2080) = 9.000 de lei

Oricum nu se compară o placă video de pe PC cu una din console, cel puțin nu la high end.

Edited by tavitu, 31 August 2018 - 15:46.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am vrut să mă joc acum mulți ani am luat 3200 de lei m-am dus la un magazin și mi-am făcut configurație singur ajutat puțin de Dorin (restecp Dorin).
În timp am mai schimbat placa de bază cu procesor cu tot, memoria RAM (am 7 giga de când lumea avea 1 și li se părea bine), placa video și sursa. De fapt am păstrat doar carcasa la schimb.

Merge și după 10 ani, am jocuri pe el am tot ce îmi place. Timp nu prea am dar asta e.

Vrei calitate și durată de funcționare dai bani serioși nu te mai miri că de ce e scump.

Nu văd unde e discuția ?

Edited by waterman, 31 August 2018 - 15:44.


#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m9J1Xp3xvBI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

intr-adevar, arata misto,  dar nu merita banii momentan, eu as mai astepta

#9
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Pai in acei bani intra tot,monitor,componente pc,licenta windows,periferice etc.Am vazut pe net o comporatie cu grafica de PC vs PS4 pro si nu sunt diferente mari,doar la fps-uri,dar pe consola merge mai fluid in schimb pe PC,ce ma deranjeaza este ca multe jocuri noi sunt niste portari jalnice.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Valoarea monedelor scade constant in timp datorita inflatiei si cresterii economiei. Salariile cresc in timp, investiile in tehnologie cresc in timp, si la final se obtine din ce in ce mai multa performanta per unitate valorica, deci e oarecum firesc ca lucrurile noi sa coste mai mult.
Industria si progresul nu se bazeaza pe tarile sarace (gen Romania), ele se adreseaza celor care pot da cateva mii de euro fara sa faca foamea.

La fel cum au spus si altii inaintea mea, exista solutii decente la bani (mai) putini dar daca vrei "cutting edge" atunci marchezi banii ...

View PostFantasy89, on 31 august 2018 - 15:45, said:

nu sunt diferente mari,doar la fps-uri,dar pe consola merge mai fluid
Cine te-a pacalit ?
Ia joaca Fallout 4 pe consola si pe PC
Ia joaca witcher 3 pe consola si pe pc
Ia joaca Prey pe consola si pe PC
Ia joaca PUBG pe consola (xbox) si pe PC

Nu exista comparatie. Frame-uri, rezolutie, nivel de randare, de detaliu... totul e super pe PC (pe unul potent, evident).

E adevarat, un PC 2x mai puternic decat o consola nu iti ofera 2X mai mult "eye candy" ... ca sa dublezi calitatea perceputa trebuie sa bagi vreo 3-4x performanta, nu merg liniar treburile astea.
De asta ajungi ca cu un gaming PC de 3000€ sa obtii 144Hz la WQHD si cam 2x grafica fata de o consola de 500€ (care merge maxim 60fps la detaii so-so/low si rezolutie FHD).

Edited by ro_explorer, 31 August 2018 - 15:55.


#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postjimi91, on 31 august 2018 - 15:38, said:

dai 13.000 de lei sa te joci?
Poate e fiu de patronake

#12
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Pai nu iti trebuie RTX 2080 ca sa te joci jocuri pe PC,eu ma multumesc cu un i3 gen 8-9 si 16 gb ram + RTX 2050-2060 in viitor,actualul PC pe care il detin e ok-ish pana prin 2020 ,oricum nu ma atrage orice joc nou aparut,singurul joc pe care il astept cu adevarat e Metro Exodus,in rest pentru mine toate mi se par niste gunoaie reambalate ( de exemplu seria CoD / BF) care inafara de scenari si grafica nu aduc nimic nou,aici ma refer la mecanici,fizica, mai pe scurt gameplay.
A cam apus era in care te asteptai la ceva "wow" cand venea vorba de jocuri,de exemplu Half - Life 2 in 2004,a facut un salt urias ca FPS (First Person Shooter),S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernbyl in 2007,avea levele open-world + elemente RPG + A.I avansat,jocurile astea inca le mai joc din cand in cand,si e o placere crede-ma.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postbanit, on 31 august 2018 - 16:45, said:





banuiesc ca te referi la Assasins creed :).... Ce sa faci daca nu au mai scos Prince of Persia :|

#14
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
@banit
Ai punctat foarte bine.

Preferintele mele in materie de gaming pe PC sunt mari,adica prefer sa joc minim pe very high,deoarece un joc pe medium ori low nu mai  are farmec din punctul meu de vedere.
Cu cat rezolutia monitorului este mai mare,cu atat ai nevoie de mai multa putere,momentan am sa ma limitez la un monitor ultra wide de 29 inch,care are rezolutia 2560x1080 iar placa video ce ma intereseaza este rtx 2070,dar depinde ce pret are la lansare si cat de performanta este.

In acest moment,pc-ul dorit arata cam asa,tin sa precizez ca multe periferice au preturi exagerate,iar la un black friday etc pot sa scad cam 1000 ron din suma totala.
https://www.pcgarage...shlist/3449712/

Momentan oscilez catre Pc deoarece mai pot juca unele titluri vechi cand doresc,gen Hitman 2,Max Payne etc, lucru pe care nu il pot face pe consola.Mai este o varianta, un Pc decent cu i5 1060 6gb si 16gb ram pentru cs go si un PS4 pro pentru alte jocuri.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Era sa imi dea o lacrima, dar mi-a trecut.

Cred ca toti avem in copilarie sau mai tarziu o faza de gaming, dar la majoritatea ne trece.
E o non-problema. Daca ai ajuns sa dai peste 1000 EUR pe un PC ca sa te joci, e bine sa iti evaluezi prioritatile, nu sa te vaiti.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAdm, on 31 august 2018 - 18:32, said:

Era sa imi dea o lacrima, dar mi-a trecut.

Cred ca toti avem in copilarie sau mai tarziu o faza de gaming, dar la majoritatea ne trece.
E o non-problema. Daca ai ajuns sa dai peste 1000 EUR pe un PC ca sa te joci, e bine sa iti evaluezi prioritatile, nu sa te vaiti.

asta am crezut si eu, dar, ai vazut gta5 sau assassins creed?....exista jocuri si jocuri, cele care se termina dupa 20-30 de ore de gameplay si cele online, care nu se termina niciodata :|

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAdm, on 31 august 2018 - 18:32, said:

Cred ca toti avem in copilarie sau mai tarziu o faza de gaming, dar la majoritatea ne trece.
La mine "faza de gaming" tot vine in valuri .... cam o data la 2-3 ani asa. Atunci cand ma apuca ma duc si iau cea mai smechera placa video care e pe piata, eventual un upgrade la procesor si da-i ... un an nu ma mai ridici de la masa de jocuri Posted Image .... am crezut ca o data cu varsta imi trece dar uite ca am trecut de 40 si nici o sansa sa imi treaca. Dar e fun ... acum ma joc cu proprii copii Posted Image.
Avantajul cand te apuca cheful de gaming la varste la care iti asiguri singur existenta este ca iti poti cumpara ce vrei tu, fara restrictii :)

Edited by ro_explorer, 31 August 2018 - 19:02.


#18
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View PostFantasy89, on 31 august 2018 - 15:34, said:

Vreau sa vorbim de viitorul pc gaming-ului,deoarece preturile componentelor au luat-o razna
https://www.techpowe...0-memory-module
https://www.eteknix....-expected-2019/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate