Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Turmeric + piper impotriva inflamatiei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Buna,

Cum spune si titlul... ce stiti de efectele turmericului in combinatie cu piperul negru pentru a scadea inflamatia ? Avem pe cineva care a incercat si ne poate spune daca functioneaza sau nu ?

Multumesc !

Edited by FcRBlessing, 30 August 2018 - 08:38.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ce fel de inflamatie...articulara, gingivala, vaginala...

#3
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Inflamatie articulara.

#4
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
da-i cu ibuprofen gel 5% (sau chiar ibuprofen 10% daca ceri sa iti faca in farmacie) si lasa vrajeala cu piper, turmeric, aloe si alte mirodenii!

#5
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Acelea nu functioneaza, de aceea vreau sa incerc altceva.

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Maica-mea se trateaza cu turmenic si piper. Ea zice ca simte o imbunatatire da' doar cat se tine de "cura". Cat de placebo e efectul n-as putea zice.
Pana la urma poti incerca :lol:.

#7
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
atunci poate nu strica o vizita la reumatolog, tot fara piper si alte mirodenii

#8
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Cum vrei sa le folosesti? Comprese ori ceai? Eu beau regulat amestec de asa ceva. Nu am vazut sa aibe influenta asupra articulatiilor. Apirevenul si masajul singurele ce dau rezultate. Acum am amestecul asta, ce este recomandat ca....adaos pentr "gratare". La fiecare lingurita de amestec mai pun una de piper negru macinat.

#9
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 Arlekhinn, on 30 august 2018 - 09:25, said:

Cum vrei sa le folosesti? Comprese ori ceai? Eu beau regulat amestec de asa ceva. Nu am vazut sa aibe influenta asupra articulatiilor. Apirevenul si masajul singurele ce dau rezultate. Acum am amestecul asta, ce este recomandat ca....adaos pentr "gratare". La fiecare lingurita de amestec mai pun una de piper negru macinat.

Ceai. Am fost la reumatolog, am stat pe medicamente, dar stim foarte bine si efectele secundare a acestora pe termen lung.

Eu caut un antiinflamator natural fara efecte secundare asupra ficatului, etc.

Acum... incerc toate optiunile.  Pe langa Kineto + Fizio. Masaje.

#10
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Daca tot vrei ceva cat de cat fara medicatie de sinteza, incearca ghimbir si hrean japonez. Dar sunt doar chestii trecatoare. Amelioreaza dar nu trateaza. Si atentie sa nu ai alergie la asa ceva. (poti incerca prisnite cu hrean normal ce a crescut cu mai putina apa. Cel foarte iute ca miros). O sa intreb asiaticii de pe aici.

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 johnsmith07, on 30 august 2018 - 09:16, said:

da-i cu ibuprofen gel 5% (sau chiar ibuprofen 10% daca ceri sa iti faca in farmacie) ...
La mine nu functioneaza nici ibuprofenul nici diclofenacul.
Doar cu salicilat de metil merge.

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La maica-mea a avut efect un gel pe baza de extract de scoica nu-s-de-care... adica asta cica elvetian...scoici din elvetia :D
https://comenzi.farm...ether-p10048694

#13
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 Arlekhinn, on 30 august 2018 - 09:25, said:

Cum vrei sa le folosesti? Comprese ori ceai? Eu beau regulat amestec de asa ceva. Nu am vazut sa aibe influenta asupra articulatiilor. Apirevenul si masajul singurele ce dau rezultate. Acum am amestecul asta, ce este recomandat ca....adaos pentr "gratare". La fiecare lingurita de amestec mai pun una de piper negru macinat.

Amestecul ala chiar e condiment de gratar, nu cred ca te poate ajuta prea mult... Pare sa aiba concentratie mica de curcuma.
Se gaseste acum curcuma in aproape toate magazinele cu raion de condimente (mai) exotice, iar la Selgros, la legume fructe, am vazut chiar rizomi "cruzi" de turmeric.

Incearca sa faci ceaiul ala din cantitatea recomandata de ingrediente, o sa vezi diferenta.

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Din ce am testat, turmericul in cantitate mai mare se "simte" la fel ca aspirina la stomac, adica da dureri/senzatie de foame. Nu stiu cit de bun e la articulatii ca nu am incercat mai mult.

La mine e destul de bun ceaiul antireumatic. Trebuie luat cu pauze (scrie si pe cutie). Nu imi trec toate durerile cu el, dar nu ma mai string articulatiile tot timpul. Il consider suficient de bun pentru mine.

Alta chestie care imi facea bine: frunze de frasin, rupte din copac si mestecate. 5-10 foliole din alea sunt mai bune ca aspirina (de care oricum m-am cam lasat pentru ca ataca/inhiba maduva osoasa+ataca stomacul si alte "bucurii"). Dar au un gust nasol. Habar n-am ce au (probabil niste saponine dupa gust) si nici ce efecte secundare au. Se gasesc si in ceaiul antireumatic, asa ca acum nu le mai rup din copac.

Edited by Dihorul Razboinic, 30 August 2018 - 12:51.


#15
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 FcRBlessing, on 30 august 2018 - 08:38, said:

Buna,

Cum spune si titlul... ce stiti de efectele turmericului in combinatie cu piperul negru pentru a scadea inflamatia ? Avem pe cineva care a incercat si ne poate spune daca functioneaza sau nu ?

Multumesc !

Functioneaza si inca foarte bine....daca nu-i fake !! ...si trebuie sa fie de minimum 95 % EXTRACT de curcumin !!! Daca-i doar pudra de turmeric...e frectie la un picior de lemn. Piata suplimentelor este invadata de tot felul de contra-facaturi,...care in cel mai bun caz nu fac nimic. E foarte greu sa gasesti o sursa SIGURA de suplimente asiatice sau indiene. Posted Image

#16
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 dalu364, on 30 august 2018 - 14:51, said:


Functioneaza si inca foarte bine....daca nu-i fake !! ...si trebuie sa fie de minimum 95 % EXTRACT de curcumin !!! Daca-i doar pudra de turmeric...e frectie la un picior de lemn. Piata suplimentelor este invadata de tot felul de contra-facaturi,...care in cel mai bun caz nu fac nimic. E foarte greu sa gasesti o sursa SIGURA de suplimente asiatice sau indiene. Posted Image


Ma autocitez pentru ca am uitat sa evidentiez ceva .
Nu este vorba de piper simplu , macinat fin, ci de extractul de piper, asa numita :  ,, piperina '' in concentratie de 98 %.

,, De exemplu, piperina a crescut biodisponibilitatea curcuminei cu 2000% pentru o oră după administrare (au fost administrate simultan) fără să fie observate efecte adverse și implicit amplifică efectele turmericului.
Acest lucru este posibil datorită faptului ca piperina împiedică desfăşurarea unui proces ce are loc la nivelul ficatului şi care are rolul de a detecta şi marca medicamentele care trebuie excretate prin intermediul rinichilor. "

http://cesamancam.ro/piperina.html

Tot piperina are un rol major in absorbtia coenzimei Q10, care este foarte prost absorbita la nivelul intestinului subtire , in conditii normale.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Curcumina din turmeric e dovedita ca benefica pentru articulatii, vorbim de substanta activa si doze mari normale, acest subiect nu are ce cauta langa homeopatie.

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 FcRBlessing, on 30 august 2018 - 08:38, said:

efectele turmericului in combinatie cu piperul negru pentru a scadea inflamatia
Combinate formeaza cel mai puternic antiinflamator natural  usor de gasit .
Turmeric folosesc la dureri de cap in combinatie cu miere de albine sa nu ma inec de la praf - 1 lingurita rasa are efect mai puternic decat 1 pastila algocalmin (la mine)

Edited by ldpe, 29 September 2018 - 23:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate