Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sony Z3 vs Z3 compact vs Leeco S3/le2

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am ocazia sa cumpar din aceste 3 modele si imi e greu sa ma hotarasc, asa ca deschid un topic, mai multe pareri imi prind bine :)

Sony sunt Refurbished, toate sunt din China.

Z3 - 88$
Z3compact - 79$

Am avut 2 Z3-uri, am fost foarte multumit de ele, autonomie grozava si inca se misca bine si acuma (mai am unul), doar ca dupa atatia ani i-au aparut pete galbene pe ecran (au problema cu incalzirea cateodata)
Z3 compact stiu ca se dezlipeste ecranul , dar are 1gb ram mai putin, rezolutie mai mica, insa imi place mult ca e foarte compact si e totusi o diferenta de aproximativ 40lei intre ele. Nu ca ar fi mare diferenta, insa am multe telefoane si nu e cazul sa mai cumpar altele, dar cum am cupon de reducere, ar fi pacat sa nu-l folosesc :)



Si acuma ar mai fi nou, LeEco X526 (S3/Le2) la 79$
-camera 16mp
-rezolutie FHD
-snapdragon 652
-camera frontala 8mp
-baterie 3000mah
-ecran 5.5"
-android 6 la fel ca sony
-senzor de amprenta (nu ma intereseaza)

Lumea vad ca e multumita de ele, imi place cum e construit, doar ca are rama aia neagra pe margine, in schimb la sony stiti cu totii dotarile (sunet stereo, camera cred ca e mai buna, iar brandul pana la urma ma va ajuta sa-l vand mai repede cand o sa ma hotarasc).


Toate au preturi apropiate.

Ce ati alege in locul meu ? Posted Image


PS: Sony sunt versiunile europene, insa nu stiu ce benzi folosesc la 3-4g la noi in tara ca sa fiu atent, ma poate ajuta cineva ?


Multumesc

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Sony, am Z3 de 2 ani şi nu regret deloc. I-am schimbat odată ecranul din vina mea (aveam semnal prost şi tot apăsam în partea de sus crezând că antena nu face bine contact şi am crăpat sticla).

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
La z3 nici macar nu este antena gsm in partea de sus, acolo este antena bluetooth/wifi si senzorul de proximitate ( asta face figuri si se "rezolva daca apesi pe display in partea de sus din cauza ca se dezlipeste ecranul ).  Antena e in partea de jos la z3.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Aşa era efectul, aveam toate liniile când apăsam sus, pe urmă mi-am dat seama că era din cauza unor reflexii de semnal de la mână. Măgarii de la A1 nu au acoperire bună unde stau eu şi telefonul sărea între 2G şi 3G, ulterior l-am forţat să rămână pe 2,5G şi funcţionează stabil, însă m-a costat cumpărarea unui display treaba asta.

#5
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Niciun operator de telefonie nu poate acoperi toate zonele (de aceea se fac si "aliante") cu performante maxime.
Daca nu-ti convine il schimbi (operatorul sau domiciliul!).

Edited by breitner, 31 August 2018 - 11:48.


#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
De acord însă a funcţionat bine până acum câteva luni...  cred că e unul din rarele cazuri în care acoperirea s-a degradat în loc să se îmbunătăţească.

Edited by mihaicozac, 31 August 2018 - 12:00.


#7
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Cam toti (in vest) sunt preocupati acum cu trecerea la 5G si lasa de izbeliste restul (de x. Nokia (a nu se confunda cu HMD) a imprumutat 500 milioane € de la UE pentru dezvoltarea retelei 5G in Germania).

Edited by breitner, 31 August 2018 - 12:07.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
A ajuns la vama in final, saptamana aceasta o sa merg dupa el, ca au program intr-o singura zi pe saptamana. Daca sunteti curiosi cum arata si cum se prezinta, o sa pun poze si impresii aici. Posted Image
Daca sunt multumit de el, o sa mai comand ceva pana in 500lei (ca sa nu fie riscul prea mare in caz ca se strica)... am vazut LG G4 si G5.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate