Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Alegere masina de spalat cu uscator

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Printre atatea topicuri cu ajutor la achizitii, sper ca mai merge inca unul :).

Tot citesc recenzii referitoare la mainile de spalat cu uscator, dar la momentul asta m-am pierdut printre ele. Intr-un final, m-am oprit la variantele astea:

https://www.ideall.r...30442EU--191946
https://www.ideall.r...1685SWD--114795

Ambele mi se par ok, dar diferenta de pret e destul de mare, Electrolux e mult mai atragator la capitolul asta. Stiu ca Bosch are un renume mai bun, dar inteleg ca cele vandute la noi sunt produse prin alte parti iar calitatea nu mai e ce a fost. Ce parere aveti, exista totusi ceva ce ar inclina balanta hotarator in favoarea Bosch?

De asemenea, daca aveti alte sugestii, pentru gama asta de pret (2000-3500 lei), as aprecia. Multumesc.

#2
_Atom_

_Atom_

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 63
  • Înscris: 28.08.2018
https://www.emag.ro/...8/pd/DRF713BBM/

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cat mai mare si uscatorul sa fie cu pompa de caldura.

#4
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Nu as vrea sa fie foarte mare, va fi folosita pentru nevoile a 1-2 persoane.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Eu nu as recomanda o solutie 2 in 1
Programul de spalare+uscare dureaza foarte (foarte) mult iar daca ai o famile mai numerosa devine deja frustrant.
Intre timp rufele se aduna ... se aduna ... se aduna.

Desigur, reclama spune cu totul altceva dar uita sa spuna un lucru important - NU sunt prea fiabile.

La Bosch platesti firma si cu asta basta. Nu merita banii aia cât îi lumea
In plus - ambele au capacitate de uscare 4 kg ceea ce inseamna cam putin.
De ce? Bagi in ea 7 kg rufe pentru spalat. O opresti. Bagi 4 kg pentru uscat. Iar o opresti. Bagi restul de 3 kg pentru uscat. Gata.
De fapt, la un program complet spalare + uscare nu poti baga in ea decat 4 kg ceea ce este al naibii de putin iar programul dureaza mult ... mult.

Toate aceste cicluri inseamna utilizare mai multa si tocmai asta este motivul pentru care nu sunt prea fiabile.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ia una de peste 7kg, mai pui o patura, o perna... vei vedea.
4kg e prea mica.

View PostNaijax, on 30 august 2018 - 08:54, said:

Eu nu as recomanda o solutie 2 in 1
Programul de spalare+uscare dureaza foarte (foarte) mult iar daca ai o famile mai numerosa devine deja frustrant.
....
hai mai ca nu trebuie sa stai langa ea.
o pui seara la culcare si dimineata sunt gata, sau ii dai drumu dimineata si cand vi de la servici le pui in dulap, din cauza asta zic ca e mai bine cu una mai mare.

Edited by arg, 30 August 2018 - 08:58.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postarg, on 30 august 2018 - 08:57, said:

hai mai ca nu trebuie sa stai langa ea.
o pui seara la culcare si dimineata sunt gata, sau ii dai drumu dimineata si cand vi de la servici le pui in dulap, din cauza asta zic ca e mai bine cu una mai mare.

Nu tine
Noi suntem 5 membrii in familie si am masina de spalat si uscatorul separate.
Daca stau 2 zile pe saptamana e bine.
Am avut si 2 in 1 dar s-a hotarat sa cedeze cand a vazut cat are de munca.
Uscatorul separat e sfant si il folosesti mai mult toamna/iarna in rest, nu prea este necesar.

#8
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
De ce as lua masina cu uscator ca sa dau in plus peste 1000 de lei cand exista uscatoare de rufe la maxim 150 lei? Sunt mici, elegante si nu consuma nici curent ca sa-mi usuce rufele, Puse intr-un colt de camera nu deranjeaza cu nimic pentru cateva ore ca sa usuc niste rufe, dupa care se pliaza si se pun unde doreste fiecare https://www.emag.ro/uscatoare-rufe1/c

Edited by tico18, 30 August 2018 - 09:08.


#9
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
gusturile nu se discuta, dar uscatoarele alea numai elegante nu sunt, mai ales cand sunt pline de rufe puse la uscat in camera. daca si speli des, mai mult vor fi intinse in casa decat ascunse dupa dulap. discutia nu este de ce sa dai 1000 de lei in plus, ci care masina de spalat cu uscator e recomandata.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttico18, on 30 august 2018 - 09:05, said:

De ce as lua masina cu uscator ca sa dau in plus peste 1000 de lei cand exista uscatoare de rufe la maxim 150 lei? Sunt mici, elegante si nu consuma nici curent ca sa-mi usuce rufele, Puse intr-un colt de camera nu deranjeaza cu nimic pentru cateva ore ca sa usuc niste rufe, dupa care se pliaza si se pun unde doreste fiecare https://www.emag.ro/uscatoare-rufe1/c
ala nu e uscator, sunt sarme pe care pui rufele, pune tu 6kg de blugi la uscat si o sa vezi ce-i aia igrasie.

#11
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014
de asta ce zici
https://www.ideall.r...-49-EU-B--30604

#12
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nu recomand solutia 2 in 1. Se defecteaza des - e greu sa ingramadesti tehnologia pentru doua utilaje diferite intr-o singura carcasa.
Daca ai spatiu, e mult mai ok sa le iei separat.

#13
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Experiența mea se rezumă numai la Ariston.

2004-2017 cred că a ținut destul. Nu a fost reparată niciodată.

2017 - 2018 cea nouă, care face 1-2 programe complete (de obicei 2, albe și colorate) la 2 sau 3 zile de asemenea. Nici nu știi că merge. Are la final un beep și aia e. Poate merge și noaptea.

Alți producători n-am folosit și nu cunosc. Dacă au soluții mai puțin fiabile, mai bine încerci uscător separat.



#14
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postarg, on 30 august 2018 - 10:04, said:

pune tu 6kg de blugi la uscat si o sa vezi ce-i aia igrasie.
Ori stai la uscat cu blugii aia 10 ore? (ca sa faci igrasie). Exista dezumidifactor pentru igrasie daca apare Posted Image... Blugii aia acum pe bune, cred ca se usuca mai repede pe sarma sau calorifer in 30-40 de minute decat in masina aia. Mie vara, in curte blugii mi se usuca in 10-15 minute iar iarna pe calorifer vreo juma de ora.
PS- igrasia o faci ca ai izolat camera prea mult si nu respira peretii, nu de la rufe Posted Image... daca ai bagat polistiren de 10 si termopane cu 3 geamuri.... hai ca te-ai scos Posted Image))

View Postluci_flash, on 30 august 2018 - 12:15, said:

Nu recomand solutia 2 in 1. Se defecteaza des - e greu sa ingramadesti tehnologia pentru doua utilaje diferite intr-o singura carcasa.
Daca ai spatiu, e mult mai ok sa le iei separat.
Daca nu baga in ele si fier de calcat .... sau macar un aer conditionat cat stai langa ea pana se usuca rufele alea.... atunci n-au facut nimic pentru "confortul clientului". Chestiile astea personal mi se par "rahat amestecat"

Edited by tico18, 30 August 2018 - 16:44.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttico18, on 30 august 2018 - 16:27, said:

.....Blugii aia acum pe bune, cred ca se usuca mai repede pe sarma sau calorifer in 30-40 de minute decat in masina aia...
cred ca habar nu ai despre ce este vorba.

https://forum.softpe...scator-de-rufe/

https://forum.softpe...umidificatoare/

Edited by arg, 30 August 2018 - 17:02.


#16
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Multumesc pentru raspunsuri. Deci am decis sa exclud Bosch-ul foarte scump, o parere in sensul asta a fost tot ce aveam nevoie :) . De asemenea, din discutii inteleg ca ideal ar fi sa iau separat, o masina si un uscator. Fac masuratori in baie, verific bugetul si probabil ca asa o sa procedez. Ma apuc sa citesc discutiile despre masini de spalat si despre uscatoare.

#17
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
N-ai ce masuratori sa faci ma nene. Uscatorul il pui deasupra masinii, nu iti ocupa spatiu in plus.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sfatul meu e sa faci masuratorile pe hol, langa baie.
unele marci au un sistem de montare cu ajutorul caruia montezi uscatorul deasupra masinii.

https://www.emag.ro/...kit suprapunere

Edited by arg, 30 August 2018 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate