Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

AVI DV la calitate maxima!

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postnirosbog, on Nov 20 2008, 21:31, said:

HDRAGC este pentru iluminare,pe cand Neat e pentru noise.Sunt 2 lucruri total diferite.
Exista insa si varianta noise pentru filtrele avisynth.
Cat despre ordine,nu am observat diferente daca schimbi ordinea de filtrare.

Știu că sînt diferite, dar mă gîndeam să dau întîi lumina la clip și apoi denoise după logica mea și am experimentat ieri, după ce am luminat clipul cu script hdragc am văzut că nivelul de noise crește și am aplicat Neat dar rezultatul putea fi mai bun.
Are cineva niște scripturi mai bune și testate HDRAGC?

mersi

#110
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Neat image este bestial pentru fotografiile digitale. Neat video este o mizerie pe langa metoda cu filtre avisynth descrisa in paginile anterioare.

#111
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdaddy, on Nov 21 2008, 11:32, said:

Neat image este bestial pentru fotografiile digitale. Neat video este o mizerie pe langa metoda cu filtre avisynth descrisa in paginile anterioare.

Dacă ai niște scripturi de avisinth de hdragc te rog să le pui pe aici să văd și eu că sînt începător în avisynth.
Eu am filtrat cu neat singur prin vdub un clip avi dv filmat cu Pansonic GS330 fără lampă și cu lumina numai de la niște artificii de tort și pot să spun că nam mai văzut un purec pe filmare și pe lcd de 19 țoli fullscreen.
Aș trece pe avisynth dar nu știu cum se fac scripturile am făcut doar niște experimente cu hdragc ce am găsit pe aici pe forum.

Mersi
stimă

Edited by vgabi, 21 November 2008 - 12:47.


#112
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
m-ati bagat in corzi rau de tot cu filtrele astea, o metoda simpla sa am pe dvd/pc la calitate maxima ce am acum pe minidv, nu exista? help me :(...

#113
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostNicanor, on Nov 21 2008, 13:38, said:

m-ati bagat in corzi rau de tot cu filtrele astea, o metoda simpla sa am pe dvd/pc la calitate maxima ce am acum pe minidv, nu exista? help me :(...

Ca orice material brut și dacă este tras în condiții grele (ca lumină slabă, mișcări bruște de cameră, reglaje puține ale camerei) și dv avi nu arată tocmai perfect decît din punct de vedere al compresiei scăzute 5/1.
Ca să arate tot ce poate materialul dv trebe filtrat prin soft ca să arate mai luminos, fără pureci, corectarea culorilor etc.
De asta ne tot legăm de filtre.

#114
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
daca vreau doar sa conserv ceea ce este pe minidv, la aceeasi calitate, exista o solutie mai pentru profani?

#115
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostNicanor, on Nov 21 2008, 14:08, said:

daca vreau doar sa conserv ceea ce este pe minidv, la aceeasi calitate, exista o solutie mai pentru profani?

În principal pt ca să arate bine un film de pe minidv trebe să ai lumină suficientă. Oricum dintro filmare bună va ieși ceva bun. Asta în mare.
caută la aria Ghiduri și găsești tot ce vrei. Aici vb numai de filtrare.

#116
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostNicanor, on Nov 21 2008, 14:08, said:

daca vreau doar sa conserv ceea ce este pe minidv, la aceeasi calitate, exista o solutie mai pentru profani?
Calitate identica precum cea de pe caseta o obtii prin transfer de firewire intre camera si PC. Chestiile de filtrare sunt neinteresante pentru 99% dintre utilizatori. Tu fa doar transferul. Spatiu sa ai si sa citesti si pe aria ghiduri ca sa afli mai multe.

Scripturi de avisynth nu am pentru ca nu ma mai ocup cu asa ceva in ultima perioada. doom9 este un forum bun pentru cautari.

enjoy,
Mtz

#117
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postdaddy, on Nov 21 2008, 11:32, said:

Neat image este bestial pentru fotografiile digitale. Neat video este o mizerie pe langa metoda cu filtre avisynth descrisa in paginile anterioare.
Cred ca bestial e prea mult spus.Mai ales la portrete,cam da un aspect de fard.Dar la per total e ok.
:OK:

#118
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Da, dar am uitat sa specific ca eu il folosesc ca plugin in photoshop si nu ma limitez doar la a filtra imaginea pentru ca ii ia din sharp. Dupa aceea aplic alte tehnici pentru a face imaginea sharp. Mai e o chestie faina, anume ca sunt presetari pentru neat image pe net pentru o sumedenie de moduri si aparate cu care s-a facut poza. Eu prefer sa aplic asa, prin presetari, pt ca nu o filtreaza dur ca atunci cand isi face autotestul ci scoate cea ce stie ca apare la aparatul respectiv la setarile cand s-a facut poza. Oricum un dslr accepatabil, la un iso mic-mediu, nu va face poze cu zgomot de fond foarte pronuntat. ;)

vgabi, pe pagina anterioara este un mesaj mare mare scris de mine in care se proezinta, printre altele, si metoda filtrarii si este scris si scriptul avisynth. E chiar asa de greu de citit? Mai este si un topic dedicat special avisynth-ului pe aici, mai e si doom9. Cauta ca nu e asa de greu.

#119
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
vgabi, pe pagina anterioara este un mesaj mare mare scris de mine in care se proezinta, printre altele, si metoda filtrarii si este scris si scriptul avisynth. E chiar asa de greu de citit? Mai este si un topic dedicat special avisynth-ului pe aici, mai e si doom9. Cauta ca nu e asa de greu.
[/quote]

Fii convins că am citit toate posturile de aici. Am și folosit niște scripturi dar mă gîndeam că aveți careva o combinație de filtre în script care dă rezultatele cele mai faine.

Mersi.

Edited by vgabi, 22 November 2008 - 10:51.


#120
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Daca nu era aia combinatia de filtre cu cele mai bune rezultate crezi ca ne bagam in seama ca prosii la momentul ala sa testam, alicam si sa scriem toate tehnicile respective?
Nu inteleg ce vrei si ce inseamna pt tine cele mai bune rezultate. Daca vrei neaparat o confirmare ca alea sunt cele mai bune filtre si aceea este cea mai buna tehnica de filtrare, atunci ai din partea mea o confirmare: dintre tehnicile testate, aceea este de departe cea mai buna tehnica de filtrare care nu distruge imaginea. La cat material ai pe aici de studiat si incercat cred ca nu mai tine de noi sa te ajutam. Gustul final ramane tot al tau.

#121
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postdaddy, on Nov 23 2008, 06:18, said:

Daca nu era aia combinatia de filtre cu cele mai bune rezultate crezi ca ne bagam in seama ca prosii la momentul ala sa testam, alicam si sa scriem toate tehnicile respective?
Nu inteleg ce vrei si ce inseamna pt tine cele mai bune rezultate. Daca vrei neaparat o confirmare ca alea sunt cele mai bune filtre si aceea este cea mai buna tehnica de filtrare, atunci ai din partea mea o confirmare: dintre tehnicile testate, aceea este de departe cea mai buna tehnica de filtrare care nu distruge imaginea. La cat material ai pe aici de studiat si incercat cred ca nu mai tine de noi sa te ajutam. Gustul final ramane tot al tau.

Pe mine mă intereseză în primul rînd un script avs care să lumineze imaginile.
Am făcut probe cu hdragc cu schimbat de parametrii dar imaginea prelucrată are mai mult noise.
Pt noise folosesc filtrul Neat atît cu VDM cît și cu AVS.
Pun niște cadre deinterlace cu Neat și fără pt doritori, cu setări default.

Și script.

DirectShowSource("E:\proba.avi", fps=25)
ConvertToRGB32()
LoadVirtualDubPlugin("E:\Temp\Soft 18\Filtre\VDubMod\plugins\NeatVideo.vdf", "NeatVideo", 3)
NeatVideo("D:\AviSynth 2.5\proba.dnp", "D:\AviSynth 2.5\proba.nfp", "1.0", "3", "1", "0")

Attached Files


Edited by vgabi, 23 November 2008 - 12:33.


#122
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Exista vreun plugin/filtru/script care sa faca aceeasi treaba buna,dar sharpness in avisynth  ???

#123
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postnirosbog, on Dec 7 2008, 11:21, said:

Exista vreun plugin/filtru/script care sa faca aceeasi treaba buna,dar sharpness in avisynth  ???

Nu înțeleg exact ce ai scris tu, e o întrebare sau o constatare chestia cu sharpness ? înainte și după virgula pusă de tine.

#124
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Ma intrebam daca in avisynth exista ceva pentru sharpen...

#125
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postnirosbog, on Dec 7 2008, 20:48, said:

Ma intrebam daca in avisynth exista ceva pentru sharpen...

Există scripturi pt filtre gen limited sharpen, warpsharp, msharpen. Eu personal nu am fost mulțumit de rezultate pt că bagă mult noise. Inclusiv hdragc.
Poți încerca și tu că se găsesc scripturi pe aici sau pe net.

Edited by vgabi, 07 December 2008 - 21:06.


#126
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postvgabi, on Dec 7 2008, 21:04, said:

Există scripturi pt filtre gen limited sharpen, warpsharp, msharpen. Eu personal nu am fost mulțumit de rezultate pt că bagă mult noise. Inclusiv hdragc.
Poți încerca și tu că se găsesc scripturi pe aici sau pe net.
...ai fi putut pune chiar tu un script... :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate