Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Samsung Galaxy Note 9 versus Note 8

  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Eu nu l-as numi   Note9, ci mai degraba  Note8+ sau  Note8 PRO.

Producatorul nu a facut altceva decat sa corecteze ce au gresit la Note8 si  sa ofere ce s-a asteptat si ce si-au dorit de la inceput utilizatorii de Note8, adica:
- senzor de amprenta pozitionat corect sub camera nu langa camera,
- 2 difuzoare
- un S-Pen imbunatatit asa cum era asteptat de mult timp
- spatiu de stocare intern ce pleaca de la 128 Gb
- acumulator o idee mai mare ca sa tina 24h in regim de folosire intensiva nu 12h cat tine la Note8...
- filmare video in 60FPS chiar daca camerele sunt aceleasi...



In rest, nimic oauuuu... care sa justifice efortul de a renunta prin buy-back la Note8 pentru suma de 2350 lei, dupa nici 6 luni de la achizitionare si care sa ma faca sa uit ca am platit pe el 3700 lei, cat pe un laptoop performant, sau...o mobila de sufragerie, ori o masina second, sau cat pe un sejur estival in Grecia.

Doar 2 Gb de RAM in plus de la 6 la 8 Gb de RAM si ceva infim in plus  la procesor de la Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) - EMEA Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - USA & China... la... Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - EMEA Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) - USA/LATAM, China

Serios...?! Doar atat pentru ca au corectat niste greseli si au pus in plus la pret 300Eu. fata de 700Eu cat era Note8...Posted Image

Sa speram ca Note10, tocmai prin cifra 10 va aduce cu adevarat ceva oauuuu... si, ma va face sa renunt la Note8, ca sa nu depasesc garantia de 2 ani si sa nu ma trezesc cu vreun upgrade de soft oficial care sa ma "ajute" sa renunt mai rapid la el cum a fost in cazul lui Note4...

Astept la Note 10..., acel display cu senzor de amprenta incorporat in el, un display care sa ocupe integral toata fata telefonului, astept acel acumulator minune care sa tina minim 3 zile in regim de folosire intensa cu incarcare rapida de 100% in maxim 1 ora si care sa poata fi inlocuit la nevoie, un S-Pen din materiale calitativ superioare  care sa fie pe masura valorii telefonului si sa ofere mult mai multe functii inclusiv cea de radio daca tot au scos functia de radio din telefon o pot incorpora in S-Pen,  reintroducerea acelui senzor IR atat de util in foarte multe situatii, slot separat de card care sa nu te oblige sa renunti la al doilea SIM in favoarea cardului de memorie.



Daca s-ar reusi toate acestea, in plus, pe langa ce ofera acum Note9, DA, si-ar merita numele de Note10 !

Edited by florin_trs, 29 August 2018 - 22:00.


#2
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Note9 e Note9 si nu Note8 plus sau minus.Cine a vazut diferente si l-a luat cine nu,autosugestie la greu.Fiecare face ce pofteste dar sa nu reprosam altora.

#3
florin_trs

florin_trs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 10.06.2008
Si... nu avem voie sa facem comparatii... ?! Unde vezi tu repros in comentariul meu la adresa cuiva... ??!

Mai intelegeam daca erai platit de Samsung sa le faci reclama (sau poate esti...cine stie...) de tot sari asa de fiecare data cand cineva critica ceva legat de Samsung.  Asa faceai si pe topicul de Note8... cum zicea cineva ceva criticand ceva legat de Note8, imediat interveneai, parca tu erai producatorul si te jignea cineva cu ceva... Esti fan Samsung, am inteles, si eu sunt, si multi altii la fel, dar nu trebuie sa devenim atat de patimasi si de inraiti... nimeni nu are niciodata numai el dreptate si restul sunt prosti...

Hai sa fim realisti si sa nu ma sarim atat in sus cand cineva spune ceva contra sau comenteaza facand comparatii sau criticand ceva. E o tara si un forum liber, si de asta exista forumurile, ca sa ne impartasim ideile si impresiile astfel incat alti colegi de forum sau viitori potential interesati de achizitionarea unui produs, mai ales unul atat de scump cum este Note 9 sau Note 8, sa isi poata forma o parere obiectiva si nu subiectiva. Altfel, nu mai stam aici pe forum, ne mutam pe Facebook unde ne injuram ca la usa cortului si nu exista pic de respect.

Consider ca nu am gresit cu nimic ( si daca am gresit imi cer scuze ) facand o comparatie intre Note8 si Note9 si ca mi-am exprimat propria mea opinie legata de cele doua telefoane. Sau nu e voie... ?!

Edited by florin_trs, 29 August 2018 - 22:24.


#4
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Poftim,s-a deschis un topic nou pentru acest versus.Acum esti on topic si usurel amice ca nu fac reclama nimanui dar la fiecare lansare a lui Note,aceleasi persoane,aceleasi argumente pe care le vor renega dupa achizitionare.

Edited by lawrence74, 30 August 2018 - 00:04.


#5
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Note 10 posibil sa nu existe, sunt zvonuri ca Note 9 va fi ultimul, deci posibil sa astepti degeaba.
In general oamenii schimba telefonul la 2 generatii, nu in fiecare an, deci imbunatatirile se simt mai usor.
Personal, sunt partial de acord cu tine, ma asteptam sa bage in el ceva tehnologie noua in actualul Note dar se zvoneste ca vor face asta cu S10 care e telefonul lor de varf mai popular. Desi folosesc S-pen destul de mult si mi se pare util pe actualul telefon, probabil voi astepta sa vad ce aduce S10 pana sa fac schimbul. Daca nici S10 nu va fi wow, macar pana atunci va fi confirmat daca seria Note va mai fi continuata sau nu.

#6
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postflorin_trs, on 29 august 2018 - 21:54, said:

Eu nu l-as numi   Note9, ci mai degraba  Note8+ sau  Note8 PRO.

Producatorul nu a facut altceva decat sa corecteze ce au gresit la Note8 si  sa ofere ce s-a asteptat si ce si-au dorit de la inceput utilizatorii de Note8, adica:
- senzor de amprenta pozitionat corect sub camera nu langa camera,
- 2 difuzoare
- un S-Pen imbunatatit asa cum era asteptat de mult timp
- spatiu de stocare intern ce pleaca de la 128 Gb
- acumulator o idee mai mare ca sa tina 24h in regim de folosire intensiva nu 12h cat tine la Note8...
- filmare video in 60FPS chiar daca camerele sunt aceleasi...



In rest, nimic oauuuu... care sa justifice efortul de a renunta prin buy-back la Note8 pentru suma de 2350 lei, dupa nici 6 luni de la achizitionare si care sa ma faca sa uit ca am platit pe el 3700 lei, cat pe un laptoop performant, sau...o mobila de sufragerie, ori o masina second, sau cat pe un sejur estival in Grecia.

Doar 2 Gb de RAM in plus de la 6 la 8 Gb de RAM si ceva infim in plus  la procesor de la Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) - EMEA Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - USA & China... la... Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - EMEA Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) - USA/LATAM, China

Serios...?! Doar atat pentru ca au corectat niste greseli si au pus in plus la pret 300Eu. fata de 700Eu cat era Note8...Posted Image

Sa speram ca Note10, tocmai prin cifra 10 va aduce cu adevarat ceva oauuuu... si, ma va face sa renunt la Note8, ca sa nu depasesc garantia de 2 ani si sa nu ma trezesc cu vreun upgrade de soft oficial care sa ma "ajute" sa renunt mai rapid la el cum a fost in cazul lui Note4...

Astept la Note 10..., acel display cu senzor de amprenta incorporat in el, un display care sa ocupe integral toata fata telefonului, astept acel acumulator minune care sa tina minim 3 zile in regim de folosire intensa cu incarcare rapida de 100% in maxim 1 ora si care sa poata fi inlocuit la nevoie, un S-Pen din materiale calitativ superioare  care sa fie pe masura valorii telefonului si sa ofere mult mai multe functii inclusiv cea de radio daca tot au scos functia de radio din telefon o pot incorpora in S-Pen,  reintroducerea acelui senzor IR atat de util in foarte multe situatii, slot separat de card care sa nu te oblige sa renunti la al doilea SIM in favoarea cardului de memorie.



Daca s-ar reusi toate acestea, in plus, pe langa ce ofera acum Note9, DA, si-ar merita numele de Note10 !

Prietene, unu la mana ca nu ne intereseaza opiniile tale, si doi, ca nu te obliga nimeni sa cumperi Samsung sau sa iti schimbi Note 8-ul.

Diferentele intre Note 8 si Note 9 sunt mai mari:

- Ecranul nu este acelasi, este mult mai bun, are o acuratete a culorilor "ca in lumea reala" si altele, vezi ce zic "astia" de la DisplayMate;
- camerele nu sunt aceleasi, au bagat "conectica" noua si memorie DRAM(pentru ca superslow motion-ul este solicitant si este real/harware nu din soft), deoarece 4K 60FPS "cere"/solicita, la fel si SuperSlow Motion-ul 960fps HD, conectica veche se topea efectiv daca... intelegi ideea;

- tot la capitolul camere, au introdus apertura variabila(duala).
Daca ai avea habar de fotografie ai sti ca aperturile mari gen 1.5 "duc" la poze neclare inspre colturi(toti senzorii, indiferent de apertura fac poze clare in centru) de aceea o apertura mica, gen 2.4 face "minuni" la capitolul claritate(pe timp de zi).
In acelasi timp, apertura mare de 1.5 este utila pe timp de noapte caci permite mai multa lumina.
Ar avea si o utilitate aperturile mari(gen 1, raportat la dimensiunea senzorului) pe timp de zi, la capitolul video, dar inca nu s-a ajuns "acolo", poate la anul;

- 2 difuzoare, este simplu de zis, dar a fost nevoie de amplificare si alte chestii, iar noile difuzoare "dau" un sunet puternic si clar, in top 3.
Se vede expertiza Harman Kardon(cumparata de Samsung) prin AKG;
- S-pen a fost imbunatatit de la an la an, nu doar acum, anul asta au adaugat functionalitate Bluetooth si incarcare rapida(nu are baterie ci are condensatori);
- acumulatorul nu este o idee mai mare ci aduce un spor de 21.(21) % adica aproape un sfert;
- procesorul este mai performant(aprox 20%);
- memoria RAM este mai performanta si ea, pe Note 8 era de tip LPDDR 4 iar pe Note 9 LPDDR 4x;

In ceea ce priveste asteptarile tale, unele se vor realiza altele nu, sfatul meu este sa astepti (si) la "altii" ca vei astepta mult si bine:

- Senzorul de amprente integrat in ecran(ultrasonic) vine la anul;
- Ecran care sa ocupe toata fata telefonului, este o aberatie, S10/Note 10 va "scapa" doar de marginea de jos, stii de ce? Pentru ca eu si altii ne dorim o imbunatatire pe partea de senzori foto frontali(o crestere a nr. de mpx, a dimensiunii senzorului).
La fel, la capitolul sunet, dorim mentinerea sau chiar imbunatatirea performantelor difuzorului "de deasupra"/frontal.
Ori toate astea, prin eliminarea marginii de sus, se duc naibii, Notch nu dorim, nici ecran-difuzor pe care il aud si altii in convorbiri, si nu dorim nici parti mobile(gen Oppo, Vivo) care fac telefonul mai fragil(si fara rezistenta la apa), reduc dimensiunea senzorilor foto si/sau elimina sunetul stereo;
- Acumulatorul minune inca nu exista, dar S10/Note 10 vor avea procesoare pe 7nm, in teorie cu un consum de energie cu pana la 30-40%(Cortex A76 sau M4);

- Incarcarea rapida va fi mai "rapida" de la anul, insa orice scenariu de tip incarcare extraordinar de "foarte" rapida duce la deteriorarea acumulatorului;

- acumulator inlocuibil nu o sa mai vezi prea curand, telefoanele sunt subtiri si "rezistente la apa" tocmai pentru ca nu mai exista cleme, si "capac" prin spate;
- S-Pen din materiale calitative?
Pai S-Pen functioneaza prin inductie, se incarca la fel, daca il fac din metal adio S-Pen, adio incarcare.
Daca il fac din sticla/ceramica, te vedem plangand pe aici ca ai scapat S-Penul pe jos si este tandari acum;
Si ar mai fi un aspect in ceea ce priveste S-pen din materiald premium pe care il ignori: greutatea, plasticul este usor, metalul(aluminiu, otel inoxidabil), sticla/ceramica, nu sunt(la fel de usoare);
- senzor IR, ma faci sa rad, toata aparatura moderna are Bluetooth, Wi-fi.
Eu pot sa comand televizorul(+ sistemul audio) din gradina cu telecomanda televizorului(nu cu Ir), cu telefonul, cu telefonul si din alta tara, si nu doar televizorul ci orice are Wifi.
Si tu doresti IR, bravo, ce sa zicem, sa facem pasul inapoi, nu?

- slot separat de card de memorie. Pai vezi ca sunt si Note 8 fara dual sim.
Si orice alt sertar face telefonul mai fragil si mai "sensibil" la apa.
Trendul, desi nu sunt de acord, la nivel global, va fi de renuntare la cartele prin adaugarea de ESim si atunci "visul" ti se va indeplini: vei avea sertar doar pentru card de memorie, iar sim/-urile vor fi electronice, cu limitarile de "rigoare";
- Samsung nu "lucreaza" telefoanele mai vechi, drept dovada stau toate S-urile vechi si functionale.
Samsung, pur si simplu, nu ma trimite updateuri telefoanelor, dupa un timp.

Daca esti curios, ce anume "aduc" S10/S10+ si apoi Note 10, este un topic de zvonuri, am facut un rezumat acolo.
Din cate se pare, mai ai de asteptat "pentru" indeplinirea dorintelor nerealiste.

Edited by i0nut_tt, 30 August 2018 - 07:40.


#7
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
@iOnut_tt,foarte frumos exemplificat.Felicitari!Acum vede si colegul nostru @florin_trs caruia ii place filosofia,care sunt diferentele tehnice dintre cele doua modele. ;)

Note 8 OIS+EIS vs Note 9 EIS Only [4K]”
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A9BmVHnbzYw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Samsung Galaxy Note 9 vs Note 8 - Speed Test
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PtTibWAC-yg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Note 9 vs S9+ / Find X / P20 Pro / iPhone X / NEX / Note 8 / OnePlus 6 / Pixel 2 BATTERY DRAIN TEST
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z_088nkvUUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Galaxy Note9: Water Carbon Cooling System:
http://www.samsungmo...-cooling-system

Si o exemplificare pentru baterie in ultima imagine.

Galaxy Note 9 - All S-Pen Bluetooth & Remote Control Features Explained
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dr06cr5Jm10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lawrence74, 30 August 2018 - 08:27.


#8
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Florin, tot respectul pentru ca gandesti out of the box. Si asta si in zona Samsung, unde vei intalni impatimiti si nostalgici fata de brand-ul asta.
Inteleg de unde vii si ce vrei sa punctezi. Totusi ca sa nu ai probleme cu lawrence gen sau altii :) incearca sa fii mai neutru.
O sari el sau nu, treaba lui, poate e baschetbalist. E greu sa spui unora care poate viseaza Note 9 ca nu e chiar asa misto...pentru caaaaaa le narui visele :)

E greu sa spui ca Samsung nu face nimic pentru ca face...cu pasi lenti si marunti dar face. O imbunatatire de amprenta, inca un difuzor, un S Pen mai inteligent...toate sunt upgrade sau update, cum vrei tu. Nu e o tehnica noua de marketing. Nu DOAR EI fac asta. TOTI FAC.
Defapt ce sa tot schimbi? Ce sa faci diferit ? Telefonul tot telefon. Ca liquid cooling, ca S-Pen galben cu Bluetooth ca nu, tot pe verde raspunzi si pe rosu inchizi :)

Am scris si pe alt topic, partea financiara sta in buzunarul fiecaruia. O merita Note 8 + 2500? Eu spun nu, altul spune da. Who cares? Piata e piata,  consumul e consum, pana la urma tot vom trece daca nu la Note 9 la Note 12. Habar n-am. Odata ce ramai fara update-uri si nu iti merg aplicatiile, e clar ca faci pasul in fata din nou.

Sunt fan Samsung. Sunt fan evolutie, dar mereu raman pe o linie neutra. Nu poti critica atat timp usor usor se mai schimba una alta. Ca merita sau nu, asta e ceva subiectiv.
Spor.

#9
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
@Lachitza,nu am absolut nimic cu nimeni,nu sunt fan infocat,nu promovez niciun brand sunt un om normal pasionat de tehnologie iar de a lungul timpului am folosit doar telefoane Note,deci am vazut cat se poate de bine evolutia acestui model.Deasemeni m-am ocupat pe versiunile anterioare de root,modificat softuri si altele chiar si pe XDA.Ca orice user de pe acest forum mare,am si ,,prieteni,, pe care mi i-am facut atunci cand am vrut sa arat ca lucrurile nu stau chiar asa in special la noile lansari de Note.Mereu aceleasi persoane,mereu aceleasi idei.Nu stau sa caut pe topice anumite afirmatii facute de ,,prieteni,,care aveau Note4 si la aparitia lui Note8,durere,ca e mare,ca nu are ir,ca sunt camerele nustiu cum,ca bateria nu e detasabila,ca .etc.S-a mai ieftenit Note8 printre timp si-au luat oamenii noul telefon si nu mai este la fel de mare,fara ir....etc.Apare Note9,aceeasi useri,ca nu e diferit,ca nu e wou ca nu si altele.E un deja vu an de an.Eu am alta mentalitate,poate am o varsta,nu fac recomandari in functie de alegerile mele subiective,iar daca e sa recomand spun,parerea mea.Daca te uiti la majoritatea afirmatiilor unor astfel de useri au in centrul lor planul financiar.Sa inteleg ca daca dispuneau de o situatie financiara buna,ar fi refuzat cu desavarsire acest model Note9 si tot aceleasi idei cu suma data pe telefon iti iei masina,mobila etc.Curios cate poti face cu banii dati pe un telefon in ziua de azi.Dar sa presupunem ca majoritatea celor care au achizitionat Note9 in precomanda,au fost si in vacanta in Grecia,au luat si N9,au o alta situatie,nu?Deci vedem lucrurile cu alti ochi.Atunci cum sa interpretez acele afirmatii?Eu as putea oare sa intru pe topicul celor de la IphoneX si sa le explic Moartea caprioarei de Labis?Niciodata!E bine sa respectam alegerile celorlalti pentru ca este una din regulile de bun simt care ar trebui sa guverneze si pe acest forum.Ok,ai nemultumiri,asteptari,eu mai stiu ce nemultumiri legate de pret,foarte bine,topic separat si da-i drumul.Vreau sa ma bucur de alegerea facuta,cer prea mult?Oare trebuie sa citesc zilnic pe topicul dedicat posesorilor de Note9,pareri subiective,neconcorde cu realitatea in care traim,trolling,flame zi de zi?Doar pe acest topic intru la o pauza de tigare si o consider o relaxare cand schimbi impresii cu colegii sau incercam impreuna sa rezolvam anumite probleme,in limita cunostintelor.Pacat ca se intampla anumite lucruri.


View PostLachitza, on 31 august 2018 - 08:29, said:



Frumoasa expresie cu ,,naruirea viselor,,insa am vise legate de familie,copii si nu telefoane.Un telefon il schimbi intr-un minut,invers,e foarte greu. ;)

Edited by lawrence74, 31 August 2018 - 09:59.


#10
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostLachitza, on 31 august 2018 - 08:29, said:

Florin, tot respectul pentru ca gandesti out of the box. Si asta si in zona Samsung, unde vei intalni impatimiti si nostalgici fata de brand-ul asta.
Inteleg de unde vii si ce vrei sa punctezi. Totusi ca sa nu ai probleme cu lawrence gen sau altii :) incearca sa fii mai neutru.
O sari el sau nu, treaba lui, poate e baschetbalist. E greu sa spui unora care poate viseaza Note 9 ca nu e chiar asa misto...pentru caaaaaa le narui visele :)

E greu sa spui ca Samsung nu face nimic pentru ca face...cu pasi lenti si marunti dar face. O imbunatatire de amprenta, inca un difuzor, un S Pen mai inteligent...toate sunt upgrade sau update, cum vrei tu. Nu e o tehnica noua de marketing. Nu DOAR EI fac asta. TOTI FAC.
Defapt ce sa tot schimbi? Ce sa faci diferit ? Telefonul tot telefon. Ca liquid cooling, ca S-Pen galben cu Bluetooth ca nu, tot pe verde raspunzi si pe rosu inchizi :)

Am scris si pe alt topic, partea financiara sta in buzunarul fiecaruia. O merita Note 8 + 2500? Eu spun nu, altul spune da. Who cares? Piata e piata,  consumul e consum, pana la urma tot vom trece daca nu la Note 9 la Note 12. Habar n-am. Odata ce ramai fara update-uri si nu iti merg aplicatiile, e clar ca faci pasul in fata din nou.

Sunt fan Samsung. Sunt fan evolutie, dar mereu raman pe o linie neutra. Nu poti critica atat timp usor usor se mai schimba una alta. Ca merita sau nu, asta e ceva subiectiv.
Spor.

Pai pleci de o premisa gresita.
Toti dorim, un telefon cu: procesor pe 5nm, baterie de 4000-5000mah, 8GG de RAm minim, GPU gen desktop, senzori foto de 1 inch(cu tot felul de tehnologii), etc., etc.

Il realizeaza Samsung sau altii maine, poimaine il cumparam toti, dar peste 1 an, peste 2 , peste 3 mai cumparam ceva?
Salariatii au salariu care trebui platit si maine, si la anul si peste 2 ani.

La fel se "inoveaza" o noua arhitectura pe 7nm, nu pot sa treaca a doua zi la 5nm, doar ca dorim noi asta, pentru ca zecile de miliarde de euro/dolari "consumate" cu inovatia nu se recupereaza doar dintr-o "serie" de telefoane.

De aceea anumite tehnologii se "pastreaza" 2 ani, pentru a nu intra in faliment.
Industria nu este doar "pasiune", presupune in primul rand "supravietuire" si de ce nu si profit, caci inchid toti portile in secunda doi daca nu exista profitul.

#11
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014

View PostLachitza, on 31 august 2018 - 08:29, said:

E greu sa spui unora care poate viseaza Note 9 ca nu e chiar asa misto...pentru caaaaaa le narui visele :)


Si vroiam sa mai adaug ceva.Folosind doar Note de la aparitie,schimb an de an telefonul la noua versiune.Cunosc acest fenomen,nu am asteptari.Asteptarile sunt pentru cei care-l schimba la cativa ani.Asta e adevarul. ;)

#12
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
In alta idee:
1.Cand se sustine ca ,,s-a corectat ce s-a gresit,,se presupune ca s-a indepartat greseala dar nemodificand continutul hardware care ramane acelasi.

2.,,s-a adaugat ce si-au dorit,,atunci s-a modificat produsul,nemaifiind acelasi deci a avut loc un upgrade,o versiune noua a acestui produs care nu mai are nicio treaba cu vechiul produs.

3.Comparatia financiara privind upgrade.ul de la vechiul la noul produs tine de foarte multi factori,subiectivi,financiari dar privesc doar userul nu grupul.In momentul in care userul explica grupului parerea subiectiva,poate parea desueta deoarece psihologic vorbind fiecare are subiectivismul sau si greu poti gasi doua persoane care gandesc la fel,au aceleasi informatii si aceeasi pozitie siciala.

4.A compara valoarea unui telefon cu cea a unei masini,atunci subiectul are posibilitati reduse,standarde scazute dar asteptari mari in viziunea sa.

5.In momentul in care te afli intr-un anumit loc,populat de posesorii unui anumit obiect si le expui motivele pentru care tu nu achizitionezi acel obiect deoarece,, esti mai istet si mai profund,,atunci psihologic vorbind induci o stare de disconfort respectivilor useri cand iti citesc alegatiile,care poate fi un repros in subconstient ca nu merita.

6.Sub aparenta perdea a asteptarilor neimplinite exista doar o singura frustrare,imposibilitatea achizitionarii noii versiuni.Daca exista o mica posibilitate atunci acea pornire launtrica impotriva acestei ,,corectari de greseli,,nu-si mai avea rostul.

7.Inainte de a ne arunca in afirmatii contradictorii si neconforme cu realitatea,e bine sa cunostem acel produs si sa-i judecam limpede evolutia fara urma de subiectivism.In momentul in care intervine subiectivismul atunci reduci intreaga discutie la propriile dorinte si asteptari care nu pot coincide cu ale altora.Deci spam mult,flame,etc.

#13
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Pentru mine upgrade-ul de la Note3 la Note8 a fost necesar si m-am aruncat la precomanda 4500 ron in August 2017. Ca apoi 2 luni mai tarziu telefonul sa fie 3500 ron la BF...
Mi-am invatat lectia si numai cumpar niciodata telefoane noi lansate. Voi face upgrade cand vreau si daca vreau.
In acest moment sunt foarte multumit de Note8 (am baterie externa cu mine tot timpul) si nu as avea de ce sa il schimb.
Desigur, cu S10 si Note10 voi compara plusuri si minusuri daca merita sa fac upgrade.

#14
infractoru03

infractoru03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.10.2013
Voiam să imi dau o părere.Țin să precizez din start că nu am frustrări tip strugurii acri, am Note 8, am posibiliatea finaciară sa iau 9 dar voi aștepta viitoarea generație 10, fie că o să fie N10 sau un hibrid S-Note. Dacă intr-adevăr Note se oprește la 9, voi lua un 9 și aia e 😆 N8 pe mine m-a impresionat dar probabil mi-a ridicat ștacheta așteptărilor pt 9, așa că atunci când leaks au inceput să curgă referitor la N9 nu am fost dat pe spate. Bateria clar e un + major față de 8 dar la camere voiam să văd altceva și nu aceleași ca pe S9+. E drăguță faza cu remote pics folosind S-pen dar voiam software extra ca funcționalități pt Pen, chestii tip office,mai serioase. Nu am avut toate modelele Note, dar in ochii mei Note a fost un telefon mai serios față de S line. Cred că cu N9 Samsung a incercat să "întinerească" publicul țintă, făcând un telefon mai "vesel": faci o poză folosind S-Pen, te joci un Fortnite-PUBG bazându-te pe o soluție de răcire mai bună (care btw e marketing BS, ăla nu e liquid cooling dar o lăsăm), dar overall mi se pare nu au făcut acel pas fie inspre un telefon "tineresc", nici nu l-au lăsat in acea zonă demografică business-marketing precum N5-N7-N8. E un hibrid și personal nu m-a convins. Felicitări celor care l-au luat, sunt convins că au făcut o alegere excelentă, cu tot viitorul Pixel 3, cred că N9 e telefonul anului, dar voiam ceva mai mult 😁

#15
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 11.12.2007
Eu nu am avut Note până acum vreo 4 zile, dar am un prieten împătimit de Note și am putut să văd în timp cum a evoluat. El a avut Note 2, Note 4 (a sărit Note 5 pentru că a considerat că nu merită upgrade-ul), apoi a vrut Note 7, despre care știm că a avut probleme cu bateria. A avut Note 8, pe care l-am luat de la el pentru că a trecut la Note 9, cel mai mult din cauza bateriei mai mari. Până să folosesc un Note nu l-am considerat prea deosebit, poate doar Note 8 care mi-a atras atenția pentru prima dată cu adevărat. I-am spus că nu merită să ia Note 9 doar pentru baterie și eventual pentru stylus-ul cu bluetooth, dar a spus că nu are răbdare până la anul și că va mușca din ispită.

Înainte să pun eu mâna pe Note 8 am fost la Altex și am pus Note 8 și Note 9 unul lângă altul. Nu sunt atât de multe și de mari diferențe, dar Note 9 are mai multe plusuri decât a avut Note 8 față de Note 7. Pare mai premium decât Note 8. Acum problema se pune de la ce telefon pleci la Note 8 sau 9. Eu am trecut de la G4 la Note 8 și saltul a fost uriaș. Părerea mea e că la doi ani merită să schimbi un telefon cu altul, nu de la an la an. Sunt convins că există acea nișă de piață de Notetari (dacă le pot spune așa) care vor trece la următorul Note dacă aduce suficient de multe noutăți. Eu am făcut trecerea la Note 8 pentru că mă scotea din sărite LG G4 și pentru că prețul lui Note 8 a fost foarte bun (evident SH). Cel care este chițibușar poate spune că nu merită să treci la Note 9 de la Note 8, dar până nu le-ai utilizat pe amândouă nu poți spune dacă merită sau nu. Totul ține de criteriile noastre. Apropo de liquid cooling, uitați-vă la video-urile lui Zack de la JerryRigEverything, soluția de răcire chiar are niște lichid acolo, doar că nu la nivelul unui PC, cum ne-am aștepta.

Eu voiam să iau S10 sau S10+ la anul pentru că vreau scanner de amprente în ecran și cred că multe din telefoanele flagshipt ale Samsung vor avea așa ceva la anul. Cel mai deranjant lucru la Note 8 mi se pare amplasarea scanner-ului de amprente. Sunt un om înalt și am mâinile mari, dar tot îmi vine greu să plasez degetul pe senzorul de amprente fără să mă uit. Mi-ar fi plăcut enorm să pot folosi butonul de pe stylus ca să fac poze.

#16
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Difertele intre Note 8 si Note 9 sunt mai multe(cele enumerate pe acest topic).
Iti cumperi un trepied si ti se da si o telecomanda Bluetooth.
O sa poti sa faci poze de la distanta.
Am vazut chiar si in supermarket un trepied nu prea inalt si fara picioare flexibile dar avea telecomanda, costa in jur de 60-70 Ron.

Edited by i0nut_tt, 18 September 2018 - 18:59.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Imi place treaba asta. Faceam poze folosing tasta "answer" a castii cu bluetooth, de ani de zile, la Sony parca. Dar, na, Samsung a inventat-o.
Eu nu sunt utilizator al unui brand. AM avut Nokia cand mi se potrivea, HTC cand a murit Nokia, Sony cand nu m-a multumit HTC, Samsung cand Sony au avut probleme cu incalzirea excesiva a telefoanelor si intr-un final, Note de la Samsung. Vreti telefon, vrei upgrade?! Note 4 a fost tot, maximum, fruntea, ce vreti. La momentul respectiv, nimeni nu pusese atatea functii de tot cu un hardware pe masura, totul intr-o singura carcasa.A venit Note 5. O prostie sclipitoare, un Galaxy S, cu Pen. I-am dat pas instant. 6 aduce ghinion, 7 se pare ca si mai si. Nici nu am apucat s aiau 7, ca deja exploda. Am luat de nevoie, S8+. Extraordinar, dar imi lipsea Penul si nu-mi placeau formele rotunjite. Apropo, am luat multe telefoane la precomanda, cu ochii inchisi. La Note 8, nu m-am grabit. S8+avea probleme cu tenta de reoz sau verde, Note 7 exploda, am zis s anu sar, asa ca l-am luat abia in septembrie, la cateva luni de la lansare. Arata grozav, dar...nu mai avea infrarosu, bateria era fixa, dar era frumos, premium (imi place cum  suna asta. Viata m-a invatat ca premium inseamna mai mult decat plus de calitate, plus de pret). Aspectul unul telefon este grozav. Materialele, iarasi trebuie sa fie de calitate si, mai important, adaptate necesitatilor. Note 8 este realizat din materiale de calitate, dar total nepotrivite scopului, de am ajuns, cu totii, sa nu stim cum arata Note, ascuns dupa cine stie ce carcasa "frumoasa".
Apoi, vine 9. Am zis ca nu. M-am uitat de el, am citit, nu dom'le. Sunt un cocalar si vreau ca telefonul nou sa arate ca ceva ce n-am mai avut. Puse unul langa altul, le confund. Totusi, hai sa ma joc cu el. Si pun chestii pe el, rulez, pozez, fac poze...stai asa! Ma simteam ca la "see the difference". Antutu imi spunea ca am alt telefon in mana, ochii si mintea mea, ca nu.
A doua incercare. Media Galaxy, banii la mine, client pentru N8 (am vrut cat dadea Samsung, a fost de acord). Merg in magazin, iar testez, ma uit la el, il intorc pe toate partile. Nu. Note 9 este ce trebuia sa fie Note 8. Dar! Doar in ceea ce priveste acumulatorul. Ce sa fac eu cu doua difuzore? Sau cu unu?! Tot nu ascult nimic pe difuzoarele telefonului. Imi trebuie camera care face desene? Nu, mi se pare jignitor ca asta este prezentat ca feature. Bateria imi trebuia putin mai mare desi, merge si asa. Pentru mine, Note 9 nu merita diferenta de pret. Nici Pen cu bluetooth nu vreau. Eu il foosesc la scris. Altceva nu fac cu el.
L-ati luat, este jucaria voastra, enjoy! Niemni nu ma va convinge ca-mi trebuie cum nici eu nu va voi convinge ca nu va trebuie. Sa ne bucuram de telefoanele noastre! La maxim.

Scuze pentru formatarea textului..scriu din masina, de pe telefon.

Edited by YOUR_GOD, 06 October 2018 - 19:47.


#18
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Ai scris un roman.. Dar este scris din inima. Și eu sunt atașat de Note8 meu. Singura soluție pentru mine este sa păstrez Note8 și sa cumpăr note9 la o ofertă bună.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate