Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Actiuni Fidelis 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Lani

Lani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2018
Am achizitionat prin programul Fidelis prin BRDE actiuni in 2016 cu scadenta in 4 august 2018 si nu mi s-a virat nici o suma in cont pana la aceasta data. Am fost la banca dar cei de acolo dau din umeri si nu stiu nimic. Ce se poate intreprinde pt salvarea banilor ? A mai patit cineva asa ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
http://www.mfinante....ml?pagina=acasa

Ai hartiile?
Cand ajunteau la maturitate banii trebuiau sa ti se vireze in cont + dobanda aferenta.

http://www.mfinante....ii&id=999604400

Vezi daca nu ai castigat 1000 lei Posted Image

Quote

Premiile în valoare de 1000 de lei fiecare vor fi virate în conturile celor 100 de câștigători în 6 august, când MFP va efectua ultima plată de dobândă, va rambursa valoarea nominală de 100 lei/obligațiune, precum și bonusul de dobândă.

Depozitarul Central S.A va asigura distribuirea sumelor reprezentând dobânzi, rambursări ale valorii nominale și a bonusului de dobândă către deținătorii titlurilor de stat. Plățile vor fi făcute în contul de brokeraj, pentru clienții care au instrumentele în contul unui Intermediar, prin transfer bancar în conturile înregistrate în sistemul Depozitarului Central sau în numerar, la ghișeele agențiilor Băncii Comerciale Române S.A., în calitate de Agent de Plată, pentru cei care nu au un IBAN înregistrat la Depozitarul Central. Sumele de bani mai mari de 10.000 de lei se vor vira numai prin transfer bancar în conturile comunicate de investitori.

Titlurile de stat din cadrul Programului FIDELIS ediția 2016 au avut o valoare nominală de 100 de lei, o dobândă de 2,15% și scadența la 2 ani.


#3
Lani

Lani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2018
Cunosc procedura dar banii nu au ajuns in cont !!!

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Ia legatura cu Depozitarul Central SA

http://www.roclear.eu/home/index.aspx

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
De unde sa cunosti procedura daca nu ai contractul cu BRD (presupun) ?
Au fost cateva banci aranjoare, de ex. Raiffeisen iti deschidea gratuit cont pentru treaba asta.
Posibil tu sa nu fi lucrat prin cont. Despre ce suma vorbim ?
Stai binisor, nu ai pierdut banii, doar ca nu ai inteles fluxul.
Si dobanda cum ai luat-o ?

#6
Lani

Lani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2018
Am contract cu BRD si cont pt actiuni.Nu mi s.a comunicat nici o dobanda anul trecut deci nu am primit nici o informatie pe parcursul celor 2 ani

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Stiu ca ti se pare ca BRD-ul e o singura firma, dar: tu ai contract cu BRD firma de brokeraj/ investitii, NU cu banca. Uita-te pe contract la numele entitatii.
Cu banca ai doar un amarat de cont simplu.
Suna la BRD la un numar de pe contractul ala si o sa-ti spuna ce sa faci.
Dobanda se ia numai numerar cu buletinul de la ghiseele BCR.

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Trebuia sa si citesti Prospectul de emisiune, nu numai sa semnezi ca primaru’ ca l-ai citit si inteles.

Cel mai probabil confunzi lucrurile si de fapt NU ai dat nici un cont pentru plata cuponului si a nominalului la scadenta. Eu unul am explicat pe un topic dedicat Titlurilor de stat, vezi aici si aici. Mergi la BCR. Atentie insa ca la sume de peste 10.000LEI nu iti da numerar deci sa ai un cont pe undeva pentru a primi banii. (Asta cam incalca prevederile prospectului, probabil se preleveaza de Legea 70/2015 desi nu prea vad cum s-ar incadra si nu am primit nici o explicatie cand am cerut-o).

#9
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostLani, on 31 august 2018 - 08:44, said:

actiuni   in 2016 cu scadenta  in 4 august 2018

Nu există asa ceva.

Edited by Kaffir2018, 31 August 2018 - 11:08.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

View Postoverseas, on 31 august 2018 - 09:30, said:

… de ex. Raiffeisen iti deschidea gratuit cont pentru treaba asta. …
Gratuit doar primele 30 de zile, deci sau aveai grija sa il inchizi sau ramaneai cu el pe comisioanele standard. Iar ‘[pentru] treaba asta’ se refera exclusiv la momentul subscrierii si nu la incasarile ulterioare: era pentru plata titlurilor si pentru incasarea diferentei daca nu ti se alocau atatea cate ai cerut.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postsags, on 31 august 2018 - 11:30, said:

Gratuit doar primele 30 de zile, deci sau aveai grija sa il inchizi sau ramaneai cu el pe comisioanele standard. Iar ‘[pentru] treaba asta’ se refera exclusiv la momentul subscrierii si nu la incasarile ulterioare: era pentru plata titlurilor si pentru incasarea diferentei daca nu ti se alocau atatea cate ai cerut.

Exista zero tot si zero simplu.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
@overseas: Zero Tot si Zero Simplu gratuit dar numai in anumite conditii, pachete care (acum) fac parte din oferta standard si despre care oricum nu e vorba aici.

Aici e vorba de un cont curent pe care Raiffeisen ti-l deschidea daca nu erai client dar doreai sa subscrii titluri de stat Fidelis Centenar (2016) prin intermediul lor, ca au facut parte din sindicatul de intermediere. ACEL cont a fost gratis fara nici o steluta dar numai in primele 30 de zile, deci fie aveai grija sa il inchizi fie ulterior il plateai cf tarifului standard de comisioane.

Pentru incasarea cuponului si a nominalului la scadenta acel cont nu foloseste cu nimic mai mult decat oricare altul deschis la vreo banca din Romania. Oricum platile le face BCR, nu Raiffeisen (nici BRD unde zice initiatorul ca a subscris), cred ca se pot vira banii si in cont deschis la alta banca dar nu stiu cat/daca e comision.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate