Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Masina virtuala pentru Windows XP SP3

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Am incercat VBox doua versiuni, ultima si una mai veche, 4.0... Merge sa instalez alt windows in masina dar nu vrea niciun Linux se pare. Am incercat Arch Linux, Tiny Core, Lubuntu, Puppy Linux. Peste tot apare aceeasi eroare la inceput cand incearca sa ia kernel-ul de linux:

"A critical error has occurred while running the virtual machine and the machine execution has been stopped."

Am pe alt calculator instalat ultimul VBox pe windows 7 si merge deci nu vreau sfaturi sa schimb Windows-ul. Vreau sa fac sa mearga pe calculatorul cu Windows Xp. Deci, nu mai vreau sa insist cu VBox.

Ce alta masina virtuala ar mai fi (care sa mearga si pe Windows Xp calumea)? Free desigur. Posted Image

Procesorul este E7300 si NU are virtualization. Am un Q6600 care are virtualization si asteapta sa intre in teren dar mai incerc asa, fara virtualization.

Edited by wolfenste, 30 August 2018 - 11:00.


#2
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
VMware  Workstation Player ai incercat ?

#3
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
De unde descarc? Vad ca e numai pe 64 bit. Eu am Windows Xp SP3 32 bit.


Acum cateva luni a mers in VBox cu Arch Linux. Tot schimba astia linux-ul. Nu pot pune linux-ul vechi pentru ca instalarea se face online cu ultima versiune din cate stiu eu. Dar nu ma asteptam sa primesc aceeasi eroare cu orice linux (mai light asa) am incercat.

Edited by wolfenste, 30 August 2018 - 11:31.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Poti sa uiti de rulat masini virtuale pe sisteme ce inca ruleaza windows xp, astea cer memorie RAM garla, ceea ce cred ca tu oricum nu ai.

Cauta versiuni vechi de VirtualBox, alea merg si pe xp sp3 si ruleaza Linux in interiorul masinii virtuale. Cat mai vechi posibil, software-ul actual nu mai suporta windows xp de ani de zile.

#5
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Am gasit 4.0.. cel mai vechi si se pare ca nu e destul de vechi. Caut si mai vechi si sper ca se va pupa cu linux-ul nou Posted Image

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Exaaact. Virtualizare cu ultima versiune de VBox/VMware pe Win XP 32-bit cu un procesor ce nu suportă virtualizare. Nu prea.

Vezi VirtualPC-ul de la Microsoft. Dar fără CPU capabil (sau update la bios ca să poți activa virtualizarea) nu cred că reușești ceva.

Edited by shiva, 30 August 2018 - 11:38.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
virtualpc nici nu ruleaza macar fara virtualizare hardware.

#8
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Am luat si VBox 3.0 deci mult mai vechi. Nu mai da eroarea aia dar oricum se blocheaza.

Nu e intotdeauna nevoie de virtualization. De exemplu, poti bifa (sau nu) optiunea asta daca ai CPU cu virtualization.

Problema vine din incercarea de a pune un linux nou (despre care un VBox vechi nu stie) pe o combinatie veche de host - vm.

#9
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
De ce ai nevoie de o mașină virtuală cu o versiune recentă de linux pe un sistem fizic vechi cu un sistem de operare antic?

#10
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Hai sa le luam pe rand.

De ce Windows Xp SP3?
Asa vreau eu sa am pe acest calculator. Pe altul am Windows 7 64 bit.

De ce nu linux direct pe masina fizica (in dual boot cu Windows Xp eventual)?
Ba am instalat deja si asa, in dual boot, si merge. Dar DAMN drivers pentru placa grafica (HD 3850) nu au nici power management nici fan speed schimbabil cumva. Am doar sensors cu care vad temperatura. Si e mare.

De ce linux nou?
In primul rand, versiunile "usoare" (ca nu am pc puternic) vin ca pachete de instalat. Iar acestea sunt ultimele versiuni. Deci nou.
In plus pe un linux vechi nu pot pune un mediu de dezvoltare nou cu PHP 7 si altele la fel. Am insa Ubuntu 10 din 2008 la descarcat, sa vedem ce iese. Nu imi fac sperante.

Deci trebuie o masina virtuala care sa impace toate astea. Daca se poate. Am incercat si eu.

Edited by wolfenste, 30 August 2018 - 13:12.


#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
pt. PHP7 .. ai XAMPP de la bitnami, pt. Windows. Ăla nu merge?

Pt.  pb. cu placa video - driverul vechi open source radeon nu merge? dar versiunea mai veche de la ATI, care suporta plăcile HD?

#12
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Am pus si un XAMP zilele trecute, nu stiu daca fix 7.2.9. Nu a mers. error while calling httpd.exe parca, la fel si cu php.exe.

Merg driverii open source si ati. Dar nu au stuff pentru fan speed, power management samd. Daca imi arati contrariul va fi super. Dar pe unde am cautat asta spuneau toti, ca driver-ul nu are asa ceva. Tocmai pentru placile mai vechi, de la HD 4xxx in jos. Pe lumea linux o doare in c*r de placile video. Si pe PHP il doare in c*r de Windows.

Edited by wolfenste, 30 August 2018 - 13:45.


#13
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Din punctul meu de vedere mai bine instalezi linux (Arch Linux) pe mașina fizică și rezolvi problema cu driverul video. Din ce am citit așa rapid poți activa power management pentru placa ta video cu un parametru la kernel. Vezi https://wiki.archlin...ower_management și dacă asta îți rezolvă problema cu temperatura.

Nu cred că poți instala ușor PHP 7 pe versiuni vechi de linux care să funcționeze cu o versiune veche de VirtualBox pe XP. Sau să poți instala direct PHP 7 pe Windows XP.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013

 modoran, on 30 august 2018 - 11:52, said:

virtualpc nici nu ruleaza macar fara virtualizare hardware.
Virtual PC 2004 si Virtual PC 2007 functioneaza si fara virtualizare hardware. Dar, desi acestea pot rula Linux, nu fac treaba prea buna cu el (am avut nenumarate probleme pe vremea respectiva) si cu cat versiunea de Linux e mai noua cu atat e mai rau.

Windows Virtual PC, cel care a aparut odata cu Windows 7 si al sau Windows XP Mode, cred ca intr-adevar cere neaparat virtualizare hardware, desi imi aduc aminte ca au fost obiectii in timpul beta si nu stiu daca pana la urma MS a inlaturat aceasta restrictie sau nu. Insa pe host Windows XP nu cred ca merge, cred ca cere minim Windows 7. Din ce stiu nici acesta nu e facut sa ruleze bine Linux, dar nu am incercat.


Totusi, dat fiindca ca sansele de host foarte vechi + soft virtualizare sa mearga pe el + guest foarte nou tind spre zero, care e necesitatea de fapt? E neaparat nevoie de Windows XP ca host? Cumva sa ruleze in acelasi timp Windows XP + Linux pentru testat ceva functionalitati in retea? Ca ma gandesc, dar nu am testat efectiv, la ceva gen ‘bare metal virtualization’ in care ambele sisteme de operare sa fie guest. Poate VMware ESXi, care e free impreuna cu vSphere Hypervisor ajuta (nota: free dar cere inregistrare). Personal nu le-am incercat deci nu stiu sigur, dar ca Tech Specs pare ca procesorul indeplineste minimul (<https://www.vmware.c...hypervisor.html>, <https://ark.intel.co...Hz-1066-MHz-FSB>)

Edited by sags, 30 August 2018 - 14:50.


#15
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

 tavitu, on 30 august 2018 - 13:47, said:

Din punctul meu de vedere mai bine instalezi linux (Arch Linux) pe mașina fizică și rezolvi problema cu driverul video. Din ce am citit așa rapid poți activa power management pentru placa ta video cu un parametru la kernel. Vezi https://wiki.archlin...ower_management și dacă asta îți rezolvă problema cu temperatura.

Nu cred că poți instala ușor PHP 7 pe versiuni vechi de linux care să funcționeze cu o versiune veche de VirtualBox pe XP. Sau să poți instala direct PHP 7 pe Windows XP.

Da asta ar fi adevarata rezolvare. Am pus in GRUB radeon.dpm=1 si temperatura a scazut la 44C. Posted Image Pe Windows cu fan default am 41-43C deci e aproape.

Urmatorul pas e sa rezolv si cu fan speed. Am o HD 4850 care cu fan default trece de 60C in idle si peste 80C in load pe windows. Daca pun fan-ul la 35% temperatura scade la 45C deci acceptabil. Deci daca rezolv si cu fan speed in linux pot sa pun si HD 4850 pe calculatorul asta.

Revenind la Vbox, am pus Vbox 3.0 cu Ubuntu 10 (e din 2008) si merge ca uns si are de toate, browser, etc. Dar cu PHP 7 nu cred ca va merge.

Cel mai tare se oftica Q6600 (are virtualizare) ca a iesit la incalzire degeaba. Posted Image Va ramane in sertar.

Edited by wolfenste, 30 August 2018 - 20:13.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Daca ai de ales intre un procesor cu virtualizare si unul fara, alege-l pe cel cu. Diferenta de viteza de executie in masinile virtuale se simte.

#17
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
Stiu. Virtualizare inseamna ca guest-ul are acces chiar la procesorul de pe masina fizica, il vede fix asa cum e, q6600  de exemplu. Dar acum ca am rezolvat cu power management-ul nu mai trebuie masina virtuala. Pentru ce fac eu, nu vad diferenta intre q6600 si e7300 dar q6600 e mai calduros si  de asta sta pe tusa.

#18
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006
Am si eu o problema cu Virtual Box-ul (am atasat o imagine)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate