Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Ventilatoarele de la carcasa nu functioneaza

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
Gabriel692

Gabriel692

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2018
Salut! De cand am facut un clean up la pc de praf  curatare sursa, placa video ( pe astia le-am dat jos) si ce am mai sters eu pe acolo) nu imi mai functioneaza deloc ventilatoarele de la carcasa ( cum se observa si in acest video : https://streamable.com/xv55h ). Daca ma poate cineva ajuta i-as fi recunoscator !!!

P.S.: Am doua ventilatoare la carcasa legate intre ele cu un cablu ( chiar nu stiu unde sunt conectate la placa de baza... ).

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
In curand o sa ai ZERO "ventilatoare" functionale, cel de la procesor sta sa muste din cablurile de la sursa. :facepalm:

#3
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
L-ai curatat de praf de te-ai rupt... si l-ai mai si stricat

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012
Nici noi nu stim pt ca tu ai filmat mai mult conectorii de la unitatea optica.....

Vezi ca de obicei au un adaptop care se conecteaza la unu din molexurile ramase libere. Oricum era o idee buna sa faci niste poze cu telefonul inainte de a te apuca de treaba, astfel in situatia de acum iti era mai usor sa le pui la loc.

#5
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostGabriel692, on 31 august 2018 - 09:31, said:

P.S.: Am doua ventilatoare la carcasa legate intre ele cu un cablu ( chiar nu stiu unde sunt conectate la placa de baza... ).

Nu iti da nimic de banuit? Posted Image
Verifica daca ventilatoarele sunt conectate la vreun cablu de la sursa sau la placa de baza. daca nu.. de acolo e buba.

#6
Gabriel692

Gabriel692

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2018

View PostA10, on 31 august 2018 - 09:44, said:

Nici noi nu stim pt ca tu ai filmat mai mult conectorii de la unitatea optica.....

Vezi ca de obicei au un adaptop care se conecteaza la unu din molexurile ramase libere. Oricum era o idee buna sa faci niste poze cu telefonul inainte de a te apuca de treaba, astfel in situatia de acum iti era mai usor sa le pui la loc.

Hai ca mai fac un video sa intelegeti mai multe...

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
suntem in romania, asa ca scriem romaneste. ai curatat calculatorul si nu mai functioneaza ventilatoarele de pe carcasa.

acum, video, este=0, imi arati cablurile de la unitatea optica. nu are nici o treaba cu ventilatoarele. mai mult ca sigur ai tras de fire de le-ai deconectat de pe placa de baza.

vezi pe placa de baza ca trebuie sa ai 3 sau 4 pini in dreptul carora trebuie sa scrie aux_fan sau cha fan sau chassis fan. de asemeni, daca nu stim placa de baza si are mai multe mufe de genul, va scrie fan 1, fan 2, fan 3, etc.

degeaba faci video, daca sunt la fel ca cel de mai su. fa poze clare, sa se vada mufele. ce o fi atat de greu sa pozezi exact firele ventilatoarelor de la un cap la altul sa vedem si noi exact ce si cum?

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
dupa cum pui problema si ce ai filmat tu acolo crezand ca-i relevant o sa trebuiasca sa mergi cu el la un centru de reparatii pc-uri. o sa le ia 2 minute baietilor de acolo sa ti-l repare. si daca tot ajungi la ei roaga-i sa-ti schimbe si pasta la coolerul procesorului.

#9
Gabriel692

Gabriel692

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2018

View PostFane, on 31 august 2018 - 09:47, said:

dupa cum pui problema si ce ai filmat tu acolo crezand ca-i relevant o sa trebuiasca sa mergi cu el la un centru de reparatii pc-uri. o sa le ia 2 minute baietilor de acolo sa ti-l repare. si daca tot ajungi la ei roaga-i sa-ti schimbe si pasta la coolerul procesorului.



Cam cat ar costa sa mi-l repare, mie imi este sa nu-mi schimbe piesele de la el...

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu mai fa nici un video, e cam inutil.
Ia-o frumos pe traseu fire si vezi unde ajungi.
Eventual poze, sint mai OK decit video.

Iti notezi frumos toate seriile de la toate piesele, le faci poze, le faci si un semn (mic, discret, un X in colt) mergi al reparat.
Daca ai noroc, 10-20 lei manopera.
Daca ai noroc, vreun fir 10-20 lei.
Daca n-ai noroc, 50 lei manopera si 50 de lei ventilatoare.

Pe de alta parte, chiar ai observat sau chiar speri sa iti scada temperatura vreun pic (mai mult de 2-5 grade) de la chestiile alea ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 31 August 2018 - 09:58.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai mult dureaza salutul decat "reparatia". daca e baiat fain nu-ti va lua nimic pt asta. doar va surade in coltul gurii.

dar asta nu e de centru de reparatie. daca nu vrei sa faci o poza, atunci marci banul si tarai si de unitate pana acolo.

#12
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
@Gabriel692 din clip se vede ca e slabut pc-ul, sursa no name ( dupa cabluri ), unitate optica, cooler cpu stock, etc. Nu cred ca ii trebuie cuiva sa ti le schimbe ca nu face vreo mare smecherie cu ele.

#13
Gabriel692

Gabriel692

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2018

View Postantiqque, on 31 august 2018 - 09:58, said:

@Gabriel692 din clip se vede ca e slabut pc-ul, sursa no name ( dupa cabluri ), unitate optica, cooler cpu stock, etc. Nu cred ca ii trebuie cuiva sa ti le schimbe ca nu face vreo mare smecherie cu ele.


Pc ul nu e chiar asa slabut precum crezi tu, are un gtx 1050 oc, 2 placute de ram 1 kingston altu nu stiu, i5 3470 8gb ram si duce constant 60 fps gta 5 cu graficile pe high inafara de texturi care sunt pe medium.

View PostDany_Darke, on 31 august 2018 - 09:46, said:

suntem in Romania, asa ca scriem romaneste. ai curatat calculatorul si nu mai functioneaza ventilatoarele de pe carcasa.

acum, video, este=0, imi arati cablurile de la unitatea optica. nu are nici o treaba cu ventilatoarele. mai mult ca sigur ai tras de fire de le-ai deconectat de pe placa de baza.

vezi pe placa de baza ca trebuie sa ai 3 sau 4 pini in dreptul carora trebuie sa scrie aux_fan sau cha fan sau chassis fan. de asemeni, daca nu stim placa de baza si are mai multe mufe de genul, va scrie fan 1, fan 2, fan 3, etc.

degeaba faci video, daca sunt la fel ca cel de mai su. fa poze clare, sa se vada mufele. ce o fi atat de greu sa pozezi exact firele ventilatoarelor de la un cap la altul sa vedem si noi exact ce si cum?


Link nou video:  https://streamable.com/2i9q3

Edited by Gabriel692, 31 August 2018 - 10:03.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi cu el la un service serios.
Ce ai făcut nu ai făcut bine că râde praful prin el.
Trebuie pusă și pastă termoconductoare nouă.

Dacă identificarea mufei de pe placa de bază sau de la sursă aferentă coolerelor e așa dificil este evident că băieții din service își merită un 20 de lei acolo.

#15
Gabriel692

Gabriel692

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2018

View Postwaterman, on 31 august 2018 - 10:03, said:

Mergi cu el la un service serios.
Ce ai făcut nu ai făcut bine că râde praful prin el.
Trebuie pusă și pastă termoconductoare nouă.

Dacă identificarea mufei de pe placa de bază sau de la sursă aferentă coolerelor e așa dificil este evident că băieții din service își merită un 20 de lei acolo.


Pc-ul are 7 luni, o pasta termoconductoare nu tine si ea mai mult...??? Nu prea ma pricep de asta intreb.

Un service bun pt. pc stie cineva in Craiova?

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Du-te la Groapă pe Severinului.

Acolo jos pe trepte imediat în groapa aia.
Întrebi de Emil zici că te-a trimis un cunoscut.

În 5 minute pleci cu el acasă.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
la 7 luni poti sa o mai lasi.

daca esti asa fricos ca-ti fac cei de la service nu stiu ce manareli roaga-i sa-l repare cu tine de fata. mufarea ventilatoarelor n-ar trebui sa dureze mai mult de 2 minute.

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și de acum întreabă înainte de a face prostii... suntem concitadini..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate